Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Exista ingeri buni si rai? Cine sunt acestia?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1354 replies to this topic

#109
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostGRATEFUL, on 10 septembrie 2021 - 13:50, said:

doisprezece inseamna-------> doisprezece ( twelve)

si ti-am explicat ca cuvantul 'doisprezece' are si sens figurat, precum romanescul "gramada".
in anumit context "gramada" inseamna "obiecte puse una peste alta, inghesuite fara ordine"
in alt context "gramada" inseamna "multime de oameni".

Daca te uiti la versete, cand e vorba de cei doisprezece apostoli, zice "dodeka apostolon" sau "dodeka panthon"(invatacei).
Cerceteaza, cerceteaza, te vei lamuri. https://biblehub.com/greek/1427.htm

#110
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
sau cum ai zice "frati". cand zice "a aparut celor 500 de frati" doar nu intelegi ca aia 500 erau frati crescuse ma'sa si ta'su 500 de puradei.
Deci cand zice "s-a aratat doisparilor" poa sa insemne "s-a aratat unora dintre apostoli".
Pt ca la 1cor 15:17 zice "apoi s-a aratat la toti apostolii" - deci de data aceasta a aparut in fata tuturor "doisparilor" nu doar a catorva.

#111
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,601
  • Înscris: 17.04.2014

View Postzexelica, on 10 septembrie 2021 - 14:30, said:

Sa te judec?????? Adica fara critici, zici? Interzis? Nu e normal sa-ti atrag atentia ca exact la fel pui problema cand intalnesti versuri contrare doctrinei bisericii tale? Sau nu spune Scriptura ca daca nu intelegi duhovniceste esti fireasca?
Critica o accept numai de la persoane competente si daca e spusa intr-un anumit ton, dar pe topicul acesta nu discutam despre persoana mea si nici despre a altuia - ti-am mai spus. Nu stiu ce hram porti, nu stiu cine esti  si nici tu nu ma cunosti ca sa accept remarci la adresa mea... Poti doar sa ma contrazici referitor la ce zic, daca nu esti de acord cu mine. Atat.

Quote


Caci multi sunt chemati, dar putini sunt alesi." (Mat.22:14)

Mai vezi si asta. Plus ca nu scrie "au ales" scrie "alesi", adica fara sa ai vreun cuvant de spus. Daca nu dai 100% slava Bunului Dumnezdeu esti pe langa subiect si orice inteles duhovnicesc din Scriptura iti este inchis.
Spune unul care se distreaza pe aria temelor deocheate... Nu realizezi cum suna vorbele tale?

Si acum sa revenim:
Isus spune: "Eu stau la usa si bat. Daca aude cineva glasul Meu si deschide usa, voi intra la el, voi cina cu el, si el cu Mine." (Apoc.3)

Cine deschide usa, fiindca Isus nu intra peste tine cu forta?!

#112
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Se mai întâmplă să bată cineva la ușă, să zică că este Isus și când deschizi să fie altcineva!

Edited by barbu78, 10 September 2021 - 17:55.


#113
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,203
  • Înscris: 10.09.2008

View PostGRATEFUL, on 10 septembrie 2021 - 11:19, said:

Neconcludent exemplul dat. Apostolul Pavel insira aratarile lui Isus dupa Inviere.
Formularea  "apoi tuturor apostolilor" se poate sa se refere la cei 12 apostoli, deoarece apare  ca o enumerare dupa aratarea lui Iacov, el fiind unul dintre cei 12.

Mai citește o dată versetele. „Apostolii Barnaba şi Pavel, când au auzit lucrul acesta, şi-au rupt hainele.”

Quote

Odata zici ca este vorba despre caracterul lor, apoi vorbesti despre capacitatea lor de a face actiuni/ lucrari mari.
caracterul nu-i sinonim cu capacitatea.

Caracterul de a nu-și folosi puterea (poziția, autoritatea judecătorească) pentru a aduce acuzații defăimătoare înaintea Domnului. Adică lasă judecata ereticilor pe seama lui Dumnezeu.

„Pe când îngerii, care sunt mai mari în tărie şi putere, nu aduc împotriva lor o acuzaţie defăimătoare înaintea Domnului.” (BTF)


Quote

Nu cred ca in 2 Petru 2 este vorba despre ce zici tu: invatatorii falsi  versus apostoli.

Atunci cine batjocurea pe cine, și cine nu aducea acuzații defăimătoare?

Quote

9. Si El mi-a zis: "Harul Meu iti este de ajuns; caci puterea Mea in slabiciune este facuta desavarsita."

Aratand spre puterea lui Hristos pe care o au, o putere primita, NU inerenta naturii lor, cum de exemplu o au ingerii/ spiritele din cer.

Nu este vorba despre putere inerentă naturii. Termenul înger nici nu indică natura, ci funcția. Botezătorul a trimis doi îngeri la Isus.

#114
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,203
  • Înscris: 10.09.2008

View Postzexelica, on 10 septembrie 2021 - 15:06, said:

Mai dam la temelia adeptilor lui Arie, hotomani cu experienta si eruditi

Indata l-a lovit un inger al Domnului, pentru ca nu daduse slava lui Dumnezeu. Si a murit mancat de viermi. (Fapt.12:23)

Crestinii lovesc? Adica pare sa nu fie aiurea. Si sa moara mancat de viermi instantaneu.

Iosephus scrie pe larg despre acest episod și poți afla ce ”înger” l-a lovit pe Irod.

#115
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostGRATEFUL, on 10 septembrie 2021 - 17:48, said:

Critica o accept numai de la persoane competente si daca e spusa intr-un anumit ton, dar pe topicul acesta nu discutam despre persoana mea si nici despre a altuia - ti-am mai spus. Nu stiu ce hram porti, nu stiu cine esti  si nici tu nu ma cunosti ca sa accept remarci la adresa mea... Poti doar sa ma contrazici referitor la ce zic, daca nu esti de acord cu mine. Atat.
Probabil ca citesti superficiala. Tocmai din cauza ce zici am facut remarci. Zici de liber arbitru cand in Scriptura scrie ca trebuie, ai datoria sa alegi si ca nu poti alege. Cine alege are viata vesnica inseamna ca a fost mantuit inainte sa aleaga, ca sa se puna.

Quote

Spune unul care se distreaza pe aria temelor deocheate... Nu realizezi cum suna vorbele tale?
Aha, deci tu ai voie  :lol: :lol: Si asta nu e personal, cumva? Posted Image

Quote

Si acum sa revenim:
Isus spune: "Eu stau la usa si bat. Daca aude cineva glasul Meu si deschide usa, voi intra la el, voi cina cu el, si el cu Mine." (Apoc.3)

Cine deschide usa, fiindca Isus nu intra peste tine cu forta?!
Lazar a auzit. Din mormant. Fiind MORT. Are cum sa auda un mort fara sa fie inviat intai? Posted Image  Bine, nu raspunde, ca mi se para dificila intrebarea.

Voi erati morti in greselile si in pacatele voastre (Efes.2:1)
Pe voi, care erati morti in greselile voastre si in firea voastra pamanteasca netaiata imprejur, Dumnezeu v-a adus la viata impreuna cu El, dupa ce ne-a iertat toate greselile. (Col.2:13)
Tu cand auzi, cand esti moarta in pacate sau DUPA ce te-a inviat spiritual? Again, poti sa nu raspunzi, sa nu te extenuezi mental

View Postlogic1, on 10 septembrie 2021 - 18:40, said:

Nu este vorba despre putere inerentă naturii. Termenul înger nici nu indică natura, ci funcția. Botezătorul a trimis doi îngeri la Isus.

Si care locuinta parasisera "functionarii" numiti ingeri? Posted Image  Si unde le-a stins lumina? I-a bagat intr-un beci este? Ia baga niste linkuri cu "in vremurile acelea"

View Postlogic1, on 10 septembrie 2021 - 18:55, said:


Iosephus scrie pe larg despre acest episod și poți afla ce ”înger” l-a lovit pe Irod.
Aha, noi studiem Iosephus si n-am stiut eu? Multumesc mult. Daca gasesc si io ce a spus Baba Cloanta se pune?

#116
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,601
  • Înscris: 17.04.2014

View Postlogic1, on 10 septembrie 2021 - 18:40, said:


„Pe când îngerii, care sunt mai mari în tărie şi putere, nu aduc împotriva lor o acuzaţie defăimătoare înaintea Domnului.” (BTF)


Atunci cine batjocurea pe cine, și cine nu aducea acuzații defăimătoare?

Ingerii buni din cer nu aduc acuzatii defaimatoare referitoare la oamenii nelegiuiti, cum a facut/ face Satana cu Iov sau cu cei din Biserica.

9. Si balaurul cel mare, sarpele cel vechi, numit diavolul si Satana, acela care insala intreaga lume, a fost aruncat pe pamant; si impreuna cu el au fost aruncati si ingerii lui.
10. Si am auzit in cer un glas tare, care zicea: "Acum a venit mantuirea, puterea si imparatia Dumnezeului nostru si stapanirea Hristosului Lui; pentru ca parasul fratilor nostri ( Biserica), care zi si noaptea ii para inaintea Dumnezeului nostru, a fost aruncat jos. ( Apoc. 12)

Edited by GRATEFUL, 10 September 2021 - 19:15.


#117
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,203
  • Înscris: 10.09.2008

View Postzexelica, on 10 septembrie 2021 - 19:01, said:

Si care locuinta parasisera "functionarii" numiti ingeri? Posted Image  Si unde le-a stins lumina? I-a bagat intr-un beci este? Ia baga niste linkuri cu "in vremurile acelea"

Aha, noi studiem Iosephus si n-am stiut eu? Multumesc mult. Daca gasesc si io ce a spus Baba Cloanta se pune?

Citește cartea Enoh și ai argument, ba afli și numărul îngerilor care și-au părăsit locuința.

Dacă Cloanța este istoriograf și scrie despre episodul cu ”îngerul” care l-a lovit pe Irod, se pune. Aflăm, în loc să fabulăm...

View PostGRATEFUL, on 10 septembrie 2021 - 19:09, said:

Ingerii buni din cer nu aduc acuzatii defaimatoare referitoare la oamenii nelegiuiti, cum a facut/ face Satana cu Iov sau cu cei din Biserica.

9. Si balaurul cel mare, sarpele cel vechi, numit diavolul si Satana, acela care insala intreaga lume, a fost aruncat pe pamant; si impreuna cu el au fost aruncati si ingerii lui.
10. Si am auzit in cer un glas tare, care zicea: "Acum a venit mantuirea, puterea si imparatia Dumnezeului nostru si stapanirea Hristosului Lui; pentru ca parasul fratilor nostri ( Biserica), care zi si noaptea ii para inaintea Dumnezeului nostru, a fost aruncat jos. ( Apoc. 12)

Cine batjocorea dregătoriile și cine se abținea?

#118
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 10 septembrie 2021 - 19:17, said:

Citește cartea Enoh și ai argument, ba afli și numărul îngerilor care și-au părăsit locuința.
Deocamdata citesc Scriptura. Cand o termin te anunt. Pana atunci poate gasesti proba biblica.

#119
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,601
  • Înscris: 17.04.2014

View Postlogic1, on 10 septembrie 2021 - 19:17, said:

Cine batjocorea dregătoriile și cine se abținea?
Oamenii nelegiuti (prin comportamentul, cuvintele pacatoase) batjocoreau dregatoriile ( Dumnezeu, Isus  si ingerii  Lui, carora li s-a delegat o functie de autoritate) si ingerii ascultatori din cer se abtineau sa rosteasca in fata lui Dumnezeu o judecata defaimatoare la adresa lor.

Edited by GRATEFUL, 10 September 2021 - 19:53.


#120
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 10 septembrie 2021 - 19:17, said:

Dacă Cloanța este istoriograf și scrie despre episodul cu ”îngerul” care l-a lovit pe Irod, se pune. Aflăm, în loc să fabulăm...
Eu te-am rugat de vreo cativa ani sa-mi probezi hermeneutica gramatical-literal istorica si morala. Dar te-ai fofilat, ca de obicei.

#121
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,601
  • Înscris: 17.04.2014
Este interesant ca Dex-ul mai da un inteles al termenului dregatorie:

dregătoríe sf [At: COD. VOR. 54/12-13 / V: (înv) der~, dir~ / Pl: ~ii / E: dregător + -ie ] (Înv) 1 Funcția de dregător (1). 2 Rangul de dregător (1). 3 (Îlav) Din ~ În mod oficial. 4 (Îe) A-și face ~a A-și îndeplini funcția. 5 Conducere. 6 Poruncă. 7 (Mai ales în Imperiul Roman) Provincia condusă de un dregător (4).

#122
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Dex romanesc la Scriptura in koine.........

#123
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostGRATEFUL, on 10 septembrie 2021 - 20:04, said:

Este interesant ca Dex-ul mai da un inteles al termenului dregatorie:

dregătoríe sf [At: COD. VOR. 54/12-13 / V: (înv) der~, dir~ / Pl: ~ii / E: dregător + -ie ] (Înv) 1 Funcția de dregător (1). 2 Rangul de dregător (1). 3 (Îlav) Din ~ În mod oficial. 4 (Îe) A-și face ~a A-și îndeplini funcția. 5 Conducere. 6 Poruncă. 7 (Mai ales în Imperiul Roman) Provincia condusă de un dregător (4).

Tu discuti pe asa zisa "traducere" a lui Cornilescu. in NTLR 'dregatoriile' e inlocuit cu 'autoritatile'
Cuvantul in koine fiind 'kyriotetos' - stapanitorii.
Cuvantul 'kyrios' fiind rezervat lui Isus. tradus in romaneste cu neologismul 'domn', in romaneasca veche ar fi 'stapan'.
in Biblia de la Bucuresti 1688 cuvantul din 2Petru 2:10 e tradus 'dumnezaire' - https://archive.org/...e/n915/mode/2up

Efectiv tu studiezi babiloniile protestante. Presupun ca esti protestant.

Edited by criztu, 10 September 2021 - 21:05.


#124
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,203
  • Înscris: 10.09.2008

View PostGRATEFUL, on 10 septembrie 2021 - 19:44, said:

Oamenii nelegiuti (prin comportamentul, cuvintele pacatoase) batjocoreau dregatoriile ( Dumnezeu, Isus  si ingerii  Lui, carora li s-a delegat o functie de autoritate) si ingerii ascultatori din cer se abtineau sa rosteasca in fata lui Dumnezeu o judecata defaimatoare la adresa lor.

Versetele 1-3 arată că este vorba despre creștini, care se vor ridica ca „învăţători mincinoşi, care vor strecura pe furiş erezii nimicitoare”. Iar alți creștini îi vor urma.
Deci în biserică va fi un conflict între episcopii sau învățătorii adevărați și cei mincinoși, care îi vor batjocori pe primii, le vor sfida autoritatea.
Îngerii sau episcopii celor șapte biserici din Apocalipsa s-au confruntat la fel cu învățători mincinoși, care le-au disprețuit autoritatea.

#125
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,601
  • Înscris: 17.04.2014
Daca privim la 2 Petru 2:10...
10. mai ales pe cei ce, in pofta lor necurata, umbla poftind trupul altuia si dispretuiesc stapanirea. Ca niste indrazneti si incapatanati ce sunt, ei nu se tem sa batjocoreasca dregatoriile,

...vedem ca se spune despre oamenii nelegiuti ( la general) ca prin comportamentul lor dispretuiesc stapanirea  si nu se tem sa batjocoreasca dregatoriile.

La ce stapanire si dregatorie se refera ap. Petru, la una umana, a apostolilor/ invatatorilor adevarati sau la o autoritate mai mare la care ar trebui sa se raporteze toti oamenii?

Cine este Stapanul la care s-au raportat apostolii si implicit Biserica?
Isus Hristos, "Singurul nostru Stapan si Domn" (Iuda 1:4).

Cine sunt dregatoriile?
In versiunea greaca  "dregatoriile" se traduce prin termenul "doxas" / in engleza "glourios ones", care inseamna "cele glorioase".
https://bibliaparale..._peter/2-10.htm

Cand au fost apostolii/ invatatorii/ crestinii adevarati intr-o pozitie glorioasa, cand ei au fost de-alungul timpului deseori  persecutati?
" Cele glorioase" imi sugereaza o stare/ loc/ conditie in care nu exista lucruri rele, cum ar fi Imparatia lui Dumnezeu din cer.

Edited by GRATEFUL, 11 September 2021 - 17:43.


#126
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 10 septembrie 2021 - 21:03, said:


Versetele 1-3 arată că este vorba despre creștini, care se vor ridica ca „învăţători mincinoşi, care vor strecura pe furiş erezii nimicitoare”. Iar alți creștini îi vor urma.
Deci în biserică va fi un conflict între episcopii sau învățătorii adevărați și cei mincinoși, care îi vor batjocori pe primii, le vor sfida autoritatea.
Îngerii sau episcopii celor șapte biserici din Apocalipsa s-au confruntat la fel cu învățători mincinoși, care le-au disprețuit autoritatea.
Se vorbeste si de Lot, Noe, de tot ce a fost pedepsit de Dumnezeu. Inclusiv de ingeri.

14. Nu sunt oare toti duhuri slujitoare trimise sa indeplineasca o slujba pentru cei ce vor mosteni mantuirea?

DUHURI slujitoare continuat cu "cei care vor mosteni mantuirea", adica oamenii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate