Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cum putem fi de folos ?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
214 replies to this topic

#1
belvue

belvue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 03.10.2015
Anul acesta am fost invitata de sarbatori pentru cateva zile la o prietena. Toate au fost bune si frumoase pana intr-o zi, mai bine zis intr-o seara cand prietena aceasta a mea a avut parte de o scena de violenta in familie, mai bine zis a fost agresata de sotul acesteia, fiind in stare de ebrietate. Deci pe scurt ,el a venit beat in camera ,iar ea l-a rugat sa se duca sa se culce in alta camera deoarece e beat si miroase urat. El s-a enervat si i-a articulat 2 palme si o tragere de par.
Mi-a spus ca este prima data cand o loveste, ei fiind casatoriti de mult timp.
Problema este ca desi i-am spus ca cel mai bine ar fi sa divorteze ,ea nu este deloc hotarata, spunand ca nu se poate desprinde de viata cu care s-a obisnuit si ca nu crede ca incidentul se va repeta.
Cum am putea sa ajutam o persoana in aceasta situatie?

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postbelvue, on 11 ianuarie 2019 - 10:20, said:

Problema este ca desi i-am spus ca cel mai bine ar fi sa divorteze ,ea nu este deloc hotarata, spunand ca nu se poate desprinde de viata cu care s-a obisnuit si ca nu crede ca incidentul se va repeta.
Cum am putea sa ajutam o persoana in aceasta situatie?

Trebuie ajutata sa depuna plangere la Politie pentru violenta domestica, dar daca ei ii convine contextul, nu prea avem cum sa ne bagam in viata lor de familie.
Ar mai putea un vecin sa reclame scandal la Politie, dar asta ar insemna o amenda si nimic mai mult.

Ar mai fi si solutia Facebook.. niste cunoscuti, binevoitori, sa-i sugereze tipului ca, daca continua cu comportamentul lui violent, va ajunge subiect de Facebook.  Procedura e una de mahala, dar ar putea avea rezultate, barbatii tin la aparente - daca afla lumea ca sunt ciomagari in casa, s-a terminat.

Edited by rosix, 11 January 2019 - 10:25.


#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
"Cum putem fi de folos ?"
2 palme... interesant.
ai habar de ce s-a imbatat sotul?

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Nu tin cu nicio parte. Dar daca e doar un incident izolat (e primul, si nu se mai repeta) mi se pare prea drastic sa divorteze.
ffs, au ajuns unii sa divorteze si pentru ca sotul trage pârțuri sau sotia nu stie sa faca de mancare ca la mama acasa.

L.E.: da, e inacceptabil ca un barbat sa loveasca o femeie (si invers), dar daca isi regreta gestul si nu se mai repeta nu cred ca e motiv sa divorteze.

Edited by Hider141, 11 January 2019 - 10:30.


#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postbelvue, on 11 ianuarie 2019 - 10:20, said:

Problema este ca desi i-am spus ca cel mai bine ar fi sa divorteze ,ea nu este deloc hotarata, spunand ca nu se poate desprinde de viata cu care s-a obisnuit si ca nu crede ca incidentul se va repeta.
Cum am putea sa ajutam o persoana in aceasta situatie?
Nu e ok sã spui cuiva sã divorțeze și nici sã vrei sã-i faci ordine în viațã cu ce crezi tu cã e mai bine pentru ea.

Sper cã nu se înțelege cã aș fi de acord cu bãtutul nevestelor.

Edited by althea, 11 January 2019 - 10:30.


#6
MrEagle

MrEagle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 01.01.2015
sunt total uimit cu cata usurinta ai indemnat-o la divort fara ca sa iei in considerare cati ani au petrecut acestia impreuna, daca au copii, si tot ce mai au de impartit. Fiecare e liber sa aleaga daca vrea sa divorteze, sa se casatoreasca, sa moara, sa traiasca.

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postbelvue, on 11 ianuarie 2019 - 10:20, said:

Mi-a spus ca este prima data cand o loveste, ei fiind casatoriti de mult timp.
Asta e oarecum ceva bine. Adică cum că până acum n-a fost violent. De reparat ieșirea violentă și să nu mai bea dacă-l bea alcoolul pe el.

View Postbelvue, on 11 ianuarie 2019 - 10:20, said:

Problema este ca desi i-am spus ca cel mai bine ar fi sa divorteze
Ești consilier de cupluri ?

Tu clar ești nemăritată de te-ai dus la ei de sărbători. Dacă te pricepi așa bine la relații de ce n-ai una ?


View Postbelvue, on 11 ianuarie 2019 - 10:20, said:

Cum am putea sa ajutam o persoana in aceasta situatie?
O lași în pace că deciziile importante le ia fiecare după cap și inimă nu după prieteni.

Ăstea nemăritate care se stafidesc singure sunt cele mai vehemente cu privire la divorțuri.


N-am înțeles din poveste dacă erai de față la articulatul palmelor sau e din auzite.

Edited by waterman, 11 January 2019 - 10:32.


#8
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Pe vremuri nu se putea divorta in Romania doar pentru cateva palme, trebuia certificat medical care sa ateste o agresiune serioasa.

#9
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postarg, on 11 ianuarie 2019 - 10:25, said:

"Cum putem fi de folos ?"
2 palme... interesant.
ai habar de ce s-a imbatat sotul?
Buna asta!
Indiferent de motive (sa zicem ca a fost cam vina ei), violenta asta nu se justifica.

View PostHider141, on 11 ianuarie 2019 - 10:28, said:

Nu tin cu nicio parte. Dar daca e doar un incident izolat (e primul, si nu se mai repeta) mi se pare prea drastic sa divorteze.
In 90% din cazuri nu exista "doar o palma", "incidente izolate".
Probabil prietena batuta nu spune de cite ori a mai fost batuta pina acum.

View PostAldulescu, on 11 ianuarie 2019 - 10:32, said:

Pe vremuri nu se putea divorta in Romania doar pentru cateva palme, trebuia certificat medical care sa ateste o agresiune serioasa.
Si asta e de bine sau de rau, dupa parerea ta ?!

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu ai cum sa ajuti astfel de persoane. Pana nu si da ea seama singura ca e proasta, n ai ce face. Am avut un caz in familie in care o otmatusa de a mea era batuta crunt de barbata su betiv, pleca si se intorcea la el dupa o saptamana. A plecat de tot, intr un final nefericit, cand mai avea putin si murea in mainile lui. Si a distrus viata si le a distrus viata si copiilor ei care au ramas cu traume serioase.

Edited by MembruAnonim, 11 January 2019 - 10:38.


#11
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006

View Postbelvue, on 11 ianuarie 2019 - 10:20, said:

Anul acesta am fost invitata de sarbatori pentru cateva zile la o prietena. ......
Cum am putea sa ajutam o persoana in aceasta situatie?
Poarta-te pana la capat ca o invitata, nu te baga in viata oamenilor. Este un subiect delicat si intim- da-ti cu parerea si ofera sfaturi doar daca ti-au fost solicitate.

#12
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Povestea asta imi aduce aminte de scoala generala (de clasa a treia sau a patra mai exact): un fiul unui tara facea trasnai si taica-su batea cate un cui in usa. Cand s-a umplut usa de cuie fiul l-a intrebat pe tata ce-s cu ele si acesta i-a explicat. Fiul s-a indreptat si pentru fiecare fapta buna scotea un cui. Cand le-a scos pe toate, stii care a fost raspunsul: si cu gaurile ce facem?

Chestia asta cu violenta in familie e foarte greu de discutat. Fiind prima data cand mergi la ea si asisti la o bataie (la care prietena ta zice e singura data) e dificil de dat sfaturi. Nu stii daca e adevarat sau nu. Poate e prima data, poate e prima data cu martori.

Eu as recomanda sa mearga la un psiholog pentru a discuta problemele. Bautara (excesul) nu face casa buna cu familia.

#13
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Betivul a procedat asa pentru prima data, fiind sanse mari ca elementul determinant sa fie chiar initiatoarea topicului.
Unele prietenii nu sunt benefice pentru parti si uneori ar trebui intrerupte.

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postalthea, on 11 ianuarie 2019 - 10:29, said:

...Sper că nu se înțelege că aș fi de acord cu bătutul nevestelor.
nevestele trebuiesc tinute numai in puf...

#15
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Fiecare are capul pe umeri dintr-un motiv bine intemeiat . Daca prietena accepta bataia si alte abuzuri e treaba ei . Ai grija sa nu intri si tu in oala cu ea si sa iei cafteu de la sotul ei ...

#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postbuyonevideo, on 11 ianuarie 2019 - 10:37, said:

...Indiferent de motive (sa zicem ca a fost cam vina ei), violenta asta nu se justifica....
oricine din cand in cand mai trebuie "zgaltait".... dar asta nu inseamna ca trebuie lovit, ranit, batat in spital.

Edited by arg, 11 January 2019 - 10:46.


#17
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postarg, on 11 ianuarie 2019 - 10:40, said:

nevestele trebuiesc tinute numai in puf...
Puf o palmă. Puf alta...

Argule la ce mă bagi că nu mai pot de râs...

#18
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postarg, on 11 ianuarie 2019 - 10:40, said:

nevestele trebuiesc tinute numai in puf...
Puf o palmă, poc un pumn, sau cum era bancul ăla? :)
Eu cred că doar copiii ar trebui ținuți în puf până la un moment dat, căsnicia nu-i pentru asta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate