Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Neale Donald Walsch - Conversatii cu Dumnezeu

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
just_a_nice_girl

just_a_nice_girl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.03.2006
A citit cineva NEALE DONALD WALSCH- CONVERSATII CU DUMNEZEU? si daca da voi ce parere aveti ?
eu am le-am citit  (sunt 3 volume), si am cam ramas surprinsa....Dumenezeu sau nu,  teoriile care le prezinta cel care rapsunde la intrebari mi s-au parut de-a dreptul fascinante...cred ca cel mai greu este sa te decizi sa iei de bun tot ce citesti? iar daca faci o selectie a informatiiloe de unde sa stiu eu ca fac selectia cea buna? hmmmmm :death:

#2
Darkness

Darkness

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 09.02.2005
Le am peacasa in biblioteca, dar nu am avut inca ocazia sa le citesc... incepusem prima carte sa o citesc... avea ceva initiativa :)

#3
decibelus

decibelus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 16.08.2006

View Postjust_a_nice_girl, on Mar 5 2006, 08:43, said:

A citit cineva NEALE DONALD WALSCH- CONVERSATII CU DUMNEZEU? si daca da voi ce parere aveti ?
eu am le-am citit  (sunt 3 volume), si am cam ramas surprinsa....Dumenezeu sau nu,  teoriile care le prezinta cel care rapsunde la intrebari mi s-au parut de-a dreptul fascinante...cred ca cel mai greu este sa te decizi sa iei de bun tot ce citesti? iar daca faci o selectie a informatiiloe de unde sa stiu eu ca fac selectia cea buna? hmmmmm :death:
topic cam vechi, dar, da, am citit.
   cu manie (furie), deci mi-e greu sa raman impartial. totusi, de cate ori ai de a face cu teorii fascinante vezi daca se potrivesc unele cu altele... si toate la un loc daca dau un mare ansamblu care sa se potriveasca cu ceea ce stii sigur despre lume/viata.
   insa in ele am vazut tehnica bucatii de adevar. iei o bucata de adevar care foloseste pentru a crea "intrare" dupa care incepi sa aberezi catre directia care vrei, imbracand totul in forma care iti asigura cel mai bine prozeliti, deci faima si nu in cele din urma - banuti.
  sunt rautacios, dar asta mi-a inspirat mr. walsch.
  nu stiu daca tot a lui era o schita/nuvela "pescarusul". aia a fost fun. adica ok. dar ca emotie  beletristica mai mult.

#4
Baghe

Baghe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 909
  • Înscris: 30.01.2006
Am intrebat si eu acum citeva zile daca a citit cineva carti tiparite la editura For You dar nu a raspuns nimeni. Cred ca nu ma uitam unde trebuie. :D
Despre Conversatii cu Dumnezeu - toate cele trei volume plus Conversatii cu Dumnezeu pentru tineri plus Intrebari si raspunsuri la Conversatii pentru Dumnezeu plus Prietenie cu Dumnezeu plus Comuniune cu Dumnezeu si nu in ultimul rind Noile Revelatii, toate din aceeasi serie, le-am ci9tit de doua trei ori. Le consider cartile mele de capatii. Pentru ca am invatat ceva important din ele: daca vrei sa ilintrebi ceva pe Dumnezeu o poti face oricind iar el iti va raspunde intr-un fel sau altul. :peacefingers:

#5
Moldoveanul

Moldoveanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.02.2005
De-abia acum am dat si eu de acest topic...vreau si eu aceste carti...dar in limba romana ! Multumesc.

#6
Champy0n

Champy0n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,511
  • Înscris: 03.06.2006
Am vazut filmul. Memorabil. Abia astept sa pun mana si pe carte

#7
sexterminator

sexterminator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.12.2006

View Posttoralma, on May 8 2008, 10:19, said:

Neale Donald Walsch, "Conversatii cu Dumnezeu": un american suparat, care obisnuia sa scrie scrisori unor persoane imaginare de cate ori avea probleme, s-a hotarat intr-o zi sa scrie direct celui pe care il considera drept sursa tuturor problemelor lui: Dumnezeu... Dumnezeu i-a raspuns, iar frustrarea si revolta lui s-au transformat intr-o redescoperire interioara, printr-un dialog care s-a intins pe o perioada de mai multi ani, si se pare, continua si acum.
De ce mi-a schimbat viata - pentru ca descrie  un Dumnezeu caruia nimic din ceea ce este omenesc nu-i e strain - si in acelasi timp se situeaza deasupra a tot ceea ce noi consideram a fi omenesc, prin iubirea neconditionata pe care o manifesta fata de copiii lui, departe de imaginea pe care au promovat-o religiile lumii, a unui Dumnezeu tiran si razbunator, care ii pedepseste pe toti cei care nu se supun poruncilor lui. O carte care merita citita. O puteti gasi aici.
Ideea revolutionara, care m-a fascinat si pe mine cand am citit primul volum, este ca suntem, ca oameni, exact ceea ce alegem sa fim, in contextul pe care il alegem, cand, unde si cu cine alegem sa fim, in fiecare secunda din viata - chiar daca nu constientizam alegerile astea decat vag si foarte rar.
Este vorba de alegeri importante (principiale), care odata facute, sublimeaza in subconstient si genereaza comportamente si atitudini proprii.
Ca oameni, noi suntem rezultanta acestor principii si idei fundamentale care ne anima si care ne creeaza in final atitudinea, comportamentul si contextul in care ne gasim, in fiecare moment din viata. Si chiar daca de multe ori uitam aceste alegeri sau nu le mai constientizam ca fiind ale noastre, integrate in sistemul nostru de principii directoare proprii, ele ne creaza in continuare viata zilnica, de la directiile mari pana in cele mai mici amanunte.
Problemele si conflictele din viata unei persoane sunt cauzate tocmai de incoerenta si incompatibilitatea anumitor idei sau principii ale sale, care "fac scurt" unele cu altele in sistemul ei de valori si de idei, un conflict interior care genereaza situatii conflictuale in exterior. Cu cat incompatibilitatea si divergentele acestor principii si convingeri personale sunt mai mari, cu atat mai conflictuale si problematice vor fi experientele si contextul in care se afla persoana respectiva.

Plus imaginea scandaloasa a unui Dumnezeu care ordoneaza lumea prin alegerile noastre, creand-o si recreand-o prin noi.
Etc.

Merita macar citita, daca nu studiata de-a binelea; e generatoare de revelatii socante dar extrem de placute, reconfortante.

#8
dan4orto

dan4orto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 09.08.2008

View PostChampy0n, on Jun 4 2008, 10:30, said:

Am vazut filmul. Memorabil. Abia astept sa pun mana si pe carte

As vrea si eu sa-l vad, te rog. De unde??
Cit despre "selectia corecta" din primul post, eu as opina ca una dintre ideile de baza este ca nu exista asa ceva. Fiecare decide pentru el. Suntem proprii nostri judecatori - singura judecata care conteaza. Reconfortant - si nitel infricosator..

#9
qwerty511

qwerty511

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 25.01.2008
un topic vechi dar oricand de actualitate!

da, am citit CCD - absolut superba lectura!

cum spunea cineva mai sus, mi-a schimbat gandirea, mi-a spart tiparele, mi-a imbunatatit starea interioara, mi-a dat raspunsuri la intrebari existentiale, m-a incantat.
am citit-o de 3-4 ori si din cand in cand mi se face dor, iar si iar....

filmul este bun dar nu poate sa atinga nici pe departe nivelul lecturii...se pierd atat de multe fraze superbe, incarcate de adevar, de realism, de umor!

fara a fi o scriere religioasa, o consider un fel de Biblie moderna (e doar parerea mea si sper sa nu supar pe nimeni).

o recomand fara rezerve oricui, indiferent de varsta, principii, gusturi...

daca nu se gaseste in librarii, se poate face comanda online (cu plata ramburs), chiar de pe site-ul editurii (www.editura-foryou.ro) si este foarte ieftina - toate 3 volume, max. 20 lei

#10
rosurrr

rosurrr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.10.2009
http://www.scribd.co...i-Cu-Dumnezeu-I

http://www.scribd.co...u-Dumnezeu-Vol2

http://www.scribd.co...e-Donald-Walsch

filmul: http://torrents.thep...533.TPB.torrent

#11
Sinclairzx

Sinclairzx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 02.07.2005
1. Cartea are mai multe minciuni iar printre ele se baga subtil si ceva adevar, la fel cu sarpele (satan)
i-a zis femeii "Oare a zis Dumnezeu cu adevarat: Sa nu mincati din toti pomii din gradina?"
Hotarit, ca nu veti muri: dar Dumnezeu stie ca, in ziua cind veti minca din el, vi se vor deschide ochii, si veti fi ca Dumnezeu, cunoscind binele si raul."
(GENEZA cap. 3:1-5)

2. Filmul e intr-adevar miscator, pe alocuri de chiar dramatic, spune viata cat e de grea in lumea aceasta, dar cand am citit catva din carte
(de pe internet), (este si pe scribd, dar eu am gasit-o dintr-o alta sursa, era .DOC, oricum am sters-o)
ca se face referire ca "...pastorii si Biblia nu sunt surse autorizate...", e clar ca este de la diavol. De ce ?

a ) Daca Biblia a fost scrisa sub inspiratia Duhului Sfant de catre oameni care si-au predat viata Lui D-zeu
(intrebati si pe un pastor ortodox ca stie sa va raspunda), atunci cum "d-zeu" sa zica ca Biblia "...nu e sursa autorizata."

b ) In pilda Domnului Isus Christos, cand spune pilda cu bogatul si cu lazar (LUCA cap. 16:19-31)
cand bogatul ii spune lui Avraam (Avraam - insemnand pe D-zeu, Domnul Isus le spune de Avraam
pt ca evreei stiu ca ei se trag din el...nu e caz sa facem apologetica...)
"Bogatul a zis: Rogu-te dar, parinte Avraame, sa trimeti pe Lazar in casa tatalui meu
caci am cinci frati, si sa le adevereasca aceste lucruri, ca sa nu vina si ei in acest loc de chin.
Avraam a raspuns: Au pe Moise si pe prooroci; sa asculte de ei.
Nu, parinte Avraame, a zis el; ci daca se va duce la ei cineva din morti, se vor pocai.
Si Avraam i-a raspuns: Daca nu asculta pe Moise si pe prooroci, nu vor crede nici chiar daca ar invia cineva din morti."
aici vedem clar ca insusi Domnul Isus Christos spune ca sa ascultam de cei care predica evanghelia,
pe cand in carte scrie si despre pastori ca "...sunt o sursa neautorizata."

Vezi ce mai spune Domnul Isus despre pastori sau rabini "Atunci Isus, pe cind cuvinta gloatelor si ucenicilor Sai,
a zis: Carturarii si Fariseii sed pe scaunul lui Moise. Deci toate lucrurile, pe cari va spun ei sa le paziti, paziti-le si faceti-le;
dar dupa faptele lor sa nu faceti. Caci ei zic, dar nu fac."(MATEI cap. 23:1-3)
Deci daca Fiulul Dumnezeului Celui Viu, Isus Christos zice despre pastori si rabini asa, cine este "Neale Donald Walsch"
si adeptii lui sa zica altceva si sa-L contrazica pe D-zeu decat un om dus in ratacire de catre un DEMON ?!?!?!

c ) Plus ca Biblia a fost scrisa inainte sa apara hartia. A fost scrisa pe piei de animale. (vezi penultimele 3 paragrafe:
http://debate.org.uk...ur/bibmanu.htm). Mai multe informatii despre Biblie (http://www.newadvent...then/09627a.htm)

E oare frumos ca credem in D-zeu si Domnul Isus doar de Paste si Craciun ? Si in restul timpului suntem atei ?
Oare e corect sa ne intrebam daca cu adevarat a existat Domnul Isus, si despre conducatorii romani de alta data
de ex. Mihai Viteazul, Mircea Cel Batran, nu ne indoim ca au existat in istorie ?

De acea carte a lui "Neale Donald Walsch" nu va indoiti ca e de la "d-zeu" dar de biblie, care are cele mai vechi traduceri...
de ex, cartea "Textus Receptus" biblia in graca provine din anul 1550 !
Darmitelea "Codex Sinaiticus" biblia in greaca, care a fost scrisa in urma cu 1600 de ani (2010 - 1600 = 410) !
Unde erau "Neale Donald Walsch" si adeptii lui pe atunci (sau noi) ?

Oare nu a fost El, Domnul Isus Cristos, ales ca semn al Vremurilor (sau veacurilor)? Nu se zice despre Anno Domini ?
De unde provine oare acest cuvant ? V-ati intrebat vreodata ? Si mai vreti sa stiti despre viata ?
Un om fara D-zeu ajunge mai rau ca un caine (prin santuri, beat, in propria voma si urina...).
(Pentru mai multe informatii, vezi: http://www.gotquesti...org/BC-AD.html)

Deci concluzia finala este ? Pe cine sa credem pe D-zeu sau pe "Neale Donald Walsch" asta e intrebarea.
Iar destinatia finala la a doua optiune se stie... IAD-UL pentru adeptii lui "Neale Donald Walsch".
Iar pentru cei care au ales prima optiune castigul este viata vesnica (ROMANI cap. 2:7)

"Apoi mi-a zis: ?S'a ispravit! Eu sînt Alfa si Omega, Începutul si Sfîrsitul. Celui ce îi este sete, îi voi da sa bea fara plata din izvorul apei vietii.
Cel ce va birui, va mosteni aceste lucruri. Eu voi fi Dumnezeul lui, si el va fi fiul Meu.
Dar cît despre fricosi, necredinciosi, scîrbosi, ucigasi, curvari, vrajitori, închinatorii la idoli, si toti mincinosii,
partea lor este în iazul, care arde cu foc si cu pucioasa, adica moartea a doua." (APOCALIPSA 21:6-8)

Deci si necredinciosii adica cei din lume, care nu-l cunosc pe D-zeu si nu au facut legamant cu el, partea lor este iazul de foc...


Alte dovezii:
Zice ca toti suntem dumnezei, care asta e o religie New Age, invataturile lui includ monismul (toti sunt una si una sunt toti) si panteismul (totul este D-zeu si
D-zeu este totul), scoate Biblia din context pentru a-i da alt inteles. Vedeti aici mai multe despre invataturile lui care duc la moartea celor care il asculta:
http://www.apologeti...donald-walsch-2

Aici veti vedea ca scrie mai multe impotriva lui:
http://www.crossroad...smith-oprah.htm
dintre care citez "nu exista pacat", "un Christos crucificat nu este de folos", "calatoria inspre cruce ar trebui sa fie ultima calatorie fara folos",
"sa nu faci eroare patetica de a te agata de vechea cruce colturoasa", "Numele Lui Isus Christos nu este decat un simbol... Este un simbol care e in siguranta
folosita ca o inlocuire la multele nume ale zeilor la care te rogi.", "Dumnezeu este in tot ceea ce vad.", "Recunoasterea lui Dumnezeu este recunoasterea ta.",
"Identitiatea Creatorului si creatia este deplinatatea ta, sanatatea psihica si puterea ta nemarginita.", "Cainta este lectia finala pe care el [omul]
trebuie s-o invete, pentru a-l invata ca, nu a pacatuit niciodata, el nu are nevoie de salvare."

Este implicat in New Age-ism impreuna cu Marianne Williamson si Oprah & Friends

Vedeti si aici: http://www.christian...vWGodTeens.html
http://www.therealpr...el/howtoflw.htm

Aici isi bate joc de rugaciunea Tatal nostru si o restalmaceste inspre pierzarea lui si a altora:
http://www.turnbackt...as-he-explains/

Edited by Sinclairzx, 15 October 2010 - 21:35.


#12
greenmaniac

greenmaniac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 02.08.2010

View Postsexterminator, on 9th June 2008, 07:24, said:

Ideea revolutionara, care m-a fascinat si pe mine cand am citit primul volum

Da, fascinant primul volum si, ideile, intradevar, revolutionare. Trebuie sa ai mult curaj ca sa scrii atatea aberatii :D

#13
Akmana

Akmana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.01.2011

View PostSinclairzx, on 15th October 2010, 22:02, said:

1. Cartea are mai multe minciuni iar printre ele se baga subtil si ceva adevar, la fel cu sarpele (satan)
i-a zis femeii "Oare a zis Dumnezeu cu adevarat: Sa nu mincati din toti pomii din gradina?"
Hotarit, ca nu veti muri: dar Dumnezeu stie ca, in ziua cind veti minca din el, vi se vor deschide ochii, si veti fi ca Dumnezeu, cunoscind binele si raul."
(GENEZA cap. 3:1-5)

2. Filmul e intr-adevar miscator, pe alocuri de chiar dramatic, spune viata cat e de grea in lumea aceasta, dar cand am citit catva din carte
(de pe internet), (este si pe scribd, dar eu am gasit-o dintr-o alta sursa, era .DOC, oricum am sters-o)
ca se face referire ca "...pastorii si Biblia nu sunt surse autorizate...", e clar ca este de la diavol. De ce ?

a ) Daca Biblia a fost scrisa sub inspiratia Duhului Sfant de catre oameni care si-au predat viata Lui D-zeu
(intrebati si pe un pastor ortodox ca stie sa va raspunda), atunci cum "d-zeu" sa zica ca Biblia "...nu e sursa autorizata."

b ) In pilda Domnului Isus Christos, cand spune pilda cu bogatul si cu lazar (LUCA cap. 16:19-31)
cand bogatul ii spune lui Avraam (Avraam - insemnand pe D-zeu, Domnul Isus le spune de Avraam
pt ca evreei stiu ca ei se trag din el...nu e caz sa facem apologetica...)
"Bogatul a zis: Rogu-te dar, parinte Avraame, sa trimeti pe Lazar in casa tatalui meu
caci am cinci frati, si sa le adevereasca aceste lucruri, ca sa nu vina si ei in acest loc de chin.
Avraam a raspuns: Au pe Moise si pe prooroci; sa asculte de ei.
Nu, parinte Avraame, a zis el; ci daca se va duce la ei cineva din morti, se vor pocai.
Si Avraam i-a raspuns: Daca nu asculta pe Moise si pe prooroci, nu vor crede nici chiar daca ar invia cineva din morti."
aici vedem clar ca insusi Domnul Isus Christos spune ca sa ascultam de cei care predica evanghelia,
pe cand in carte scrie si despre pastori ca "...sunt o sursa neautorizata."

Vezi ce mai spune Domnul Isus despre pastori sau rabini "Atunci Isus, pe cind cuvinta gloatelor si ucenicilor Sai,
a zis: Carturarii si Fariseii sed pe scaunul lui Moise. Deci toate lucrurile, pe cari va spun ei sa le paziti, paziti-le si faceti-le;
dar dupa faptele lor sa nu faceti. Caci ei zic, dar nu fac."(MATEI cap. 23:1-3)
Deci daca Fiulul Dumnezeului Celui Viu, Isus Christos zice despre pastori si rabini asa, cine este "Neale Donald Walsch"
si adeptii lui sa zica altceva si sa-L contrazica pe D-zeu decat un om dus in ratacire de catre un DEMON ?!?!?!

c ) Plus ca Biblia a fost scrisa inainte sa apara hartia. A fost scrisa pe piei de animale. (vezi penultimele 3 paragrafe:
http://debate.org.uk...ur/bibmanu.htm). Mai multe informatii despre Biblie (http://www.newadvent...then/09627a.htm)

E oare frumos ca credem in D-zeu si Domnul Isus doar de Paste si Craciun ? Si in restul timpului suntem atei ?
Oare e corect sa ne intrebam daca cu adevarat a existat Domnul Isus, si despre conducatorii romani de alta data
de ex. Mihai Viteazul, Mircea Cel Batran, nu ne indoim ca au existat in istorie ?

De acea carte a lui "Neale Donald Walsch" nu va indoiti ca e de la "d-zeu" dar de biblie, care are cele mai vechi traduceri...
de ex, cartea "Textus Receptus" biblia in graca provine din anul 1550 !
Darmitelea "Codex Sinaiticus" biblia in greaca, care a fost scrisa in urma cu 1600 de ani (2010 - 1600 = 410) !
Unde erau "Neale Donald Walsch" si adeptii lui pe atunci (sau noi) ?

Oare nu a fost El, Domnul Isus Cristos, ales ca semn al Vremurilor (sau veacurilor)? Nu se zice despre Anno Domini ?
De unde provine oare acest cuvant ? V-ati intrebat vreodata ? Si mai vreti sa stiti despre viata ?
Un om fara D-zeu ajunge mai rau ca un caine (prin santuri, beat, in propria voma si urina...).
(Pentru mai multe informatii, vezi: http://www.gotquesti...org/BC-AD.html)

Deci concluzia finala este ? Pe cine sa credem pe D-zeu sau pe "Neale Donald Walsch" asta e intrebarea.
Iar destinatia finala la a doua optiune se stie... IAD-UL pentru adeptii lui "Neale Donald Walsch".
Iar pentru cei care au ales prima optiune castigul este viata vesnica (ROMANI cap. 2:7)

"Apoi mi-a zis: ?S'a ispravit! Eu sînt Alfa si Omega, Începutul si Sfîrsitul. Celui ce îi este sete, îi voi da sa bea fara plata din izvorul apei vietii.
Cel ce va birui, va mosteni aceste lucruri. Eu voi fi Dumnezeul lui, si el va fi fiul Meu.
Dar cît despre fricosi, necredinciosi, scîrbosi, ucigasi, curvari, vrajitori, închinatorii la idoli, si toti mincinosii,
partea lor este în iazul, care arde cu foc si cu pucioasa, adica moartea a doua." (APOCALIPSA 21:6-8)

Deci si necredinciosii adica cei din lume, care nu-l cunosc pe D-zeu si nu au facut legamant cu el, partea lor este iazul de foc...


Alte dovezii:
Zice ca toti suntem dumnezei, care asta e o religie New Age, invataturile lui includ monismul (toti sunt una si una sunt toti) si panteismul (totul este D-zeu si
D-zeu este totul), scoate Biblia din context pentru a-i da alt inteles. Vedeti aici mai multe despre invataturile lui care duc la moartea celor care il asculta:
http://www.apologeti...donald-walsch-2

Aici veti vedea ca scrie mai multe impotriva lui:
http://www.crossroad...smith-oprah.htm
dintre care citez "nu exista pacat", "un Christos crucificat nu este de folos", "calatoria inspre cruce ar trebui sa fie ultima calatorie fara folos",
"sa nu faci eroare patetica de a te agata de vechea cruce colturoasa", "Numele Lui Isus Christos nu este decat un simbol... Este un simbol care e in siguranta
folosita ca o inlocuire la multele nume ale zeilor la care te rogi.", "Dumnezeu este in tot ceea ce vad.", "Recunoasterea lui Dumnezeu este recunoasterea ta.",
"Identitiatea Creatorului si creatia este deplinatatea ta, sanatatea psihica si puterea ta nemarginita.", "Cainta este lectia finala pe care el [omul]
trebuie s-o invete, pentru a-l invata ca, nu a pacatuit niciodata, el nu are nevoie de salvare."

Este implicat in New Age-ism impreuna cu Marianne Williamson si Oprah & Friends

Vedeti si aici: http://www.christian...vWGodTeens.html
http://www.therealpr...el/howtoflw.htm

Aici isi bate joc de rugaciunea Tatal nostru si o restalmaceste inspre pierzarea lui si a altora:
http://www.turnbackt...as-he-explains/

:OK: :coolspeak: :coolspeak:  

   Iti multumesc pt tot ce ai scris aici ...  eu am citit cartea, I volum doar si m`a tulburat foarte tare , eu fiind crestina neoprotestanta .   Am avut niste zile "negre" dupa ce am citit cartea asta si nici nu am mai putut sa ma rog cum trebuie.  
Nu recomand numanui sa o citeasca pt ca veti fi si voi tulburati..asta daca va pasa de credinta voastra !! Nu are nici o legatura cu crestinismul autentic , descris in Biblie!   Cititi intai Biblia si apoi cartea asta !    sau invers important sa cititi si Biblia...   si sa va rugati !!!    
Ce pot spune este ca Dumnezeu exista... si ne iubeste , pe noi pe fiecare ... bun , rau ,  insa nu iubeste pacatul , si de aceea L-a trimis pe Fiul Sau , sa fie rastignit pe cruce ca sa ia toate pacatele omenirii asupra Lui . Asa ca s-a sfarsit cu pacatul . Trebuie doar sa aveti credinta !  
Fiti binecuvintati !

#14
pufpuffy

pufpuffy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.11.2011

View PostAkmana, on 27th January 2011, 22:02, said:

:OK: :coolspeak: :coolspeak:  

   Iti multumesc pt tot ce ai scris aici ...  eu am citit cartea, I volum doar si m`a tulburat foarte tare , eu fiind crestina neoprotestanta .   Am avut niste zile "negre" dupa ce am citit cartea asta si nici nu am mai putut sa ma rog cum trebuie.  
Nu recomand numanui sa o citeasca pt ca veti fi si voi tulburati..asta daca va pasa de credinta voastra !! Nu are nici o legatura cu crestinismul autentic , descris in Biblie!   Cititi intai Biblia si apoi cartea asta !    sau invers important sa cititi si Biblia...   si sa va rugati !!!    
Ce pot spune este ca Dumnezeu exista... si ne iubeste , pe noi pe fiecare ... bun , rau ,  insa nu iubeste pacatul , si de aceea L-a trimis pe Fiul Sau , sa fie rastignit pe cruce ca sa ia toate pacatele omenirii asupra Lui . Asa ca s-a sfarsit cu pacatul . Trebuie doar sa aveti credinta !  
Fiti binecuvintati !


#15
pufpuffy

pufpuffy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.11.2011
deci ai devenit la fel ca Dumnezeu? ooooo ce minunat ! si asta fara sa faci nimic ! doar sa pleci ureche la ce ti-a inspirat neale donald. Nu e de mirare,  la fel a facut si adam cu eva cand au plecat urechea la sarpe. Cine era sarpele ? cine este neale?
Pentru noi cei care ne straduim sa fim crestini si nu egali cu  Dumnezeu , nu ne este de mirare aparitia acestor nenumarate feluri de carti. Pentru ca noi stiam si avertiti am fost de catre Domnul Iisus in 2 Tesaloniceni versetele: 7. Pentru că taina fărădelegii se și lucrează, până când cel care o împiedică acum va fi dat la o parte.  
8. Și atunci se va arăta cel fără de lege, pe care Domnul Iisus îl va ucide cu suflarea gurii Sale și-l va nimici cu strălucirea venirii Sale.  
9. Iar venirea aceluia va fi prin lucrarea lui satan, însoțită de tot felul de puteri și de semne și de minuni mincinoase,  
10. Și de amăgiri nelegiuite, pentru fiii pierzării, fiindcă ei n-au primit iubirea adevărului, ca ei să se mântuiască.  
11. Și de aceea, Dumnezeu le trimite o lucrare de amăgire, ca ei să creadă minciuni,  
12. Ca să fie osândiți toți cei ce n-au crezut adevărul, ci le-a plăcut nedreptatea.  
13. Iar noi, fraților, iubiți de Domnul, datori suntem totdeauna să mulțumim lui Dumnezeu pentru voi, că v-a ales Dumnezeu dintru început, spre mântuire, întru sfințirea duhului și întru credința adevărului,  
14. La care v-a chemat prin Evanghelia noastră, spre dobândirea slavei Domnului nostru Iisus Hristos
"iar noi stim ca trebuie sa pastram sfanta traditie , care din nefericire pentru ceilalti frati crestini intru Domnul Iisus pe care eu ii iubesc pentru ca il slsvesc pe Domnul Iisus (exlus martorii lui ehova)exista doar in ortodoxie, unde sa mostenit fara schimbare si unde tot mesajul Domnului Iisus nu e altul decat SMERENIE. si nu indumnezeire 2 tesaloniceni
15. Deci, dar, fraților, stați neclintiți și țineți predaniile pe care le-ați învățat, fie prin cuvânt, fie prin epistola noastră.  
16. Însuși Domnul nostru Iisus Hristos și Dumnezeu Tatăl nostru, Care ne-a iubit pe noi și ne-a dat, prin har, veșnică mângâiere și bună nădejde,  
17. Să mângâie inimile voastre și să vă întărească, la tot lucrul și cuvântul bun.  
(ce va asteapta pe voi gasiti scris in 2 tesaloniceni cap1 versetele
8. În văpaie de foc, osândind pe cei ce nu cunosc pe Dumnezeu și pe cei ce nu se supun Evangheliei Domnului nostru Iisus.  
9. Ei vor lua ca pedeapsă pieirea veșnică de la fața Domnului și de la slava puterii Lui,  
( voi nu sunteti fii a lui DUMNEZEU sunteti fii a lui satan si o spun cu profunda durere in adancul sufletului pentru voi
Dumnezeu sa va lumineze mintea cu intelepciune ,dar nu uitati ca intelepcinea este frica de DUMNEZEU
cititi in Pildele lui Solomon cap 1 versetul7. Frica de Dumnezeu este începutul înțelepciunii; cei fără minte disprețuiesc înțelepciunea și stăpânirea de sine. (citeste si cap 16 verset6. Prin iubire și credință se ispășește păcatul și prin frica de Dumnezeu te ferești de rele.

#16
anonimul87

anonimul87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.12.2012
Vrei sa te convingi daca Neale vb prostii, sau nu?
Interesante mai toate comentariile dar as dorii sa adaug cate ceva, fii sceptic! Dar nu inchis!
   E bine sa deschizi Biblia dar e bine sa si stii ca din ea lipsesc 20 de carti si multe pasaje referitoare la viata lui Isus au fost sterse de catre biserica din motive care, eu cred, ca le-ar diminua puterea pe care o au asupra oamenilor. Ce mai ai la dispozitie?! CELELALTE culturi si religii, texte sacre, fizica quantica si o multitudine de experimente stintifice care fac o oarecare lumina asupra unor lucruri, cauta ce spun cei care au avut parte de moarte clinica, cauta despre proiecrii astrale, ia si te uita sau citeste serios ceva legat de invataturile budhiste, Dalai Lama, apoi citeste Osho, Ekchart Tolle, mediteaza si roaga-te pt iluminarea in confuzia pe care o ai, cauta ce spune Gregg Braden despre puterea inimii si al creieului, studiaza aspecte hinduse despre chakre, vezii vindecatorii chinezi care vindeca cancerul in 2min si 40 de sec, vezi si despre Sfantul Ardealului, Arsenie Boca, si multe multe altele.
Multi de pe acest forum dau o judecata superficiala si saraca in argumente, dar daca insisti sa cauti ai sa capeti o deschidere spirituala si o capacitate de intelegere asupra multor lucruri, In cartile lui Neale am gasit subiecte, care initial le treci cu vederea, ce depasesc limitele noastre de intelegere, cum ar fi gasirea Sinelui, ceva ce multi nu dau atentie dar care te poate ajuta sa scapi de suferinta si multe altele, cl dar doresc ar este ca sursa de inspiratie al lui Neale Donald Walsch provine din alte sfere ale existentei si mai trebuie tinut cont ca Neale scrie ce intelege in puterea si curatenia "filtrului" sau mental. Nu doresc sa te fac mai confuz decat esti dar doresc sa intelegi ca daca Dumnezeu este Tot Ceea Ce Este, pt o mai buna viziune din partea mintii trebuie studiat tot ceea ce este pe acest pamant si nu numai, nu te limita la doar o carte dar nici sa nu o ignori!
   Si apoi multi spun ca vine din sursa demoniaca atunci ii rog sa-mi faca lumina asupra acestui argument, de ce o sursa a demoniului te-ar educa sa-ti iubesti aproapele si sa te rogi mai des la Dumnezeu? cum se face ca eu dupa ce am citit aceste carti am devenit mai bland si afectuos cu ceilalti? cum se face ca am obtinut o pace sufleteasca si stari de traire intense? Oare fortele intunericului ma vor mai bun si mai pios, ....hhmmmm?

Edited by anonimul87, 01 December 2012 - 11:30.


#17
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012
Exista nu stiu cate topice despre biblie, crestinism, iad si satana in sectiunea "Religie si spiritualitate". Aici se vorbeste despre carti si literatura, parca.

Revenind la topic: Am citit cartea in urma cu mai multi ani si atunci mi-a placut, desi acum nu cred ca as maiavea rabdare sa o mai citesc. Cat despre tehnica franturii de adevar- cam cu asta se ocupa literatura ;), deci nu vad nimic rau in asta.

#18
qwerty511

qwerty511

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 25.01.2008
Anonimul87 ->  Excelenta postarea ta!  In sfarsit, cineva care stie ce spune, care este documentat si care judeca cu propriul creier...
Felicitari!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate