Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...
 Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...
 Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune
 

Tesla Model 3 Performance

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
516 replies to this topic

#415
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 16.05.2012

View PostCRG, on 05 ianuarie 2021 - 18:18, said:

Se pare ca Tesla va instala pana la urma 4 statii supercharger: una in Q1 in Timisoara si alte trei (Buc, Sibiu, Pitesti) in Q2 2021.

https://www.tesla.co...rs=supercharger

Ma bucur ca si-au revenit in simtiri si au renuntat la Braila care era ca nuca in perete...pe coridorul Buc-PItesti-Sibiu-Timisoara are o logica.

#416
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,185
  • Înscris: 13.11.2017

View Postliverpoolmylove, on 05 ianuarie 2021 - 11:36, said:

Deci eu daca imi iau un M4 Competition inseamna ca fac o prostie crasa conform utilizatorului de mai sus. Ca sa nu mai zic ca sunt batut in cap pt ca nici macar nu iau in calcul un troleibuz din asta pana nu dispare si ultima picatura de benzina de pe pamant. Este tipic rasei omenesti iar noi, romanii, ducem asta la rang de arta, ca daca eu imi iau ceva inseamna ca sunt cel mai tare si restul niste prosti daca nu si iau ca mine. Nu e mai simplu sa ma bucur de ce am eu si eventual doar sa mi impartasesc parerile si opiniile despre bunul meu fara sa ma dau zmeu?
Cineva spunea asa: Cea mai inalta treapta a inteligentei umane este sa observi fara sa judeci. Daca sunteti curiosi cine cautati pe net.
Utilizatorului ii transmit sa se bucure de masina si la cati mai multi km fara incidente. Dar eu, niciodata troleibuz.

Si ai folosit peiorativul asta troleibuz despre masinile electrice pentru ca esti superior noua nu-i asa ?
Atunci tu poti sa-ti iei un M4 Competition fiindca deocamdata te poti da mare cu el in fata vecinilor fiindca majoritatea vor recunoaste aceasta sigla. Mai ales ca vor sti cand pleci datorita zgomotului si iarna iti vor simti si noxele lasate in urma. Cu o Tesla n-ai mai avea asemenea "satisfactii"

View Postfocut, on 05 ianuarie 2021 - 19:19, said:

Da o hibrida de 2894 cmc și 462 cai noua?
Nu am luat în calcul la achiziția unei masini noi o electrica ci o corcitura!
Deja vad numai zmei pe aici și de o parte și de alta. Jihadusti electrici și Jihadisti de partea ICE.
Daca pentru un jurnal de bord a unui fier electric, se analizează semantica și se jignește într-o veselie...
Nici exprimarea nu a fost cea mai fericita ( am înțeles ce ai vrut sa zici) dar nici jignirile cu duiumul.
Până si fortozzzo aka Ford aka tesla 1974 a fost ponderat în exprimare!

Hibridele vor ramane doar ceva de nisa, am explicat de ce. Vor merita cumparate doar de cei care fac macar 50% din drumuri lungi si se grabesc cu adevarat, nu fiindca doar ii mananca-n fund s-o arda pe sosea pentru a-si descarca frustrarile.

#417
standingstar

standingstar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 26.11.2019
Fiecare are valorile lui stabilite deja. Alegerea unei masini care sa se muleze pe ceea ce poti si ceea ce este necesar (sau nu) depinde de mai multi factori.
Discutiile unde se folosesc jigniri sau diverse "glume" pentru unii sunt bine venite, pentru altii nu. Asta inseamna sa traiesti in societate. Nu conteaza care tara, asa este peste tot. Nu sunt romanii mai cu mot sau diferiti.
Eu imi extrag din acest forum ceea ce este mai important. Informatia. Motiv pentru care le multumesc tuturor care sunt activi pe diverse topicuri. Am invatat o gramada de lucruri aici.

Revenind la subiectul pro/contra electrice (scuze inuendo0 ca suntem totusi pe topicul tau si ar trebui sa scriem aici numai in legatura cu masina ta), alegerea mea a fost facuta cu urmatoarele idei in cap:
90% din drumurile cu masina facute anual sunt la o distanta mai mica de 200km;
10% la maxim 600km;
Pentru mers in vacante in afara tarii prefer avionul;
Prefer o deplasare linistita si in siguranta pentru mine si ceilalti participanti la trafic;
Pentru senzatii tari de peste 200km/ora prefer caderea libera.
Da, sunt pro electrice in urma studiului personal (cca 2 ani). Asteptarea pentru incarcare la drumuri lungi, necesita organizare. Recomand tuturor interesati sa caute in youtube pe Bjørn Nyland si sa utilizeze https://abetterrouteplanner.com/
Da, intotdeauna vor aparea masini mai bune, baterii mai puternice, etc. Exact ca la computere. Asteptarea sigur iti va aduce o varianta mai buna sau/si mai ieftina. Totusi as vrea sa ma bucur de o masina electrica acum si nu maine.

Rezultatul? Am ales Peugeot e2008. Valoric, cam atat vreau sa bag intr-o masina iar aceasta masina corespunde pretentiilor mele.

#418
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postfocut, on 05 ianuarie 2021 - 19:19, said:

Da o hibrida de 2894 cmc și 462 cai noua?

Care ar fi aia? :)

#419
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postfigo1988, on 06 ianuarie 2021 - 09:47, said:



Care ar fi aia? :)
Porsche Panamera E-Hybrid
https://www.porsche....-sport-turismo/

Edited by cata, 06 January 2021 - 11:04.


#420
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Haha, coincidenta, ieri m-am urcat in asa ceva. Drive test si versus in curand.

#421
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postcata, on 06 ianuarie 2021 - 11:02, said:


Pai de banii aia iei 2 x Model 3 Performance :)

#422
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,507
  • Înscris: 18.06.2007

View Postfigo1988, on 06 ianuarie 2021 - 13:22, said:


Pai de banii aia iei 2 x Model 3 Performance Posted Image
și mai e și o jignire pentru Porsche, având 4 uși.

#423
focut

focut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 17.02.2013
Daaaaaaas.
Asa e!
Vreau și eu sa am parte cât de curând de o astfel de jignire!

#424
Bullet

Bullet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.07.2006

View Postmihaicl1981, on 01 ianuarie 2021 - 11:15, said:


Si nu in ultimul rand.. E haos total sa încarci o masina electrică (aplicații, carduri). De ce naiba nu poti plăti cu un card de debit/credit normal?


E foarte frustrant, intr-adevar. Parerea mea e ca recurg la varianta asta pentru a-si construi baze de date pe care le pot vinde ulterior celor interesati.

#425
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,073
  • Înscris: 19.07.2005
E la inceput, toti vor sa faca un ban pe nisa asta. Intr-un final vor fi inghititi de pestii cei mari, vor ramane cateva companii mari si nu o sa mai fie nebuneala cu carduri si aplicatii.

#426
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,660
  • Înscris: 19.04.2009

View PostBullet, on 15 ianuarie 2021 - 15:14, said:


Parerea mea e ca recurg la varianta asta pentru a-si construi baze de date pe care le pot vinde ulterior celor interesati.

Nu exista asa ceva (in EU). Nu cred ca s-ar risca cineva la a-si f*te PR-ul si o amenda de 2 milioane de euro.

Dar fiecare vrea sa creasca si sa-si vada de proprii clienti. Cumva e batalie pe cine sa devina vizibil. Si fiecare vrea sa-si tina clientii aproape, mai ales ca in orase ai paote 2-3-4 furnizori.

#427
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Azi mașinuța împlinește 2 anișori, si aproape 50.000 km.
Consumul dintotdeauna: 185wh/km = 18,5kwh/100km.

De cand am masina am cheltuit pe curent vreo 300 euro (majoritatea in primele luni, cand nu aveam curent gratis noaptea), am economisit vreo 5000 euro pe motorina si vreo 1000 euro pentru 2 schimburi de ulei si filtre si un schimb de ulei din cutie (îl  faceam la fiecare 60.000km). Bonus: am evitat eliminarea in atmosferă a vreo 11 tone CO2 si cine știe cate NOXe.
Cam in același interval de km, pe fosta mașină deja schimbasem un rând de cauciucuri (Pirelli Cinturato P7), pe când aceste Michelin-uri se țin extrem de bine, uzura perfect uniforma, fara crăpături sau boalfe si încă mai au puțină "carne" pana la semnele alea. Sunt surprins cat de bine rezista la cuplul imens si la ce plecări fac uneori. Bănuiesc că o parte din merit il are si sistemul de tracțiune al mașinii, mult superior la electrice.
Încă sunt foarte încântat de mașină și îmi caut "motive" sa ies la o tură când se poate.


#428
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,073
  • Înscris: 19.07.2005
Cum stai cu degradarea bateriei? :D

#429
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Ultima data cand am incarcat-o 100% acum câteva
luni afișa 474km parca, față de 499km când era nouă. Deci 5% degradare. Când o voi încărca iarasi 100% va anunț.
Ps: am uit sa pun o poza cu odometrul:

Attached Files


Edited by inuendo0, 15 February 2021 - 21:25.


#430
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Degradarea asta a bateriei creste liniar cu vechimea/rulajul sau de la punct se duce mai rau?
Am luat si eu legatura cu cei de la Tesla pentru Model3 AWD Long-Range ca am vazut ca s-ar putea sa fie iarasi $7k incentive: https://electrek.co/...centive-reform/

Nu-i clar cand se va introduce (sau daca se va introduce) dar cu tax credits asta practic m-ar baga si pe mine in joc ca masina ar ajunge la fix $39.999 (echivalentul la 33k euro) si livrare in 4-7 saptamani.
Ar trebui sa fie vorba de Model3 FL, fara piano-gloss prin interior, cu pompa de caldura si geamuri laminate acustic.

Edited by MembruAnonim, 16 February 2021 - 17:12.


#431
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Degradarea, la toate bateriile cu ioni de litiu, e mai accentuată in primul an, cam 5% din capacitatea inițială, apoi de plafonează cam la 1% pe an. Asta am citit in multe locuri.

#432
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,185
  • Înscris: 13.11.2017

View PostMembruAnonim, on 16 februarie 2021 - 17:04, said:

Ar trebui sa fie vorba de Model3 FL,.

Care model este acesta ? Stiam ca este SR+, LR si Performance.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate