Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Pareri Farmacia Tei

- - - - -
  • Please log in to reply
272 replies to this topic

#19
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 733
  • Înscris: 17.11.2013

View PostMembruAnonim, on 19 noiembrie 2018 - 13:07, said:

Normal ca farmacista nu era de la Tei
Exista uneori si diferente de pret de 50%. Produsele cu pret impus (medicamente de lista) nu intra in discutie... Atasez  doua ambalaje luate in aceeasi saptamana; una dintr-o farmacie lant si una de la Tei.
@Argonaut - nu vorbim de medicamente generice aici...
Incearca sa te uiti la numarul lotului sau data fabricatiei. Chiar si data la care expira (sa vezi daca sunt diferente mari intre ele). Poate ca au schimbat ambalajul si o cutie e mai vechi decat alta. Ma gandesc ca daca falsifica bine pastilele si ambalajul lor, nu se impiedica la cutie.

#20
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Postrosix, on 19 noiembrie 2018 - 13:02, said:

In prezent, in domeniul suplimentelor alimentare (vitamine, minerale, alte prafuri) sunt minim 5 producatori romani care fabrica produse diluate si le imping in piata cu ajutorul marketingului.
Care sunt astia, si care sunt de incredere?

#21
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006
Am luat pasta de dinti Colgate, nu stiu daca era fals sau nu, dar ceva nu era ok.

#22
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,322
  • Înscris: 31.08.2006
Farmacia Tei e vestita in tot Bucurestiul prin preturile mai mici pe care le practica fata de concurenti. Despre cat de autentice or fi medicamentele lor, nu stiu ce sa zic. De fapt, ce mai e autentic in Romania, sau altfel spus, mai putem avea incredere in ceva, un lucru cat de mic, care se comercializeaza la noi ? Asta tinand cont de asaltul falsurilor si "replicilor"  cu duiumul care au patruns peste tot in Romania.

Edited by fansat, 19 November 2018 - 13:25.


#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postflorin1008, on 19 noiembrie 2018 - 13:15, said:

Incearca sa te uiti la numarul lotului sau data fabricatiei. Chiar si data la care expira (sa vezi daca sunt diferente mari intre ele). Poate ca au schimbat ambalajul si o cutie e mai vechi decat alta. Ma gandesc ca daca falsifica bine pastilele si ambalajul lor, nu se impiedica la cutie.
Nu cred ca ar fi falsificate (asta nu ar fi posibil decat in teorie - e un domeniu prea sensibil si controlat suficient) ci ca sunt loturi speciale, facute sa iasa la un pret special... Genul de produse pentru Europa de Est?

Pozele produselor se pot vedea si pe site, daca vreti sa facem comparatie... Acum nu stiu cat de reale/actualizate sunt :)

Edited by MembruAnonim, 19 November 2018 - 13:26.


#24
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,334
  • Înscris: 29.07.2013

View PostMembruAnonim, on 19 noiembrie 2018 - 13:07, said:

Normal ca farmacista nu era de la Tei
Exista uneori si diferente de pret de 50%. Produsele cu pret impus (medicamente de lista) nu intra in discutie... Atasez  doua ambalaje luate in aceeasi saptamana; una dintr-o farmacie lant si una de la Tei.
@Argonaut - nu vorbim de medicamente generice aici...

Vezi daca e compozitia identica. Daca da, e chestie de marketing. Cand vede romanul scris "extra", "forte", "extrem" pe pachet, pe ala-l ataca.
Ex. Therraflu sinus cu Therraflu extra, cel din urma este cel mai vandut :)

#25
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007

View Postarg, on 19 noiembrie 2018 - 12:51, said:

pai de ce sa cumperi ceva cu 10lei de la tei, cand poti sa-l cumperi de alta farmacie cu 15-20lei?

online poti cumpara cu reteta compensata?
de exemplu, poti cumpara online pradaxa cu card bicard?

#26
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,523
  • Înscris: 08.12.2009
@paco rabanne
Pasta de dinti Colgate care nu era ok, nu cumva era fabricata in China? Aceea fabricata in Polonia e mai buna.

#27
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

View PostMembruAnonim, on 19 noiembrie 2018 - 12:45, said:

O farmacista mi-a bagat soparla cum ca produsele lor nu ar fi originale.
Am câțiva ani de când iau de la Tei.
Ulei de pește Mollers, de exemplu, chiar zilele trecute l-am luat cu 29 lei. Bonus, 30 de capsule de ulei de pește.
Același produs, fără bonus, ajunge la 80 de lei la orice altă farmacie.
Produsele sunt absolut identice.

Pentru mama am luat Artrostop, pachet la vreo 86 lei, în celelalte farmacii e peste 160lei.
La fel, produse identice.

În loc să căutăm conspirații la cei de la Tei mai bine ne-am pune întrebarea cam ce adaosuri au ceilalți.

Edited by Sabinatu, 19 November 2018 - 13:34.


#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postargonaut, on 19 noiembrie 2018 - 13:22, said:

Vezi daca e compozitia identica. Daca da, e chestie de marketing. Cand vede romanul scris "extra", "forte", "extrem" pe pachet, pe ala-l ataca.
Ex. Therraflu sinus cu Therraflu extra, cel din urma este cel mai vandut Posted Image
Compozitia  (poza pe spate cu informatii tehnice) e absolut identica . Lotul este clar diferit pentru ca expira un an mai tarziu. Sunt convins ca au "marfa proaspata" la ce vanzari au ...

View PostSabinatu, on 19 noiembrie 2018 - 13:27, said:

Am câțiva ani de când iau de la Tei.
Ulei de pește Mollers, de exemplu, chiar zilele trecute l-am luat cu 29 lei. Bonus, 30 de capsule de ulei de pește.
Același produs, fără bonus, ajunge la 80 de lei la orice altă farmacie.
Repet, produsele sunt absolut identice.

Pentru mama am luat Artrostop, pachet la vreo 86 lei, în celelalte farmacii e peste 160lei.
La fel, produse identice.

În loc să căutați conspirații la cei de la Tei mai bine v-ați pune întrebarea cam ce adaosuri au ceilalți.
Tu vorbesti deja de preturi duble. Eliminand intermediarul (distributia) teoretic ar trebui sa fie o diferenta de maxim 30%. hai sa spunem 50% considerand ca Tei nu pune adaos mai mult de 10%... Maxima adaosului in farmacii este in jur de 30%. Repet nu vorbimd e preturile medicamentelor de lista care este reglementat de autoritati!

Edited by MembruAnonim, 19 November 2018 - 13:35.


#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View Postr_murphy, on 19 noiembrie 2018 - 13:25, said:

online poti cumpara cu reteta compensata?
de exemplu, poti cumpara online pradaxa cu card bicard?
online nu poti cumpara medicamente.
online faci o rezervare, ei iti fac pachetul si cand te duci in farmacie il platesti, daca sunt medicamente ce nu se elibereaza decat cu reteta trebuie sa prezinti reteta.

#30
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

View PostMembruAnonim, on 19 noiembrie 2018 - 13:33, said:

Tu vorbesti deja de preturi duble. Eliminand intermediarul (distributia) teoretic ar trebui sa fie o diferenta de maxim 30%
Spun de produse cumpărate de mine. Pot să-ți mai dau exemple.
Uite, tot recent am luat mamei mele Vitamax 1+1. Luase prima dată de la Catena (chipurile redus, că are card la ei) și dăduse 46 lei.
I-am luat eu acum produsele absolut identice de la Tei, au costat 29 lei.
Îmi pare rău că nu au voie sa expedieze prin curier și medicamente.
Am și la mine în oraș o farmacie care mizează pe rulaj mare și prețuri mici, din păcate nu la nivelul celor de la Tei.
Tot timpul e coadă, cu toate că sunt 6 farmaciste.

De aceea spun că problema e la noi, căci ni se pare dubios să plătim prețul real, în loc să realizăm ce adaosuri nesimțite sunt la ceilalți.

Edited by Sabinatu, 19 November 2018 - 13:44.


#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu sunt adaosuri nesimtite, asta stiu sigur, in contextul concurentei acerbe din Bucuresti... Adaosul nu trece de 30% la produsele fara pret impus. Ar da faliment din prima luna. Diferentele intre celelalte farmacii sunt de maxim 5-10%

Edited by MembruAnonim, 19 November 2018 - 13:48.


#32
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
1. Teoretic - volum mare de achiziție - alt preț - de aici prețul mai mic.
Același lucru se poate face și la lanțurile mari de farmacii - Catena, Sensiblu etc, dar ei vor profit.
2. Există însă și medicamente contrafăcute.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XYrBvZoSTlc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu unul n-aș băga nici o pastilă în mine decât dacă doare ceva rău.

#33
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postpaco rabanne, on 19 noiembrie 2018 - 13:18, said:

Am luat pasta de dinti Colgate, nu stiu daca era fals sau nu, dar ceva nu era ok.

E falsificata de mult, direct de producator, la fel ca alte branduri...  Cand pui pasta de dinti pe periuta iti dai seama ca s-a transformat subit in apa chioara, ca e mai putin vascoasa, ca are mai multa apa in tub.  Tuburile sunt mai mari, dar au mai multa apa si praf de creta in ele.

In privinta suplimentelor alimentare profiturile sunt mari pentru ca se vand dublu sau triplu fata de costuri. Ganditi-va numai ca sunt suplimente care sunt o combinatie de prafuri interte din plante care ajung la 30-35 lei pe flacon, adica 1 leu pastila cu 500mg de ceva in ea (ulei de krill sau mai stiu eu ce).

Si nu va pacaliti pe voi - chiar medicii trimit pacienti catre suplimente alimentare cu tona - cum ca le scad glicemia, colesterolul, fac bine la artere si altele similare.. Lumea nu cumpara de nebuna ci pentru ca e trimisa de medic care, pe langa un Aspacardin pe reteta, trece si vreo 3 suplimente care insumate fac 150 lei numai ele.

Edited by rosix, 19 November 2018 - 13:54.


#34
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postrosix, on 19 noiembrie 2018 - 13:49, said:


E falsificata de mult, direct de producator, la fel ca alte branduri...  Cand pui pasta de dinti pe periuta iti dai seama ca s-a transformat subit in apa chioara, ca e mai putin vascoasa, ca are mai multa apa in tub.  Tuburile sunt mai mari, dar au mai multa apa si praf de creta in ele.
Și mici particule de plastic, folosite chipurile pentru albirea dinților. Cu efect abraziv pe dinți, dar cu efect nasol îngurgitate.

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In principiu se dau discounturi pentru plata pe loc si cantitati mari achizitionate dar astea nu acopera diferentele de 100%, parerea mea. Nici nu sunt convins ca producatorii pot vinde direct catre retail produsele fabricate de ei. Adica sa poti aproviziona direct de la fabrica marfa, tu fiind magazin de detail!

#36
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,428
  • Înscris: 20.02.2008

View Postaris86, on 19 noiembrie 2018 - 13:13, said:


si cele alopate ce efect au?

Daca nu ai luat si ai vazut efectele lor benefice......
nu se intelege ce ai vrut sa spui.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate