Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 

Monese

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
1840 replies to this topic

#1801
travelpouch

travelpouch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 09.06.2010
"Se-mpute" treaba la Monese. Email primit astazi in calitate de posesor de plan "Simple". Se elimina, printre altele, cele 50 de ordine de plata gratuite in moneda locala, nu se mai pot face deloc retrageri de la ATM (limita pana acum era de 500 de lei) si cardul virtual costa 1,5 RON pe luna. Toate "noutatile", din 19 decembrie.

#1802
Palatinatul

Palatinatul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 09.12.2022
Păcat, chiar era o opțiune interesantă într-o perioadă. Mi-am închis contul de la primele scumpiri și am avut câteodată gânduri să cer reactivarea, dar dacă vor continua tot așa mai bine nu

#1803
enrique24

enrique24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 23.09.2010
• Virtual card fee: 30p/30c/1.5 lei per card (currently free)
• Inactive account fee: £1/1€/5 lei per month after 12 months of not using your account and card

Cu modificarile astea doua, eu o sa inchid contul.
Nu au venit cu nimic nou fata de Revolut de exemplu, pentru a avea vreun avantaj in a folosi serviciile lor,
iar daca baga inactive acount fee, la revedere.

#1804
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,624
  • Înscris: 23.09.2017
Cum au spus si colegii, se impute treaba. Nu "prea" mai merita deloc Monese.


Ce se schimbă
Tarifele Simple se modifică:
•  Plăți făcute în moneda ta locală: £ 1/1€/5 lei per tranzacție (în prezent, 50 gratuit pe lună, 20p/20c/1 lei comision după)
•  Taxa de reîncărcare Sofort: 2 EUR per tranzacție (în prezent 200 EUR gratuit pe lună, comision de 2% după)
•  Taxa card virtual: 30p/30c/1,5 lei per card (momentan gratuit)
•  Taxă de cont inactiv: £1/1€/5 lei pe lună după 12 luni de neutilizare a contului și a cardului
•  Taxa de retragere a plății: £20/20€/100 lei
•  Taxa de livrare express cu card (1-5 zile in funcție de locație): £25/25€/125 lei
Schimbările de plafon pentru planul Simple:
•  Niciun plafon gratuit pentru cheltuielile cu cardul într-o valută străină (în prezent 2.000 GBP/2.000 EUR/10.000 lei gratuit pe lună)
•  Fără plafon ATM gratuit (în prezent 100 GBP/100 EUR/500 lei gratuit pe lună)
•  Niciun plafon gratuit pentru plățile locale trimise (în prezent 50 de tranzacții pe lună)
•  Niciun plafon gratuit pentru reîncărcările Sofort (în prezent 200 EUR)

Edited by alex342, 19 October 2023 - 10:53.


#1805
fkgun

fkgun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 07.11.2020
Posted Image

Attached Files



#1806
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,624
  • Înscris: 23.09.2017
Nu mai exista niciun motiv pt pastrare cont.

- nu mai poti retrage cash la atm (macar un plafon 200 euro)
- nu mai poti face plati gratuite
- trebuie sa platesti pt card virtual
- trabuie sa platesti in caz de cont inactiv
- fara transfer gratuit
etc

O sa imi inchid contul si eu. Mai astept vreo luna doua, poate vor reveni la niste conditii mai bune. Nu mai stiu la ce s-a intamplat la fel, au anuntat niste conditii draconice, lumea si-a inchis conturile si aooi compania si-a dat seama de greseala si a revenit cu un comunicat.

Edited by alex342, 19 October 2023 - 12:01.


#1807
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,766
  • Înscris: 13.03.2005
Da, e momentul sa zic pas după 4 ani și la Monese.

#1808
travelpouch

travelpouch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 09.06.2010
Eu il mai tin o perioada. Imi inchid doar cardurile virtuale. Il folosesc la schimb valutar din euro in lei, au cursul un pic mai bun decat Revolut, si nu au plafon lunar.

#1809
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,766
  • Înscris: 13.03.2005
Da, dar nu e curs BNR....

#1810
radonys

radonys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.02.2013
"Il folosesc la schimb valutar din euro in lei, au cursul un pic mai bun decat Revolut" ok, dar sa adaugi lei și sa retragi pe urma euro, sau invers, e gratuit 100%? Ca altfel degeaba e cursul mai bun.

#1811
travelpouch

travelpouch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 09.06.2010

View Postradonys, on 27 octombrie 2023 - 00:10, said:

"Il folosesc la schimb valutar din euro in lei, au cursul un pic mai bun decat Revolut" ok, dar sa adaugi lei și sa retragi pe urma euro, sau invers, e gratuit 100%? Ca altfel degeaba e cursul mai bun.

Nu retrag niciodata de pe Monese. Pun euro, schimb in ron, si folosesc cardul la platile in ron la pos.

#1812
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,439
  • Înscris: 28.10.2018
Practic Monese pierdea bani cu zeci de milioane de conturi gratuite.

Normal ca trebuie sa ia decizii din astea radicale. Si revolut a introdus costuri, dar sunt mai rezontabile, la modul 1 sau 1,5 lei pe tranzactie, nu 5 lei.

Eu foloseam Monese pentru platit Netflix si Spotify din strainatate la pret de Romania. Merg pe Revolut in continuare.

#1813
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,766
  • Înscris: 13.03.2005
La ce comision te referi cand zici 1,5 lei/ tranzactie la Revolut?

#1814
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,439
  • Înscris: 28.10.2018
La alea platite dupa alea gratis. Nu stiu cat mai e gratis, una sau doua pe luna, dupa care, caciiiing.

#1815
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,766
  • Înscris: 13.03.2005
La transferurile in lei sau euro, la conturile Revolut plan standard, facute in Romania, nu au comision de transfer bancar. Nu am vazut limitat numarul de transferurile gratuite pe IBAN, in lei sau euro.

#1816
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,439
  • Înscris: 28.10.2018
Platesc eu lunar comision 1,5 lei ca sa transfer bani din contul de lei la Compania municipala Imobiliara.

Pentru ca prima tranzactie pe care o fac e sa schimb euro in lei. Aia e gratis. Dar imediat urmatoarea plata, din cont de lei in cont de lei in Romania, e pe bani.

#1817
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,766
  • Înscris: 13.03.2005
Daca vorbim de Revolut, inseamna ca nu ai cont Revolut facut pe "Romania", ci pe Italia sau UK si ai gratuite doar transferurile in euro, pe cand noi cei cu conturi deschise "pe Romania" avem gratuit si transferurile in lei, nu doar cele in euro.

#1818
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,439
  • Înscris: 28.10.2018
Sunt douazeci de natii cu moneda euro, nu doar italia si in niciun caz uk.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate