Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Chinezii au aselenizat

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
153 răspunsuri în acest subiect

#73
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.111
  • Înscris: 30.11.2017

View PostTsunnnami, on 07 ianuarie 2019 - 22:36, said:




India se apropie si ea tare.
de vreo explozie demografică de maimuţe probabil.

#74
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostFane, on 07 ianuarie 2019 - 22:35, said:

Face parte din eforturile chinei de rebranduire din natiune care produce adibas (cum scria cineva mai sus) in natiune care are un cuvant de spus in tehnologie.

În plus, din "Made in China", tot mai multe produse au început să fie "Designed in China", în special în tehnologiile moderne și uzuale, smarphone-uri, microprocesoare. Multe companii chinezești încep să redirecționeze tot mai mult profiturile spre R&D, deschid hub-uri de-astea prin toată lumea și înregistrează drepturi de proprietate intelectuală pe toate prostiile la care te poți gândi.

View Poststancosty, on 07 ianuarie 2019 - 22:45, said:

Dar doar americanii au trimis oameni pe Lună. Până acum!

Asta a fost o realizare la momentul respectiv, dar nu ar mai fi acum. Prezența unui om pe Lună ar fi inutilă și un risc suplimentar, care n-ar avea niciun rost. De putut se poate, dar nu ai de ce. Următorul om pe lună va fi un privat care se duce acolo pe spinarea lui, nu în cadrul unui program guvernamental.

Editat de SmurfK, 07 ianuarie 2019 - 22:52.


#75
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.111
  • Înscris: 30.11.2017

View PostTsunnnami, on 07 ianuarie 2019 - 22:36, said:

Traim intr-o lume dinamica in care ai in competitie nu dorm.
eu credeam că ne vom odihni odată cu caderea cortinei. Trăim bine mersi din comerţ.

Quote

Mai mult media chinezului munceste mai mult, consuma mai putin, concedii mai deloc, mult mai seriosi, scoala LA GREU nu ca in state
Astea crezi ca nu dau rezultate?
da sigur, dă rezultate comunismul. Probabil că de-aia l-au aruncat pe ceausescu, nu cumva să facă vreo aselenizare.

Mai lipseşte şi Iran şi Turcia să lanseze vreo aselenizare.

Băi dar sud coreenii, japonezii ce dracu fac? stau cu nasu-n smartfonuri?

Eu mă aştept la aselenizări de la ţările dezvoltate şi tehnologizate, industrializate (sud coreea germania japonia italia anglia canada suedia), nu de la ţările lumii a treia. Adică china india, mai lipsesc iran turcia africa de sud brazilia. De ce nu si România bulgaria albania maroc.

Editat de cipri2bau, 07 ianuarie 2019 - 22:58.


#76
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.902
  • Înscris: 28.11.2006
@SmurfK: poate fi si un program guvernamental, dar cu scopuri mai indraznete decat un simplu moonwalk. De ex. sa construiasca o baza permanenta, cum e ISS, dar cu avantajul net al prezentei gravitatiei, chiar si de 6 ori mai slaba ca pe Terra. De acolo se pot lansa mai usor misiuni spre Marte sau alte corpuri ceresti, pentru ca nu trebuie atata combustibil sa te ridici de pe suprafata Lunii cat ai nevoie sa te ridici de pe Pamant.

#77
Cornel_P

Cornel_P

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.489
  • Înscris: 10.11.2018
China ii o piață de desfacere fabuloasă.  Doar sa ai acces la ea .

#78
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostCornel_P, on 07 ianuarie 2019 - 22:58, said:

China ii o piață de desfacere fabuloasă.  Doar sa ai acces la ea .
Pt cine are ce vinde. Noi nici scobitori nu mai fabricam.

#79
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.064
  • Înscris: 20.10.2015

View Postcipri2bau, on 07 ianuarie 2019 - 22:56, said:

eu credeam că ne vom odihni odată cu caderea cortinei. Trăim bine mersi din comerţ.

da sigur, dă rezultate comunismul. Probabil că de-aia l-au aruncat pe ceausescu, nu cumva să facă vreo aselenizare.

Mai lipseşte şi Iran şi Turcia să lanseze vreo aselenizare.

Băi dar sud coreenii, japonezii ce dracu fac? stau cu nasu-n smartfonuri?

Eu mă aştept la aselenizări de la ţările dezvoltate şi tehnologizate, industrializate (sud coreea germania japonia italia anglia canada suedia), nu de la ţările lumii a treia. Adică china india, mai lipsesc iran turcia africa de sud brazilia. De ce nu si România bulgaria albania maroc.

Omu prost cand nu intelege, rade.
Si se asteapta.. la tampenii.
El crede ca daca Dragnea ne baga in comunism o sa producem si noi BMW-uri ca-n China, GM-uri ca-n China si o sa mergem pe Marte in weekenduri.
Pentru ca atat poate omu prost sa gandeasca

View Postcipri2bau, on 07 ianuarie 2019 - 22:56, said:

eu credeam că ne vom odihni odată cu caderea cortinei. Trăim bine mersi din comerţ.

Si crezi ca e sigura data cand credeai gresit?
Io vad ca n-ai invatat

#80
truthwarrior

truthwarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 958
  • Înscris: 31.03.2016

View Postpufonel, on 07 ianuarie 2019 - 22:56, said:

De acolo se pot lansa mai usor misiuni spre Marte sau alte corpuri ceresti, pentru ca nu trebuie atata combustibil sa te ridici de pe suprafata Lunii cat ai nevoie sa te ridici de pe Pamant.

Bingo!

View Postcipri2bau, on 07 ianuarie 2019 - 22:33, said:

Cică doar prin 2036 ar putea să mai trimită şi ceva echipaj, deci cât de încet lucrează oamenii ăştia de ştiinţă. probabil ptr că sunt bugetari, altfel nu-mi explic.
Adică distanţă vreo 80 de ani de la prima aselenizare cu atâta chin si cheltuieli.

Băi eu i-aş fi pus să facă şi o seră pe lună, un lan de porumb puneau acolo de experiment că şi aşa terenul se aridizează pe Terra. Mai face o cercetare, mai culege un ştiulete..


hai să începem cu pioneze şi castroane. Poanta e că noi făceam ălea şi le vindeam şi în China, acum cumpărăm de la ei, şi incă pe credit că n-avem bani.

Nici măcar geamul de la termopan nu-i românesc şi nici PVC-ul ăla.

In comunism Ceausescu vindea camioane dacii si tehnică multă in China, cred că dacă ar vedea acum că noi am mers cu spatele iar China concurează cu sua ar face infarct.


Romania exporta calculatoare facute pe platforma din Pipera in Germania si China

https://www.digi24.r...romanesc-371912

Quote

„Am fost printre primii care au vândut în China calculatoare de generaţia a treia, calculatoare Felix. Şi au venit grupuri mari de chinezi aici, care au fost pregătiţi ca ingineri de sistem”, îşi aminteşte Marius Guran, fost director adjunct al Institutului de Cercetare în Informatică.

https://m.realitatea...ma_1852241.html

Editat de truthwarrior, 07 ianuarie 2019 - 23:18.


#81
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.032
  • Înscris: 21.08.2005

View Posttruthwarrior, on 07 ianuarie 2019 - 20:18, said:

si l-au gasit pe mos craciun ...... de atunci le este frica sa mai revina acolo
http://www.yogaesote...g=EN&item=14812
cat de incantati erau baietii ..... extaz total
si dintr-o data ..... nu mai vrea nimeni acolo ..... cah
de ce oare? Posted Image

Sunt la curent cu speculațiile alea, totuși altă supoziție mi-a atras interesul, anume ciudățeniile Lunii, conform calculelor de dimensiune și densitatea regolitului adus de Apollo ar trebui să fie goală pe dinăuntru, de fapt la un test al misiunii Apollo când au lăsat să cadă vehiculul de întoarcere pe lună după ce sau îmbarcat pe navă, au observat pe înregistrările seismometrelor montate pe suprafața lunii că aceasta a reverberat o oră după impact. O altă ciudățenie este tocmai fața aia nevăzută fiindcă e ciudat ca un corp ceresc lovit în mod constant de meteoriți deoarece nu are atmosferă să își păstreze orientarea ca și cum ar "face corecții de orientare" la fel ca o navă sau cum fac sateliții. Mai este inexplicabilă adâncimea redusă a craterelor provocate de meteoriți deșii regolitul are densitate și rezistență relativ mică, este ca și cum sub stratul de regolit se află o suprafață dură. O altă ciudățenie a Lunii sa găsit pe Pământ unde sunt triburi ameridiene care au în folclorul local povești de dinainte să apară luna, din diverse informații pare să nu fie mai veche de 10 000 de ani. Deci e posibil să nu găsească nici o bază extraterestră nici pe partea cealaltă ci să găsească "intrarea" findcă este posibil ca Luna însăși să fie baza.

Editat de eugeniusro, 07 ianuarie 2019 - 23:19.


#82
truthwarrior

truthwarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 958
  • Înscris: 31.03.2016

View Posteugeniusro, on 07 ianuarie 2019 - 23:18, said:

Sunt la curent cu speculațiile alea, totuși altă supoziție mi-a atras interesul, anume ciudățeniile Lunii, conform calculelor de dimensiune și densitatea regolitului adus de Apollo ar trebui să fie goală pe dinăuntru, de fapt la un test al misiunii Apollo când au lăsat să cadă vehiculul de întoarcere pe lună după ce sau îmbarcat pe navă, au observat pe înregistrările seismometrelor montate pe suprafața lunii că aceasta a reverberat o oră după impact. O altă ciudățenie este tocmai fața aia nevăzută fiindcă e ciudat ca un corp ceresc lovit în mod constant de meteoriți deoarece nu are atmosferă să își păstreze orientarea ca și cum ar "face corecții de orientare" la fel ca o navă sau cum fac sateliții. Mai este inexplicabilă adâncimea redusă a craterelor provocate de meteoriți deșii regolitul are densitate și rezistență relativ mică, este ca și cum sub stratul de regolit se află o suprafață dură. O altă ciudățenie a Lunii sa găsit pe Pământ unde sunt triburi ameridiene care au în folclorul local povești de dinainte să apară luna, din diverse informații pare să nu fie mai veche de 10 000 de ani. Deci e posibil să nu găsească nici o bază extraterestră nici pe partea cealaltă ci să găsească "intrarea" findcă este posibil ca Luna însăși să fie baza.

Luna este populata de cel putin o civilizatie avansata! Asta e si motivul pentru care omenirea nu a mai revenit acolo dupa atata timp

cei de la Nasa au dat de omuletii gri ..... care au revendicat Luna si le-au interzis definitiv accesul acolo

totul a fost musamalizat ...... secretizat si trecut sub tacere ..... 50 de ani Posted Image

Sa vedem ce vor face chinezii cand il vor intalni pe mos craciun ...... vor dezvalui adevarul omenirii sau vor musamaliza totul ca si cei de la NASA? Posted Image

https://www.independ...o-a8295766.html

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iG0zbgfeqKE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de truthwarrior, 07 ianuarie 2019 - 23:55.


#83
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.111
  • Înscris: 30.11.2017

View PostTsunnnami, on 07 ianuarie 2019 - 23:03, said:

Omu prost cand nu intelege, rade.
Si se asteapta.. la tampenii.

ce să inteleg? că tu ridici în slăvi china si india aici.
China e un stat comunist (intradevar cu o dezvoltare accelerată in forţă, adică o ţară emergentă care consumă enorm fiind foarte gurmandă, cu randament destul de mic, populatia educată cu forţa si civilizată) iar India un stat cu maimuţe care circulă câte 200 in vagoane si incă 20 pe acoperisuri pe acoperisuri de tren. Ţara in care unii muncesc pe un dolar pe zi, alţii sunt magnaţi. cam spre ce tinde si capitalismul ăla bagat cu forţa la prosti
Ţara cu un spor demografic imens ptr că sunt cu educaţia la nivel de maimuţă şi riscă să depăşească china. Au doar nişte programe de stat ptr inarmare si ceva mică cercetare să dea bine ochilui macropolitic că nu ar fi o şatră gigant.

Si zici de mari succesuri la ăştia cu o mică ştire chinezească de aselenizare vezi doamne, pe care eu n-o cred.

Nu care cumva să amintesc de comunismul chinez că te sperii, crezi că dragnea te bagă la muncă şi-ţi ia motocicleta.
Dacă tot sunt aşa bune chinezismele, ia-ţi o motocicletă chinezească, lasă alea japoneze, germane, americane.

Aflăm naibii cp Dragnea are terenuri pe lună si culmea furate.

Nu-s amerloc, dar nu cred stirea asta de la comunistii sau ce naiba sunt ăia! Adică in era fotografiei, când unii fac 10 poze pe minut la wc, să nu pui o imagine măcar , măcar una reală sau modificată din "marea realizare". Lumea vrea să vadă de zeci de ani o poză color de pe lună, ceva calumea, sunt ecrane 4k să punem pe ele. Ce naiba.

Editat de cipri2bau, 07 ianuarie 2019 - 23:45.


#84
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.064
  • Înscris: 20.10.2015

View Posttruthwarrior, on 07 ianuarie 2019 - 23:29, said:

Eu unul am curaj sa fac pariu pe viata mea ca Luna este populata de cel putin o civilizatie avansata!

:lol:
D-aca-ti fi avut curajul asta si la revolutie....

View Postcipri2bau, on 07 ianuarie 2019 - 23:37, said:

ce să inteleg? că tu ridici în slăvi china si india aici.
China e un stat comunist [...] iar India un stat cu maimuţe

1. Nu-i ridic EU in slavi, pe mine doar ma sperie
2. China nu e comunista atata vreme cat au proprietate de productie privata
3. Or avea si maimute, intre timp SIlicon Valley e plin de indieni si cred ca sunt cea mai mare forta in S/ware de pe planeta si in universitatile din lume e plin de indieni si chinezi

Daca tie-ti plac desenele animate, eu iti zic ca te inseli, nu aia e realitatea

#85
truthwarrior

truthwarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 958
  • Înscris: 31.03.2016
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/d18r5AjB2Qw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#86
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.032
  • Înscris: 21.08.2005
Adevărul este că nu prea au ce să găsească chinezii acolo Luna este destul de amănunțit cartografiată, puteți vedea și pe Google Earth unde selectați Luna și vedeți inclusiv imagini de pe cealaltă față, majoritatea sunt luate de sonda japoneză Selene (Kaguya). E posibil să fie ceva la interior dar încă nu e posibil să duci acolo aparatură de foraj și să forezi 4-5 km spre interior. Povestea că NASA a găsit acolo extratereștii și nu sa mai întors acolo nu ține fiindcă au tot fost o grămadă de misiuni pe lună, uite aici o listă.

https://en.wikipedia...ion_of_the_Moon

#87
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 72.888
  • Înscris: 15.06.2007

View PostOpelAstra2002, on 07 ianuarie 2019 - 17:32, said:

La exact 50 de ani dupa americani, chinezii au aselenizat. Asta e diferenta de tehnologie dintre ei, de 50 de ani  ? Nu de alta, dar sunt multi care sustin ca chinezii sunt miezu' din dodoasca pe lumea asta :)

Cei care nu cred in aselenizarea americanilor din '69 incoace ii rog sa ma evite. Nu vreau sa polemizez cu oricine :) !!
pai chinezii au trimis o drona. La fel si NASA a trimis pe Marte , tot o drona deja de cativa anisori.. deci despre ce vorbim?

View PostBlueKing-69, on 07 ianuarie 2019 - 18:07, said:


Care-i problema ta de fapt?
Nu stau sa verific autenticitatea stirii din spusele tale, dar daca ar fi asa... ar insemna ca i-au urmat cronologic pe americani. Dupa 50 de ani - nu are prea mare relevanta. Important e ca au fost primii dupa americani. De ce nu ar fi reusit altii performanta asta?
Daca aceasta diferenta de 50 de ani ar reprezenta "diferenta de tehnologie" - asa cum te exprimi tu - care este atunci in paradigma asta diferenta dintre americani si oricare dintre celelalte natiuni (te poti raporta la oricare superputere vrei) care nu au reusit [inca] o aselenizare?
eu cred ca avansul tehnologic s-ar putea masura mai degraba in timpul necesar pentru a deveni o natiune nucleara.  

China a avansat rapid in domeniul arsenalului nuclear "It was a fully functional, full-scale, three-stage hydrogen bomb, tested 32 months after China had made its first fission device. This timeline of fission-to-fusion development is the shortest for all countries who have progressed that far.

China had received extensive technical help from the Soviet Union to jump-start their nuclear program, but by 1960, the rift between the Soviet Union and Chinahad become so great that the Soviet Union ceased all assistance to China.[2] Thus, the Number 6 test was indeed an independent endeavor, after the induced military and economic sanctions enacted by the superpowers at the time, the United States and the Soviet Union. Nevertheless, a comparison of other fission-to-fusion timespans may be instructive. The time between the U.S.'s first atomic test and its first hydrogen bomb test was 86 months, for the USSR it was 75 months, for the UK 66 months and later for France, 105 months."

#88
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.828
  • Înscris: 07.02.2003

View Posttruthwarrior, on 07 ianuarie 2019 - 23:29, said:

Luna este populata de cel putin o civilizatie avansata! Asta e si motivul pentru care omenirea nu a mai revenit acolo dupa atata timp
Cum ziceam, medicamente :)

#89
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postcipri2bau, on 07 ianuarie 2019 - 22:27, said:

In ritmul ăsta auzim că și Coreea de nord aselenizează pe undeva pe marte sau pe venus.
Vezi ce inseamnă să ai un stat puternic? Au reușit comunistii ăia ce nu au reusit toată europa cu agentia ei spatială.
Ummm... dude, Europa a ajuns mult mai departe... Saturn, de-astea.

#90
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.402
  • Înscris: 08.05.2008
Americanii au ajuns cel mai departe, cu V'ger :P In privinta asolizarii, americanii au trimis sonda pe Titan - aceea chiar a asolizat, spre deosebire de cea trimisa in atmosfera lui Saturn, unde nu e cu putinta - iar acum se gandesc sa scormoneasca prin... Europa (satelit al lui Jupiter). Rusii au ajuns cel mai departe pe Venus, fiindca ei se credeau voinici, de unde au reusit sa trimita o poza cu... piciorul sondei. In privinta oamenilor, americanii au ajuns pe Luna, adica muuult mai departe decat oricine. Chinezii... au ales "partea intunecata" (adica... dark side), unde nici n-au stiut daca au ajuns si poate ca mai bine i-ar fi rugat pe americani sa comunice cu sonda lor, via... Marte.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate