Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Electronica pentru sisteme fotvoltaice, hibride, coltulDiy

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
376 replies to this topic

#109
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
New SiC FET !

#110
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Vreau sa va spun o poveste despre aceste deviceuri.
Am comunicat cu United sic via email in dorinta de a imbunatati aceste produse, cara au potential, dar au mici hibe care pot fi remediate.

Sic cascoda ar fi ceva bun daca curentul invers nu ar trece prin Body diode a si mosfet-ului, asta inseamna o sarcina de recuperare inversa insemnata si un timp de recuperare inversa lung, per total mai prost ca la sic mosfet.

Aceste cascode merg bine in topologii boost sau buck, dar nu in punti si pushpull, unde sarcina de recuperare inversa conteaza.

In punti merg atit de prost incat inlocuind la un invertor de 3 kw sic mosfet-urile cu casccode similare se ard si cu 500w inductiv.

Performantele sunt aratate de vanzari, sic mosferturile de la Rohm si ST se vand cel mai bine, permit realizarea de invertoere functionale rezistente la surge.

Personal merg pe Rohm de 2 ani pe DIY cu scule electrice fara evenimente.

Un singur lucru mai am de testat la cascode: sursa cu rezonanta LLC autooscilanta controlata cu amplificator magnetic.

Genul asta de sursa merge bine cu si mosfet, am testa-o si cu bipolar cu sic, merge in anumite conditii, dar de cele mai multe ori este greu de nimerit, am testat si cu gan fet, si este tot asa de greu de pus la punct ca si cu bipolar cu sic.

Probabil cascoda ar merge bine deorece se comanda ca mosfetul cu siliciu, si regimul de comutare este unul soft, sarcina de stocare inversa nu este atit de problematica.

PR-ul lor pe regiunea EMEA este Cristopher Rockneanu are origini romane, parintii lui sunt din Sibiu.

Corectia pentu cascoda este o dioda schottky cu siliciu in paralel cu mosfetul cu siliciu, Ieftin?!

Cascodele cu sic jfet si cu gan fet normal on nu se prea vand deoarece au aparut gan  fet normal off care le surclaseaza net.

Bipolarele cu sic nu se prea vand nici ele deorece necesita o dioda antiparalel, si s-a facut si o gresala de marketing, am incercat sa resuscitez vanzarea lor deoarece sunt chestii bune care nu merita sa moara, am obtinut ceva rezultate.

Edited by cavit, 30 June 2019 - 20:15.


#111
iullius

iullius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 03.08.2003

View Postcavit, on 30 iunie 2019 - 20:12, said:

...
Am comunicat cu United sic via email in dorinta de a imbunatati aceste produse, cara au potential, dar au mici hibe care pot fi remediate.

...
Si care a fost concluzia?

#112
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Raspunsul lor a fost ca findingurile sunt pertinente si-m-au pus in legatura cu un laborator de-al lor din Germania.

Drept raspuns au scos o generatie noua de sic j fet si de sic cascode dedata asta la 175 grade in loc de 150 grade utilizand si mosfet cu Qrr mai reduse pentru generatia de cascode fast.

Inca nu au implementat o dioda schottky cu siliciu in paralel cu si mosfet, probabil au anumite dificultati sa mai puna un chip pe bucatica aia de izolatie ceramica.

Cert este ca sic jfet la fel ca orice device 0 Qrr are o capacitate limitata de handlare a curentilor inversi, rezistenta canalului este destul de mare.

Asta duce la apatitia de tensiuni inverse destul de mari, peste 10 v la utilizarea in topologii punte, tensiuni care sunt la limita pentru sic jfet, in plus driverele nu pot fi alimentate cu bootsrap deoarece tensiunea de alimentare plus acei peste 10v depaseste limita driverului si li arde, uneori poate arde si cascoda.

Asadar exista anumite limitari, nu merg drop in in loc de sic mosfet ar merge daca ar exista acea dioda schottky cu siliciu in paralel cu mosfetul, altfel necesita o dioda sic scottky in paralel cu toata cascoda, dioda care este destul de scumpa.

Mai exista o limitare, si mosfetul acela de tensine joasa nu poate suporta di/dt si dv/dt salbatice cum suporta un sic mosfet nativ, deci nu poate functiona in conditii dure.

Edited by cavit, 01 July 2019 - 07:04.


#113
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Sunt interesat de u nou colmetru pentru sistemul meu solar pentru 120v (pentru Topcat 36) cu display grafic pe unitatea auxiliarara si cu aceleasi functii, dar sa nu ignore curentii mai mici de 100 ma.

#114
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Vrei o unitate auxiliara cu display grafic ca a mea, cu TFT color 320x480 (poza 1) sau cu display LCD monocrom 128x64 (poza 2) ?

A mea afiseaza o gramada de informatii preluate din invertorul hibrid, deci nu prea se potriveste la cele 8 valori care le arata acel SoC Meter.
Fa-mi un desen cu ecranul si cam ce ai vrea sa arate pe el si eu o sa vad ce pot sa fac.

Si baza ramane la fel. Mi-o trimiti impreuna cu unitatea wireless care o ai si le reprogramez sa mearga si cu noul display.

Si inca o chestie: Daca tu ai curenti asa mici, acel traductor HALL care ti l-am dat, e prea mare. Sa treci cablul de la baterii de cateva ori prin el, pentru a-i mari sensibilitatea. Eventual, sa il trimiti si pe ala, ca sa il calibrez eu cu 4 spire.

Cele mai precise amper-metre sunt cele cu shunt rezistiv. Alea sunt baza, dar faptul ca au contact direct cu cablul, complica treaba.

Attached Files


Edited by topcat36, 08 July 2019 - 21:36.


#115
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Cablul este trecut de 4 ori, cred ca are unitatea un defect caci acum ora 7.06 arata curent zero cu frigiderul laptopul si iluminatul exterior in functiune iar soarele nu bate pe panouri, au orienatare sud, si mai sunt si 2 pomi inspre est.

Poti face de care doresti, preferabil aceea cu displayul mai mare color, am nevoie si de functia de contor.

ziceai ca nu intra tot in memorie

Edited by cavit, 11 July 2019 - 06:12.


#116
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Problema cu memoria este la o baza cu ecran Oled si libraria lui mananca mult spatiu. A ta are LCD cu 32 caractere, nu e bai.
O sa comand piesele pentru varainta TFT.

Daca vrei sa rezolv problema cu amperajul, trimite baza cu traductorul HALL (ca nu mai am altul prin casa, ca sa testez rezultatul) si unitatea wireless sa le reprogramez. Poti folosi Publi24.ro, ca e gratis transportul. Pune la ramburs 10 ron si ii reglam cand ti-l trimit inapoi.

#117
sorinmircea

sorinmircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 23.10.2011
S

Edited by sorinmircea, 16 July 2019 - 04:37.


#118
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Am nevoie de ajutor intr-o problema: Am comandat o baterie LFP de 12V/18Ah + charger. Mi-au trimis "din greseala" chargerul pe 110V. L-am bagat in priza si a explodat un condensator. Am auzit sfaraiala imediat cum am bagat in priza si l-am scos imediat. Sursa a avut tensiune la iesire in cele cateva secunde. Am desfacut-o si vreau sa stiu daca merge sa o transform pe 230V. Cei 2 condensatori care s-au pleznit sunt de 470uF/200V. Am atasat cateva poze.

Eu cred ca acel strap din schema (pe placa l-am dezlipit deja), care leaga centrul dintre condensatori si unul din polii AC, daca il scot, sursa ar merge la 230V, dar vreau si parerea voastra. Nici nu am vazut asa topologie pana acum. Arata ca un half-bridge dar unul din capetele infasurarii primarului e legat printr-un condensator la (-) de la punte. Nu era normal sa fie legat intre cei 2 condensatori ?

Si mai am o rugaminte: nu am in casa nici un condensator care sa incapa acolo. Ce am eu recuperat din surse ATX, sunt cu 10mm mai inalti si nu mai pot sa inchid cutia. Aveti careva 2 condensatori de 30mm inaltime, la 470uF/200V, sa ii inlocuiesc ?

Sunt deschis la idei. Multumesc.

Attached Files


Edited by topcat36, 24 July 2019 - 12:07.


#119
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Merge pe 230V~ dacă scoți strapul ăla după părerea mea, de aceea au fost concepute pentru două tensiuni în funcție de cerere, americană sau europeană, dar trebuie să pui un condensator pentru tensiune de străpungere mai mare de 450V/470uF ! Posted Image

Edited by Viorelsolar, 24 July 2019 - 12:30.


#120
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Ok, dar condensatorii sunt in serie. Cu strapul, ii incarca pe fiecare alternanta, dar daca il scot, nu ii incarca in serie ?

LE. Merci Viorel, mi-ai dat o idee buna: pun un singur condensator de 450V/470uF in loc de 2. vad ca nu este absolut nimic legat de firul intermediar. O sa arate aiurea dar nu umbla nimeni in ea.

LLE: Totusi, daca las 2 in serie, e vre-o problema ? Nu imi place cum arata, e si condensatorul ala de la primar exact pe mijloc si trebuie sa il repozitionez ca sa imi incapa un ditamai condensatorul de 450V acolo. As vrea sa pastrez design-ul.

Edited by topcat36, 24 July 2019 - 12:27.


#121
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Păi un condensator pui pentru 230V, dar musai unul de 450V/470uF ! Posted Image

#122
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Mda, am nevoie deci de 2 bucati de 250V/470uF, cu o inaltime de 30mm. Are careva asa ceva ?
Daca comand de la noi, ma costa transportul mai mult decat condensatorii, daca comand pe Ebay, vin intr-o luna. URGH !

Attached Files


Edited by topcat36, 24 July 2019 - 12:37.


#123
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
O să mă uit pe la mine să văd ce găsesc, eventual dacă-i am pot să-i expediez gratis cu publi24 !

#124
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Super. Thanks.

Am verificat, incap de grosime maxima 25x30mm (vad ca 250V/470uF au 25 grosime). Cei originali erau de 20x30.

Edited by topcat36, 24 July 2019 - 12:48.


#125
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008

View Posttopcat36, on 24 iulie 2019 - 12:36, said:

Mda, am nevoie deci de 2 bucati de 250V/470uF, cu o inaltime de 30mm. Are careva asa ceva ?
Daca comand de la noi, ma costa transportul mai mult decat condensatorii, daca comand pe Ebay, vin intr-o luna. URGH !
Salut, in sursele de calculator gasesti ceva similar sunt si cate 2 legati in serie dar si cate 1 , depinde de sursa . Spor la scotocit

#126
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Am scotocit, au condensatorii de 200V dar de 40mm inaltime. Prea inalti. Si nu mai am surse ramase, le-am scotocit pe toate :S

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate