Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Exista ingeri buni si rai? Cine sunt acestia?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1249 replies to this topic

#73
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,519
  • Înscris: 17.04.2014

 logic1, on 08 septembrie 2021 - 06:46, said:

Și eu mă așteptam să vezi că îngerii batjocoriți în versetele 10 și 11 sunt apostoli ai bisericii, și astfel nu spirite.

Nu are cum sa fie vorba despre apostolii (etc.) Bisericii.

In ce consta taria si puterea lor cand insusi apostolul Pavel spune:
18. Stiu, in adevar, ca nimic bun nu locuieste in mine, adica in firea mea pamanteasca, pentru ca, ce-i drept, am vointa sa fac binele, dar n-am puterea sa-l fac. (Romani 7)

Cum ar putea astfel ca ei sa aduca judecati defaimatoare in fata Domnului chiar si contra unor nelegiuti din afara Bisericii, cand prin firea pamanteasca si ei pot pacatui?
8. Daca zicem ca n-avem pacat, ne inselam singuri, si adevarul nu este in noi. (1Ioan 1)

Mai degraba in 2 Petru 2 :11 este vorba despre ingeri non - umani( cum am mai zis) ai caror comportament este identic cu cel al Arhangelului Mihail din Iuda 1:9.

11. pe cand ingerii, care sunt mai mari in tarie si putere, nu aduc inaintea Domnului nicio judecata batjocoritoare impotriva lor.
9. Arhanghelul Mihail, cand se impotrivea diavolului si se certa cu el pentru trupul lui Moise, n-a indraznit sa rosteasca impotriva lui o judecata de ocara, ci doar a zis: "Domnul sa te mustre!"

#74
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Sa zice ca io, omu', mesagerul, plec la cumparaturi, ca servici n-am. Mi-am parasit locuinta? Ca din ceeea ce citim e pacat, d-aia au fost si pedepsiti ingerii, care in varianta iehovista sunt uameni.
Dar daca o vand? Ma gandesc la saracii astia care inchiriaza apartamente si se muta, cate pacate isi iau Posted Image

#75
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
În Biblie, așa cum am zis, se vorbește despre specializarea îngerilor și am găsit: îngeri pierzatori, îngeri mijlocitori, îngeri nimicitori.
În Cartea lui Enoh se vorbește și despre îngeri veghetori dar, îngerii care se împreunează cu femeile și care vor fi cazuti sunt specializați pe domenii inguste: vrajitorie, arme, războaie, înfrumusețare,...

#76
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,519
  • Înscris: 17.04.2014

 logic1, on 08 septembrie 2021 - 06:46, said:


Cei 200 de îngeri din cartea lui Enoh, pe care învățătorii respectivi o respectau. Și astăzi există creștini care au această carte în canon.

Sa ne rezumam la canonul biblic si sa nu deviem subiectul spre alte scrieri...

#77
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 GRATEFUL, on 08 septembrie 2021 - 16:38, said:

Sa ne rezumam la canonul biblic si sa nu deviem subiectul spre alte scrieri...
Enoh nu este credibil?🤔

Edited by barbu78, 08 September 2021 - 16:42.


#78
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,519
  • Înscris: 17.04.2014
Biblia face distinctie intre oameni, "care isi trag obarsia din tarana" (Iov 4:19) si slujitorii lui Dumnezeu, ingerii (v. 4:18) de natura non-umana.
Daca citesti contextul vei observa ca cele doua categorii de fiinte sunt puse in antiteza, deoarece stim ca ingerii nu sunt muritori ca oamenii.( Luca 20:36)

Edited by GRATEFUL, 08 September 2021 - 16:49.


#79
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Pentru crestini, nu e. Probabil pentru iehovisti o fi. Who knows?

 GRATEFUL, on 08 septembrie 2021 - 16:45, said:

Biblia face distinctie intre oameni, "care isi trag obarsia din tarana" (Iov 4:19) si slujitorii lui Dumnezeu, ingerii (v. 4:18) de natura non-umana.
Pfffff......iar "scoti din context" ca sa-l incurci pe logic? Ce uameni, ce uameni.........

#80
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 GRATEFUL, on 08 septembrie 2021 - 16:45, said:

Biblia face distinctie intre oameni, "care isi trag obarsia din tarana" (Iov 4:19) si slujitorii lui Dumnezeu, ingerii (v. 4:18) de natura non-umana.
Daca citesti contextul vei observa ca cele doua categorii de fiinte sunt puse in antiteza, deoarece stim ca ingerii nu sunt muritori ca oamenii.( Luca 20:36)
Ia să vezi ce vorbă interesantă am găsit acolo unde ne-ai trimis, referitor la oameni: "Mor, dar nu mor de prea multă înțelepciune".
Și prea multă înțelepciune duce la moarte?


#81
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,519
  • Înscris: 17.04.2014

 barbu78, on 08 septembrie 2021 - 17:03, said:

Ia să vezi ce vorbă interesantă am găsit acolo unde ne-ai trimis, referitor la oameni: "Mor, dar nu mor de prea multă înţelepciune".
Și prea multă înțelepciune duce la moarte?

Moartea este o consecinta a caderii omului in pacat si intervine in urma batranetii/ degradarii fizice sau a diferitelor boli incurabile...nu prea vad cum ar  putea intelepciunea sa contribuie la sau sa ocoleasca actul mortii. Tu vezi?

#82
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Dacă ești înțelept, faci alegerile corecte. Dar, nu se lipește înțelepciunea de oricine și nici nu te naști înțelept.
Dacă faci alegerile corecte, Biblia zice că poți avea viață lungă...

Prostia poate duce la moarte.

#83
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 barbu78, on 08 septembrie 2021 - 21:57, said:

Prostia poate duce la moarte.
De prost ce era a murit si Eminescu ala Posted Image

#84
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 zexelica, on 08 septembrie 2021 - 22:15, said:


De prost ce era a murit si Eminescu ala Posted Image
Nu a spus ca prostia duce la moarte, ci ca poti muri din prostie.

#85
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Cr1spy, on 08 septembrie 2021 - 22:28, said:

Nu a spus ca prostia duce la moarte, ci ca poti muri din prostie.

Quote

Prostia poate duce la moarte.
Posted Image

#86
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,129
  • Înscris: 10.09.2008

 GRATEFUL, on 08 septembrie 2021 - 14:45, said:

Nu are cum sa fie vorba despre apostolii (etc.) Bisericii.

In ce consta taria si puterea lor cand insusi apostolul Pavel spune:
18. Stiu, in adevar, ca nimic bun nu locuieste in mine, adica in firea mea pamanteasca, pentru ca, ce-i drept, am vointa sa fac binele, dar n-am puterea sa-l fac. (Romani 7)

Apostol și înger sunt cuvinte sinonime.

Puterea nu este să nu păcătuiască, ci să pronunțe sentințe împlinite de Dumnezeu.

„Isus din Nazaret, care era un proroc puternic în fapte şi în cuvinte înaintea lui Dumnezeu” - Luca 24:19


Quote

Cum ar putea astfel ca ei sa aduca judecati defaimatoare in fata Domnului chiar si contra unor nelegiuti din afara Bisericii, cand prin firea pamanteasca si ei pot pacatui?
8. Daca zicem ca n-avem pacat, ne inselam singuri, si adevarul nu este in noi. (1Ioan 1)

Mai sus ai spus că ”spiritele” au păcătuit.

#87
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 zexelica, on 08 septembrie 2021 - 22:15, said:


De prost ce era a murit si Eminescu ala Posted Image
Eminescu s-a legat de cine nu trebuia. Nu este singurul asasinat politic.

 Cr1spy, on 08 septembrie 2021 - 22:28, said:


Nu a spus ca prostia duce la moarte, ci ca poti muri din prostie.
Mulțumesc!
Ai zis mai bine decât mine!

 GRATEFUL, on 08 septembrie 2021 - 17:23, said:



Moartea este o consecinta a caderii omului in pacat si intervine in urma batranetii/ degradarii fizice sau a diferitelor boli incurabile...nu prea vad cum ar  putea intelepciunea sa contribuie la sau sa ocoleasca actul mortii. Tu vezi?
Se zice că îngerii n-au voie să facă sex.

#88
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,519
  • Înscris: 17.04.2014

 logic1, on 08 septembrie 2021 - 23:52, said:

Apostol și înger sunt cuvinte sinonime.

Si totusi "apostol " se foloseste doar in dreptul lui Isus si cei 12 ucenici pe care i-a ales El.

Quote

Puterea nu este să nu păcătuiască, ci să pronunțe sentințe împlinite de Dumnezeu.

In 2 Petru 2:11 este vorba despre natura ingerilor care este in antiteza cu natura umana, punctual cu natura oamenilor nelegiuiti cu pofte necurate si care umbla poftind dupa trupul altuia, indraznind sa batjocoreasca dregatoriile...

Cine sunt dregatoriile, fiindca nu se refera nicidecum la apostoli, cum zici tu.

Quote

„Isus din Nazaret, care era un proroc puternic în fapte și în cuvinte înaintea lui Dumnezeu” - Luca 24:19

Se spune doar despre Isus ca a fost un proroc puternic si acest aspect nu are legatura cu pasajul din 2 Petru 2


Quote


Mai sus ai spus că ”spiritele” au păcătuit.
Am spus, dar ceea ce am afirmat ulterior a fost sa arat ca apostolii nu au fost  "mari in tarie si putere", cum se vorbeste despre ingerii din 2 Petru 2:11.

#89
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 barbu78, on 09 septembrie 2021 - 09:29, said:

Mulțumesc!
Ai zis mai bine decât mine!
E mai fina, deh...... Io cu picameru'

#90
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,129
  • Înscris: 10.09.2008

 GRATEFUL, on 09 septembrie 2021 - 20:35, said:

Si totusi "apostol " se foloseste doar in dreptul lui Isus si cei 12 ucenici pe care i-a ales El.

5 S-a arătat lui Chifa, apoi celor doisprezece.
6 După aceea S-a arătat la peste cinci sute de fraţi deodată, dintre care cei mai mulţi sunt încă în viaţă, iar unii au adormit.
7 În urmă S-a arătat lui Iacov, apoi tuturor apostolilor.


Înger este sinonim cu apostol, și primii creștini foloseau cuvintele interschimbabil.

Quote

In 2 Petru 2:11 este vorba despre natura ingerilor care este in antiteza cu natura umana, punctual cu natura oamenilor nelegiuiti cu pofte necurate si care umbla poftind dupa trupul altuia, indraznind sa batjocoreasca dregatoriile...

Este vorba despre caracterul lor, adică nu-și folosesc puterea împotriva celor din versetul 10, care-i batjocoresc.

Quote

Cine sunt dregatoriile, fiindca nu se refera nicidecum la apostoli, cum zici tu.

Am spus deja. Învățătorii falși (v1) desconsiderau apostolii, conducerea bisericii, nu spirite din cer.
Conducătorii celor șapte biserici din Apocalipsa.sunt numiți îngeri și trebuiau să-i pună la punct pe cei ce învățau pe alții erezii.

Quote

Se spune doar despre Isus ca a fost un proroc puternic si acest aspect nu are legatura cu pasajul din 2 Petru 2

Se spune și despre apostoli și proroci. Isus le-a zis ucenicilor că vor face lucrări mai mari.

Edited by logic1, 09 September 2021 - 22:33.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate