Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Pareri Farmacia Tei

- - - - -
  • Please log in to reply
272 replies to this topic

#73
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,518
  • Înscris: 02.09.2006
nu e vorba de ''pret recomandat''!

#74
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@ Sabinatu, deci ai trecut pe medicamente aftermarket (generice)... alea oricum sunt mult mai ieftine ca originalul

Edited by MembruAnonim, 20 November 2018 - 14:08.


#75
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

 laud, on 20 noiembrie 2018 - 13:44, said:

Mama, ce gaura in buget dai... medicamente de peste 14.000 lei lunar. Adica contributiile la sanatate a peste 40 de angajati cu salarii MEDII.
Trebuie sa fie o schimbare in sistem ca se indreapta spre faliment cu pasi repezi.
Crede-mă că aș da orice să nu fie nevoit statul să dea banii ăia pentru mine.
Și prețul e cam același în toată lumea până vor apărea genericele.
De exemplu prima dată luam alte pastile, care costau 9000 lei. Tratamentul nu a funcționat.
Fiind un medicament nou, inovativ, firma Novartis avea monopol o perioadă, cred că 10 ani, nu sunt sigur.
După aceea au avut voie concurenții să producă și ei medicamentul. Găsești acum pe piață un generic la 275 lei(!)


De când m-am îmbolnăvit mi-am dat seama că pe piața farmaceutică omul nu contează deloc. Inovațiile se fac strict pentru bani (și ce bani!).


 MembruAnonim, on 20 noiembrie 2018 - 14:06, said:

@ Sabinatu, deci ai trecut pe medicamente aftermarket (generice)... alea oricum sunt mult mai ieftine ca originalul
Hai să nu devenim ridicoli. Vorbim de aspirină gastrorezistentă. Aspenter e scumpă cel mai probabil ca să acopere costul reclamelor. Sunt sigur că nu are nimic în plus față de aspirinele concurenței.
Să discutăm la aspirină de generice și inovative e penibil.



#76
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Sabinatu, on 20 noiembrie 2018 - 15:00, said:


Hai să nu devenim ridicoli. Vorbim de aspirină gastrorezistentă. Aspenter e scumpă cel mai probabil ca să acopere costul reclamelor. Sunt sigur că nu are nimic în plus față de aspirinele concurenței.
Să discutăm la aspirină de generice și inovative e penibil.
Nu am spus ca ar fi ceva in plus ci doar ca ies mult mai ieftine genericele... Care e ridicolul ?

#77
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
eram azi la mega la casa sa imi iau ceva dulce, in fata mea era o femeie mai amarata, cu fata ei, jumate din produse erau dinalea cu 50% reducere care sunt aproape de expirat. Si la plata, la casa golise portofelul si dadea cu monezi.
Pe langa faptul ca mi s-a facut mila, ma gandeam cati sunt in postura asta (avand in vedere ca 50% din romani sunt sub media de subzistenta) si ca atunci cand merg la farmacie fiecare leu conteaza.
La toate lanturile alea mari de farmacii, dona, sensiblu, catena, help net, cu preturi astronomice toti patronii se plimba cu masini de la 100 mii de euro in sus in timp ce astia amarati si asupriti de patroni ca ei isi numara viata pe la ghiseuri de farmacii si stau si 3 ore la coada sa prinda un medicament mai ieftin.
Eu zic ca Tei-ul e o punga de aer binevenita si sper sa mai deschida in toata tara ca sa le ia la astia din profiturile alea nesimtite.

#78
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Deci Teiul e o punga de aer...iar patronii farmaciei lor merg cu tramvaiul. Am notat!

#79
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Si incepem:

#80
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
nu am zis ca merg cu tramvaiul, dar am lucrat la concurenta, si patronii aveau niste masini de masini, iar din cauza ca era asa bine acolo, nu facea fata hr-ul cu angajarile.
In 2 ani de zile din echipa in care era initial, din 13 oameni doar 1 a ramas, si ala ca era prea batran si fricos sa plece. Ca sa nu zic ca in toate departamentele era la fel. Nu apucai sa cunosti pe nimeni.
Se cunoaste o companie dupa cati oameni vechi are. Daca sunt multi care prind multi ani inseamna ca e ok si oamenilor le convine.
Daca se schimba pe banda rulanta, ceva pute acolo. Si deobicei pestele se impute de la cap.
Iar pe patronul de la tei l-am cunoscut personal si mi-a facut o impresie deosebit de buna. Angajatii lor mi s-au parut fericiti. Nu ca sclavii din alte farmacii.

#81
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 unpuisor, on 20 noiembrie 2018 - 16:19, said:


Iar pe patronul de la tei l-am cunoscut personal si mi-a facut o impresie deosebit de buna. Angajatii lor mi s-au parut fericiti. Nu ca sclavii din alte farmacii.
gata m-am linistit...o sa cumpar cu incredere de acum

#82
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

gata m-am linistit...o sa cumpar cu incredere de acum
am cunoscut personal si patronii de la alte lanturi de farma si as fi preferat sa nu o fi facut-o.
Din pacate vad ca tu lucrezi la concurenta sau pur si simplu iti place sa stai pe net si sa arunci cu noroi in altii asa ca fapt divers.
Daca iti zice unul sau doi ca Tei e ok, hai treaca mearga, dar daca iti zic 10 sau mai multi si tu te incapatanezi sa arunci cu mizerie inseamna ca ai o problema.

#83
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Argumentele tale sunt cele mai convingatoare relativ la nedumerirea mea - sau aruncatul cu noroi, in traducerea ta. Multumesc frumos.

#84
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Vreti ceva de la Tei?



#85
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

 MembruAnonim, on 20 noiembrie 2018 - 14:06, said:

@ Sabinatu, deci ai trecut pe medicamente aftermarket (generice)... alea oricum sunt mult mai ieftine ca originalul
Eu spuneam că luam Aspenter cu 12 lei, apoi mi s-a oferit Aspimax cu 8 lei.
După aceea am descoperit farmacia Tei de unde luam Aspimax cu 3 lei.
Apropo, acum Aspenterul pe care-l luam cu ani în urmă cu 12 lei costă la Tei 9,50 lei.

Aspenterul, Aspimax, Aspifox, etc sunt aspirine gastrorezistente. Tu sugerezi că am trecut pe generice de la Aspenter, ca și cum acesta ar fi ,,originalul".
Văd că aspirina a fost inventată de Bayer  pe la sfârșitul secolului 19.
Deci o aspirină gastrorezistentă ,,originală" ar fi mai degrabă Aspirin Cardio, produsă de Bayer, nu Aspenterul produs de Terapia, nu?

Oricum, recitind postările tale, văd că:
prețurile de la Tei ți se par ,,suspect de mici",
farmacista chipurile ți-a spus că Tei nu vinde produse originale,
ne arăți diferențe de ambalaj (la care ți-am răspuns eu, apropo)
afirmi că știi adaosurile din sistemul farmaceutic
bagi șopârla cu linii de fabricație pentru Europa de Est
...
Așa că nu mai are rost să facem un mic studiu.
(Dacă la fabrica de aspirină Bayer vin eu cu o sacoșă și le spun că vreau să fiu distribuitorul lor, să-mi umple sacoșa că eu le plătesc la 90 de zile, iar lângă mine trag 5 dube de la Tei care solicită 'jde kile de aspirine pe care le plătesc cu banii jos, cam cum ar decurge lucrurile?)

Dar nu mai pierdem timpul, cine intră pe topicul ăsta cred că-și poate da seama că, în ciuda ,,șopârlelor" de mai sus, nu e nimic în neregulă cu farmacia Tei.




#86
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Deci liniile de fabricatie pentru est europeni erau doar soparle...
Eu ma bucur daca suspiciunile mele nu se confirma. Ia si reciteste iar Sherlock !

#87
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
Dacă eu sunt Sherlock, dă-mi voie să-ți zic Farmacel Conspiraționel.

Aștept dovezile pentru:
- linii de producție separate pentru Europa de Est (fabulos!)
- Tei vinde fake-uri, spre deosebire de farmacia ta...scuze, spre deosebire de celelalte farmacii.

Ce am postat eu se poate verifica oricând.
Aștept, deci, dovezi că aberațiile tale sunt reale.
Oricât ai încercat sa ascunzi, din postările tale se observă că ai un dinte împotriva celor de la Tei. Nu dinte, fildeș...

PS Dacă nu ai dovezile, nu te obosi să-mi răspunzi. Am postat pe topicul ăsta pentru colegii de bună credință care ar căuta informații despre farmacia Tei. Dacă s-ar lua după ,,șopârlele" tale nu ar mai cumpăra de la Tei și s-ar lăsa mulși în continuare de cei ca tine (că am o bănuială că ai o farmacie după colț, pe unde bate vântul de când a deschis Tei vreun punct de lucru...)






#88
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Relax pretenas ca-ti plesneste o vena. Eu totusi nu te consider angajat la ei in functia de aplaudac veros... Cred ca cei de la Tei si-ar permite unul mai istet!

#89
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 03.01.2007

 Sabinatu, on 21 noiembrie 2018 - 10:50, said:

- linii de producție separate pentru Europa de Est (fabulos!)

Problema e ca marea majoritate a populatiei are grave probleme de perceptie si de logica.
Mai mult decat atat, in afara de faptul ca abia ne taraim basinile, din punct de vedere financiar, mai suntem si snobi.

Credeam ca afacerea cu detergentii din autovit, adusi din germania de samsarii de masini a murit, dar se pare ca infloreste pe zi ce trece.

Ma surprinde intr-un mod foarte trist ca in 2018 o buna parte din populatie inca mai crede aberatiile astea.

Si ca sa intelegi pana unde duce prostia romaneasca care considera ca tara de provenienta si brand-ul reprezinta automat calitatea produsului, iti dau urmatorul exemplu:

Cel mai vandut medicament din Ro este Nurofen.
Nurofen care este de trei ori mai scump decat ibuprofen.
Sunt identice.

Acelasi lucru se poate spune si despre panadol vs paracetamol.

Oare de ce?!
Ca atat ne duce capul, simplu :)) Ca vrem ‘originalul’, nu genericul. Nu conteaza ca efectul este acelasi.

De ce sa cumperi zahar de 2 lei cand poti sa cumperi de 6, sau paine de un leu cand poti sa cumperi de 5? Din acelasi motiv. Brand-ul, originalitatea.

https://m.digi24.ro/...i-romani-357771

Edited by tomtom, 21 November 2018 - 12:28.


#90
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 16.05.2015
Tot ce e bun trebuie sa dispara! Hai sa le-o dam la gioale pentru ca au preturi prea mici si strica piata.


<< Roxana Maftei și Irina Ciubotaru, Farmacia Tei și Bebe Tei - premiul "Rețeta Mică răstoarnă Piața Mare"

Au plecat de la o pasiune, pusă în practică într-un spațiu cât un apartament cu 4 camere din cartierul bucureștean Tei, spre o luptă cu mari lanțuri farmaceutice existente deja pe piață. Începutul a fost timid, dar au reușit să îmbine cu succes comerțul online cu cel fizic.

Au mizat pe prețuri mici și au constatat că au aproape permanent, inclusiv astăzi, clienți care stau răbdători la coadă, indiferent cât de mult durează așteptarea, devenind practic o legendă urbană datorită tarifelor scăzute și a respectului arătat față de clienți.

Nu este nevoie neapărat de un card de fidelitate, deoarece clienții le devin fideli din convingere.

Pe fondul succesului, au lansat și un brand speciat dedicat pe nișa articolelor pentru copii, iar la acest moment este unul dintre principalii jucători de pe piață, cu vânzări de peste 100 milioane euro.

"Nu știm dacă avem cele mai mici prețuri de pe piață, dar știm că vrem să le oferim clienților noștri prețuri corecte, ținând cont de actualul context economic", spun fondatorii brandului.

În acest an s-au extins, în premieră, în afara Capitalei. Iar povestea, cu siguranță, nu se va opri aici. Pentru abilitatea de a dezvolta o afacere cu grijă față de interesul clienților, pe o piață extrem de dificilă și competitivă, Profit.ro oferă antreprenoarelor fondatoare ale brandurilor Farmacia Tei și Bebe Tei, Roxana Maftei și Irina Ciubotaru, premiul "Rețeta Mică răstoarnă Piața Mare" >>

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate