Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Electronica pentru sisteme fotvoltaice, hibride, coltulDiy

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
376 replies to this topic

#127
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Scuze vad ca ai scris initial de susre atx, . Dar de 470 sigur nu erau la dimensiunea aia asa mica , poate 200 maxim .

#128
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Am s otocit , da nu am gasit de 30 mm inaltime de 35mm cu 25 diametru , de 470
Cei de 330 au 40mm inaltime  cu 20 diam.

Aia de 470  sunt topiti usor la plastic probabil sa incins vreo dioda pe langa ei da sunt functionali. Daca ii vrei spunemi si tii trimit cumva .

Attached Files


Edited by marius_vfp, 24 July 2019 - 14:11.


#129
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Mama ce mai îmi umple frigiderul CostyOK. I-am facut numai surprize. Asa ghinion nu am mai vazut.

Am gasit condensatorii de 450V/470uF pe ebay dar ia o luna sa ii primesc. Si la noi, nu au decat de 40mm inaltime (care oricum ii am si eu in casa). Fac sursa cu "mansarda" :P

Incape de 35x25 ! Look: in stânga e unul de 35 si in dreapta, de 40.

Daca sunt de 35x25, 200V/470uF sunt perfecti. Poti sa mi-i trimiti prin posta ? Sau ai alta idee ?

Attached Files



#130
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Vrifica mai intai daca merge pe 230v si totul functioneaza fara carcasa ,  daca carcasa de deasupra nu esti obligat so montezi eu zic sa cauti 2 condensatori noi chiar daca astepti , daca vrei sa tii trimit eu pe aia sami zici , dar iti spun ca nu sunt straluciti . Dai un mesaj in caz de .
Imi place sarma aia pe traf cu e rasucita , miroase a calitate .

View PostViorelsolar, on 24 iulie 2019 - 12:42, said:

O să mă uit pe la mine să văd ce găsesc, eventual dacă-i am pot să-i expediez gratis cu publi24 !
Cum faci treaba asta cu expediatu gratis ,  ii duci tu la curier sau vine curieru si ridica pachetu .

Edited by marius_vfp, 24 July 2019 - 14:28.


#131
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
E super frumos realizata. carcasa de aluminiu, sigurante de rezerva, manual de utilizare Si incarcatorul de la bateria care mi-am luat-o la bicla mea e la fel (numai ca ala e la 230V de ma mama lui).
Imi plac piesele astea de la OSN, numai ca nu sunt foarte atenti uneori. Asta e, graba si banu' !

@CostyOK, daca mai astepti pana primesc piesele noi, eu o repar fara probleme. OSN au spus ca in clipa asta nu mai au alta pe stoc la 230V, doar de 5A. Se va incarca mai lent. Sa imi spui cum ramane. Eu pe asta o repar oricum, fie ca o vrei sau nu.

#132
davivi

davivi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 16.12.2013
Parerea mea e ca trebuie pus un singur condensator 470uF/450v , daca pui doi identici ,in serie, capacitatea echivalenta scade la jumatate si in plus cu timpul,daca unul se usuca mai repede (scade capacitatea) , va creste mult tensiunea pe el fata de celalalt.

Edited by davivi, 24 July 2019 - 16:07.


#133
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Davi esti sigur ca scade la jumate ? Daca pui in serie capacitatea ramane aceeasi adica 470 uf eu asa stiam sau cel putin egala ,scade ceva da nu cu mult fata de capacitatea unui singur condensator, parca asa am invatat prin scoala , acu nus ce sa zic so mai schimbat treburile .

Edited by marius_vfp, 24 July 2019 - 20:30.


#134
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Scade la jumatate, are dreptate. Dar toate sursele PC au exact la fel cei 2 condensatori si nu vreau sa improvizez pe placa. O sa inlocuiesc cei 2 condensatori cu exact acelasi model. Cu jumperul scos, trebuie sa functioneze pe 230V.

Sper doar sa nu se fi bulit vre-unul din Mosfeti. Daca a bagat 300V pe fiecare condensator in serie ies 600 si mosfetii au doar 500V. Sper condensatorii sa se fi opus si suma tensiunii lor sa nu fi depasit acea valoare.

Edited by topcat36, 24 July 2019 - 21:03.


#135
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016

View Posttopcat36, on 24 iulie 2019 - 20:36, said:

Scade la jumatate, are dreptate. Dar toate sursele PC au exact la fel cei 2 condensatori si nu vreau sa improvizez pe placa. O sa inlocuiesc cei 2 condensatori cu exact acelasi model. Cu jumperul scos, trebuie sa functioneze pe 230V.

Sper doar sa nu se fi bulit vre-unul din Mosfeti. Daca a bagat 300V pe fiecare condensator in serie ies 600 si mosfetii au doar 500V. Sper condensatorii sa se fi opus si suma tensiunii lor sa nu fi depasit acea valoare.

Nu stiu cum se face ca ti au trimis o sursa rezonanta LLC.

nu sunt neaparat convins ca are dublor de tensiune, condensatori din aia poate ca am pe undeva dar deja ai.

sursa aia samana cu asta facuta de mine de merge retelistica cu ea o alimentez de la 320 vdc

Attached Files



#136
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Aha, deci conectarea asta cu un condensator in capatul infasurarii primare e LLC ? Bine de stiut Posted Image Nu am mai vazut asa configuratie.

Am comandat de la Adelaida 4 bucati de 200V/470uF de 19x35mm, ca sa nu il mai intarzii pe omul asta. Deja ma simt penibil ca asteapta sa o primeasca de 2 luni. Sa dea D-zeu sa functioneze.

Edited by topcat36, 24 July 2019 - 21:54.


#137
davivi

davivi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 16.12.2013
Daca sursa e gen PC ATX , atunci schema desenata e un pic gresita , mai precis condensatorul serie cu infasurarea primara ar trebui sa fie conectat la mediana condensatoarelor de filtraj si atunci trebuiesc pusi  obligatoriu doi condensatori de filtraj serie.

#138
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Aceea este LLC si schema este cat se poate de corecta.

LLC inseamna Inductanta mutuala L1L2 in serie cu C: LLC este sursa cu rezonanta, C si L1L2 formeaza un circuit rezonant serie.

Deosebirea de sursa foreward utilizata la PC este ca aceasta nu mai are droser la iesire, condensatorul vine direct pe diode.

Sunt 2 topologii mai raspindite de sursa cu rezonanta LLC si LCC.

http://www.runonielsen.dk/LLC_LCC.pdf


Comanda ei se poate face in regim PWM la frecventa de rezonanta sau in unda continua cu frecventa variabila controlata prin bucla de feedback.

Aia prezentata de mine este autooscilanta, comandata de un transformator de curent, asemanator cu becurile economice, doar ca acel transformator are amplificator magnetic prin care poate fi controlata frecventa de rezonata a circuitului de comnada cu ajutorul unui curent continuu.

Este cea mai simpla varianta offline, nu are driver, doar un 431 sau un simplu zenner asigura stabilizarea tensiunii, dar esre greu de nimerit si are plaja ingusta de functionare.

Edited by cavit, 25 July 2019 - 15:05.


#139
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Man, ce naiba toti recomandati 470uF la 450V cand aia e o sursa de sub 100W dupa cum arata. Asa e, topcat?

Se folosesc peste tot capacitati de 100uF/suta de wati, si e arhisuficient. Si la 400V e ok.

Verifica si moș-ii, ca dublorul a dublat tensiunea, poti fi sigur, si daca sunt moși de 500 tin la 600 doar pe varfuri (de 1-3 us), acolo a fost durata prea lunga si aproape sigur au plesnit.

#140
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
E in incarcator pentru o baterie LFP. Baga 14V/10A. Deci un 150w maxim.
Am verificat tranzistorii si nu sunt in scurt intre nici un pin. Cred ca nu s-au incarcat condensatorii la 300V, daca erau de 200V. Căldura care i-a fiert in 2 secunde de undea provenit ?
Si l-am tras din priza imediat cum a inceput sa sfaraie. Ledul de la iesire, s-a aprins deci a avut tensiune.

Edited by topcat36, 26 July 2019 - 08:20.


#141
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Chinez tot chinez , da o masura de siguranta asa nu avea nimic prin ea o fuzibila , cauta tu vreun loc sa bagi o fuzibila .

M-am uitat iarasi pe foto si acolo la RT1 ai putea sai aplici o siguranta , chiar inainte de punte , e mai simplu sa inlocui o sarmulita .

Edited by marius_vfp, 26 July 2019 - 15:40.


#142
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Dar are fuzibila. Prima piesa la intare e fuzibila de 6,3A (uita-te in primele poze, e piesa prismatica roz de langa firul AC/L). Fuzibila nu s-a ars pentru ca nu a facut scurt nimic.

RT1 e pe (-) de dupa punte, in DC.

Edited by topcat36, 26 July 2019 - 16:04.


#143
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Probabil condensatorii au limitat tensiunea (intrand in strapungere partiala) la cca 280-290 pe ramura, si astfel tranzistoarele, desi foarte aproape de limita absoluta, au supravietuit. Esti norocos.
Merge cu 1x100uF/400v, provizoriu; ideal ar fi 150-220uF/400V; de aia producatorul a bagat 2x470, ca sa obtina cca 220uF echivalent.

@cavit : superexcelent materialul despre topol. rezonanta. L-am "pus bine" la "documentatie".

#144
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
@cavit: Sunt la capitolul cumparaturi de pe Ebay. Vrei sa cumpar piesele ca sa iti fac display-ul color wireless pentru SoC meter ? Piesele ma costa in jur de 100 ron. Parerea mea este ca e overkill asa display pentru cate informatii afiseaza. La jumatate din pretul asta, pot folosi un ecran monocrom 128x64 (de genul celui din poza) si afisa exact informatiile care le vad eu pe baza SoC meter-ului meu, folosind exact acelasi design. Dar e alegerea ta.

Astept raspuns, sa stiu ce fac.

Attached Files


Edited by topcat36, 26 July 2019 - 19:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate