Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...
 Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

De unde cumpar acest aparat de ras clasic?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#109
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 Puferiu_, on 12 februarie 2019 - 07:52, said:

Un mic unboxing.

Cum ai de gand sa-l dezinfectezi?

#110
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,437
  • Înscris: 05.07.2018

 alalaltu, on 10 februarie 2019 - 09:08, said:

P.S.: Astea cica sunt inca nefolosite.
Sa-ti dea Dumnezeu sanatate, tie si familiei tale! Vedea-ti-as poza in vitrina la Loto! Ai facut 3 oameni fericiti. Atat de mult cu atat de putin.

 don_dannielo, on 12 februarie 2019 - 08:57, said:

Cum ai de gand sa-l dezinfectezi?
E nefolosit.

 abac, on 12 februarie 2019 - 08:55, said:

Pe partea cealalta nu m-ar deranja sa am si eu un astfel de concept in colectie.
Ti l-as fi dat pe cel vechi dar il pastrez eu. Apropo, ai observat ca manerul e indoit la mijloc? Probabil de la cat de strans l-a tinut de-a lungul timpului.

Cu virgula inainte de "dar".

#111
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,047
  • Înscris: 31.07.2007
Mi-am luat si io un Feather Popular si i-am dat azi un test. Gillette, te-am pupat din mers!

Edit: apropos, ce pamatufuri folositi?

Edited by edy_wheazel, 22 February 2019 - 21:42.


#112
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,170
  • Înscris: 19.09.2005
un bursuc muehle.
bun e sinteticul de la dm
dar prefer ulei...

#113
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,047
  • Înscris: 31.07.2007

 arg, on 22 februarie 2019 - 21:59, said:

un bursuc muehle.

Ce model?

#114
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,170
  • Înscris: 19.09.2005
muehle rytmo

#115
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 edy_wheazel, on 22 februarie 2019 - 21:41, said:

apropos, ce pamatufuri folositi?

Omega 10066 care are sute de utilizări. Singurul pe care l-am mai folosit cu regularitate e sinteticul de la L'occitane. În rest, mai folosesc diverse de porc și bursuc, dar 10066 de la Omega mi se pare cel mai bun.

Mie îmi plac foarte mult astea de porc, iar următoarele sunt sinteticele, cele de la Razorock (Plissoft) sunt bune și ieftine. Ce-am avut bursuc a ajuns la vânzare, nu le suport, mi se par scumpe și pretențioase. Erau bune când sinteticele erau proaste, nu mai e cazul acum.

#116
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,047
  • Înscris: 31.07.2007
Multam. Am un Omega 10049, pare ok.

#117
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Eu am revenit la pamatuf incercand un artificial de la dm, dar prefer bursucul de la hjm. Nu m-am gandit sa renunta la el. Am incercat si mistret, dar e prea aspru pt gusturile mele.
Artificialul de la dm e mai fin decat bursucul, dar nu retine la fel de bine apa precum bursucul. Din cele 3 pe care le am as putea spune ca rankingul e 1. burscu hjm, 2 artificial dm 3 mistret hjm.

#118
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 edy_wheazel, on 23 februarie 2019 - 02:52, said:

Multam. Am un Omega 10049, pare ok.

E ok, unora li se pare cam mare 49, nu e ideal pentru folosință zilnică, pentru că nu se prea usucă complet de pe o zi pe alta.

 LL13G, on 23 februarie 2019 - 12:04, said:

Eu am revenit la pamatuf incercand un artificial de la dm, dar prefer bursucul de la hjm. Nu m-am gandit sa renunta la el. Am incercat si mistret, dar e prea aspru pt gusturile mele.
Artificialul de la dm e mai fin decat bursucul, dar nu retine la fel de bine apa precum bursucul. Din cele 3 pe care le am as putea spune ca rankingul e 1. burscu hjm, 2 artificial dm 3 mistret hjm.

Habar n-am cum sunt alea de la HJM sau DM.

Porcul se simte mai aspru la primele utilizări. E mai "viu" decât restul, cred că și ăsta e un motiv pentru care îmi plac pămătufurile astea. Trebuie să-l "rodezi", să-l folosești de 20-30 de ori înainte să-și dea drumul. Încep să se desprindă firele la capăt, și atunci începe să fie din ce în ce mai bun, ține și mai multă spumă, se simte mult mai moale. Unii producători fac o tâmpenie, taie firul atât de jos cât și de sus. E aspru și nici nu se mai despică firele în timp. La Omega, Semogue, Zenith, o să vezi că nu există treaba asta, în partea de sus trebuie să fie capătul natural al firului, singurele fire tăiate sunt câteva fire negre.

Sinteticele sunt de multe feluri. Sunt producători mari care fac niște sintetice de toată jena, alea de la Zenith, care imită porcul, sunt oribile, cele mici de la Omega, cam la fel. Cele moi, în genul Plisson sunt extraordinare. Se încarcă mult mai repede, mănâncă mai puțin săpun, fac spumă mai repede, se usucă mult mai rapid. E o tehnică specială în cazul ăstora, nu prea merg așa bine dacă le folosești precum bursucul sau porcul. Trebuie să le împingi până se extind de tot pe față, abia mai apoi să faci mișcări circulare.

#119
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Stiu ca se simte mai aspru. Cand am inceput sa ma barbieresc am inceput cu bursuc.
Stiu ca tata avea un pamatuf care dupa ani de folosire era f fin, desi era burscu. Manaerul era alb cu rosu. La un moment dat am trecut la spuma, apoi gel si dupa multi ani am revenit la pamatuf cu crema si apoi sapun. Nu sunt dispus sa astept sa treaca mult timp pana devine fin cat timp am un burscu ok. La artificiale nu cred ca e neveoie de break-in /adaptare.

#120
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Unele sintetice se mai înmoaie în timp, dar da, majoritatea nu se modifică față de cum sunt prima oară.

#121
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Bre puferiule e plina china de aparate clasice ok la preturi derizorii si tu cumperi aparate folosite....
https://www.ebay.com...5.c100005.m1851

https://www.ebay.com...1:pf:1&LH_BIN=1

https://www.ebay.com...hbbTEY&LH_BIN=1

#122
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,170
  • Înscris: 19.09.2005
lasa nene chinazariile alea, ca mai mult te ciobesti pe fata cu ele decat te razi.

Edited by arg, 23 February 2019 - 21:27.


#123
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 arg, on 23 februarie 2019 - 21:26, said:

lasa nene chinazariile alea, ca mai mult te ciobesti pe fata cu ele decat te razi.
Par sa aiba capatanile ok....nu stiu de ce zici ca se nenoroceste cu ele
Pai atunci mai bine-i cumpara omului un merkur cu 100 de lei nou nout
A avut si babacu meu pe vremuri asa ceva
Babacu mneu reusea sa se barbiereasca si cu asa ceva cumparat din targ la un capat chiar ia rupt protectia si se facea direct cu lama fara sa se taie   [ https://i.ebayimg.com/images/g/8yMAAOSwBLlVCofX/s-l500.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
https://thegroomlab....fety-razor.html

Edited by I2O, 23 February 2019 - 22:00.


#124
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 arg, on 23 februarie 2019 - 21:26, said:

lasa nene chinazariile alea, ca mai mult te ciobesti pe fata cu ele decat te razi.

Sunt bune, să știi. Eu am copia de Futur, care a costat vreo $6 și este foarte ok. E construită bine, nu stă nimic strâmb, funcțională. Prefer originalul, dar nu mi-e rușine nici cu copia.
Sunt proaste copiile după Gillette Tech, au o tablă pe care o îndoi fără să vrei.

Eu rareori am luat chestii nasoale de pe la chinezi în ultimul timp. Am luat stilouri, chestii de bărbierit, diverse scule mici, n-am avut probleme cu niciunele. Ca și construcție sunt ok, toleranțe foarte decente, materialele sunt mai slabe.

Nu mai e ca înainte, când luai o sculă chinezească și era doar ornament. În multe cazuri sunt aceleași chestii pe care le vând și producători mai consacrați, se fac cu fix aceleași matrițe, cu aceleași materiale, în aceeași fabrică, singura diferență e că lipsește logo-ul și sunt de 10 ori mai ieftine.

Producătorii chinezi mi se pare că au niște giumbușlucuri cu guvernul lor, de reușesc ei să vândă chestii atât de ieftin. Au altfel de sistem de taxare, de-asta au prețurile alea. În cazul unor produse, e incredibil. Că ziceam mai devreme de Futur, ăla e un aparat destul de complex. Ai capacul de sus, cu un sistem specific, cu niște benzi metalice care se arcuiesc și-l țin în loc, ai reglajul aparatului, sunt chestii unde toleranțele chiar contează, dar le-a ieșit binișor.

#125
C18

C18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 23.01.2018
Eu am cumpărat un Wilkinson Sword Classic.
E nou pe piață, arată excelent și e foarte ieftin. 9.58 £ cu 5 lame incluse.
Capul se zice că ar fi foarte asemănător cu cel de Gillette Slim Twist. Mânerul e din inox.
Încă nu l-am folosit pentru că am rezerve de Skinguard, Fusion și Mach3 pentru câțiva ani, dar arată, se deschide și se simte în mână super, e ca o bijuterie. L-am luat doar de curiozitate, e posibil să nu fie mult timp pe piață, Iar prețul... probabil doar o mare companie își poate permite așa ceva.

https://www.amazon.c...1_6pBCCb5ZT91E2

Edited by C18, 23 February 2019 - 23:16.


#126
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,170
  • Înscris: 19.09.2005
arata bine... cum merge?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate