Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Pareri Farmacia Tei

- - - - -
  • Please log in to reply
272 replies to this topic

#55
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 03.01.2007

View PostMembruAnonim, on 19 noiembrie 2018 - 16:21, said:


Vad lucrurile putin diferit:
O persoana bolnava si in varsta nu sta la o coada in picioare 2-3 ore.
Medicamente gasesti oriunde exista un farmacist constiincios si responsabil...  Acolo unde de obicei angajatii nu-si dau interesul este de obicei patronul care se ocupa cu asta.
Povestea cu fondurile a disparut de cativa ani buni... Nu mai exista acel plafon de care pomenesti tu

Pe langa reteta compensata, persoana aia in varsta mai cumpara diverse. Un paracetamol, un algocalmin, o aspirina.

Mai mult decat atat, farmaciile de cartier, indiferent de lant, niciodata nu vor avea toate medicamentele de care ai nevoie intr-un singur loc.
Am patit-o de nenumarate ori. Am patit-o sa nu aiba niciun medicament de pe lista, daramite toate.

Iar cand vorbim de medicamentele simple, lucrurile se complica.

Profita si-ti baga pe nas nu stiu ce penta-sexta care este tot paracetamol, dar care costa 25 in loc de 4 lei cutia.

Normal. La 4 lei cutia ce profit sa ai?

#56
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008

View PostMembruAnonim, on 19 noiembrie 2018 - 13:13, said:

Lanturile de farmacii au in spate chiar depozite de distributie... Nu sunt deloc asa slabe financiar cum crezi tu. Poate vorbesti de farmacii independente Posted Image

Prietena este farmacist sef la un lant cunoscut. Nu zic din auzite Posted Image  Daca ei cumpara 1000 de cutii dintr-un medicament, Farmacia Tei cumpara 10 000 si plateste pe loc. Au discounturi f mari

Edited by Maryus89, 19 November 2018 - 17:13.


#57
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 03.01.2007

View Postandreic, on 19 noiembrie 2018 - 16:20, said:


Pai am spus, comanda substantele la producatori ieftini din Asia si India nu de la Bayern samd... si atunci isi trag comisionul dar pot sa fie mai ieftini.

Bayern este o echipa de fotbal.
Am impresia ca te-ai uitat la prea multe documentare care privesc industria medicamentelor :)).

Nu spun ca este imposibil ceea ce sustii, dar sunt ferm convins ca daca ar exista aceasta posibilitate, ar profita si celelalte farmacii din plin, ca n-or fi cei de la farmacia tei mai destepti.


#58
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sper sa aiba chiar aceste discounturi uriase... Ar fi ideal :)

#59
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Posttomtom, on 19 noiembrie 2018 - 17:44, said:

Bayern este o echipa de fotbal.
Am impresia ca te-ai uitat la prea multe documentare care privesc industria medicamentelor Posted Image).
Treci peste litera in plus... in rest e simplu de verificat provenienta si preturile medicamentelor.

#60
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
@Initiator e posibil sa ai dreptate. Eu am luat sampon Mustela pentru copil de la farmacia/Bebe Tei din Plaza. Cumpar produsul asta de 7 ani iar ultima data cand am cumparat avea un miros diferit. Nici nu mai era asa vascos cum il stiam, desi era sigilat. Cu medicamentele pe care le-am luat inainte de a pleca la mare am luat o mare teapa pt ca au termen foarte scurt de valabilitate: intre 3 luni si 1 an. La fel si cu lotiunile de plaja. Sunt diferite ca miros si consistenta. Nu mai cumpar de la ei.

#61
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

View PostMembruAnonim, on 19 noiembrie 2018 - 13:07, said:

Atasez  doua ambalaje luate in aceeasi saptamana; una dintr-o farmacie lant si una de la Tei.

Am dat căutare după imagini ,,Digex forte".
Pe toate siteurile, inclusiv pe site-ul celor de la Tei, apare imaginea din partea dreaptă.
Singurul site unde apare imaginea din stânga e cel al producătorului.
https://www.fiterman...se/digex-forte/

Explicația ar fi că producătorul a modificat ambalajul.
Uită-te pe ambalaje la data producției. Dacă am dreptate, ambalajul din dreapta ar trebui să fie mai vechi.

Edited by Sabinatu, 20 November 2018 - 00:40.


#62
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008

View PostAlinE, on 20 noiembrie 2018 - 00:07, said:

@Initiator e posibil sa ai dreptate. Eu am luat sampon Mustela pentru copil de la farmacia/Bebe Tei din Plaza. Cumpar produsul asta de 7 ani iar ultima data cand am cumparat avea un miros diferit. Nici nu mai era asa vascos cum il stiam, desi era sigilat. Cu medicamentele pe care le-am luat inainte de a pleca la mare am luat o mare teapa pt ca au termen foarte scurt de valabilitate: intre 3 luni si 1 an. La fel si cu lotiunile de plaja. Sunt diferite ca miros si consistenta. Nu mai cumpar de la ei.

Teoria conspiratiei si mai multe nu!
Babaeti, voi realizati de la citi producatori vinde farmacia asta? Chiar credeti ca fiecare producator face pentru fiecare produs o linie de fabricatie diferita? Ca sa o vinda la tei? Voi sinteti sanatosi la cap?
Si in afara de asta, voi realizati ca celelalte lanturi farmaceutice i-ar fi aratat de mult cu degetul daca era adevarat?

#63
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 22.12.2015
Mai  zilele  trecute  am intrat  in Farmacia  Tei de la  Dristor.
Puhoi de  lume, ca  de obicei.
Intru  in sectiunea  de  suplimente  plus  restul  , fara  reteta.

1. Ca sa gasesti ceva, trebuie  sa iei la  rand  rafturile.
Nu exista anunturi  la capat de rand. Cine  care  timp , cine nu are timp, trebuie sa le  ia la rand.
2. Gasesc  ce  doream, erau sub cheie. Da, mult mai ieftine decat  la  concurenta. De pilda  66 Lei  fata de  90 Lei...oau,ce  pleasca !
Anunt la  raft : Pentru  a  avea  acces  la  produse, adresati-va  unui  consultant.

Ceea ce am si facut.
Ei, acum urmeaza  supriza.
Consultanta  spune : la ce  casa  doriti sa platiti, sa pun produsul acolo.
EU : doresc  produsul  in cos, asa  este  logic.
Ea : nu avem voie sa  va dam produsele, trebuie puse  la casa.
Eu : Daca  ma considerati  deja  potential  hot, de fata  cu  personalul, atunci  renunt, pastrati-va  produsele  !
Am plecat  suparat, am reclamat  situatia.
Tipic  pentru  Romania...autoservire  dar  nu.... sa le fie  de bine !Posted Image Posted Image Posted Image

#64
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007
Mie nu mi s-a intamplat niciodata asta si merg des pe acolo.

#65
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 22.12.2015

View PostAlexEn, on 20 noiembrie 2018 - 10:13, said:

Mie nu mi s-a intamplat niciodata asta si merg des pe acolo.
In  raspunsul la  reclamatia  mea, mi s-a  precizat  ca  vor  analiza  situatia  de la  magazin, se pare  ca  nu a fost  in regula.
Sa le  fie de bine !

#66
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Cand era farmacia aia mare pe Tei (inainte s-o mute pe Vacarescu), aveau un intreg raion cu produse naturiste, vitamine etc. Intrai cu un cos in mana si luai ce doreai. Dupa o perioada, puteai intra pe raionul respectiv doar insotit de un farmacist. Am aflat ca se procedeaza asa din cauza furturilor.

View PostAdrexx, on 20 noiembrie 2018 - 10:03, said:

Am plecat  suparat, am reclamat  situatia.
Consultantul a plans?

Pret mai mare vs. iti duce produsul la casa. Wow!

#67
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
https://cetipicagreu...rÂŽ-capsule.png
https://comenzi.farm...ma-10056718.png

#68
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 03.01.2007

View Postdan78rom, on 20 noiembrie 2018 - 08:47, said:



Teoria conspiratiei si mai multe nu!
Babaeti, voi realizati de la citi producatori vinde farmacia asta? Chiar credeti ca fiecare producator face pentru fiecare produs o linie de fabricatie diferita? Ca sa o vinda la tei? Voi sinteti sanatosi la cap?
Si in afara de asta, voi realizati ca celelalte lanturi farmaceutice i-ar fi aratat de mult cu degetul daca era adevarat?

N-ai inteles nimic.
Sunt pe piata din 92, dar au ‘relatii’ in Asia si India.
Relatii pe care celelalte farmacii nu le au, ca de, tin la calitatea produselor, la clientela si le importa direct din Germania. Inclusiv paracetamolul fabricat la Cluj. Are bayern o linie dedicata in Berlin sub licenta Terapia SA.

Mai mult decat atat, au un chinez mic spion care fotografiaza ambalajele medicamentelor cu iphone-ul fabricat special pentru Romania, se urca in masina lui germana, de asemenea fabricata special pentru Romania, se duce in india unde are o mega linie de productie si dilueaza samponul de 3 lei, replicand in totalitate ambalajul, dar cu mici ajustari. Continutul este praf de caramida si sapun din osanza de porc, diluate la maxim, evident. Urmeaza un strop de parfum contrafacut, cumparat de pe olx.

De acolo diferenta dintre cutiile de enzime, sau ce doamne iarta-ma or fi pilulele alea.

Si ca sa intelegi ce amploare a luat fenomenul, au ajuns sa produca in india inclusiv paracetamolul de cluj.
Cum iti explici altfel ca la tei costa 1.5 lei cutia si la un lant mare de farmacii, ca sa nu-i dau numele, 4.5 lei? Sigur e contrafacut, expirat. E zahar in pilulele alea maica. E diluat cu praf de creta.

De ce sa cumperi un produs cu 1.5 lei, cand poti sa-l cumperi de trei ori mai scump sub pretextul ca atentie, acelasi produs/identic este mai calitativ.
Dar nu-i nicio problema. Fix asta vor si lanturile mari de farmacii sa credeti.

Trebuie si actionarii sa se plimbe in x6, ca doar sunt si ei oameni :))

Mi se pare incredibil cat de naivi sunt unii.

Edited by tomtom, 20 November 2018 - 11:30.


#69
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
link?

#70
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 03.01.2007
Ce link? Cu preturile?

Ia link-uri:
http://www.economica...esti_54922.html
https://m.digi24.ro/...ai-scumpe-81678
https://m.zf.ro/comp...e-pret-15916038

“Anul trecut, românii au înghițit 4,8 milioane de cutii de paracetamol și 4 milioane de cutii de acid acetilsalicilic, fabricate de diferiți producători.”

Asta ca sa intelegi de unde au avut bani sa-si deschida cate 4-500 farmacii fiecare in Ro.

Pune 1 leu adaos la cutie si inmulteste-l cu cifrele de mai sus, nu 3 cat am scris eu :))

Edited by tomtom, 20 November 2018 - 12:08.


#71
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

View Posttomtom, on 20 noiembrie 2018 - 11:28, said:


De ce sa cumperi un produs cu 1.5 lei, cand poti sa-l cumperi de trei ori mai scump sub pretextul ca atentie, acelasi produs/identic este mai calitativ.
Dar nu-i nicio problema. Fix asta vor si lanturile mari de farmacii sa credeti.

Trebuie si actionarii sa se plimbe in x6, ca doar sunt si ei oameni :))

De ani buni le tot cumpăr părinților rețetele. În plus, trebuie să iau și aspirină gastrorezistentă de 75mg.
La recomandarea farmacistelor de la marele lanț farmaceutic luam Aspenter, că e cel mai cel. 12 lei cutia, parcă.
Din 2012 am început să iau și pentru mine niște pastile, care costă 14.710 lei lunar.
Au început să-mi dea ba o gentuță frigorifică, ba o folie de vitamine, ba să-mi ia o scamă, ca la un VIP ce devenisem. Chiar aș fi curios să aflu cât ia farmacia din cei 14.710 lei.
Și brusc una are o epifanie: Da' nu mai dați bani aiurea pe Aspenter, uite, avem Aspimax, care are mai multe pilule și e 8 lei!
Băi, zic, ce suflet bun!

Apoi descopăr farmacia Tei. Mă uit: Aspimax era 3 lei! Doar că nu trimit prin curier.
Am o prietenă în București și mi-a luat pentru un an.
(Produse identice, ambalaj identic, chinezul care le contrafăcuse a lucrat impecabil.
Cred că tot el împachetează uleiul Mollers, Vitamax, ColaFast, Artrostop și altele, că nu am văzut diferențe.)

Acum găsesc la o farmacie de la mine (de care am scris mai sus) ceva echivalent la 4 lei.





#72
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,519
  • Înscris: 02.09.2006

View PostMembruAnonim, on 19 noiembrie 2018 - 13:46, said:

Nu sunt adaosuri nesimtite, asta stiu sigur, in contextul concurentei acerbe din Bucuresti... Adaosul nu trece de 30% la produsele fara pret impus. Ar da faliment din prima luna. Diferentele intre celelalte farmacii sunt de maxim 5-10%
pretul ala nu cumva e impus doar ''in sus''? ma indoiesc ca nu pot vinde mai ieftin!

Edited by tytysor, 20 November 2018 - 13:49.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate