Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 

Parchet peste parchetul vechi, care are denivelari.

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,885
  • Înscris: 25.01.2007
Trebuie sa pun parchet. Astazi am facut un pic de curatenie, daca din picioare parchetul vechi, din ala masiv, pare suficient de drept, cand esti la nivelul lui, cu carpa in mana, nu mai e asa drept. Mai are ba o mica burta, ba un mic hop intre doua bucati de parchet...
Ca folie ma gandisem la asta: https://www.dedeman....x-1-m/p/6001740 ca zice ca e si izolator fonic, ma mai gandesc la mosul de dedesubt... Pot ajuta parchetul sa se aseze mai bine cu alt fel de folie? Poate una mai dura, poate mai groasa? Parchetul nou de de 12. In principiu ar trebui sa gasesc un produs care e in oferta dedeman sau praktiker.

#2
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Ce cauti tu se numeste raschetat, umplut goluri/rosturi, finisat si lacuit.

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,885
  • Înscris: 25.01.2007
nu e nici timp, nici fonduri. parchetul vechi e din bucati din alea inguste, mie ala nu imi place de nici o culoare. daca era din ala lat, ala e ok, merita pastrat.

daca trec la folie de 5 nu e nimic rau, nu? https://www.praktike...e-pee-5-mm.html

Edited by slai, 26 January 2019 - 23:21.


#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Am aruncat eu banii pe reconditionat. Sa nu faci ca mine!
Am pus melaminat, gros, peste cel vechi, are vreo 10 ani, nicio problema. Sub el, intre ele, am pus folie.

#5
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,853
  • Înscris: 01.11.2005

 slai, on 26 ianuarie 2019 - 23:18, said:


daca trec la folie de 5 nu e nimic rau, nu? https://www.praktike...e-pee-5-mm.html
Nu. Si eu am avut parchet tot dintr-ala vechi. Foile si peste el parchet de 6mm, cel mai ieftin (bine, in No cel mai ieftin la calitate este peste calitate medie in Ro ).

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,072
  • Înscris: 07.11.2006

 slai, on 26 ianuarie 2019 - 22:50, said:

Trebuie sa pun parchet. Astazi am facut un pic de curatenie, daca din picioare parchetul vechi, din ala masiv, pare suficient de drept, cand esti la nivelul lui, cu carpa in mana, nu mai e asa drept. Mai are ba o mica burta, ba un mic hop intre doua bucati de parchet...
Ca folie ma gandisem la asta: https://www.dedeman....x-1-m/p/6001740 ca zice ca e si izolator fonic, ma mai gandesc la mosul de dedesubt... Pot ajuta parchetul sa se aseze mai bine cu alt fel de folie? Poate una mai dura, poate mai groasa? Parchetul nou de de 12. In principiu ar trebui sa gasesc un produs care e in oferta dedeman sau praktiker.

Am avut aceleasi dileme de rezolvat.Pentru bucatarie.M-a tot batut gandu' sa montez lemn peste gresie.Dupa parerea mea,gresia este cel mai ordinar produs posibil.Va implor,evitati gresia.
Cel mai bun material ramane lemnul.
In fine,din motive foarte bine intemeiate,am ales sa pun peste gresia din bucatarie un parchet melaminat.As fi vrut parchet clasic dar nu s-a putut.
Am ales grosimea de 12 mm,trafic intens.Si acum,in iarna,pot umbla descult.Sotia este in delir.
Alta viata.
Este modern,elegant si fiabil.
Am folosit folia de 5 mm,Cat mai groasa,cu atat mai bine.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Parchetul vechi sub folie și parchet laminat va acumula rapid umezeală și va mucegăi. Dacă nu te mai mulțumește și nu vrei/poți să-l recondiționezi, scoate-l, toarnă șapă, pui polistiren extrudat cât mai gros și parchetul laminat. În felul acesta vei avea toată podeaua din casă la același nivel.

#8
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Nu te zgarci acum, ca ai sanse mari sa ajungi sa dai banii degeaba pe noul parchet. O fi drept acum, dar tot se va lasa si va incepe sa scartaie in timp (mai ales cu greutate extra deasupra), am facut si noi prostia asta si ne-a parut rau. Mai bine fa lucrurile cum trebuie de la inceput - adica scoate parchetul vechi, pune sapa si parchet nou.

#9
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 Deenman, on 26 ianuarie 2019 - 23:02, said:

Ce cauti tu se numeste raschetat, umplut goluri/rosturi, finisat si lacuit.
Aveti idee cat costa un raschetat si lacuit pt. fag? (Bucuresti)

#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu se mai "rascheteaza" manual, exista masini specifice pentru finisat parchetul. Nici nu cred ca mai exista meseriasi care stiu cum se facea aceasta operatie, ca sa nu iasa in valuri.

Edited by myshyk, 27 January 2019 - 08:54.


#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 slai, on 26 ianuarie 2019 - 22:50, said:

Pot ajuta parchetul sa se aseze mai bine cu alt fel de folie? Poate una mai dura, poate mai groasa? Parchetul nou de de 12. In principiu ar trebui sa gasesc un produs care e in oferta dedeman sau praktiker.

In niciun caz, parchetul nou nu se pune peste cel vechi - la orice fel de denivelare sau miscare a parchetului vechi, se va misca si cel nou in aceeasi directie.

La parchetul vechi, din lame, lamele se si misca, auzi acel zgomot sinistru de casa batraneasca. Cu parchetul nou peste el, ca face strict la fel, nu-i poti face nimic.

Se scoate parchetul vechi (munca de chinez bonav), se toarna sapa de egalizare, apoi folie si parchet nou.

Edited by rosix, 27 January 2019 - 08:59.


#12
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,885
  • Înscris: 25.01.2007

 Quantum, on 27 ianuarie 2019 - 08:47, said:

Aveti idee cat costa un raschetat si lacuit pt. fag? (Bucuresti)
nu stiu bucuresti, dar aici e 100 lei mp. in banii astia se ia parchetul vechi, il curata, il aduce inapoi, il monteaza, completeaza cat mai trebuie, lacuieste.

#13
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 slai, on 27 ianuarie 2019 - 08:59, said:

in banii astia se ia parchetul vechi, il curata, il aduce inapoi, il monteaza, completeaza cat mai trebuie, lacuieste.
Eu amenajez acum un apartament unde parchetul e excelent, nici n-ar trebui raschetat.
Dar as vrea sa-l raschez si lacuiesc, incat sa iasa mai deschis la culoare, eventual mai alburiu cu lacul corespunzator.
(acum e maron-roscat).

#14
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Caută pe Olx raschetez parchet și suna întreabă de preț.

Poate mai poți negocia la o suprafață mai mare.

Lacul se da pe baza de apa, se usca in 1-2 ore și nu are miros.

#15
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Folia aia nu face minuni si nu aduce suprafata la acelasi nivel pentru noul parchet. Daca ai zgomote acum acestea vor fi si dupa ce pui noul parchet. In plus lemnul vechiului parchet nu o sa mai respire corespunzator si daca ai zone cu umezeala, in special daca sunt colturi exterioare de bloc se v-a instala mucegaiul pe dedesubt. In mod normal se scoate parchetul vechi, daca ai noroc si in unctie de cum se dezlipeste poate nu mai e nevoie de turnat sapa. Altfel autonivelanta, folia aia si noul parchet.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate