Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

De unde cumpar acest aparat de ras clasic?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#37
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Ăsta e: https://www.okazii.r...ctie-a193795763

Îți zic eu, e românesc ăsta.

#38
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
eu nu pot sa-l gasesc pe al meu...manerul are 6 cm si e identitic cu al initiatorului ca design, doar ca la mijloc, nu are acel spatiu Posted Image

L-am desfacut, are un H stantat pe el...doar atat :))...

Edited by jimi91, 09 February 2019 - 22:45.


#39
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Inca se gasesc aparate de ras clasice, chiar se gasesc in Kaufland, marca Gilette, am si eu unul acasa, este ok.

#40
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
A fost fabricat de Inox Bucuresti pana in anii `90. Le tot mai gasesti pe OLX, Okazii etc.

Attached Files


Edited by alalaltu, 10 February 2019 - 00:56.


#41
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,115
  • Înscris: 30.04.2007

View PostSmurfK, on 09 februarie 2019 - 22:31, said:

. Înainte se făcea așa la uzine. Se făceau anumite obiecte de genul, pe sub mână, pentru prieteni,

se faceau destule "la uzine" doar ca tipul asta de aparat de ras, gasindu-se pe toate drumurile (in toate tutungeriile) nu avea rost sa fie "industrializat".

#42
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,130
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://peter-thebarber.ro/images/product/giesen-forsthoff-s-timor-1354-closed-comb-safety-razor-10-blades-gentle-shaver-3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ https://peter-thebarber.ro/images/product/102.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Aici gasesti aparatul de ras Timor Solingen 1354 si pamatuf cu mâner din frasin 81H3Red Muehle:
https://peter-thebar...timor-1354.html
https://peter-thebar...red-muehle.html

Edited by xmanyacs77, 10 February 2019 - 07:54.


#43
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Exact asa foloseam cand eram puber.  Daca dadeam diagonal pe ... ma trezeam cu taieturi si plasturi/pasta de dinti pe rana.  Cred ca daca sap prin casa din tara gasesc impricinatul!  Folosit juma de an - acum 20/25 ani.  Sigur gasesti prin targuri,sau intrebi si-ti aduc matusalemii!

#44
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postr_murphy, on 10 februarie 2019 - 07:27, said:



se faceau destule "la uzine" doar ca tipul asta de aparat de ras, gasindu-se pe toate drumurile (in toate tutungeriile) nu avea rost sa fie "industrializat".
si din cauza asta erau si sunt proaste.
tolerantele sunt foarte mici, daca e un pic cas s-a dus in balari.

#45
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postr_murphy, on 10 februarie 2019 - 07:27, said:

se faceau destule "la uzine" doar ca tipul asta de aparat de ras, gasindu-se pe toate drumurile (in toate tutungeriile) nu avea rost sa fie "industrializat".

A fost. Multe s-au făcut la Victoria Arad. Nu se găseau pe toate drumurile, se găseau sovietice, care erau la fel de proaste. Gillette nu se prea găsea prin România.

#46
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007

View PostTruculMagic, on 09 februarie 2019 - 21:26, said:

Da ce ai ras cu ala din poza ta de arata in asa hal ? Sau ai ceva "barber shop" si tot cartierul vine la tine ?Posted Image Posted Image Posted Image
Cumpara si tu un aparat de ras... au philips multifunctional din ala la 100-110lei , am luat cu voucher acum cateva zile.
https://www.emag.ro/...5/pd/D9VYQNBBM/

Multam fain de link, chiar aveam nevoie de asa ceva, l-am comandat. Aveam si io un voucher de 10% (mai am un aparat de ras de la ei).

#47
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Calitatea aparatului romanesc a fost una...comunista. Nu gaseai doua care sa fie la fel. Erau lucrate destul de rudimentar, cromul se desprindea dupa vre-o 12 luni etc. Nu-l poti compara cu un Timor/Merkur/Mühle (de Feather nici nu mai vorbim).

P.S.: Astea cica sunt inca nefolosite.

Edited by alalaltu, 10 February 2019 - 09:37.


#48
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Am si eu unul prin casa, il mai folosesc uneori la sub-brat... dar e de calitate muncitoreasca, adica nu e material bun.. e o alama de doi lei care se corodeaza rapid.
Cred ca se mai gasesc prin magazinele satesti sau din orasele mici ... ca doar nu da tot agricultorul bani pe Mach3... Erau ieftine imi amintesc - gen 7-10 lei /buc... deci exclus milioane cum vad pe net.

#49
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Ce știi tu de 7-10 lei cred că sunt alea chinezești. Se mai găsesc și acum prin unele buticuri. Alea sunt execrabile, dacă le scapi pe jos, riști să le strâmbi. Efectiv le poți îndoi cu degetul. Zici că sunt făcute din foaie de tablă alea.
Astea vechi românești sunt mai bune decât alea chinezești. Mult mai solide și bine făcute.

#50
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,292
  • Înscris: 05.08.2015
Aici ar trebui sa gasesti ceva foarte similar si, in mod sigur, de mai buna calitate

http://www.razoremporium.com/gillette/

#51
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Alea sunt SH?
Poate face un ban cinstit, ii da un luciu si il vinde alora drept gilette vintage.

Edited by don_dannielo, 10 February 2019 - 11:33.


#52
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Vai dar n-as da peste 30 lei nici mort pe asa ceva...

#53
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Preferi sa dai 20 pe un mach3 si apoi sa fii captiv sa mai decartezi inca 50-100 lei PE AN pe lame care se potrivesc doar la ala?
Nu-i de mirare ca gilette face asa de multi bani.

Edited by don_dannielo, 10 February 2019 - 12:19.


#54
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postrosix, on 10 februarie 2019 - 11:47, said:

Vai dar n-as da peste 30 lei nici mort pe asa ceva...

Depinde de calitate. Alea chinezești, pe care le găsești în buticuri, vorbeam de ele mai sus, sunt foarte proaste. Dar iei ceva mai bun, ajunge pe la 150-200 și tot ce mai trebuie să iei sunt lame, care costă foarte puțin în comparație rezerve. Din punct de vedere al costului, ieși mai bine. Din punct de vedere al calității bărbieritului, dacă ai timp să exersezi, ajungi să obții rezultate mai bune decât cu multilamele.

Alea vechi, cu adevărat vintage, 50+ ani vechime, pot fi bune sau proaste. Contează cât de atenți au fost când l-au făcut, la toleranțe și cât de bine a fost întreținut. Poți găsi aparate de 50-60 de ani vechime care bărbieresc excelent.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate