Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Backu-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 

De unde cumpar acest aparat de ras clasic?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#55
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,453
  • Înscris: 28.10.2018
Evident, know-how si tehnologia din prezent sunt la superlativ comparativ cu ce se facea acum 50 de ani.

Oricat de sentimental ai fi, un Muhle sau un Merkur German, proiectat computerizat si fabricat prin prelucrare CNC/die cast, cu tehnologii metalurgice si protectie la coroziune moderne sunt ca un Airbus A380 pe langa un B-17.


Uite de exemplu un aparat de ras clasic cu review-uri exceptionale la un pret extrem de rezonabil:

https://www.amazon.d...ip+piccolo&th=1

Desi detin Muhle R41 + R89 cu care ma inteleg fenomenal, ma mananca degetele sa imi cumpar Fatip-ul la cat de mult il lauda lumea.

Edited by abac, 10 February 2019 - 13:24.


#56
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postabac, on 10 februarie 2019 - 13:11, said:

Uite de exemplu un aparat de ras clasic cu review-uri exceptionale la un pret extrem de rezonabil:

Din punct de vedere constructiv, atât tehnic, al materialelor, nu prea-i nicio diferență între Fatip și Gillette de acum 80 de ani. Fatip sunt făcute cu aceeași tehnologie și întâmpini fix aceleași probleme. În Fatip Grande trebuie să aranjezi lama, în caz contrar riști să o pui strâmb. Fatipul ăla e un aparat excelent, dar din punct de vedere al finisajelor, e foarte urât. E utilitar, ieftin, e cam ce ai fi vrut de la un aparat acum 40-50 de ani.
Astea mai noi, care sunt din zamak, folosesc tehnici superioare de cromare, de-asta își și permit să folosească materiale de bază atât de proaste. Progresul real e făcut la aparatele de care nu ne prea atingem, alea făcute din din oțel inoxidabil, get Above The Tie, unde atât materialele, cât și tehnologia, permit niște toleranțe foarte mici. Eu nu pot justifica prețurile alea, să dai 1000 de lei pe un aparat, mi se pare cam mult.

Edited by SmurfK, 10 February 2019 - 14:30.


#57
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

View PostPuferiu_, on 09 februarie 2019 - 21:17, said:

Nu conteaza suma, nu conteaza daca e vreun site din afara. Neaparat sa fie exact ca cel din poze.

Pentru lame Gillette Platinum, daca are vreo importanta.

Daca vrei neaparat unul original Gilette, probabil costa ceva, sunt considerate piese de colectie. Al meu a avut o perioada mania asta Posted Image

Daca esti OK cu varianta moderna, costa te miri ce: https://www.ebay.com/itm/333049699327

#58
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Nu merge reconditionat? Erau parca niste solutii de curatat speciale, inclusiv substante sanitare pentru dezinfectare (Barbicide de ex).

#59
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Am încercat eu să recondiționez unul, tot din alamă, în condiție puțin mai bună, n-am reușit. La chimicale am încercat mai multe, fără succes, se îndepărtează grosul, dar unde e afectat cromul, e imposibil să-l mai aduci înapoi. Iar unde a ajuns și rugină, nu prea mai ai ce-i face. Merge cu dremel, curățată rugina, finisat pe urmă cu șmilgher, iar pe urmă cromat din nou. Doar așa merge recondiționat. Acasă, nu prea merge. Barbicide e alcool medicinal.

#60
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,171
  • Înscris: 19.09.2005
eu l-as reconditiona cu unul ikon
https://www.ikonrazo...have-craft-101/

am mai reconditionat in felul asta iar succesul este garantat.

Edited by arg, 10 February 2019 - 15:54.


#61
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,051
  • Înscris: 31.07.2007

View Postabac, on 10 februarie 2019 - 13:11, said:

Desi detin Muhle R41 + R89

Care-i diferenta? Latimea lamei? Lamele astea la care se potrivesc?

Edited by edy_wheazel, 10 February 2019 - 17:06.


#62
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,453
  • Înscris: 28.10.2018
Diferenta este de expunere a lamei, de protectie a taisului lamei si de unghiul de atac al lamei. Combinatii ale acestor parametri fac aparatul sa fie ori foarte soft dar faci mai multe treceri cu lama pe fata ca sa tai barba progresiv, ori foarte agresiv, faci mai putine treceri cu lama dar creste riscul taieturilor si iritatiilor.

Odata ce dezvolti si stapanesti tehnica folosirii unui astfel de aparat sau a combinarii acestor aparate (eu de exemplu fac prima trecere cu R41 si a doua trecere cu R89), este foarte satisfacator acest mod de barbierit. Nu mai ai dorinta de a te intoarce la barbieritul cu cartuse multilama.

Cand plec in delegatie iau doar r89 cu mine. Este mult mai docil si mai iertator.

Lamele DE (double edge) sunt standardizate. Dupa stiinta mea exista un sigur tip de lama DE care se potriveste la orice aparat DE.

Edited by abac, 10 February 2019 - 17:24.


#63
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,051
  • Înscris: 31.07.2007
Deci R41 ii mai "agresiv"? Se potrivesc lamele din link?

#64
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,453
  • Înscris: 28.10.2018
Da, lamele din link se potrivesc la orice aparat double edge din lume.

#65
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,051
  • Înscris: 31.07.2007
Multumesc! Care-i mai "soft" dintre cele doua?

#66
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,453
  • Înscris: 28.10.2018
r89. Cu asta plec in delegatii pentru ca riscul de iritatii este zero.

R41 este si el extrem de bun, dar daca vreau sa fac treceri in raspar cu el, trebuie neaparat sa fac dus, sa inmoi barba bine. Altfel se lasa cu ciupeala si puncte de sange.

Edited by abac, 10 February 2019 - 17:35.


#67
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,171
  • Înscris: 19.09.2005
r89
vezi ca lamele alea japoneze sunt cele mai ascutite de pe piata.

#68
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,453
  • Înscris: 28.10.2018

View Postarg, on 10 februarie 2019 - 17:34, said:

r89
vezi ca lamele alea japoneze sunt cele mai ascutite de pe piata.

Eu nu as lua-o ca pe o axioma. Si Kai sunt mega ascutite. Si Astra Superior Platinum sunt mega ascutite. Si Gillette Patinum sunt foarte-foarte ascutite.

#69
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,051
  • Înscris: 31.07.2007
Ce lame recomandati pentru un R89, pe site-ul de pe care am dat link-ul? Scria in comment-uri ca Feather au joc lateral (?).

#70
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,453
  • Înscris: 28.10.2018
Nu am remarcat niciun joc cu Feather.

R89 merge excelent cu foarte multe lame.

Cel mai bine mi s-a parut ca merge cu Polsilver si cu Astra superior platinum. Perfect a mers si cu lama Muhle cu care a venit. Foarte buna lama, cred ca o sa mai cumpar.

Dar m-am barbierit perfect si cu Voskhod, Wilkinson, Gillette Platinum, Feather, Personna.

Foarte slab mi s-a parut cu Bic Astor. Oribile lame.

Edited by abac, 10 February 2019 - 17:50.


#71
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,051
  • Înscris: 31.07.2007
Multam fain! Deocandata mi-am facut norma pe ziua de azi, din posturile de aici mi-am comandat un aparat de tuns Philips, R89 ii pe wishlist! :D

#72
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,171
  • Înscris: 19.09.2005

View Postedy_wheazel, on 10 februarie 2019 - 17:44, said:

Ce lame recomandati pentru un R89, pe site-ul de pe care am dat link-ul? Scria in comment-uri ca Feather au joc lateral (?).
poate aparatul sa aiba joc, cele reglabile.

dar r89 se strange cu surub, deci nu are ce sa joace.

View Postabac, on 10 februarie 2019 - 17:43, said:



Eu nu as lua-o ca pe o axioma. Si Kai sunt mega ascutite. Si Astra Superior Platinum sunt mega ascutite. Si Gillette Patinum sunt foarte-foarte ascutite.

pe langa cat sunt de ascutite, conteza cat de dur e otelul, cat de rezilient, cat de elastica e lama si la ce unghi e ascutita.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate