Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Electronica pentru sisteme fotvoltaice, hibride, coltulDiy

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
376 replies to this topic

#1
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
La rugamintea colegilor putem plasa discutiile depre electronica pe care o facem pentru sistemele solare si nu numai aici.
Referitor la utilizarea unui sic jfet la SSR, iese mai simplu, mai putina munca, poti pune acelasi adaos, dar muncesti mai putin.
Mai putin cablaj mai putin de proiectat, de corodat, de gaurit, de lipit mai pitine componente
Nu este OK asa?

Edited by cavit, 02 February 2019 - 08:03.


#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si daca faci cablajele la un router, mai castigi la timp si calitate, nu?

#3
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Avand in vedere ca se gasesc invertoare pentru fotovoltaice la preturi modice, nu recomand nimanui sa se apuce sa construiasca unul acasa.
    Sunt ele made in china dar tot sunt mai bune decat ce poti face acasa in dormitor.

#4
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,441
  • Înscris: 31.01.2010
Sint mai ieftine, in rest, depinde doar de cine le face.

#5
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007
de la un anumit nivel de complexitate si mai ales de la un anumit nivel al curentiolor pe care trebuie sa-i controleze, solutiile diy nu mai pot face "concurenta neloiala" sistemelor (sa zicem) industriale, prevazute si cu controlere optimizate la greu ..

#6
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postcavit, on 02 februarie 2019 - 07:58, said:

......Referitor la utilizarea unui sic jfet la SSR, iese mai simplu, mai putina munca, poti pune acelasi adaos, dar muncesti mai putin.
......
Nush daca s-ar simplifica, ptr ca SIC JFET are o comanda particulara: trebuie comandat cu tensiune negativa ca sa-l blochezi, mai negativa decat minusul. Deci apare o mini-sursa in comutatie suplimentara.

View Postcspot, on 02 februarie 2019 - 09:44, said:

Avand in vedere ca se gasesc invertoare pentru fotovoltaice la preturi modice, nu recomand nimanui sa se apuce sa construiasca unul acasa.
Sunt ele made in china dar tot sunt mai bune decat ce poti face acasa in dormitor.
Sunt pe naiba mai bune. Da, poate ca sunt mai bune decat cele ce le-ar face un elev la casa pionierilor. Aici discutam insa in "liga grea".

#7
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postcspot, on 02 februarie 2019 - 09:44, said:

Avand in vedere ca se gasesc invertoare pentru fotovoltaice la preturi modice, nu recomand nimanui sa se apuce sa construiasca unul acasa.
Sunt ele made in china dar tot sunt mai bune decat ce poti face acasa in dormitor.
Ramane doar parerea ta .
Sa ai succes cu chinezariilePosted Image

Edited by ciine, 02 February 2019 - 15:10.


#8
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
In afara de invertoare mai trebuie o sumedenie de deviceuri pe care nu le gasesti sau nu se potivesc la sistemul oricui.

De exemplu COL-metru sau culometru,  Acelea facute de Topcat 36 sunt foarte bune si le face pentru orice tensiune doresti inclusiv pentru 120v cum am eu, dar pentru cine doreste sa instaleze o baterie de Leaf intreaga la 380v nici o problema, se poate face si pentru asta.

BMS uri cum face Ady pentru orice configuratie de baterie, SSR uri pentru actionarea protectiilor, Divertere PWM. si alte sisteme de automatizare si comunicatie.

Invertorul in dotare basic este printre echipamentele simple.

Pentru puteri mai mari nu se prea gasesc din cele ieftine in plus in caz ca doresti cu modulatie bipolara , nu se prea gasesc.

Un invertor de 10 Kw nu este un cap de tara, se poate face cu trei caramizi semipunte cu sic mosfet: una in dc/dc pushpull si doua in modulator in punte, nu iese mai scump decat cumparat si are avantajul ca poate fi reparat usor.

Edited by cavit, 02 February 2019 - 16:13.


#9
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Scheme practice?

#10
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Contoare de energie in dc ar fi utile.

#11
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007
https://www.ebay.com...5.c100005.m1851

#12
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Din fericire sunt colegi care pot face deviceuri personalizate si pentru tensiuni atipice ex 120v cum am eu.

Vreau sa aduc in discutie mosfeturilele si diodele cu carbura de siliciu deoarece sunt mult mai robusta ca Igbt-urile cu siliciu.

Cu carbura am uzat doua drujbe electrice pana nu au mai mers. cu igbt am ars 30 de buc cu o singura drujba igbt-urile si sic mosfeturile fiin puse in acelasi invertor si avind acelasi curent si aceeasi tensiune.

#13
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Oricum, e o idee buna acest topic; cand om avea de facut ceva, mai postam p-aici.

#14
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Am pus pe charger sic jfet deoarece aci nu este nici o problema cu normal on curentul fiind limitat,

Merg mai frumos ca sic mosfet au pierderi in comutatie mai mici, si ofera o protectie naturala, in caz de scurtcircuit la iesire, functioneaza ca limitator natural.

Si mosfet sau sic mosfet se pot distruge in caz ca debiteaza pe un scutcircuit chiar daca curentul este limitat, seincazesc pana crapa.

#15
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Cavit, baga si tu un ochi aici. Da-ti cu parerea.
Doar sa nu ma pui sa cumpar carbura ptr asta Posted Image ca n-am nici timp nici buget.
Am incercat cam tot ce se putea dpdv al pieselor si snubberelor pt a creste randamentul peste 85% si nu vrea.
Maine rebobinez traful. E cam ultimul lucru care se mai poate face.

#16
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Ma tot uit si nu stiu ce cauta acolo bobina aia cu dioda intre masa si bara de alimentare, asta nu am prea vazut, normal are trei bobine

primar, secundar si auxiliara pentru uc 3843 sau uc3842.

Ar mai putea esista un motiv pentru care are randament mai slab, verifica sa nu lucreze cumva in regim de avalansa irf244.

Raportul este 1 la 13 banuiesc ca intre primar si secundar, asta inseamna o reflectata de 20v plus 30 alimentarea vine 50v, nu ar trebui sa depaseasca, dar ar trebui verificat, reflectata asta este ok pentru alimentarea de 30v, ar trebui sa merga cu un mosfet la 100v.

Sa nu fie miezul cu pierderi, verifici simplu daca se incalzeste.

La flyback trebuie intrefier musai altfel se satureaza, 0,5-1 mm si un miez de caa 1cm patrat la 50khz la puterea asta.

Insa nu vad rostul bobinei cu dioda intre alimentare si masa, o fi vreun clamp suplimentar, dar deja are unul in primar, nu-i vad rostul, daca raportul este gresit adica scoate prea mult randamentul slab are explicatie, daca scoate prea putin nu conteaza este casi cum nu ar fi.

Eu unul nu am vazut pana cum si nici nu am folosit.

Ar mai fi ceva de vazut, la diodele care le ai nu exagera cu frecventa un 40-50 khz este ok, daca vrei mai sus pune ceva mai rapide gen 31df600, sau 31df400 2 buc cum este in schema sau din seria RG4, sau rhrp8120 o bucata.

Edited by cavit, 19 March 2019 - 17:25.


#17
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Bobina aia intra in actiune fix pt cioculetul de energie de scapari, este specific facuta incat sa-l captureze (pe cat posibil) si sa-l intoarca in bara de alimentare.
din pacate intr-adevar numarul de spire e critic, si o sa vad pana la urma daca o las, ca am pus ieri trz IRF540Z in loc de IRFZ44, si asta nu mai e "la limita" cu tensiunea, am loc destul ptr "cioc".

Azi am rezolvat si cu randamentul, am facut traful cu doua fire de 0,2 pe secundar; acum randamentul a urcat la 0,895.
Frecv a ramas pana la urma la cca 35kHz.
Trebuia sa citesti si ce-am mai scris p-acolo ca raspunsuri, ca e explicat totul "cu lux de amanunte" Posted Image
Si da, o sa mai schimb cele 4 diode care fac ceva util cu SF16 (trr 35ns in loc de 70ns)

Edited by addysoftware, 19 March 2019 - 23:18.


#18
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Este bine pentruf lyback la puterea asta, posibil inlocuind diodele va trece de 90%.

Eu asa stiu ca pentru flyback alimentata la 30v trebuie tranzistor la 100v pentru 300v trebuie la 1000v, din cate stiu si pentru push pull este la fel. am vazut pe invertoarele de 24 v tranzistori la 100v.

Merge si cu mai putin. dar intra in avalansa pe varful impulsului.

Randamentul depinde de felul conductorului, la frecventa asta efectul pelicular incepe sa conteze, dar si de dispunerea bobinelor.

Primarul trebuie bagat intre doua sectiuni de secundar iar auxiliara ultima.

Oricum bobina aia nu aduce nimica bun,  transformatorul trebuie realizat pe un miez cu fereastra mai mare si afecteaza cuplajul.

Pe acelasi miez ingrosarea primarului si a secundarului in contul acelei bobine face treaba mai buna decat bobina respectiva.

Nu se practica de rutina, pe semne ca nu aduce avantaje decisive, caci altfel ar fi mai intilnita, pana la tine nu am vazut nicunde, asta este prima data.

Edited by cavit, 20 March 2019 - 18:42.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate