Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

Combina Frigorifica / Frigider partea a II-a

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1686 replies to this topic

#1009
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,859
  • Înscris: 12.05.2006
Ce legatura au nevoia de cunoștințe cu evaluarea personala expertizei pe electrocasnice a unei companii de IT? Nici macar in cazul respectivei companiei nu e nevoie de asa ceva. Comanzi un SBS cu gaura de dozator si in el montezi o tableta cu un soft (sdk sau alta sursa, nu conteaza). Pe o logica primara, un SBS chel este 2700 ron, deci diferenta ramane la tableta. Si personal nu cred ca pun ei tableta de 2000 ron acolo... Anyway, solutii smart premium exista deja - vezi sbs-ul unor coreeni cu ditamai touchscreenul aproape cat toata usa sau Combinele facute de niste nemți cu camera in interior, wifi (inclusiv acces de pe date mobile) si app aferent...

View PostMMike, on 05 septembrie 2022 - 12:02, said:

Daca Allview s-a pus pe facut si frigidere si sunt la fel de "bune" ca produsele lor electronice....

Nu s-au pus pe facut, ci pe cumpărat en-gross si "tunning"

#1010
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,080
  • Înscris: 25.04.2016

View Postplimbaretul, on 05 septembrie 2022 - 19:37, said:

Nu s-au pus pe facut, ci pe cumpărat en-gross si "tunning"
Asta e clar. Dar depinde de la cine au cumparat !
Insa mai simplu era invers, sa vanda ce fac de obicei, unora care fac electrocasnice.

View Postplimbaretul, on 05 septembrie 2022 - 19:37, said:

Anyway, solutii smart premium exista deja - vezi sbs-ul unor coreeni cu ditamai touchscreenul aproape cat toata usa sau Combinele facute de niste nemți cu camera in interior, wifi (inclusiv acces de pe date mobile) si app aferent...
Clar ca exista si nu de putin timp, ca doar n-au inventat Allview apa calda. Sunt cei de la LG, parca si Samsung si nemti care fac, dar astia, se cunosc pe piata, sunt branduri de electrocasnice nu de tablete (de 2 lei).

View Postplimbaretul, on 05 septembrie 2022 - 19:37, said:

Pe o logica primara, un SBS chel este 2700 ron, deci diferenta ramane la tableta. Si personal nu cred ca pun ei tableta de 2000 ron acolo...
Probabil ca asta ar fi o posibila explicatie cu Allview si electrocasnicele. Electrocasnicele costa destul de mult in general fata de o tableta. Din electrocasnice vor sa faca bani mai multi (cel putin asta spera).... Si daca adauga un sistem smart care ia fata la fraieri, cica poate poate....

#1011
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007

View Postc_anicai, on 08 septembrie 2021 - 07:49, said:

7,5 grade am cu termostatul pe 2,5, termometrul lasat de ieri pe raftul din mijloc la usa,
combina beko RCSA366K40WN
este ok ?

M-am fraierit cu  modelul asta, acum nu coboara mai jos de 11 grade cu termostatul lasat pe 3,5 :(

#1012
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,080
  • Înscris: 25.04.2016
In Turcia e mai cald.

#1013
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,383
  • Înscris: 13.01.2011

View Postc_anicai, on 11 septembrie 2022 - 13:48, said:

M-am fraierit cu  modelul asta, acum nu coboara mai jos de 11 grade cu termostatul lasat pe 3,5 :(

Huaa! 🙄
În frigider îmi poate face și pe minus, trebuie să fiu atent cum reglez, că altfel mă trezesc cu salata înghețată.
Dar, este model mai vechi, cu două compresoare.

#1014
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 05.11.2009
Beko sunt niște pocnitori. Am returnat unul după 2 ani jumătate pentru că se umplea de apă și frigiderul și congelatorul. Cei de la service au recunoscut că majoritatea au această problemă și e un defect de proiectare. Noroc că am avut garanția 5 ani. Nici nu au comentat pra mult că i-am amenințat cu ANPC-ul.

#1015
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Beko l-am dat la maxim sa raceasca sase grade si are doar un an de functionare. Faza e ca pe moment nu-mi permit alta si nici n-am unde muta continutul, insa mai am una indesit defecta veche de cca 7 ani care sper sa fie reparabila, inca n-am chemat nici un meserias.

Edited by c_anicai, 14 September 2022 - 07:39.


#1016
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,383
  • Înscris: 13.01.2011
Păi stai puțin, la 6° este deja bine.
Trage de el cît poți și asta este.

#1017
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
E mai bine insa cu termostatul la maxim ma gandesc ca am consum mare de curent, voi vedea ce se intampla si intre timp ma pregatesc de bani sa repar vechea combina indesit.

#1018
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,383
  • Înscris: 13.01.2011
La frigidere nu se face economie de curent, ele pur și simplu trebuie să aibă în interior temperatura corectă.

#1019
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Daca nu ma gandeam la consumul de curent puteam tine si indesitul in priza ca tot mai racea cat de cat dar nu se mai oprea din bazait iar temperatura nu cred ca mai cobora sub 10-11 grade.

Edited by c_anicai, 15 September 2022 - 05:53.


#1020
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Uita-te atent(a) in frigiderul indesitului dupa umflaturi ale plasticului din spate. Daca vezi asa ceva, poti sa-i faci vant. Nu stiu de ce, dar am asa o presimtire. Eu am avut un indesit, cred ca luat nou acum vreo 6 ani, deci probabil cam cand l-ai luat si tu. 2,5 ani m-a tinut. Niste jeguri. Nu cred ca vreau sa mai aud de firma asta, chiar de i-ar lua Miele.

#1021
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Am sa ma uit, chiar daca nu se poate repara nu-l arunc, e scos deja pe casa scarii la bloc unde stau dar tin iarna in el cartofi ca nu ingheata.

#1022
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,080
  • Înscris: 25.04.2016

View Postcrisstonne, on 15 septembrie 2022 - 01:21, said:

La frigidere nu se face economie de curent, ele pur și simplu trebuie să aibă în interior temperatura corectă.
Exact.
Dar cand vine iarna, isi scoate pe balcon sau in curte manacarea si are 0 consum electric :)

#1023
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,383
  • Înscris: 13.01.2011
Nu prea cred.
Poate scoate unele alimente, dar nu pe toate.
A, dacă te referi la frigider, poate, dacă locuiește în zone reci, dar, ce este de ținut la congelator, se ține la congelator, nu este de joacă cu fluctuațiile de temperatură la anumite alimente.

#1024
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Congelatorul la beko am sa-l mai golesc in timp si sa mut in lada frigorifica dar pe moment ambele-s pline. Sotia si copii fac nonstop cumparaturi pe motiv ca vine criza insa nu prea e ok nici de pastrat alimentele congelate si apoi curentul costa.
Am sa ma interesez daca indesitul e reparabil ca sa-l am de rezerva, e model BIAA 12P cumparat in sept 2015

Edited by c_anicai, 15 September 2022 - 23:10.


#1025
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,859
  • Înscris: 12.05.2006
Macar folositi metoda FIFO la consum/ scoatere din congelator? :-)

#1026
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
N-am auzit inca de aceasta metoda Posted Image

Edited by c_anicai, 16 September 2022 - 17:10.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate