Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Digi - Posturi HD negasite la scanare

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
horace_vr

horace_vr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 13.11.2016
Salut,

Intampin urmatoarea problema cu receptia Digi TV:
- desi le am in abonament, unele posturi nu sunt detectate la auto-scan; (de ex. Eurosport HD, Eurosport 2 HD; mai sunt si altele, dar nici nu prea stiu care, ca nu le-am vazut niciodata...).
- Nu merge nici cu decodor, nici cu card, nici pe "direct";
- Am facut sesizare la Digi; au venit si au tras un cablu de la router direct in televizor, si totul era OK. Au concluzionat ca e din cauza retelei interioare, au impachetat si au plecat.
- Puterea semnalului este de obicei 30-40, iar calitatea, desi variaza, este intre 60-80.
- Mai mult, uneori pe posturile (mai ales cele HD, alea pe care le prind) prezinta artefacte, mergand pana la a vedea screenshot-uri ale altor posturi...
- Acelasi lucru se intampla la toate receptoarele din casa
- pana la router e fibra optica, proaspat schimbata de RDS (speram ca aceea e cauza, dar nici cu fibra optica nu s-a schimbat nimic)

Aveti vreo idee care ar putea fi cauza, si ce as putea face ? Pare clar ca e ceva ce tine de reteaua interioara, dar sa schimb toate cablurile din pereti nu e o optiune (cel putin nu in urmatorii 10-15 ani Posted Image)

Multumesc

Edited by horace_vr, 21 December 2018 - 23:03.


#2
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,071
  • Înscris: 20.06.2009
Schimbă mufele cu altele de o calitate superioară, preferabil sertizabile. Costă ceva, dar ai toate șansele să rezolvi problema.
Dacă ai cabluri de calitate inferioară prin pereți (slab ecranate), încearcă să nu ai pe lîngă traseu electrocasnice sau electronice care pot crea cîmp magnetic.

P.S. De verificat și splitter-ul, poate și acolo e o bubă mică...

#3
horace_vr

horace_vr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 13.11.2016
Multumesc pentru raspuns, precizez ca:
- Mufele sunt Gewiss, asta m in toata casa; ar trebui sa fie OK, nu ?
- Sau te referi la cablul dintre priza de perete si televizor ? Acela e luat din Carrefour, brandul lor. Poate fi si el problema...?
- Electronice-electrocasnice nu am pe traseu inainte de televizoare, dar cred ca traseul e comun cu cel electric. Oricum, asta e un dat, nu prea se poate schimba.
- La splitter ce anume sa ma uit ? Posibil sa nu fie legata bine conexiunea de intrare ? Sau e posibil sa fie si acolo probleme de calitate ?

Edited by horace_vr, 21 December 2018 - 23:28.


#4
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,236
  • Înscris: 22.02.2017
Singura solutie e sa tragi alte cabluri. Cele din pereti sunt invechite si prea subtiri ca sa duca semnalul cum trebuie cel mai probabil.

#5
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Cabluri slab ecranate, mufe cu lita pe firul cald ori pe la bananele mama-tata din cauza contructiei lor, splitter cu atenuare necunoscuta, de folosit cabelcon, teleste. Peste tot se pierde semnal daca nu este aranjat, cel mai simplu testezi cu un cablu de test, direct din cablul de semnal de la rds. Daca iti vede perfect la iesirea din aparat, cauta un amplificator de semnal care sa-ti umfle semnalul, ca la iesirea din prize sa ai suficient.


Vad ca nu pot pune link direct la poze acolo.
Exemplu de splittere, cauta cu atenuare cat mai mica.

Edited by asasinuxp, 21 December 2018 - 23:44.


#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,715
  • Înscris: 07.02.2003
Putere semnal trebuie sa fie 80-100 intr-o retea normala iar calitatea 95-100.

#7
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,071
  • Înscris: 20.06.2009
@horace_vr
În chestii de genul ăsta tre' s-o iei pas cu pas, nu mai multe odată. Schimbi splitter-ul și vezi dacă apare vreo diferență. Lași o singură linie (un singur televizor) funcțională și vezi dacă ai schimbare, iar dacă da, problema s-ar putea să-și găsească rezolvare într-un amplificator înainte de splitter. Dacă nu, treci la mufe, iarăși mai întîi pe o singură linie. Evident, ultima chestie e schimbarea cablurilor, dar dacă sînt prin pereți, așa cum zici, e cam cu schepsis...
@andreic
Puterea poate fi de la 35-40% în sus, dar la calitate nu prea se permite sub 100%...

Edited by crislacor, 21 December 2018 - 23:51.


#8
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,751
  • Înscris: 30.07.2006
Prima intrebare ar fi,cate televizoare si cate splittere exista in aceasta retea interioara? apoi vorbim de puteri si cabluri....
PS: din ONT-ul RDS semnalul pleaca cu maximum 85 dB in cel mai fericit caz.

#9
adelinu

adelinu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 10.09.2012
salut, iti recomand  mufe sertizabile exact cum ti-au zis si mai sus in post  si spliiter-ul cu unul mai bun sa aibe frecventa pana in 2400 mhz, iar daca nu se rezolva sa iei cablu bun de preferat asta  

https://www.dipolnet...ru__E1015_1.htm

si mufe

https://www.dipolnet...t-mufe,4453.htm

si Splitter  

https://www.dipolnet...mhz__R85123.htm

daca nu poti schimba cablu schimba doar spliiter-ul si mufele poti sa iei mufe sertizabile sau f compresie la alea sertizabile iti trebuie cleste

#10
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 horace_vr, on 21 decembrie 2018 - 23:27, said:

- Sau te referi la cablul dintre priza de perete si televizor ? Acela e luat din Carrefour, brandul lor. Poate fi si el problema...?
Uaaaaat? Zboara-l din schema. Instant!!! Cea mai proasta alegere, ever!!

Am folosit asa ceva odata, sa probez o treaba. Avea 3m, conectat direct intr-un
splitter de-al UPC-ului. Pana in splitter-ul ala era cablu Belden, trishield, mufe
sertizate, splitter de calitate, semnal cat sa dai la juma de cartier si sa nu te doara
absolut deloc capu'. Cum am pus prastia aia de cablu, facea tv-ul ca toti dracii,
inclusiv pe analog. A aterizat in secunda doi la cos si mi-am confectionat un patch
tot din Belden. Ghici cum a mers cu ala...

Deci:
- cumperi un splitter de calitate. Sunt de pe telefon acum si e mai greu cu pusu' de
link-uri. Daca esti dispus sa toci cateva zeci de lei ca sa faci o treaba ca lumea, iti
caut si iti pun link-uri.
- cablurile dintre tv-uri si prizele de perete...le schimbi!! Am mai zis asta? Eh...
- mufele F le schimbi pe toate! E doi lei o mufa, da-o-n spanac. Cu sertizarea e
mai greu, ca sunt destul de scumpi clestii pentru mufe de tip F, da' se rezolva cu doi
clesti mox de nu-ti vine a crede.
- cablurile intre prizele de perete si tv-uri...Hmmm, am mai zis de ele? Nu mai stiu...
Belden tati! Trishield, quadshield sau cat-mai-mult-shield gasesti. Cam 3 lei metrul,
plus mufe de calitate, sertizabile si alea. Si fara mufe de plastic!!
- in lipsa posibilitatii inlocuirii cablului din pereti, posibil pui si un amplificator si sa speram
ca merge cu ce ai tu prin ziduri. Vreo 100 de lei, plus sau minus. La fel, vrei sa toci cativa
banuti, revin cu link-uri.

Aaaaa, sa nu uit: stii cablul ala dintre priza de perete si televizoare? Ala luat din Carrefour,
brandul lor?! Da? Bun! Schimba-l!!! Ieri, daca se poate.

Edited by dygey, 22 December 2018 - 06:35.


#11
Lopatar

Lopatar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,386
  • Înscris: 21.11.2008
Da, si sa Nu mai Confunde un O.N.T. cu Functie Slaba de Router,
cu un Router in sine.
Indiferent de ce ii baga in cap Angajatii vreunui Operator.

#12
horace_vr

horace_vr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 13.11.2016

 dygey, on 22 decembrie 2018 - 06:19, said:

La fel, vrei sa toci cativa banuti, revin cu link-uri.

Aaaaa, sa nu uit: stii cablul ala dintre priza de perete si televizoare? Ala luat din Carrefour,
brandul lor?! Da? Bun! Schimba-l!!! Ieri, daca se poate.

Cumva trebuie sa o rezolv, deci daca ai putea sa recomanzi exact "ce", as fi super.

De cablul ala dintre priza si televizoare nu zici nimic ? Ma gandeam ca de acolo o fi buba, dar daca nu il mentionezi nicicum  Posted Image ... deduc ca o fi bun  Posted Image

#13
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 27.02.2004
Pai nu vezi ca ti-a scris omu' mai sus, chiar de doua ori si chiar pe ultimul rand, ca ala e veriga slaba? S-a chinuit de pe telefon sa tasteze un roman si tu nici macar n-ai citit decat pe sarite...

Edited by Klaudio, 22 December 2018 - 08:46.


#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,439
  • Înscris: 01.12.2001
Fara cablu suplimentar intre tv si priza din perete.
Nu pui prize in toate camerele ce le ai n casa.
Tragi cabluri doar unde ai tv.
Fara prize!
Don spliter, cablu cu mufa direct in TV.


#15
horace_vr

horace_vr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 13.11.2016

 Klaudio, on 22 decembrie 2018 - 08:45, said:

Pai nu vezi ca ti-a scris omu' mai sus, chiar de doua ori si chiar pe ultimul rand, ca ala e veriga slaba? S-a chinuit de pe telefon sa tasteze un roman si tu nici macar n-ai citit decat pe sarite...
Stai linistit, vad, a scris de vreo 5 ori chiar, i-am citit tot postul de la bun inceput, si ii apreciez efortul; chiar am citat una dintre mentiuni; insa am vrut sa pastrez acelasi ton glumet ca si postul sau, pe subiectul cablului. Dar poate oameni diferiti au simturi diferite ale umorului...

#16
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
nu inteleg de ce exista priza de perete, ca acolo se pierde din semnal. Nu puteai sa lasi cablul mai lung ?

#17
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,445
  • Înscris: 29.04.2010
Unii isi mai fac si instalatii modulare prin casa. Sa nu se impiedice de atatea cabluri.

#18
xwildmanx

xwildmanx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 12.05.2009
Fa proba cu un cablu separat fata de cele care le ai prin perete ; cablul si mufele sa fie de calitate , bineinteles .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate