Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi
 Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...
 Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...
 

Neale Donald Walsch - Conversatii cu Dumnezeu

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
anonimul87

anonimul87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.12.2012

View Postanonimul87, on 01 decembrie 2012 - 11:18, said:

Vrei sa te convingi daca Neale vb prostii, sau nu?
Interesante mai toate comentariile dar as dorii sa adaug cate ceva, fii sceptic! Dar nu inchis!
   E bine sa deschizi Biblia dar e bine sa si stii ca din ea lipsesc 20 de carti si multe pasaje referitoare la viata lui Isus au fost sterse de catre biserica din motive care, eu cred, ca le-ar diminua puterea pe care o au asupra oamenilor. Ce mai ai la dispozitie?! CELELALTE culturi si religii, texte sacre, fizica quantica si o multitudine de experimente stintifice care fac o oarecare lumina asupra unor lucruri, cauta ce spun cei care au avut parte de moarte clinica, cauta despre proiecrii astrale, ia si te uita sau citeste serios ceva legat de invataturile budhiste, Dalai Lama, apoi citeste Osho, Ekchart Tolle, mediteaza si roaga-te pt iluminarea in confuzia pe care o ai, cauta ce spune Gregg Braden despre puterea inimii si al creieului, studiaza aspecte hinduse despre chakre, vezii vindecatorii chinezi care vindeca cancerul in 2min si 40 de sec, vezi si despre Sfantul Ardealului, Arsenie Boca, si multe multe altele.
Multi de pe acest forum dau o judecata superficiala si saraca in argumente, dar daca insisti sa cauti ai sa capeti o deschidere spirituala si o capacitate de intelegere asupra multor lucruri, In cartile lui Neale am gasit subiecte, care initial le treci cu vederea, ce depasesc limitele noastre de intelegere, cum ar fi gasirea Sinelui, ceva ce multi nu dau atentie dar care te poate ajuta sa scapi de suferinta si multe altele, cl dar doresc ar este ca sursa de inspiratie al lui Neale Donald Walsch provine din alte sfere ale existentei si mai trebuie tinut cont ca Neale scrie ce intelege in puterea si curatenia "filtrului" sau mental. Nu doresc sa te fac mai confuz decat esti dar doresc sa intelegi ca daca Dumnezeu este Tot Ceea Ce Este, pt o mai buna viziune din partea mintii trebuie studiat tot ceea ce este pe acest pamant si nu numai, nu te limita la doar o carte dar nici sa nu o ignori!
   Si apoi multi spun ca vine din sursa demoniaca atunci ii rog sa-mi faca lumina asupra acestui argument, de ce o sursa a demoniului te-ar educa sa-ti iubesti aproapele si sa te rogi mai des la Dumnezeu? cum se face ca eu dupa ce am citit aceste carti am devenit mai bland si afectuos cu ceilalti? cum se face ca am obtinut o pace sufleteasca si stari de traire intense? Oare fortele intunericului ma vor mai bun si mai pios, ....hhmmmm?
Fratilor, aceasta lucrare este o INSELARE, din cauza slabiciunii mele dar si ignorantei devenisem un adept al acestei lucrari de care ma caiesc amarnic. Luati calea Ortodoxiei. Cititi pe sfintii parinti si pe duhovnicii nostri ca acolo ei explica acest fenomen gen CCD, originea  sa. Va incepe cu o mare bucurie, ca tu nu gresesti, ca poti face orice, ca poti fi orice, apoi ti se va suii la cap si incet incet simti ca te golesti, nu stii de ce anume dar simtii ca te instrainezi de ceva, si o recitesti din nou si totul se repeta pana cand ajungi intr-o forma de depresie si singuratate. Nici din curiozitate sa nu o luati in mana, ARDETI-O!. Va spun eu ca sunt patit.

#20
Max Him

Max Him

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 13.03.2005
@anonimul87. Parerea mea este ca ai facut doar o obsesie pentru lucrarile de acest gen, in special pentru cartile lui mr.Donald Walsch. Vorba aceea romaneasca adevarata dealtfel: 'Ce-i prea mult nu-i sanatos". Trebuie insa sa intelegem ca , asa cum bine induceai chiar tu in primul tau post, ideea de baza ramane sa pastram un echilibru in tot ceea ce facem inclusiv in ceea ce citim si gandim; deci sa constientizam permanent faptul ca suntem fiecare unici in felul nostru si ceea ce poate unuia foloseste cu brio, altuia ii poate produce "reactii adverse" cumplitePosted Image , astfel incat noi suntem creatorii propriei noastre realitati dar, in egala masura, responsabili pentru propriile noastre ganduri si actiuni. Nu condamn lucrarile actuale de filozofie, psihologie, cuantica, asa zisa dezvoltare personala, ba, mai mult, pot spune ca multe din ele chiar incearca sa explice multe lucruri neintelese(sau neaprofundate) de catre multi dintre noi in religiile pe care le cunoastem, insa si aici, ca in orice domeniu, e bine sa invatam sa selectam informatia si sa aplicam ceea ce ne foloseste. Ideile in general nu sunt rele, ele pot coexista cu Biblia si toate celelate lucrari istorice religioase insa depinde de noi in ce directie vrem sa mergem. Pana la urma si aici avem liberul arbitru cu care Dumnezeu ne-a binecuvantat.
Si apropo, am citit si eu doar primul volum din lucrarile lui mr.Donald insa nu am vazut decat o alta abordare dintr-un alt punct de vedere, interesant dealtfel. Nu m-as hazarda sa spun mai mult , ceva de genul ca ar fi o minciuna, si ca autorul ar fi un impostor, asa cum am mai citit si pareri contra. As spune doar ca omul a avut cel mai probabil o viziune, intr-un moment in care avea nevoie mai mult decat oricand de credinta si spiritualitate, insa in acelasi timpi a avut mult curaj si a destainuit intregii lumi dorinta sa de spiritualizare care de fapt este punctul sau de vedere, cu toate consecintele ce decurg de aici, inclusiv bani dar si faptul ca unii il iubesc, altii nu!
Ca "antidot" insa spre vindecare Posted Image  iti recomand un alt nume si anume Dr.Wayne Dyer  , pentru inceput ar fi interesant de vazut filmul "The Shift".Il gasesti si online. Atentie insa sa nu patesti ca cu Donald WalschPosted Image , desi aici nu vad vreun pericol .Bafta.

Edited by Max Him, 11 July 2014 - 09:28.


#21
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017
Mie personal cartea asta mi-a schimbat viața.
Nu mă mai tem.Nu imi mai este frică.

Nu mă mai tem de Dumnezeu. Dumnezeu nu mai reprezintă o sperietoare pentru mine.
Nu mă mai invinovățesc pentru orice lucru mărunt sau orice "greșeală" chiar fără de intenție, cum faceam inainte.

Nu mă mai tem de moarte. De Judecata lui Dumnezeu. Nu mi-l mai pot imagina pe Dumnezeu ca fiind un Judecător aspru,intransigent, drept, care judecă doar faptele fără să ințeleagă motivațiile acțiunilor.

Nu imi mai este frică de iad.De iadul veșnic, etern.Acel iad descris in dogme si sisteme teologice.
Acel chin cumplit,inimaginabil, care nu se sfarșește niciodată și din care nu este nici o șansă de scăpare, nici o speranță.
Nu imi mai este frică de izolarea veșnică, de părăsire eterna de către Dumnezeu.

Pe Dumnezeu il văd că fiind bun,iubitor,enorm de iubitor,bland, ințelept, plin de compasiune, eleganța și gingășie.
Așa cum este un părinte cu copilul lui,chiar dacă mai si "greșește" uneori. Greșelile fac parte din procesul de devenire.
Ne conduc automat spre alegeri mai inalte in viitor.

Cartea asta este despre alegeri.
Putem alege să fim cea mai grandioasă versiune a noastră,sentimentul cel mai inălțător, gandul cel mai inalt,acțiunea care ne defineste cel mai bine sinele.
Dumnezeu ne ajută să fim ce alegem să fim.Intotdeauna.

Este una din cele mai minunate cărți.Pe mine m-a scăpat de depresie-depresia ca e posibil să nu mă mantuiesc orice as face,de toată frica si spaimele,de toată deznădejdea.
A fost un adevărat medicament pentru sufletul meu. Mai ales in momente grele.

Ii mulțumesc lui Dumnezeu pentru această carte!
Si lui Neale ca a scris-o!
Iți mulțumesc Doamne ca a ajuns in viața mea cand aveam cea mai mare nevoie de ea!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate