Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?
 G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?
 Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!
 Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 

Tesla Model 3 Performance

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
516 replies to this topic

#487
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Attached File  Screenshot 2021-08-10 at 12.03.08.jpg   114.24K   89 downloads
Scrie mare - Plata in leasing fara TVA
Casco - nu este inclus.

Edited by petman, 10 August 2021 - 11:04.


#488
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Pe de alta parte finantarea este prin Raiffeisen leasing, si ei au ceva conditii de functionare si niste oferte in ceea ce priveste casco.

Eu unul, cat timp am avut masina in leasing pe persoana fizica am avut casco inclus in ratele lunare. Nimeni de pe planeta asta nu iti da un leasing fara casco. Acum, in functie de contract, poti obtine preturi mai mult sau mai putin avantajoase pentru asigurare, dar e nu mai e facultativa.

Edited by ro_explorer, 10 August 2021 - 11:21.


#489
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Casco nu apare in oferta pentru ca se poate alege societatea de asigurare, daca vrei fransiza sau nu, modalitatea de plata (lunara, trimestriala, anuala) si Tesla nu are cum sa stie toate info.
Dar, de obicei, au cotatii bune la casco (eu am un leasing la raiffeisen si unul la impuls).

#490
ms19spk

ms19spk

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.03.2021
Deci undeva la 4-500 ar fi rata. Multumesc mult 🙏

#491
lllllll

lllllll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 11.12.2020
Acum ca a aparut punct de vanzare Tesla in RO, exista si un service, sau tot la Viena?
Imi face cu ochiul un M3 - oare merita ~10k eur diferenta pt varianta Long Range, voi ce parere aveti?

#492
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 16.05.2012

 lllllll, on 07 octombrie 2021 - 16:22, said:

Acum ca a aparut punct de vanzare Tesla in RO, exista si un service, sau tot la Viena?
Imi face cu ochiul un M3 - oare merita ~10k eur diferenta pt varianta Long Range, voi ce parere aveti?
Deocamdata service nu. Daca iti perimti LR merita...mai relaxat la drum lung.

#493
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007

 lllllll, on 07 octombrie 2021 - 16:22, said:

oare merita ~10k eur diferenta pt varianta Long Range, voi ce parere aveti?
Da, merită

#494
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Zilele trecute am schimbat cauciucurile la 66.000km. Venise vremea să le rotesc (cele de pe față puse pe spate și invers), dar profitând de faptul că cele de pe spate ajunseseră la limita de uzură, am profitat de situație și le-am înlocuit pe toate 4, păstrându-le pe cele de pe față (care mai au ceva viață în ele) pentru situații neprevăzute sau urgențe gen lipsă pe stoc.  
Apropos de lipsă pe stoc, așteptam noile Michelin Pilot Sport EV, speciale pentru electrice însă nu au apărut încă. Iar următoarele pe listă, Michelin Pilot Sport 4S TO (cu spuma acustica in interior), cele cu care a venit mașina și de care am fost super mulțumit, la fel nu erau disponibile momentan, cu timp de așteptare necunoscut. Așa că am luat tot Michelin Pilot Sport 4S NO, (fără spuma acustică).
La o primă vedere diferențele sunt aproape insesizabile, cu un zumzet foarte ușor la viteze mici și pe suprafețe foarte netede. Pe alte suprafețe și viteze mai mari practic se aud la fel. Aderența e mai bună decât cu cele vechi însă  doar din cauză că astea sunt noi, cu desenul mai adânc, însă când era nouă mașina îmi amintesc că avea aceeași aderență ca și acum.
Prețul a fost de 932 euro, toate 4, cu demontare cele vechi, montare, și echilibrare.
Pe vechea mașină, un Mercedes CLS încălțat cu Pirelli Cinturato schimbam anvelopele la vreo 40.000 km cam la aceiasi bani. Așadar acum, cu 66.000 km pe o mașină de 2 ori mai puternică eu mă declar foarte mulțumit.

A venit frigul și aici și se simte si la consum. Recent am încărcat bateria până pe la 95%, iar în aplicație îmi arăta că la 100% voi avea 465km, față de 500 când era nouă, deci 7% degradare în aproape 3 ani.

Așa cum menționam și pe alt topic, am vândut mai puțin de o treime din acțiunile TSLA pe care le aveam încă din 2018, bani pe care i-am folosit pentru a cumpăra o vilă cu curte și piscină la câteva sute de metri de plajă, ceva la care nu aveam tupeul să visez vreodată. Cumpărarea mașinii și a acțiunilor au fost cele mai bune decizii financiare pe care le-am luat până acum. Cunoscând produsul mi-a dat forță să țin cu dinții de acțiuni chiar și când eram cu 30% "sub apă". Acum sunt la aproape 2.000% peste preturile de cumpărare.

La sfârșitul lunii ne mutăm în noua casă așa ca mașina va primi încărcător nou. Nu merită efortul sa-l dezinstalez pe cel vechi de la actuala casă. Va rămâne acolo pentru chiriași.
Ma gândeam să iau un Tesla Wall Connector gen 3 pentru a începe un ecosistem Tesla: mașina/mașinile, încărcător, panouri solare si 1-2 PowerWall-uri. Oare compensează faptul că nu are control activ al puterii de încărcare? Oare pe viitor acel ecosistem va controla cat curent să bage in mașină? Cred că voi pune o întrebare și pe topicele de specialitate.

#495
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postinuendo0, on 09 noiembrie 2021 - 10:51, said:

Recent am încărcat bateria până pe la 95%, iar în aplicație îmi arăta că la 100% voi avea 465km, față de 500 când era nouă, deci 7% degradare în aproape 3 ani.
Eu acum tocmai ce am incarcat-o la 100% ca am de bagat 320 Km din scurt ... ocazie cu care am sa ii verific si consumul pe 0 grade.
Masina arata 560Km autonomie fata de 570 cat arata cand era noua. deci 1.75% degradare dupa 15000 Km (5 luni).

#496
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 16.05.2012

View Postro_explorer, on 09 noiembrie 2021 - 18:17, said:

Eu acum tocmai ce am incarcat-o la 100% ca am de bagat 320 Km din scurt ... ocazie cu care am sa ii verific si consumul pe 0 grade.
Masina arata 560Km autonomie fata de 570 cat arata cand era noua. deci 1.75% degradare dupa 15000 Km (5 luni).
Interesant ca din cele 2 date degradarea pare destul de liniara.
15000 km - 1,75%
rezulta ca 4x15000 adica 60000 km 1,75x4=7%
in cazul de fata 66.000 km - 7%

#497
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007
la voi sunt necesare roti de iarna? ma interesa ce ti-ai ales.
ai idee ce diferente sunt tehnologice intre MY2019 si MY2021?

#498
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Am revenit. Am fost foarte ocupat cu noua casă si mult de munca la serviciu, însă pot spune ca am multe realizari in timp relativ scurt: instalat incarcatorul Tesla Wall Connector, instalat un sistem fotovoltaic on-grid, comandat Model Y pentru consoarta.

Sa le luam pe rând: Model Y Long Range, rosu, interior alb, jante Uberturbine, avem dată aproximativa de ridicare pe 28 februarie in Malaga, la 250km de casă.

Tesla Wall Connector: foarte estetic, foarte usor de instalat. Si asta, ca si masina are actualizari Over The Air. Nu-mi place ca nu are functia de modulare activa a puterii, asa ca a trebuit sa măresc puterea instalata la 8.2 kw.

Instalatia fotovoltaica: demult imi doream casa cu acoperis propriu ca sa-mi fac damblaua asta.
Sistemul este format din 20 de panouri de 470w fiecare, deci 9.4kw instalati, 2 invertoare Huawei de 5kw fiecare, cu posibilitatea de baterii high voltage pe viitor. Miercuri a fost instalat, iar ieri a fost pus in funcțiune. Acum, iarna, am niste umbre partiale insa pe la ora 10 are soare din plin. Dupa amiază tarziu iar vine o umbra de la casa vecinilor. Vara umbrele sunt mult mai scurte. Cu toate acestea, dupa un consum destul de mare (piscina vreo 2 ore, cuptor, 2 sesiuni de spălat rufe, plita, boiler, aspirator,  jet Karcher) tot a exportat 15kwh. Luni o sa am si aplicatia instalată si in cateva săptămâni poate si legalizarea de "prosumator" sau cum s-o chema in România. Totul a costat putin sub 10.000 euro.

Masina are aproape 75.000 km, totul e ok, asa cum spunea si @ro_explorer, nici mie nu prea imi place ultima interfață. Insa imi place ca poti vedea din aplicatie de oriunde ai fi in lume ceea ce vad camerele in timp real. Pun mai jos o poza chiar de acum, cu toate ca e noapte. Si jocul de lumini in ritmul muzicii e foarte tare.

De cand am schimbat cauciucurile prin noiembrie consumul a crescut simțitor, parca e la 214wh/km, fata de media generala de 184wh/km. In parte se datoreaza frigului insa mai mare influenta cred ca o are banda de protectie a jantei care este mult mai lata decat cea a cauciucurilor originale. Nu stiu daca si compozitia chimica este diferită,  acestea fiind specifice de Porsche, nu de Tesla (codul T0 din denumirea Michelin Pilor Sport 4S T0).

Attached Files


Edited by inuendo0, 18 February 2022 - 03:46.


#499
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007

View Postinuendo0, on 18 februarie 2022 - 03:34, said:

Si jocul de lumini in ritmul muzicii e foarte tare.

Attached Files



#500
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,961
  • Înscris: 30.08.2005
Să vă bucurați de ele, atât de casă,  cât și de invertoare.

#501
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Felicitari pentru realizari!  As minti daca as spune ca nu ma incearca deloc mici sentimente de invidie :D dar sper ca intr-o zi sa cred si eu mare si sa fac pasul spre o casa cu toate cele.

#502
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007

View Postinuendo0, on 18 februarie 2022 - 03:34, said:


Sa le luam pe rând: Model Y Long Range, rosu, interior alb, jante Uberturbine, avem dată aproximativa de ridicare pe 28 februarie in Malaga, la 250km de casă.

pfff...cand ai dat comanda?
eu stau de la inceput de NOV si n-am niciun raspuns concret... dupa M3P. care sunt mai rar cerute decat SR sau LR...

#503
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
La inceputul lui ianuarie, imediat ce au inceput sa puna bateria de 82kwh.
Mulțumesc @CRG & explorer

Edited by inuendo0, 18 February 2022 - 14:29.


#504
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007
ah, pai stati f bine cu livrarile. inclin sa cred ca la noi nu s-au preluat comenzile/predat catre fabrica pana nu au lansat rabla.
am aproape 4 luni de la comanda, si niciun update... mi s-a spus ca POATE..poate mai/iunie livrarea.
se pare ca la M3P au scos suspensia sport...nu mai apare in lista de dotari si masinile care sosesc sunt mai inalte decat modelul 2021 pana acum.. ar fi pacat...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate