Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Pareri Farmacia Tei

- - - - -
  • Please log in to reply
272 replies to this topic

#37
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View PostSabinatu, on 19 noiembrie 2018 - 13:27, said:

În loc să căutăm conspirații la cei de la Tei mai bine ne-am pune întrebarea cam ce adaosuri au ceilalți.

Exact!

Existenta farmaciei Tei arata clar adaosurile uriase ale celorlalte.

Si in loc sa se puna in discutie catre adaosurile mari ale celorlalti, cum ar fi si normal, topicul e facut in stil Antena 1, cu o acuza cum ca ce vinde farmacia Tei ar fi falsificat.

Sunteti culmea.

Plus ca unii trebuie sa simta preturile mari pana in strafundul buzunarelor ca sa se autoconvinga ei ca produsul e de calitate (valabil si pentru alte lucruri, nu doar medicamente).

Pretul mare - creator (de multe ori) al unei simple iluzii a calitatii.

Edited by cattavencu, 19 November 2018 - 14:00.


#38
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
Toti au adaosuri mari, nu traieste nimeni fara adaosuri in bransa Posted Image Deci ganditi bine de unde vin preturile...
Iluzia este exact asta ca ei nu ar avea... un confort psihic dar atat.

Edited by andreic, 19 November 2018 - 14:03.


#39
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cel mai bine și mai sănătos și mai ieftin e să n-ai nevoie de pastile.

#40
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postlaud, on 19 noiembrie 2018 - 14:26, said:

Cel mai bine si mai sanatos e sa fii multimiliardar Posted Image
te crezi in "altered carbon"

#41
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,807
  • Înscris: 16.05.2015
Cred ca stiti ca mai nou fake-urile sunt comercializate la acelasi pret ca originalul astfel incat cumparatorii sa nu-si puna intrebari legate de autenticitatea produsului.

#42
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
In mod normal, o farmacie, oricare ar fi ea, nu ar trebui promovata prin reclama in mass-media.  Pentru ca e un loc in care omul merge de nevoie, nu trebuie sa-i bagi in gura niste produse, convingandu-l de avantajele lor pentru sanatate. Produsele bune, alea cateva care sunt ar fi normal sa se promoveze singure, prin calitatile pe care le au sau prin faptul ca vorbesc oamenii intre ei despre calitatile lor.

Cu cat mai multa si mai agresiva reclama la farmaceutice, cu atat mai diluat produsul la care vedeti reclama, asta pot sa va asigur.

Am vazut intr-o zi doua trenuri de metrou colantate integral cu reclama la o pasta de dinti, inclusiv reclama interioara la acel brand.

Daca la o pasta de dinti iti permiti sa bagi zeci de mii de euro intr-o astfel de forma de reclama, ganditi-va cat de diluat, cat de apa chioara trebuie sa fie produsul si ce pret de 5x mai mare decat face trebuie sa aiba.

#43
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Au adaosuri mai mici.
Și un rulaj extrem de mare.
Nu doar intern.
De aia își permit.

Nici când aveau o singură tarabă nu erau mai scumpi.

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Si eu sper sa fie asa.. Cui nu-i place sa ia acelasi produs la jumatate de pret?
Din pacate un telefon sau un televizor identic nu-l vei gasi la juma de pret decat in solduri.... indiferent de unde l-ai cumpara Posted Image Adevarul e ca pe pharma se fac afaceri veroase, dar nu la farmacii e schema - aia sunt ultimii parliti din lantul trofic ! Farmaciile independente chiar au rams putine pentru ca nu au facut fata concurentei venite din partea lanturilor pharma. Clientul roman si mai ales pensionarii, care sunt consumatorii principali, se uita la pret, chiar si la 1 leu diferenta... Prefera sa stea 3 ore la coada la Tei pentru 2 lei castig.
Nu asta ma intereseaza pe mine insa...

Edited by MembruAnonim, 19 November 2018 - 15:14.


#45
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
cand cumperi de multe sute de lei, aia 5-20% se simt si nu-s 2-3lei

#46
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
mi se pare mie sau initiatorul lucreaza ca un guster la concurenta si incearca sa bage o "pastila" ca a inceput sa le tzatzaie fundul.
Acolo unde se deschide o farmacie Tei, se inchid toate pe raza de 2 km?
Cum incearca unu sa fie corect si sa aiba preturi ok, cum apar unii care ii dau in cap ca le strica "pretul".
Am lucrat in mediul farma si erau adaosuri de 80-200%. Alea mai mari la cosmetice exotice, dar totusi. Nu profiti de necazul altuia si il mai strangi si de gat.

#47
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 03.01.2007

View Postandreic, on 19 noiembrie 2018 - 14:02, said:

Toti au adaosuri mari, nu traieste nimeni fara adaosuri in bransa Deci ganditi bine de unde vin preturile...
Iluzia este exact asta ca ei nu ar avea... un confort psihic dar atat.

Bun. Atunci care este explicatia din punctul tau de vedere? Cea cu pastilele fake este ridicola Posted Image
"Pastile" fara argumente poate arunca oricine.

Preturi de dumping nu au, iti spun pe probate.
Am gasit scutece, creme, sampoane la aceleasi preturi ca in supermarket-uri. Asa cum fac profit cei cu supermarket-urile din acele produse, asa fac si ei.

Din punctul meu de vedere le merge bine datorita motivelor de mai jos.
Volum mare
Numar mic de puncte de lucru, implicit mai putin angajati (productivitate mare).
Faptul ca probabil 70% din vanzari le fac din compensate. Nu neaparat pentru ca ar castiga multi bani din compensate, dar iarasi, vorbim de volum si de un target foarte bine tintit (batranii).
In marea majoritate a lanturilor de farmacii cam bate vantul, pe cand la ei, indiferent de ora/zi, sunt niste cozi imense.
Lanturile de farmacii se bazeaza pe nevoia imediata si pe proximitate. Un paracetamol, un nurofen etc.
Cu alte cuvinte, vrei sa-ti cumperi pastile din mall-ul x de langa casa, sau de la parterul blocului, platesti.

La o scurta cautare pe mfinante:
Sensiblu
CA: 1,6 miliarde lei
Profit net: 22 milioane lei
Angajati: 2800 (in toata tara)
Puncte de lucru: 68!! (numai in Bucuresti)

Farmacia Tei
CA: 300 milioane
Profit net: 10 milioane
Angajati: 280
Puncte de lucru: 4

Cred ca au gasit sweet-spot-ul acestei afaceri si atat.
In loc sa-si parieze pe un marketing agresiv cu zeci, sute de puncte de lucru si reclame stupide la TV sau card-uri de fidelitate, au pariat pe preturi mici si atat.
Si din datele de pe mfinante, se pare ca au castigat Posted Image

P.S.
Referitor la profituri nesimtite, farmaciile probabil sunt in top, dar mai sunt pe piata destule exemple.
Unul din ele, afacerea cu ochelarii de soare.
Vezi promotiile de toamna/iarna. 50-70% reducere sau a doua pereche gratis si nu cu preturi marite cu o luna inainte. De unde oare?
Ori iti imaginezi ca prefera sa-i dea in pierdere doar ca sa scape de stoc? Posted Image)

Edited by tomtom, 19 November 2018 - 15:49.


#48
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Eu incerc sa gasesc explicatia corecta, nu sa fac teoria conspiratiei... Cumpar si eu de la ei daca am sume mari de cheltuit pe produse altele decat medicamente (se pot comanda online) - sic ca le fac si reclama! :)  Nu merita stat la cozile lor pentru retete compensate, parerea mea ...

#49
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 03.01.2007

View PostMembruAnonim, on 19 noiembrie 2018 - 15:50, said:

Eu incerc sa gasesc explicatia corecta, nu sa fac teoria conspiratiei... Cumpar si eu de la ei daca am sume mari de cheltuit pe produse altele decat medicamente (se pot comanda online) - sic ca le fac si reclama! Posted Image  Nu merita stat la cozile lor pentru retete compensate, parerea mea ...

Nu merita pentru tine. Esti tanar probabil, ai o viata activa. Nu ai timp de pierdut la cozi.
Pentru o persoana in varsta, care mai este si bolnava, care-si dramuieste fiecare leu merita.

Mai mult decat atat:
Gaseste toate medicamentele intr-un singur loc
Se duce stiind ca nu va primi raspunsul ca farmacia a ramas fara fonduri

Edited by tomtom, 19 November 2018 - 15:56.


#50
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postlaud, on 19 noiembrie 2018 - 15:54, said:


cand in realitate in orice domeniu sunt produse care au adaosuri de XXX % sau chiar XXXX %
Nu cred ca ai auzit de economia de piata ...

View Postlaud, on 19 noiembrie 2018 - 15:58, said:

Cand dupa 30-40 de ani de munca ai o pensie sub un punct de pensie, sa vezi ce conteaza si o difereta de pret de 10% nu mai zic de alte diferente mai mari.
Absolut de acord. Pentru o persoana activa insa cele 3 ore sunt mult mai valoroase decat cei cativa lei reducere....

#51
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View Posttomtom, on 19 noiembrie 2018 - 15:40, said:

Bun. Atunci care este explicatia din punctul tau de vedere? Cea cu pastilele fake este ridicola Posted Image
"Pastile" fara argumente poate arunca oricine.
Pai am spus, comanda substantele la producatori ieftini din Asia si India nu de la Bayern samd... si atunci isi trag comisionul dar pot sa fie mai ieftini.

#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Posttomtom, on 19 noiembrie 2018 - 15:56, said:

Nu merita pentru tine. Esti tanar probabil, ai o viata activa. Nu ai timp de pierdut la cozi.
Pentru o persoana in varsta, care mai este si bolnava, care-si dramuieste fiecare leu merita.

Mai mult decat atat:
Gaseste toate medicamentele intr-un singur loc
Se duce stiind ca nu va primi raspunsul ca farmacia a ramas fara fonduri
Vad lucrurile putin diferit:
O persoana bolnava si in varsta nu sta la o coada in picioare 2-3 ore.
Medicamente gasesti oriunde exista un farmacist constiincios si responsabil...  Acolo unde de obicei angajatii nu-si dau interesul este de obicei patronul care se ocupa cu asta.
Povestea cu fondurile a disparut de cativa ani buni... Nu mai exista acel plafon de care pomenesti tu

#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
La retetele decontate am observat ca merge greu, procedura probabil e mai greoaie. Daca platesti cash insa nu e problema. Medicamentele  pe retetele decontate in general au toate pretul impus prin legislatie si deci chiar nu se castiga mai nimic indiferent de farmacie. De asta spuneam ca nu merita pierdut timpul... alergat aiurea prin Bucuresti si stat la cozi uriase.

#54
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,292
  • Înscris: 22.04.2017

View PostMembruAnonim, on 19 noiembrie 2018 - 12:45, said:

Am vazut preturi foarte bune la ei. Chiar suspect de mici fata de alte farmacii sau chiar fata de alte lanturi farmaceutice. Cozi mari ca la supermarket, normal.
O farmacista mi-a bagat soparla cum ca produsele lor nu ar fi originale. Am observat ca ambalajul unui medicament cumparat de la ei este intradevar diferit de ambalajul din farmaciile concurente, desi ca informatii si prezentare contine aceleasi repere. Asta m-a pus pe ganduri...
Aveti idee care e faza?
Da, sunt false.  La fel ca parfumurile de pe Aoro/Notino.   :) Elvis, cand vine in Romania, tot de la ei cumpara.  :)

Cum apare unu' care vrea sa se impuna spargand uniformitatea preturilor, cum apar pareristii sa arunce cu noroi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate