Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Monese

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
1834 replies to this topic

#1783
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,995
  • Înscris: 13.03.2005
Dacă te referi la contul de euro Monese, BE.... e vorba de Belgia

https://www.iban.com/iban-checker introdu contul Aici, ai toate datele, cod BIC/Swift, etc.

Nu poți trimite euro pe contul de lei  Monese, RO BREL...

Edited by wertyck, 01 April 2023 - 18:44.


#1784
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,873
  • Înscris: 10.06.2008
Eu... Am închis azi contul. Il am de câțiva ani insa nu l-am folosit decât de 2 ori...

#1785
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 14.04.2018
sa platesti pe aliexpress ai comisioane de schimb mai mici ca la revolut

#1786
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,995
  • Înscris: 13.03.2005
Lasă, fiecare cu alegerile sale. E greu pentru unii sa accepte că soluția viabilă e cea de compromis, adică să ai conturi la mai multe bănci/fintech-uri, și să le folosești doar beneficiile/serviciile gratuite.

#1787
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,873
  • Înscris: 10.06.2008
Am conturi la 3 bănci... Plus revolut. Nu m-am gandit ca ies mai ieftin pe aliexpress cu monese

#1788
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,995
  • Înscris: 13.03.2005
Daca suntem carcotasi pana la capat iesi cel mai ieftin cu cursul BNR de la cardul Multicurrency CEC, alimentat doar cu lei.

#1789
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,968
  • Înscris: 25.12.2005
si mai ieftin cu cardul euro de la Raiffeisen in care ai euro schimbati la curs BNR

#1790
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,995
  • Înscris: 13.03.2005
Păi cu cardul CEC Multicurrency plătesc la curs BNR din momentul plății, dacă l-am alimentat doar cu lei...

Și nu plătesc nimic pentru contul de euro la CEC.

#1791
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,968
  • Înscris: 25.12.2005
nici eu nu platesc nimic pentru cont in euro sii card de la Raiffeisen

Nu stianm ca MC de la CEC converteste lei in euro la curs bnr

#1792
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,995
  • Înscris: 13.03.2005
Diferența e că la cardul CEC Multicurrency nu am limita impusă de rulaj pentru gratuitatea serviciului și a celor 10 conturi asociate cardului, cum e la Raiffeisen.

#1793
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 02.12.2012
Email primit de la Monese

'' We're making some changes to our Terms, which will take effect from 1 August 2023. Make sure to read this email carefully so that you know what’s changing.
Changes to our Simple plan
• If you’re on our Simple plan, you’ll pay a 1% fee to top up your account by card (instead of a 0.3% fee)
Changes to incoming international transfers
If you’ve signed up to our subscription service to receive incoming international transfers, you currently pay an exchange fee on transfers you receive to your multi-currency IBAN.
From 1 August, we’ll change this to a transaction fee. This will apply to all transfers sent to your multi-currency IBAN, regardless of currency. This means:
• If you receive money in a currency different to your linked account, we’ll apply a transaction fee instead of an exchange fee – this won’t cost you anything extra!
• If you receive money in the same currency as your linked account (GBP to GBP, EUR to EUR and RON to RON), we’ll now apply a transaction fee.
• The transaction fee we apply will depend on your plan (as outlined in our T&Cs):
- Simple: 2% (min £3 / €3.5 / 20 lei)
- Classic: 1.5% (min £3 / €3.5 / 20 lei)
- Premium: 1% (min £3/ €3.5 / 20 lei)
- Business: 2% (min £4)
Do I need to accept these changes?
If you carry on using your Monese account or card after 1 August 2023, these changes will apply to you automatically.
If you’re not happy with this, you’ll need to let us know within two months of the date of this email.
You can cancel your multi-currency IBAN subscription by emailing [email protected] by 1 August 2023. We’ll only charge you for the amount of time you’ve used so far, and we’ll refund the remainder of your annual subscription fee.
Questions?
Our Support team is happy to help!
Yours,
The Monese team  ''

#1794
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,995
  • Înscris: 13.03.2005
Tot mai "prietenoase" devin fintech-urile, și Monese nu se lasă mai prejos.

#1795
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,571
  • Înscris: 26.06.2010
Mai foloseste cineva Monese ? Practic isi taie singuri craca de sub picioare , 20 lei sa primesti bani prin iban e exagerat de mult.

#1796
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,873
  • Înscris: 10.06.2008
Eu unul am renunțat la ei...

#1797
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,421
  • Înscris: 08.06.2005

 andupustiu, on 02 iunie 2023 - 12:45, said:

Mai foloseste cineva Monese ? Practic isi taie singuri craca de sub picioare , 20 lei sa primesti bani prin iban e exagerat de mult.
Se refera la IBAN multi currency. Nu am incercat acest tip de IBAN, e un serviciu ce costa €10/an.

 noname44, on 02 iunie 2023 - 08:58, said:

If you’ve signed up to our subscription service to receive incoming international transfers, you currently pay an exchange fee on transfers you receive to your multi-currency IBAN.
From 1 August, we’ll change this to a transaction fee. This will apply to all transfers sent to your multi-currency IBAN, regardless of currency.

Edited by deathnite, 04 June 2023 - 20:54.


#1798
travelpouch

travelpouch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 09.06.2010

 deathnite, on 04 iunie 2023 - 20:52, said:

Se refera la IBAN multi currency. Nu am incercat acest tip de IBAN, e un serviciu ce costa €10/an.

Exact. Acest fee nou nu priveste transferurile in RON din banci romanesti catre IBAN-ul parcat la Libra, si nici transferurile in EUR prin SEPA in contul IBAN de Belgia.

#1799
crazykiller

crazykiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 855
  • Înscris: 22.09.2007
vad ca dupa ultima notificare de la ei, si daca faci top-up ajungi sa platesti. A facut cineva top-up? Este acea taxa de 1%? Din ce vad, tot au crescut taxele in comparatie cu Revolut.

#1800
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,995
  • Înscris: 13.03.2005
Ai Detaliile daca uiți în meniul aplicației Monese, la Planul meu. Ar trebui să fie comision 0.3% . Așa apare la mine și în notificarea primită mai demult prin email.

Scuze, acum apare 1%. Până acum câteva săptămâni a fost 0.3%.

Edited by wertyck, 21 August 2023 - 18:27.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate