Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

De unde cumpar acest aparat de ras clasic?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#145
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postvata_pa_batz, on 28 februarie 2019 - 13:50, said:

E pericol mai mare sa-ti iei "glanda" decit cu astea moderne, sau nu?

Nu. Instinctiv, depărtezi aparatul de față dacă simți că te-ai tăiat. Cele mai grave tăieturi sunt de dimensiuni mici, sub 1 cm. În mod normal, dacă te antrenezi suficient, îți intră în instinct mișcările, nu ai de ce să vezi vreun strop de sânge. Prima dată, când faci trecerea, iei un aparat clasic după ce-ai folosit mai mult timp de-alea cu mai multe lame, e posibil să te iriți și chiar să te ciupești puțin, în primul rând pentru că ai instinctul să apeși pe aparat. Pe-astea trebuie să le lași să lucreze singure, să alunece sub greutatea lor, nu să le împingi în față cum faci cu alea cu mai multe lame.

Un bărbierit complet, în general, durează mai mult cu astfel de aparat. Nu este la fel de eficient ca alea cu mai multe lame, așa că trebuie să folosești mai multe pase pentru a te bărbieri. Dacă cu Mach 3 îți permiți să te duci în toate direcțiile din prima, cu astea cu o singură lamă, te iriți și te tai mai ușor dacă faci asta.

Totuși, odată ce stăpânești un astfel de aparat, rezultatele pot fi superioare celor cu mai multe lame, atât din punct de vedere al eficienței (cât de jos tai firul), cât și al confortului. Dacă o faci corect, n-ar trebui să ai niciun pic de iritație. Cu multilame, treaba asta e mai greu de realizat, dacă vrei să te iei aproape, iritația e inevitabilă. Eu aveam o senzație generală de iritație când foloseam Mach 3. Nu se vedea neapărat, dar îmi simțeam fața foarte aiurea după bărbierit, în special vara, dacă ieșeam și transpiram, mă ustura fața. Treaba asta a dispărut complet cu aparatele clasice.

#146
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

View PostI2O, on 28 februarie 2019 - 12:29, said:

Daca imi aduc bine aminte din nostalgie....sper sa nu gresesc
Apropo cat ai dat pe aparatu asta?
Gresesti. 80 de lei.

View Postvata_pa_batz, on 28 februarie 2019 - 13:50, said:

Am inteles ca initiatorul a avut nevoie de un aparat care sa se potriveasca la pamatuf. Probabil batrinu rade pamatufu cu el
De unde ai inteles asta?

#147
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

View Postvata_pa_batz, on 28 februarie 2019 - 13:50, said:

Am inteles ca initiatorul a avut nevoie de un aparat care sa se potriveasca la pamatuf. Probabil batrinu rade pamatufu cu el

De unde ai inteles asta?

#148
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View PostPuferiu_, on 12 februarie 2019 - 09:01, said:

Sa-ti dea Dumnezeu sanatate, tie si familiei tale! Vedea-ti-as poza in vitrina la Loto! Ai facut 3 oameni fericiti. Atat de mult cu atat de putin.


E nefolosit.

Ti l-as fi dat pe cel vechi dar il pastrez eu. Apropo, ai observat ca manerul e indoit la mijloc? Probabil de la cat de strans l-a tinut de-a lungul timpului.

Cu virgula inainte de "dar".
l-ai lua pe ala de le tocmai?
chiar e nou? din inox e?

#149
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View Postdon_dannielo, on 28 februarie 2019 - 13:52, said:

Un barbat adevarat se rade cu briciul.

Un barbat adevarat de barbereste cu cutitu' cu care vaneaza misteti!

View Postvata_pa_batz, on 28 februarie 2019 - 14:04, said:

Am fost tentat la un moment dat si de brici. Pina cind mi-a explicat un frizer ca iti trebuie mina pentru chestia asta, asa incit m-am lasat de idee.
Io ma barbieresc zilnic, dar n-am rabdare. Uneori nu folosesc nici macar sapun. Udat bine cu apa si trecut la repezeala cu lama. Daca pentru aparatele astea trebuie cascat ochii cit cepele, atunci pica si ideea asta

De ce nu-ti iei unu' electric? Si alea fac treaba buna, cu asa ceva ma barbeream inainte sa-mi iau un Feather din ala ieftin. Urmeaza sa-i fac un upgrade.

#150
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postedy_wheazel, on 13 aprilie 2019 - 13:54, said:

De ce nu-ti iei unu' electric? Si alea fac treaba buna, cu asa ceva ma barbeream inainte sa-mi iau un Feather din ala ieftin. Urmeaza sa-i fac un upgrade.

Am incercat si cu electrice de citeva ori. Rezultatele au fost modeste de fiecare data. In plus s-a iritat si pielea ca naiba. Deci nu, multumesc frumos. Dupa parerea mea, atit briciul, cit si genul de aparat din topicul asta reprezinta solutii, care au mai ramas doar de nisa pentru citiva pasionati

#151
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Eu nu folosesc aparat electric, dar ma tot gandesc ca poate ar fi mai rapid si simplu.
Din ce am citit aparatul electric irita in prima luna.

#152
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Daca vreti aparat electric, trebuie unul foarte bun, deci foarte scump.

Stiu treaba asta de mai bine de 15 ani. De aceea tot la cel clasic am ramas, adica Gillette Mach 3 Turbo. Am incercat Wilkinson cel cu 4 lame, dar am fata prea mica pentru un aparat asa mare.

#153
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Nu sunt inca dispus sa dau banii. Cuvantul scump e prea ambiguu pt mine.
Ma tot intreb care e diferenta dintre un Philips la 150 de ron si unu la 1500. Oricum nu cred ca as fi dispus sa dau mai mult de 2/300 lei.

#154
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Pentru mine problema nu este legata de bani. I-as da in schimbul unui beneficiu real. Spre exemplu scurtarea timpului la cel putin jumatate si aceiasi calitate. Spre exemplu dat o data, maxim de doua ori pe fiecare cm patrat, rapid si la fel de bine. O razura sub un minut...un vis. Atunci da, as fi dispus si as lua capul de serie de la cea mai buna firma care exista. Asa sint io, totul sau nimic.
Asa, acum sa ne trezim la realitate. Asa ceva nu exista, asa ca ideea pica

#155
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Si eu as da banii daca as fi sigur ca e mai rapid si barbiereste bine si fara griji. Dar nu sunt dispus sa dau 400 de lei sa testez asta.

#156
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

View PostLL13G, on 14 aprilie 2019 - 15:07, said:

Ma tot intreb care e diferenta dintre un Philips la 150 de ron si unu la 1500. Oricum nu cred ca as fi dispus sa dau mai mult de 2/300 lei.
Nu te incadrezi in target, deci poti sta linistit.

#157
_______

_______

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 01.08.2018
Care-i numărul maxim de minute pe care l-ai putut petrece fără a posta pe acest forum?...

#158
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Post_______, on 14 aprilie 2019 - 19:18, said:

Care-i numărul maxim de minute pe care l-ai putut petrece fără a posta pe acest forum?...

In cite zile ai elaborat intrebarea asta?

#159
_______

_______

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 01.08.2018
π

#160
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View PostLL13G, on 14 aprilie 2019 - 13:52, said:

Din ce am citit aparatul electric irita in prima luna.

Cam primele doua utilizari, da' depinde mult de piele.

View PostLL13G, on 14 aprilie 2019 - 15:07, said:

Ma tot intreb care e diferenta dintre un Philips la 150 de ron si unu la 1500.

Cam 1350 de lei. :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate