Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 

Exista ingeri buni si rai? Cine sunt acestia?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1249 replies to this topic

#91
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 09 septembrie 2021 - 22:30, said:

5 S-a arătat lui Chifa, apoi celor doisprezece.
6 După aceea S-a arătat la peste cinci sute de fraţi deodată, dintre care cei mai mulţi sunt încă în viaţă, iar unii au adormit.
7 În urmă S-a arătat lui Iacov, apoi tuturor apostolilor.


Înger este sinonim cu apostol, și primii creștini foloseau cuvintele interschimbabil.



Este vorba despre caracterul lor, adică nu-și folosesc puterea împotriva celor din versetul 10, care-i batjocoresc.



Am spus deja. Învățătorii falși (v1) desconsiderau apostolii, conducerea bisericii, nu spirite din cer.
Conducătorii celor șapte biserici din Apocalipsa.sunt numiți îngeri (și trebuiau să se pocăiască).



Și spune și despre apostoli și proroci. Isus le-a zis ucenicilor că vor face lucrări mai mari.

Si cu schimbatul locuintei cum o dai? Hai ca esti creativ, te simt ca poti Posted Image

#92
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,129
  • Înscris: 10.09.2008
Citate din apocrife, ca și cearta pentru trupul lui Moise.

#93
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View PostGRATEFUL, on 08 septembrie 2021 - 17:23, said:

Moartea este o consecinta a caderii omului in pacat si intervine in urma batranetii/ degradarii fizice sau a diferitelor boli incurabile...nu prea vad cum ar  putea intelepciunea sa contribuie la sau sa ocoleasca actul mortii. Tu vezi?
Uite ce exemplu dã zexe:

View Postzexelica, on 08 septembrie 2021 - 22:15, said:


De prost ce era a murit si Eminescu ala Posted Image

View Postzexelica, on 09 septembrie 2021 - 22:14, said:


E mai fina, deh...... Io cu picameru'
Așa sunt unele femei: finuțe, frumoase și deștepte.

#94
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 09 septembrie 2021 - 22:37, said:

Citate din apocrife, ca și cearta pentru trupul lui Moise.
Haai ca esti tare, moncher :lol:  Macar da-mi o veste buna, ca daca as fi mesager si parasesc domiciliul nu sunt legat in intuneric Posted Image

#95
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,129
  • Înscris: 10.09.2008
Pãi ești înger, și îngerii nu sunt în lockdown...

#96
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 10 septembrie 2021 - 10:32, said:

Păi ești înger, și îngerii nu sunt în lockdown...
Da, ma , da' strabunicu? Ca scrie ca l-a legat si bagat la intuneric ca si-a parasit locuinta. Cum o intorci? Macar da-mi o veste buna sa nu-mi schimb adresa.

#97
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,519
  • Înscris: 17.04.2014

View Postlogic1, on 09 septembrie 2021 - 22:30, said:


5 S-a arătat lui Chifa, apoi celor doisprezece.
6 După aceea S-a arătat la peste cinci sute de fraţi deodată, dintre care cei mai mulţi sunt încă în viaţă, iar unii au adormit.
7 În urmă S-a arătat lui Iacov, apoi tuturor apostolilor.


Înger este sinonim cu apostol, și primii creștini foloseau cuvintele interschimbabil.
Neconcludent exemplul dat. Apostolul Pavel insira aratarile lui Isus dupa Inviere.
Formularea  "apoi tuturor apostolilor" se poate sa se refere la cei 12 apostoli, deoarece apare  ca o enumerare dupa aratarea lui Iacov, el fiind unul dintre cei 12.


Quote


Este vorba despre caracterul lor, adică nu-și folosesc puterea împotriva celor din versetul 10, care-i batjocoresc.
Odata zici ca este vorba despre caracterul lor, apoi vorbesti despre capacitatea lor de a face actiuni/ lucrari mari.

Quote

Isus le-a zis ucenicilor că vor face lucrări mai mari.

caracterul nu-i sinonim cu capacitatea.


Quote


Am spus deja. Învățătorii falși (v1) desconsiderau apostolii, conducerea bisericii, nu spirite din cer.
Conducătorii celor șapte biserici din Apocalipsa.sunt numiți îngeri și trebuiau să-i pună la punct pe cei ce învățau pe alții erezii.
Nu cred ca in 2 Petru 2 este vorba despre ce zici tu: invatatorii falsi  versus apostoli.

1. Ar putea sa fie valabila interpretarea ta daca nu ar aparea in acelasi context "ingerii cazuti" din vers. 4.
2. Este putin probabil( spre deloc) ca apostolul Petru sa scoata in evidenta puterea pe care o aveau apostolii prin Isus Hristos.

Iata un exemplu de atitudine smerita al lui Petru vis-a-vis de vindecarea ologului din nastere:
12. Petru, cand a vazut lucrul acesta, a luat cuvantul si a zis norodului: "Barbati israeliti, pentru ce va mirati de lucrul acesta? De ce va uitati cu ochii tinta la noi, ca si cum prin puterea noastra sau prin cucernicia noastra am fi facut pe omul acesta sa umble? ( F.A. 3)

sau al lui Pavel:
9. Si El mi-a zis: "Harul Meu iti este de ajuns; caci puterea Mea in slabiciune este facuta desavarsita." Deci ma voi lauda mult mai bucuros cu slabiciunile mele, pentru ca puterea lui Hristos sa ramana in mine.
10. De aceea simt placere in slabiciuni, in defaimari, in nevoi, in prigoniri, in stramtorari, pentru Hristos; caci cand sunt slab, atunci sunt tare. (2 Corinteni 12)

Aratand spre puterea lui Hristos pe care o au, o putere primita, NU inerenta naturii lor, cum de exemplu o au ingerii/ spiritele din cer.

Edited by GRATEFUL, 10 September 2021 - 11:21.


#98
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,519
  • Înscris: 17.04.2014
erata:

View PostGRATEFUL, on 10 septembrie 2021 - 11:19, said:

2. Este putin probabil( spre deloc) ca apostolul Petru sa scoata in evidenta puterea personala pe care o aveau apostolii prin Isus Hristos.

Quote

Aratand spre puterea lui Hristos pe care o au in ei, o putere primita, NU inerenta naturii lor, cum de exemplu o au ingerii/ spiritele din cer.
asa e mai clar

@ logic,
Din punctul meu de vedere, daca ar fi cum zici tu, atunci cuvintele apostolului Petru din vers. 11 ar suna ca si cum s-ar lauda cu merite personale, ceea ce Domnul Isus nu ne-a invatat.

Edited by GRATEFUL, 10 September 2021 - 11:57.


#99
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Acum realizezi ca reactia ta fata de liber arbitru e similara cu a lui logic fata de ingeri?

Edited by zexelica, 10 September 2021 - 12:09.


#100
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,519
  • Înscris: 17.04.2014
Nu inteleg ce spui.

#101
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostGRATEFUL, on 10 septembrie 2021 - 12:12, said:

Nu inteleg ce spui.
Cum ignori tu unele versuri, la fel si logic altele.

#102
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,519
  • Înscris: 17.04.2014
Nu are rost chit-chat-ul daca nu esti mai punctual.
Asa, la general pot sa fac si eu afirmatii plus ca nu discutam persoana. Fiecare alege pentru sine. Eu m-am legat de ce a spus.

Edited by GRATEFUL, 10 September 2021 - 12:19.


#103
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostGRATEFUL, on 10 septembrie 2021 - 12:16, said:

Nu are rost chit-chat-ul daca nu esti mai punctual.
Tu spui ca trebuie sa-L acceptam (sic!) pe Hristos............ Dar nu esti in stare sa compari lucruri dihovnicesti, dupa cum scrie in 1 Cor 2:13. Ceea ce denota ca ai acceptat degeaba, cum ar veni.

#104
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,519
  • Înscris: 17.04.2014
Tu nu esti in masura sa ma judeci.
Eu vorbesc despre ce am inteles.

Vad ca oscilezi intre aria asta si SL....
Asa ca....despre ce vorbim?

#105
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostGRATEFUL, on 10 septembrie 2021 - 11:19, said:

Formularea  "apoi tuturor apostolilor" se poate sa se refere la cei 12 apostoli, deoarece apare  ca o enumerare dupa aratarea lui Iacov, el fiind unul dintre cei 12.

De ce nu iei tu biblehub sa cercetezi biblia? Din ce vad eu tu citesti asa zisele "traduceri" protestante si te miri de ce nu se leaga nimic.
Expresia "doisprezece" inseamna si "grup, multime" - de ex. ai in franceza "des dousins de personnes". duzini de oameni. efectiv umpli cu nedumeriri pt ca ti-e lene sa cercetezi biblia.
daca auzi "papa s-a adresat penticostalilor" tu ce intelegi, ca tatal s-a adresat celor cu 5 coaste...


uite "To the Twelve—the phrase “the Twelve” being used to indicate, not the number of those present, but the group to which they belonged, as Decemviri might be used, or Hebdomadal Council, not to express the exact number but the corporate body—(see Luke 24:36; John 20:19)."  https://biblehub.com...thians/15-5.htm

Edited by criztu, 10 September 2021 - 13:44.


#106
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,519
  • Înscris: 17.04.2014

View Postzexelica, on 10 septembrie 2021 - 12:19, said:

Tu spui ca trebuie sa-L acceptam (sic!) pe Hristos............
Uite, asta sustin eu:
44. Nimeni nu poate veni la Mine, daca nu-l atrage Tatal, care M-a trimis; si Eu il voi invia in ziua de apoi. ( Ioan 6)

View Postcriztu, on 10 septembrie 2021 - 13:38, said:

De ce nu iei tu biblehub sa cercetezi biblia? Din ce vad eu tu citesti asa zisele "traduceri" protestante si te miri de ce nu se leaga nimic.
Expresia "doisprezece" inseamna si "grup, multime" - de ex. ai in franceza "des dousins de personnes". duzini de oameni. efectiv umpli cu nedumeriri pt ca ti-e lene sa cercetezi biblia.
daca auzi "papa s-a adresat penticostalilor" tu ce intelegi, ca tatal s-a adresat celor cu 5 coaste...


uite "To the Twelve—the phrase “the Twelve” being used to indicate, not the number of those present, but the group to which they belonged, as Decemviri might be used, or Hebdomadal Council, not to express the exact number but the corporate body—(see Luke 24:36; John 20:19)."  https://biblehub.com...thians/15-5.htm
doisprezece inseamna-------> doisprezece ( twelve)
https://biblehub.com...thians/15-5.htm
https://biblehub.com...o_deka_1427.htm

#107
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostGRATEFUL, on 10 septembrie 2021 - 12:29, said:

Tu nu esti in masura sa ma judeci.
Eu vorbesc despre ce am inteles.

Vad ca oscilezi intre aria asta si SL....
Asa ca....despre ce vorbim?
Sa te judec?????? Adica fara critici, zici? Interzis? Nu e normal sa-ti atrag atentia ca exact la fel pui problema cand intalnesti versuri contrare doctrinei bisericii tale? Sau nu spune Scriptura ca daca nu intelegi duhovniceste esti fireasca?

View PostGRATEFUL, on 10 septembrie 2021 - 13:50, said:

Uite, asta sustin eu:
44. Nimeni nu poate veni la Mine, daca nu-l atrage Tatal, care M-a trimis; si Eu il voi invia in ziua de apoi. ( Ioan 6)
Caci multi sunt chemati, dar putini sunt alesi." (Mat.22:14)

Mai vezi si asta. Plus ca nu scrie "au ales" scrie "alesi", adica fara sa ai vreun cuvant de spus. Daca nu dai 100% slava Bunului Dumnezdeu esti pe langa subiect si orice inteles duhovnicesc din Scriptura iti este inchis.

#108
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Mai dam la temelia adeptilor lui Arie, hotomani cu experienta si eruditi

Indata l-a lovit un inger al Domnului, pentru ca nu daduse slava lui Dumnezeu. Si a murit mancat de viermi. (Fapt.12:23)

Crestinii lovesc? Adica pare sa nu fie aiurea. Si sa moara mancat de viermi instantaneu.

Edited by zexelica, 10 September 2021 - 15:06.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate