Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?
 

Conciliul Apostolic de la Ierusalim(Fapte 21)

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
469 replies to this topic

#145
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018
Pavel nu a mai tinut legea mozaica(ma refer la codul mozaic) iar in scrierile sale a aratat  ca legea mozaica a incetat, fiind implinita prin Hristos, sfarsitul legii.
Asta-i realitatea.

Edited by Signed_on_ice, 04 February 2019 - 21:34.


#146
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,128
  • Înscris: 10.09.2008

View PostSilika, on 04 februarie 2019 - 19:02, said:

Legea nu e impotriva fagaduintelor lui Dumnezeu.

Apostolii au tinut legea. Deci...

Legea este împotriva făgăduințelor, ai avut versetele. A fost adăugată la făgăduință drept ceva temporar, iar apostolii evrei au ținut-o pentru că nu au înțeles în modul lui Pavel moartea lui Cristos, efectele ei.

Edited by logic1, 04 February 2019 - 21:52.


#147
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View Postlogic1, on 04 februarie 2019 - 21:48, said:

Legea este împotriva făgăduințelor, ai avut versetele. A fost adăugată la făgăduință drept ceva temporar, iar apostolii evrei au ținut-o pentru că nu au înțeles în modul lui Pavel moartea lui Cristos, efectele ei.

17. Iata ce vreau sa zic: un testament pe care l-a intarit Dumnezeu mai inainte, nu poate fi desfiintat, asa ca fagaduinta sa fie nimicita de Legea venita dupa patru sute treizeci de ani.
...

21. Atunci oare Legea este impotriva fagaduintelor lui Dumnezeu? Nicidecum!...


Iar in rest, Pavel vorbeste de lege in sens general. Pentru ca tot el spune ca legea lui Moise a fost data din pricina calcarilor de lege (cu referire la legea scrisa in constiinta omului). Asa ca a dat in scris, ca nimeni sa nu se poata dezvinovatii.

Mantuirea nu vine prin lege, si n-a venit niciodata.

Evrei 11:

1. Si credinta este o incredere neclintita in lucrurile nadajduite...


Iar lucrul nadajduit de credincios este aceasta:

1. Acum, dar, nu este nicio osandire pentru cei ce sunt in Hristos Isus....

...

24. Caci in nadejdea aceasta am fost mantuiti. - Romani 8


Iar argumentul cu apostolii n-au inteles moartea lui Isus este cel putin.... dubioasa, ca sa nu folosesc un alt cuvant mai urat. Posted Image

Adica degeaba i-a invatat Isus atata amar de timp, si in timpul vietii lui, si dupa moartea lui, si degeaba le-a dat Duhul care ii va calauzi in TOATE:

Dar Mangaietorul, adica Duhul Sfant, pe care-L va trimite Tatal in Numele Meu, va va invata toate lucrurile si va va aduce aminte de tot ce v-am spus Eu.


Ramane cum am stabilit: ucenicii au fost mantuiti sub lege, tinand legea. Ei si biserica din Ierusalim. Si Pavel, daca e sa ne luam dupa Fapte 21 si dupa marturiile lui din tribunal.

Restul trebuie corelat cu acest adevar, nu inventam noi apa calda. Posted Image

View PostSigned_on_ice, on 04 februarie 2019 - 21:32, said:

Pavel nu a mai tinut legea mozaica(ma refer la codul mozaic) iar in scrierile sale a aratat  ca legea mozaica a incetat, fiind implinita prin Hristos, sfarsitul legii.
Asta-i realitatea.

Tu poti sa spui ce vrei despre Pavel, dar in secunda in care il vezi in templu, angajat intr-un ritual de curatire conform legii lui Moise, ar trebui sa-ti inghiti cuvintele, si sa te apuci sa-ti reevaluezi doctrina.

Pentru ca faptele lui iti contrazic ideile. Si asa nu-ti raman decat 2 variante:

1) Iti reevaluezi ideile

2) O bagi si tu, cum o baga altii, p-aia cu: Pavel a fost fricos sa nu-si piarda adeptii, Pavel a facut de ochii lumii, Pavel in sus, Pavel in jos....

Care intre noi fie vorba, intra la capitolul... mizerii. Posted Image

Eu sper sa intri in prima categorie. Posted Image

Edited by Silika, 05 February 2019 - 08:04.


#148
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View PostSilika, on 05 februarie 2019 - 08:03, said:

Iar in rest, Pavel vorbeste de lege in sens general.
Pavel desfiinteaza legea mozaica(la cod ma refer).
1. Legamantul dintai avea si el porunci privitoare la slujba dumnezeiasca si la un Locas pamantesc de inchinare
--
15. Si tocmai de aceea este El Mijlocitorul unui legamant nou, pentru ca, prin moartea Lui pentru rascumpararea din abaterile faptuite sub legamantul dintai, cei ce au fost chemati sa capete vesnica mostenire care le-a fost fagaduita.
16. In adevar, acolo unde este un testament, trebuie neaparat sa aiba loc moartea celui ce l-a facut.
17. Pentru ca un testament nu capata putere decat dupa moarte. N-are nicio putere cata vreme traieste cel ce l-a facut.

Edited by Signed_on_ice, 05 February 2019 - 09:08.


#149
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View PostSigned_on_ice, on 05 februarie 2019 - 09:07, said:

Pavel desfiinteaza legea mozaica(la cod ma refer).
1. Legamantul dintai avea si el porunci privitoare la slujba dumnezeiasca si la un Locas pamantesc de inchinare
--
15. Si tocmai de aceea este El Mijlocitorul unui legamant nou, pentru ca, prin moartea Lui pentru rascumpararea din abaterile faptuite sub legamantul dintai, cei ce au fost chemati sa capete vesnica mostenire care le-a fost fagaduita.
16. In adevar, acolo unde este un testament, trebuie neaparat sa aiba loc moartea celui ce l-a facut.
17. Pentru ca un testament nu capata putere decat dupa moarte. N-are nicio putere cata vreme traieste cel ce l-a facut.

Pei codul, intr-o forma sau alta, e valabil si astazi, si pentur iudeu si pentru grec.

Azi ai voie sa curvesti, daca nu mai ai legea lui Moise?

Plus de asta, tu oricum n-ai avut niciodata treaba cu legea lui Moise, nici cu jertfele, nici nu nimic. Noi discutam cu privire la iudei, atat.

Iar iudeii au tinut legea. Mantuiti fiind. Punct.

Pavel a demonstrat iudeilor ca el tine legea, intrand in templu si facand ritualul de curatire. Punct.

Edited by Silika, 05 February 2019 - 09:26.


#150
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018
Faptul ca au tinut legea le-a adus mantuirea?

#151
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View PostSigned_on_ice, on 05 februarie 2019 - 10:27, said:

Faptul ca au tinut legea le-a adus mantuirea?

NU.

Dar credinciosul asculta de Dumnezeu. Iudeul avea datoria de a asculta de lege. Asa i-a invatat Isus Hristos.

Cand o sa vrei sa intelegi ca mantuirea n-a venit niciodata din lege?

Edited by Silika, 05 February 2019 - 10:46.


#152
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018
Nu, dupa venirea lui Hristos, mozaismul a incetat sa mai existe de sine statator.

#153
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006
Nu pentru apostoli. Nu pentru Biserica din Ierusalim. Nu pentru Pavel, daca ne uitam in Fapte. Decat pentru tine, Signed. :)

In rest, am spus ce aveam de spus, nu mai are sens sa continuam.

#154
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018
Pentru toti Apostolii.
Aripa iudaizanta a bisericii timpuri cu invataturile ei a incetat sa existe.
Poate o fi fost vointa divina mai stii, poate ca de aia Pavel nu a facut sacrificiul in Templu
Poate ca de aia Petru a plecat la Roma si poate ca de aia, din Ierusalim nu a mai ramas piatra pe piatra dupa cum a profetit Isus.

Edited by Signed_on_ice, 05 February 2019 - 11:24.


#155
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006
Poate.... daca si cu parca... si asa apare doctrina pe langa Scriptura. :)

Ce a incetat sa exista a fost din pricina pacatului.

41. Cand S-a apropiat de cetate si a vazut-o, Isus a plans pentru ea

42. si a zis: "Daca ai fi cunoscut si tu, macar in aceasta zi, lucrurile care puteau sa-ti dea pacea! Dar acum, ele sunt ascunse de ochii tai.

43. Vor veni peste tine zile, cand vrajmasii tai te vor inconjura cu santuri, te vor impresura si te vor strange din toate partile:

44. te vor face una cu pamantul, pe tine si pe copiii tai din mijlocul tau; si nu vor lasa in tine piatra pe piatra, pentru ca n-ai cunoscut vremea cand ai fost cercetata."


Nu are treaba tinerea legii de catre evrei (dupa venirea lui Isus) de ce s-a intamplat cu Ierusalimul.

Edited by Silika, 05 February 2019 - 11:40.


#156
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018
Eu stiu din Biblie ca Pavel nu a facut sacrificiul in Templu, tot din biblie stiu ca Petru a plecat la Roma si tot din biblie stiu despre profetia lui Isus privitoare la Ierusalim.
Si tot din biblie stiu ca ideologia aripii iudaizante ce se manifesta in biserica din Ierusalim a disparut.
O fi fost vointa divina, mai stii?

Edited by Signed_on_ice, 05 February 2019 - 12:16.


#157
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View PostSigned_on_ice, on 05 februarie 2019 - 12:14, said:

Eu stiu din Biblie ca Pavel nu a facut sacrificiul in Templu, tot din biblie stiu ca Petru a plecat la Roma si tot din biblie stiu despre profetia lui Isus privitoare la Ierusalim.

Pana aici e bine.

Dar mai trebuie sa afli tot din Biblie ca:

- Pavel n-a adus sacrificii in Templu pentru ca a fost arestat inainte sa le poata aduce, conform juruintei in care intrase
- Evreii care se intorceau la Hristos erau plini de ravna fata de lege
- In Fapte 15 nu s-a stabilit decat ca Neamurile sa nu tina legea si nu s-a pus problema nici macar o secunda ca evreii sa nu tina legea
- Pavel a marturisit in fata tribunalelor ca n-a pacatuit cu nimic nici fata de lege, si nici fata de Templu

Si ultimul lucru care mai trebe aflat: apostolii au fost mantuiti sub Lege. Posted Image

Esti pe drumul cel bun. Posted Image

View PostSigned_on_ice, on 05 februarie 2019 - 12:14, said:

O fi fost vointa divina, mai stii?

Bineinteles, ca si in razboaie, de altfel... Posted Image

#158
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,128
  • Înscris: 10.09.2008

View PostSilika, on 05 februarie 2019 - 08:03, said:


17. Iata ce vreau sa zic: un testament pe care l-a intarit Dumnezeu mai inainte, nu poate fi desfiintat, asa ca fagaduinta sa fie nimicita de Legea venita dupa patru sute treizeci de ani.
...

21. Atunci oare Legea este impotriva fagaduintelor lui Dumnezeu? Nicidecum!...


21 Atunci oare Legea este împotriva făgăduinţelor lui Dumnezeu? Nicidecum! Dacă s-ar fi dat o Lege care să poată da viaţa, într-adevăr, neprihănirea ar veni din Lege.


Eu cred că aici izolezi un cuvânt de context, care spune exact contrariul. Legea nu este împotriva promisiunilor pentru că nu concurează cu ele, ea neputând da viața. Scopul ei a fost temporar, de îndrumător până la Cristos pe care-l viza făgăduința (v 19).

24 Astfel, Legea ne-a fost un îndrumătora spre Hristos, ca să fim socotiţi neprihăniţi prin credinţă.
25 După ce a venit credinţa, nu mai suntem sub îndrumătorul acesta.

4 Dar, când a venit împlinirea vremii, Dumnezeu a trimis pe Fiul Său, născut din femeie, născut sub Lege,
5 ca să răscumpere pe cei ce erau sub Lege, pentru ca să căpătăm înfierea.


Deci orice încercare de rămânere sub Lege (a celor de sub Lege) este împotriva făgăduințelor, pentru că se pierde viața care vine din neprihănirea prin credință.

Quote

Iar argumentul cu apostolii n-au inteles moartea lui Isus este cel putin.... dubioasa, ca sa nu folosesc un alt cuvant mai urat. Posted Image

Adica degeaba i-a invatat Isus atata amar de timp, si in timpul vietii lui, si dupa moartea lui, si degeaba le-a dat Duhul care ii va calauzi in TOATE:

Ia învățat despre păzirea Legii până la ultima iotă. Citește Faptele Apostolilor și vezi ce semnificație au atribuit apostolii morții lui Cristos. Apoi citește epistolele lui Pavel și vezi ce semnificație a atribuit el morții lui Cristos. Poți să te limitezi la dubios, ca să nu folosești un alt cuvânt mai urât... :)

Quote

Ramane cum am stabilit: ucenicii au fost mantuiti sub lege, tinand legea. Ei si biserica din Ierusalim. Si Pavel, daca e sa ne luam dupa Fapte 21 si dupa marturiile lui din tribunal.

Posted Image

#159
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View Postlogic1, on 05 februarie 2019 - 22:05, said:

21 Atunci oare Legea este împotriva făgăduinţelor lui Dumnezeu? Nicidecum! Dacă s-ar fi dat o Lege care să poată da viaţa, într-adevăr, neprihănirea ar veni din Lege.


Eu cred că aici izolezi un cuvânt de context, care spune exact contrariul. Legea nu este împotriva promisiunilor pentru că nu concurează cu ele, ea neputând da viața. Scopul ei a fost temporar, de îndrumător până la Cristos pe care-l viza făgăduința (v 19).

24 Astfel, Legea ne-a fost un îndrumătora spre Hristos, ca să fim socotiţi neprihăniţi prin credinţă.
25 După ce a venit credinţa, nu mai suntem sub îndrumătorul acesta.

4 Dar, când a venit împlinirea vremii, Dumnezeu a trimis pe Fiul Său, născut din femeie, născut sub Lege,
5 ca să răscumpere pe cei ce erau sub Lege, pentru ca să căpătăm înfierea.


Deci orice încercare de rămânere sub Lege (a celor de sub Lege) este împotriva făgăduințelor, pentru că se pierde viața care vine din neprihănirea prin credință.

Rascumpararea de sub lege inseamna rascumpararea de sub consecinta legii, consecinta care este moartea.

Fiindca plata pacatului este moartea, dar darul fara plata al lui Dumnezeu este viata vesnica in Isus Hristos, Domnul nostru.


Oare nu toti oamenii nemantuiti se duc in iad, din pricina pacatelor? Unde este pacat, este o lege. Ca e a lui Moise sau nu, nu are importanta, atata timp cat efectul e identic:

De aceea, dupa cum printr-un singur om a intrat pacatul in lume, si prin pacat a intrat moartea, si astfel moartea a trecut asupra tuturor oamenilor, din pricina ca toti au pacatuit


Deci vezi ce simplu e? Degeaba dai legea lui Moise la o parte, ca tot sub lege ajungi. Adica sub legea asta:

Astfel, dar, cu mintea, eu slujesc legii lui Dumnezeu; dar cu firea pamanteasca slujesc legii pacatului.


Plus de asta, tot Pavel spune ca legea lui Moise a venit din pricina calcarilor de lege. Deci nu rezolvi problema pacatului scotand din ecuatie legea lui Moise.

View Postlogic1, on 05 februarie 2019 - 22:05, said:

Ia învățat despre păzirea Legii până la ultima iotă. Citește Faptele Apostolilor și vezi ce semnificație au atribuit apostolii morții lui Cristos. Apoi citește epistolele lui Pavel și vezi ce semnificație a atribuit el morții lui Cristos. Poți să te limitezi la dubios, ca să nu folosești un alt cuvânt mai urât... Posted Image

Concluzia ta fiind... care?

View Postlogic1, on 05 februarie 2019 - 22:05, said:

Posted Image

Apoi i-au zis: "Vezi, frate, cate mii de iudei au crezut, si toti sunt plini de ravna pentru Lege.


Posted Image

Edited by Silika, 05 February 2019 - 22:31.


#160
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,128
  • Înscris: 10.09.2008

View PostSilika, on 05 februarie 2019 - 22:31, said:

Rascumpararea de sub lege inseamna rascumpararea de sub consecinta legii, consecinta care este moartea.

Fiindca plata pacatului este moartea, dar darul fara plata al lui Dumnezeu este viata vesnica in Isus Hristos, Domnul nostru.


Oare nu toti oamenii nemantuiti se duc in iad, din pricina pacatelor? Unde este pacat, este o lege. Ca e a lui Moise sau nu, nu are importanta, atata timp cat efectul e identic:

De aceea, dupa cum printr-un singur om a intrat pacatul in lume, si prin pacat a intrat moartea, si astfel moartea a trecut asupra tuturor oamenilor, din pricina ca toti au pacatuit


Deci vezi ce simplu e? Degeaba dai legea lui Moise la o parte, ca tot sub lege ajungi. Adica sub legea asta:

Astfel, dar, cu mintea, eu slujesc legii lui Dumnezeu; dar cu firea pamanteasca slujesc legii pacatului.


Plus de asta, tot Pavel spune ca legea lui Moise a venit din pricina calcarilor de lege. Deci nu rezolvi problema pacatului scotand din ecuatie legea lui Moise.

Nu ai răspuns la argumentul meu. Iar eliberarea este de Lege (de literă), nu de consecințele ei. Vezi aici și restul înapoi. În plus, o eliberare de consecințe este în fapt o eliberare de Lege, deci tot acolo ajungi.
  

Quote

Concluzia ta fiind... care?

Nu știu, deși am studiat mult timp disparitatea. Sunt fan al lui Pavel în discuțiile cu Dude, deci aș vrea să fie așa cum zice...

Quote

Apoi i-au zis: "Vezi, frate, cate mii de iudei au crezut, si toti sunt plini de ravna pentru Lege.
:)

Da, la acel timp Pavel a încercat încă compromisul, calea de mijloc.

Edited by logic1, 05 February 2019 - 22:55.


#161
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View PostSilika, on 05 februarie 2019 - 08:03, said:

Ramane cum am stabilit: ucenicii au fost mantuiti sub lege, tinand legea. Ei si biserica din Ierusalim. Si Pavel, daca e sa ne luam dupa Fapte 21 si dupa marturiile lui din tribunal.

View Postlogic1, on 05 februarie 2019 - 22:05, said:

21 Atunci oare Legea este împotriva făgăduinţelor lui Dumnezeu? Nicidecum! Dacă s-ar fi dat o Lege care să poată da viaţa, într-adevăr, neprihănirea ar veni din Lege.


Eu cred că aici izolezi un cuvânt de context, care spune exact contrariul. Legea nu este împotriva promisiunilor pentru că nu concurează cu ele, ea neputând da viața. Scopul ei a fost temporar, de îndrumător până la Cristos pe care-l viza făgăduința (v 19).
Silika are o problema inca, nu stie cine i-a mantuit pe Apostoli, legea sau Hristos?

View PostSilika, on 05 februarie 2019 - 22:31, said:

Apoi i-au zis: "Vezi, frate, cate mii de iudei au crezut, si toti sunt plini de ravna pentru Lege.


Posted Image
Care lege, cea a vechiului testament?
Preotia levitica a incetat prin Hristos
Cum ar fi fost plini de ravna fata de o lege care le-a desfiintat preotia, le-a anulat tot sistemul de jertfe?
Cred ca textul se refera la legea noului testament.

#162
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View Postlogic1, on 05 februarie 2019 - 22:50, said:

Nu ai răspuns la argumentul meu. Iar eliberarea este de Lege (de literă), nu de consecințele ei. Vezi aici și restul înapoi. În plus, o eliberare de consecințe este în fapt o eliberare de Lege, deci tot acolo ajungi.

Eu cred ca am raspuns. Dumnezeu ne-a izbavit de sub lege, in sensul ca ne-a izbavit de consecinta legii (moartea). Si nu ma refer doar la legea lui Moise aici. Am dat proba mai sus.

In rest, vreau sa explici:

Daca legea lui Moise a fost un impediment, atunci legea care guverna restul oamenilor de pe pamant, cum este (Romani 2:12-15)? Care este castigul pe care il aduce inlaturarea legii lui Moise pentru iudeu, atata timp cat acelasi iudeu (Pavel) spune ca legea scrisa in madularele lui il duce tot in pacat?

Care-i lacu', care-i puțu'? :)

View Postlogic1, on 05 februarie 2019 - 22:50, said:

Nu știu, deși am studiat mult timp disparitatea. Sunt fan al lui Pavel în discuțiile cu Dude, deci aș vrea să fie așa cum zice...

Pei logica nu ne spune ca faptele trebuie sa urmeze spusele?

Daca ai fapte in Scriptura care "contrazic" spusele, nu trebe sa ni se aprinda beculetul rosu?

Eu asa vad lucrurile. Nu pot sa merg doar pe ce scrie Pavel, fara sa ma uit si la ce face Pavel.

1. Calcati pe urmele mele, intrucat si eu calc pe urmele lui Hristos.


Si urmele lui Pavel s-au oprit in templu... :)

View Postlogic1, on 05 februarie 2019 - 22:50, said:

Da, la acel timp Pavel a încercat încă compromisul, calea de mijloc.

Se respinge acest argument.

Iti aduc aminte ca Pavel a fost avertizat prin prorocie sa nu se duca la Ierusalim, caci va fi arestat.

Si el a decis sa se duca. Fara frica.

Cum sa faca el compromis, cand stia ca oricum va fi inchis?

View PostSigned_on_ice, on 05 februarie 2019 - 22:59, said:

Silika are o problema inca, nu stie cine i-a mantuit pe Apostoli, legea sau Hristos?

Red herring.

Cred ca am repetat de o mie de ori pana acum ca legea n-a mantuit pe nimeni.

Ce tot vii cu acelasi rationament, eu nu pricep...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate