Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cum putem fi de folos ?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
214 replies to this topic

#163
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
frica nu are treaba cu bataia, sunt oameni care chiar daca stiu ca o incaseaza tot nu se pot abtine.

#164
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View Postbelvue, on 13 ianuarie 2019 - 00:33, said:

Faptul ca a fost sau n-a fost prima oara nu are nici o importanta, fapta ramane aceeasi. Inteleg ca esti un om coleric, totudi tu cum de ai reusit sa nu-ti lovesti sotia ? Cumva pentru ca nu poti lovi pe cineva fata de care ai sentimente ?
Eu personal sunt absolut sigura ca oricat de coleric ar fi un om si oricat ar fi de enervat, beat, frustrat etc , n-ar putea lovi pe cineva la care tine, care inseamna ceva pentru el. De asta divortul mi se pare absolut necesar intr-o astfel de situatie.
Ia-o ca un sfat: uita-te in gradina ta si lasa-i pe altii sa isi traisasca viata, inclusiv pe prietena ta (asta daca iti este prietenta).
Abia dupa ce vei avea o familie si vei avea pe cineva la care sa tii cu adevarat, vei invata ce inseama verbul "a ierta". Pana atunci se pare ca tot ce nu merge bine la tine se rezolva prin divort.

#165
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015
Sa am niste prieteni d-astia care se bat, as taia scurt prietenia cu ei.
oamenii care recurg la violente-s idioti

#166
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
si eu ii evit, dar asta nu inseamna ca nu exista.

#167
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View PostTsunnnami, on 13 ianuarie 2019 - 23:58, said:

Sa am niste prieteni d-astia care se bat, as taia scurt prietenia cu ei.
oamenii care recurg la violente-s idioti
Asta inseamna ca iti pasa ce se intampla in casa lor, daca ai strica prietenia pentru asa ceva. Hai sa fim seriosi, cu ce te afecteaza pe tine treaba asta.
Oamenii care recurg la santajuri si constrangeri ( chiar si emotionale ) sunt mult mai idioti decat aia care sunt violenti. Iar unele femei sunt experte la asa ceva...
Si cum nu cunoastem intreaga poveste....

Edited by tehnics, 14 January 2019 - 10:37.


#168
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006

View PostMembruAnonim, on 11 ianuarie 2019 - 10:59, said:

e un monstru care isi pierde mintile atunci cand bea si care e in stare de violenta fizica. Ea este doar prost crescuta. Ca nu ti jignesti sotul de fata cu prietenii.

Orice bărbat, şi nu numai, mai bea câteodată până se "ameţeşte", însă ceea ce-i diferenţiază e comportamentul lor în starea de ameţeală. Unii devin violenţi în limbaj, alţii devin agresivi, şi s-ar bate cu toată lumea, alţii...devin glumeţi, râd tot timpul şi spun bancuri, adică sunt inofensivi. Acesta din urmă caz e cel mai bun. Posted Image

Apoi, sunt oameni care spun anumite lucruri de faţă cu toată lumea, şi sunt care spun lucrurile pe ascuns. Din nou, această a doua relaţie e preferabilă.


În cazul de faţă, în care bărbatul e violent şi femeia îi atrage atenţia într-un mod neplăcut...scânteile apar foarte repede. Însă nu ştiu ce e acolo. El nu e prima dată când se îmbată, şi nici ea nu e prima dată când e lovită. Poate că situaţia îi excită.


Oricum ar fi, când doi oameni vor să fie împreună, e foarte bine să petreacă o vreme laolaltă, pentru a-şi cunoaşte comportamentele în cât mai multe ipostaze, inclusiv în cea în care omul se mai ameţeşte.

Edited by lupini, 14 January 2019 - 14:08.


#169
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015

View Posttehnics, on 14 ianuarie 2019 - 10:27, said:

Asta inseamna ca iti pasa ce se intampla in casa lor, daca ai strica prietenia pentru asa ceva. Hai sa fim seriosi, cu ce te afecteaza pe tine treaba asta.
Oamenii care recurg la santajuri si constrangeri ( chiar si emotionale ) sunt mult mai idioti decat aia care sunt violenti. Iar unele femei sunt experte la asa ceva...
Si cum nu cunoastem intreaga poveste....

Nu am nevoie de oameni care pot deveni violenti in situatie limita.

#170
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View PostTsunnnami, on 14 ianuarie 2019 - 14:51, said:


Nu am nevoie de oameni care pot deveni violenti in situatie limita.
Cum spui. Pe mine putin imi pasa ce se intampla in decorul domestic al altora. Atata timp cat relatiile dintre mine si ei sunt ok in rest nu as vedea ce ce m-ar privi alte aspecte.
Acum ma amuz oleaca pentru ca eu am crescut intr-un cartier cam gri...vazut multe la viata mea. Daca as fi mers pe principiul tau, ar fi trebuit sa nu mai vorbesc cu 3/4 din cartier.... :)

#171
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015

View Posttehnics, on 14 ianuarie 2019 - 15:46, said:

Cum spui. Pe mine putin imi pasa ce se intampla in decorul domestic al altora. Atata timp cat relatiile dintre mine si ei sunt ok in rest nu as vedea ce ce m-ar privi alte aspecte.
Acum ma amuz oleaca pentru ca eu am crescut intr-un cartier cam gri...vazut multe la viata mea. Daca as fi mers pe principiul tau, ar fi trebuit sa nu mai vorbesc cu 3/4 din cartier.... Posted Image

Una e sa nu vorbesti, alta sa fii PRIETEN.
Prietenii mei nu sunt violenti, nu vorbesc trivial.
SI eu am crescut aiurea, ceea ce ma face sa apreciez pe ceilalti, ne-violenti si cu bun simt

#172
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Desi in general sunt de acord ca nu e ok sa te bagi in viata personala a unui om (indiferent de relatie), sunt situatii in care mi se pare ca esti dator sa deschizi gura daca vezi ca cineva apropiat are comportament distructiv sau auto-distructiv. Si mai ales in cazuri de violenta domestica, persoana abuzata are nevoie de foarte multa incredere in sine (care de obicei e prima care zboara pe fereastra intr-o astfel de relatie si principalul motiv pentru care persoana respectiva ramane in relatia aceea) si atunci e important ca cei apropiati sa o sustina si sa o incurajeze in decizia de separare.

Pe de alta parte, nu poti sa ajuti un om care nu vrea sa fie ajutat. Daca prietena ta spune ca e prima data cand o loveste, ori e adevarat (caz in care lucrurile nu sunt chiar atat de alb/negru), ori nu are suficienta incredere in tine (caz in care probabil nu esti  persoana potrivita care sa o ajute), ori nu e pregatita sa recunoasca faptul ca are o problema (si aici ajungem la "nu poti sa ajuti un om care nu poate fi ajutat"). Ce poti sa faci este sa fii in continuare alaturi de ea si sa ai rabdare sa vezi ce se intampla mai departe inainte sa iei o decizie si inainte sa o indemni pe ea sa ia o decizie ireversibila. Orice ai face, nu insista si nu ii impune propriile pareri, sunt multe lucruri pe care nu le stii.

Edited by black_dizzy, 24 January 2019 - 12:36.


#173
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015

View Postblack_dizzy, on 24 ianuarie 2019 - 12:35, said:

Pe de alta parte, nu poti sa ajuti un om care nu vrea sa fie ajutat. Daca prietena ta spune ca e prima data cand o loveste, ori e adevarat (caz in care lucrurile nu sunt chiar atat de alb/negru), ori nu are suficienta incredere in tine (caz in care probabil nu esti  persoana potrivita care sa o ajute), ori nu e pregatita sa recunoasca faptul ca are o problema (si aici ajungem la "nu poti sa ajuti un om care nu poate fi ajutat"). Ce poti sa faci este sa fii in continuare alaturi de ea si sa ai rabdare sa vezi ce se intampla mai departe inainte sa iei o decizie si inainte sa o indemni pe ea sa ia o decizie ireversibila. Orice ai face, nu insista si nu ii impune propriile pareri, sunt multe lucruri pe care nu le stii.

Esti copil? Cum sa n-o ajut?
Chiar daca o loveste a doua, a treia, a patra etc oara?
Si nu numai daca e prietena ci chiar pe oricine.
Dar asta nu inseamna ca accept prietenia.
Sunt atat de prost incat pot intra si la puscarie pentru asta. Nu suport violenta si reactionez la violenta.

#174
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Poti sa incerci sa o ajuti, evident, si asta spuneam mai sus - ca mi se pare normal sa faci asta. Dar daca omul respectiv tine cu dintii de relatia respectiva si nu vrea sub nicio forma sa iasa din ea, nu poti decat sa fii in continuare alaturi de ea si... cam atat. Nu poti sa o obligi sa ia decizii in ceea ce priveste propria viata, la asta ma refer.

#175
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015

View Postblack_dizzy, on 24 ianuarie 2019 - 15:26, said:

Poti sa incerci sa o ajuti, evident, si asta spuneam mai sus - ca mi se pare normal sa faci asta. Dar daca omul respectiv tine cu dintii de relatia respectiva si nu vrea sub nicio forma sa iasa din ea, nu poti decat sa fii in continuare alaturi de ea si... cam atat. Nu poti sa o obligi sa ia decizii in ceea ce priveste propria viata, la asta ma refer.

Absolut, dar nici nu sunt obligat sa-i fiu prieten. O ajut doar ca pe-un caine

#176
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
N-as merge asa de departe. Relatia cu un om care te abuzeaza e in felul ei o dependenta si implica niste lipsuri la nivel psihologic (nu de nivel de psihiatru, dar de tipul anxietatii, depresiei etc.), nu stiu daca poti sa judeci asa de "la rece" incapacitatea de a te separa de un astfel de partener (la modul general, nu stiu daca aici e neaparat cazul).

#177
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015

View Postblack_dizzy, on 25 ianuarie 2019 - 18:38, said:

N-as merge asa de departe. Relatia cu un om care te abuzeaza e in felul ei o dependenta si implica niste lipsuri la nivel psihologic (nu de nivel de psihiatru, dar de tipul anxietatii, depresiei etc.), nu stiu daca poti sa judeci asa de "la rece" incapacitatea de a te separa de un astfel de partener (la modul general, nu stiu daca aici e neaparat cazul).

Oh, ai fi uimita cat de dur pot sa fiu, cu mine chiar.
Cred ca am un click acolo in creier care-mi blocheaza sentimentele.
Adica as ajuta-o ca un hotel de rezerva, dar ... cam atat.
Si l-as astepta pe Gicu sa vina la mine sa ceara socoteala, aia da, ala da gand sanatos.

Asta nu inseamna ca dupa batalie as fi prieten cu ea sau cu el, dar cel putin i-as da o lectie lui cum e sa te simti in frica asa sa-i tremure oasele

#178
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View PostTsunnnami, on 25 ianuarie 2019 - 19:41, said:

dar cel putin i-as da o lectie lui cum e sa te simti in frica asa sa-i tremure oasele
de ce ?

#179
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015
O experienta de viata.
Sa simta si el cum e, de ce sa-l privezi de asa ceva?

#180
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View PostTsunnnami, on 27 ianuarie 2019 - 04:02, said:

O experienta de viata.
Sa simta si el cum e, de ce sa-l privezi de asa ceva?
Pentru ca poate nu e problema ta....Nu ziceai ca tu te debarasezi de astfel de prieteni...acum vrei sa ii si "ajuti"  ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate