Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Cum putem fi de folos ?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
214 replies to this topic

#127
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Păi poate că nu i cere ajutorul că îi este prea jenă. Băi, dar mai justificați mult violența de orice fel pe forumul ăsta?

#128
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postemilmihai, on 11 ianuarie 2019 - 19:29, said:

Ți-am șters un mesaj în care mă citai dar ce ai scris nu putea să fie pentru mine.
Te rog nu-l posta din nou, mulțumesc.

#129
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009
Am atins un punct sensibil?ne-am intors in dictatura unde cand nu ne comvine ceva cenzuram?Si dv m-ati citat pe mine!

#130
belvue

belvue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 03.10.2015

View Postalthea, on 11 ianuarie 2019 - 19:44, said:


E posibil sã ai dreptate, dar atâta timp cât nu ți se destãinuie și nu-ți cere ajutorul pãrerea mea e cã nu ar trebui sã insiști cu despãrțirea.

Tocmai ca mi se destainuie si la inceput chiar mi-a dat dreptate, dar pe masura ce fapta s-a racit si-a schimbat parerea. De asta spun ca nu are puterea sa ia o decizie si lucrul asta nu-i face bine.

Bineinteles pana se va reincalzi din nou. Si apoi iar se va raci.

Edited by belvue, 11 January 2019 - 20:04.


#131
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postemilmihai, on 11 ianuarie 2019 - 19:59, said:

Am atins un punct sensibil?ne-am intors in dictatura unde cand nu ne comvine ceva cenzuram?Si dv m-ati citat pe mine!
nu calca pe bec, nu e cazul.

View Postbelvue, on 11 ianuarie 2019 - 20:02, said:

pana nu te insori e cam greu de zis.

#132
holymoses

holymoses

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 07.01.2019
oh, well, 8 pagini deja, promitator. topicele de genul au intotdeauna rating.
cu ce s-o ajuti? cu un sfat: fugi fata cat vezi cu ochii. daca-i proasta (sau masochista), sa stea sa-si ia in continuare bataie si umilinte din moment ce vor mai fi astfel de "evenimente". si nu cred ca-i primul si cu siguranta nici ultimul.
overall, io nu m-as baga, ma doare fix in pix de ce se intampla in relatiile/casniciile altora. sa-si rezolve singuri conflictele/neintelegerile; si/sau eventual sa faca altii pe bunii samariteni incercand s-o scape de monstrul alcoolic (pe astia nu-i mai educi) daca ea ii prea nataroaica si nu reuseste prin vointa si fortele proprii.

#133
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006

View Postbelvue, on 11 ianuarie 2019 - 10:20, said:

Anul acesta am fost invitata de sarbatori pentru cateva zile la o prietena. Toate au fost bune si frumoase pana intr-o zi, mai bine zis intr-o seara cand prietena aceasta a mea a avut parte de o scena de violenta in familie, mai bine zis a fost agresata de sotul acesteia, fiind in stare de ebrietate. Deci pe scurt ,el a venit beat in camera ,iar ea l-a rugat sa se duca sa se culce in alta camera deoarece e beat si miroase urat. El s-a enervat si i-a articulat 2 palme si o tragere de par.
Mi-a spus ca este prima data cand o loveste, ei fiind casatoriti de mult timp.
Problema este ca desi i-am spus ca cel mai bine ar fi sa divorteze ,ea nu este deloc hotarata, spunand ca nu se poate desprinde de viata cu care s-a obisnuit si ca nu crede ca incidentul se va repeta.
Cum am putea sa ajutam o persoana in aceasta situatie?

N-am stat sa citesc toate paginile,in schimb am citit toata postarea ta.Si am inteles ca este vorba despre tine,chestia cu prietena fiind un subterfugiu.
Parerea mea  de barbat casatorit,responsabil si cu drepturi este ca sa te indepartezi cat mai urgent de trogloditul de langa de tine.Nu te merita,iar un barbat (de rahat) care si doar in vise doreste sa loveasca,raneasca,etc.,o femeie este un gunoi demn de dispret.Iar barbatul care recurge la violente de acest gen,este ultima scursura.

ps.
Ceva putin peste Becali.Scuze,n-am avut incotro si-am zis-o.

#134
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,880
  • Înscris: 26.01.2010

View Postbelvue, on 11 ianuarie 2019 - 19:35, said:

Chiar asa sa fie, nu vad cum ar putea compensa un om o astfel de manifestare violenta, dar nu suntem prietene de azi de ieri, imi dau lesne seama ca nu ii e bine cu el.

Iti dai seama ca nu ii e bine cu el sau iti spune ea ca nu ii e bine ? Poate ai standarde diferente fata de ale ei in privinta a ceea ce inseamna o relatie fericita iar ea e bine merci cu ce are.

View Postbelvue, on 11 ianuarie 2019 - 19:06, said:

E datoria mea de prietena sa fac ce cred eu ca e bine ca sa o ajut. Problema ei si altora ca ea nu e ca "e proasta" asa cum s-a dat verdictul aici, ci ca nu are puterea sa faca pasul decisiv si absolut necesar pentru o viata normala.

Ba e proasta si prima care o sa spuna ca a fost proasta ca a petrecut atata amar de vreme langa un betiv care o batea va fi ea.Cand si daca se va destepta si isi va lua inima in dinti sa se desparta de betiv.

Nu am citit decat postul initial si ultima pagina asa ca nu stiu daca au fost doar doua palme la betie asa cum zici in primul mesaj.

Nu cred ca e prima data cand omul a baut si nu e prima data cand a lovit-o. Nu stiu ce persoana este dar cand ai oameni in vizita incerci sa fii un pic mai civilizat si in niciun nu-i futi doua palme nevestii de fata cu prietena. Concluzia ca nu ar fi prima data cand o loveste de aici se trage.

Nici ea nu stiu cum sa vorbeasca cu el la betie. IN loc sa-i spuna ca sa se duca la culcare si ca miroase urat , putea sa ii spuna ca ii pregateste baia si pana iese el din baie ii face si patul. Dragut , fara sa il faca imputit de fata cu tine.

Cand vine acasa in fiecare zi beat nu-ti mai arde de vorbit frumos insa si uiti ca orice i-ai spune betivului oricum nu intelege. Dai din gura si risti sa ti-o iei. Caz in care , ti-ai facut bagajul si ai plecat, nu conteaza ce stil de viata ai si cat de mult te-ai obisuit cu stilul asta de viata , fugi.

#135
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

View Posttehnics, on 11 ianuarie 2019 - 16:30, said:

In cazul asta cel mai bine e sa ramai toata viata beat...un fel de Celentano Posted Image
Hai ma acum, pe bune, nu mai scrie asa ceva ca sunt unele care te vor crede si s-ar putea sa primesti PM...

Nu am reusit niciodata sa ma imbat sa uit de mine

View Postemilmihai, on 11 ianuarie 2019 - 16:52, said:

De ce?Ca te-a adus in stare sa aplici corectie fizica?

Nu exista posibilitatea aia. Cand o exista, "la revedere"
Numai idiotii rerug la violenta
Daca apare la mine si Dumnezeu si Darwin au trait degeaba

View PostMembruAnonim, on 11 ianuarie 2019 - 17:53, said:

Noi, când ne certăm, de fapt unul tace și celălalt asculta și așteaptă să i treacă nervii celuilalt. Cam așa. Posted Image

Sa vezi razboi la noi!!!!
Cel mai tare, ea imi vorbeste urat:
"semeni cu maica-ta"
Iar eu o injur:
"parca esti soacra-mea!"

View PostMembruAnonim, on 11 ianuarie 2019 - 18:56, said:

În România, violența este atât de înrădăcinată în ADN încât facem și bancuri despre. Ăștia suntem. Bine, nu cred că este cazul altheei.

Nu te juca cu nervii Altheei. Am enervat-o o data si in loc sa ma baneze mi-a dat in cap cu cana de ceai.

View PostNoua_pe_site, on 11 ianuarie 2019 - 21:08, said:

ti-ai facut bagajul si ai plecat, nu conteaza ce stil de viata ai si cat de mult te-ai obisuit cu stilul asta de viata , fugi.

casatoria e "dinamica" se schimba in timp.
La mine e bine pentru ca soacra-mea e din ce in ce mai urata si injuratura mea e mai eficienta
Uite asta o s-o folosesc la cearta urmatoare: "da' tot mai urata e ma-ta!"
Partea proasta, aia la 80 de ani dracu dac-o prinzi in casa, e in plimbari toata ziua
O s-o duc la olimpiada

#136
belvue

belvue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 03.10.2015

View PostNoua_pe_site, on 11 ianuarie 2019 - 21:08, said:


Ba e proasta si prima care o sa spuna ca a fost proasta ca a petrecut atata amar de vreme langa un betiv care o batea va fi ea.Cand si daca se va destepta si isi va lua inima in dinti sa se desparta de betiv.

........

Nici ea nu stiu cum sa vorbeasca cu el la betie. IN loc sa-i spuna ca sa se duca la culcare si ca miroase urat , putea sa ii spuna ca ii pregateste baia si pana iese el din baie ii face si patul. Dragut , fara sa il faca imputit de fata cu tine.


Fiecare din noi avem momente cand suntem foarte prosti. Asta nu inseamna ca e normal sa ni se intample toate relele din lume doar pentru ca suntem prosti si o meritam. Poate putem fi ajutati.

Cat despre prietena mea, nu am spus ca l-a facut imputit si porc de fata cu mine. Eu dormeam jos, iar ei erau la etaj. Am auzit zgomot si urlete si am urcat sa vad ce se intampla. Ea mi-a povestit in ziua urmatoare ce s-a intamplat. De fapt a fost ceva de genul "banii mei iti plqc, dar pe mine nu ma placi, ma dai afara din casa mea". De unde s-ar putea deduce ca ea l-ar fi luat pentru bani ,ceea ce nu este corect, ea avand un venit destul de consistent.


#137
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

View Postbelvue, on 11 ianuarie 2019 - 22:06, said:

Eu dormeam jos, iar ei erau la etaj. Am auzit zgomot si urlete si am urcat sa vad ce se intampla.

:lol:
nebuna esti, eu cred c-as fi intins-o

Data viitoare cheama-ma. Sunt un bodyguard de nadejde
Asta e pot dormi si pe jos, :lol:

#138
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postbelvue, on 11 ianuarie 2019 - 22:06, said:

... "banii mei iti plqc, dar pe mine nu ma placi, ma dai afara din casa mea".....
hai ca mai venim de acasa... deci nu ai auzit toata povestea...

Edited by arg, 11 January 2019 - 22:25.


#139
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

View Postarg, on 11 ianuarie 2019 - 22:24, said:

hai ca mai venim de acasa... deci nu ai auzit toata povestea...

eu din discutia aia am inteles ca nu a platit-o suficient si aliua i-a sarit tzandara

#140
belvue

belvue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 03.10.2015
Mda,hai sa ducem discutia in derizoriu. O seara buna sa aveti.

Edited by belvue, 11 January 2019 - 22:32.


#141
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,880
  • Înscris: 26.01.2010

View Postbelvue, on 11 ianuarie 2019 - 22:06, said:

Fiecare din noi avem momente cand suntem foarte prosti. Asta nu inseamna ca e normal sa ni se intample toate relele din lume doar pentru ca suntem prosti si o meritam. Poate putem fi ajutati.

Cat despre prietena mea, nu am spus ca l-a facut imputit si porc de fata cu mine. Eu dormeam jos, iar ei erau la etaj. Am auzit zgomot si urlete si am urcat sa vad ce se intampla. Ea mi-a povestit in ziua urmatoare ce s-a intamplat. De fapt a fost ceva de genul "banii mei iti plqc, dar pe mine nu ma placi, ma dai afara din casa mea". De unde s-ar putea deduce ca ea l-ar fi luat pentru bani ,ceea ce nu este corect, ea avand un venit destul de consistent.

Nu am zis nicaieri ca e normal sau ca-s de acord iar singurul motiv pentru care am zis ca e proasta este pentru ca in aceasi situatie a fost prietena mea. 8 ani de zile a stat impreuna cu el iar eu am fost cea care ii spunea in fiecare zi sa divorteze.
Ea e cea care imi spune acum cat de proasta era ca nu a ascultat mai devreme de mine.
Nu mai au rost alte comentarii , personal eu as pleca urgent dar eu ma desprind usor de viata cu care-s obisnuita.

#142
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Am vazut ca s-au scris multe...dar sa stiti si voi fetelor ca timpul le rezolva pe toate.
Poate pe moment cand iti da vre-o doua iti vine sa il tai bucati si sa-l dai la caini. Corect, de acord. A doua zi, dupa ce noaptea devine un sfetnic bun (trebuie sa recunosc ca pe mine ma ajuta ) , si apele se mai limpezesc un pic, cel mai bine le discutati. Atunci poate el iti va spune ce s-a intamplat si ce l-a deranjat. Dar asta o faceti face-to-face, fara prieteni, prietene. Singuri.
Si usor iti dai seama ca o palma nu e capat de lume. Nimeni, dar absolut nimeni nu este perfect. Femeile in general stiu ca nu au puterea fizica de a provoca un barbat, dar uneori au o asa de mare putere de a face un barbat sa sufere, incat doare mai rau decat o palma.
Apoi tu, ca femeie vezi doar partea ta, ca te-a lovit. Dar pe moment ai vre-un moment de luciditate sa te gandesti ca poate undeva ai gresit si ca poate pe el il doare mai mult decat palma care ti-a dat-o ? Da, nu a procedat corect ca ti-a dat-o. De acord. Dar nici tu pe partea cealalta poate nu ai procedat corect ca l-ai provocat mai ales in conditiile in care el nu este total lucid si mai ales tu stii bine asta.....
Si la final, nu vad ce prietena ai putea fi incat sa o indrumi sa se desparta. Poate ea nu are gandul asta, poate ea stie mai bine lucrurile decat tine, poate ea in sufletul ei (desi nu ti-o spune din orgoliu) stie mai bine de ce si-a luat-o. Poate au fost discutii intre ei despre care tu nu stii. Oi fi tu cea mai buna prietena dar chiar si asa nu stii chiar tot. Sunt sigur de asta.
Daca vroia sa divorteze, las-o pe ea singura sa cantareasca lucrul asta. Poate la mijloc sunt alte lucruri mai grave care s-ar intampla pentru o palma, lucruri pe care tu, ca prietena nu le stii.

Asa ca la final, eu zic sa iti vezi de viata ta si las-o pe ea sa cantareasca ce e bine si ce e rau. Posibil, vre-odata sa pici prost pentru ca tu ai fost cea care ai indrumat-o gresit.

View Postbelvue, on 11 ianuarie 2019 - 22:06, said:

Cat despre prietena mea, nu am spus ca l-a facut imputit si porc de fata cu mine. Eu dormeam jos, iar ei erau la etaj. Am auzit zgomot si urlete si am urcat sa vad ce se intampla. Ea mi-a povestit in ziua urmatoare ce s-a intamplat. De fapt a fost ceva de genul "banii mei iti plqc, dar pe mine nu ma placi, ma dai afara din casa mea". De unde s-ar putea deduce ca ea l-ar fi luat pentru bani ,ceea ce nu este corect, ea avand un venit destul de consistent.
Aha, acum vad oarecum alta versiune decat cea initiala. Ceea ce iar ma duce cu gandul ca asta e doar punctul tau de vedere. Chiar si daca ati discutat a doua zi, nu fi sigura ca stii totul.
Dupa cum ti-am zis, nu te baga.

View PostNoua_pe_site, on 11 ianuarie 2019 - 22:55, said:

Nu am zis nicaieri ca e normal sau ca-s de acord iar singurul motiv pentru care am zis ca e proasta este pentru ca in aceasi situatie a fost prietena mea. 8 ani de zile a stat impreuna cu el iar eu am fost cea care ii spunea in fiecare zi sa divorteze.
Ea e cea care imi spune acum cat de proasta era ca nu a ascultat mai devreme de mine.
Nu mai au rost alte comentarii , personal eu as pleca urgent dar eu ma desprind usor de viata cu care-s obisnuita.
Uneori cand incerci sa scapi de unul de asta, s-ar putea sa nimeresti mai prost. Asa ca eu niciodata nu am avut regrete de genul asta. Daca ceva nu a mers am incercat sa repar ce nu a mers in casnicie, nu sa aruc totul la gunoi si sa o iau de la capat. Desi au fost momente cand eram hotarat sa divortam, deja discutasem tot, hotarasem tot dar a doua zi (noaptea e un sfetnic bun cum am mai zis ) m-am razgandit (eu eram cel care vroia sa divorteze ). A doua zi ne-am intors la viata noastra de cuplu ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. De ce ? Pentru ca am stat si le-am discutat, punct cu punct, frustrare cu frustrare. Si apoi am vazut cine si unde am gresit. Si ne-am promis ca vom incerca sa reparam acolo unde sunt probleme. Si uite ca a functionat.

Cred ca cea mai mare problema a unor cupluri este ca nu stiu cum sa gestioneze o situatie tensionata in familie. Prefera sa puna punct si crede ca asta-i solutia suprema. Gresit.

Peste toate astea, indiferent cum suntem, cred ca cel mai bine e sa fim sanatosi.

Edited by tehnics, 12 January 2019 - 00:02.


#143
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,880
  • Înscris: 26.01.2010
Tehnics, in privita unei singure palme sunt de acord cu tine. Discuti ,vezi cine unde a gresit si treci peste. O singura data am primit o palma de la un tip si l-am iertat. Trei ani de zile am continuat relatia cu el si niciodata nu a mai ridicat palma sau vocea la mine.
In cazul prietenei mele insa , lucrurile stau altfel.Am fost de fata la certurile lor , stiam exact de ce se cearta si le-am spus la amandoi unde gresesc dar lucrurile nu numai ca nu s-au amerliorat ci s-au inrautatit. Au petrecut 9 ani de zile chinuiti impreuna si imediat dupa ce au divortat si-au gasit parteneri cu care se inteleg minunat.

#144
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Corect.
Doar ca stii ce ma intriga in toata discutia asta ?
Cea care si-a luat o palma a zis ca e prima data. Ca pana atunci nu s-a mai intamplat.
Doar ca @belvue nu crede asta, ea are impresia ca prietena ei o minte, ea are impresia ca prietena ei si-a mai luat-o si alte dati. Pai stai asa...cine esti sa iti dai cu parerea sau sa crezi ceva de care nu esti sigur ca s-a intamplat si apoi sa vii si cu sfaturi de divort. Misto ajutor.
Ca sa nu mai zic ca initial a scris una, apoi a scris alta.

Edited by tehnics, 12 January 2019 - 00:47.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate