Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Cum se cumpara un telefon resigilat

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu mă certam cu tine. Sunt curios dacă este reglementată cumva această revânzare că eu nu găsesc vreo lege.
Adică există vreo obligație legală de a goli device-ul de conținut sau nu. Că asta reclami tu și sunt curios dacă există vreun temei legal.

#20
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,678
  • Înscris: 24.11.2015
Din cate stiu toate telefoanele revin la setarile din fabrica si sunt golite.
De exemplu tu trimiti telefonul in service ca are o pata pe ercan si ei iti dau stornare, iar telefonul il repara si il vand resigilat. Tie ti-ar conveni sa iti gaseasca cineva poze si filmari cu tine ? Nu cred. E vorba de confidentialitate.
Nu ma deranjeaza ca are poze, le sterg si gata, insa mi s-a parut ciudat, deoarece e prima data cand mi se intampla acest lucru.
Eu doar v-am povestit ce am patit cu cei de la Altex , nu trebuie sa veniti sa ma criticati ca nu am facut bine ce am cumparat, ca ce asteptari aveam la acest pret, etc. Nu am zis ca e un telefon prost sau ca nu sunt multumit de performantele lui.

#21
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postwaterman, on 16 octombrie 2018 - 14:19, said:

Nu mă certam cu tine. Sunt curios dacă este reglementată cumva această revânzare că eu nu găsesc vreo lege.
Adică există vreo obligație legală de a goli device-ul de conținut sau nu. Că asta reclami tu și sunt curios dacă există vreun temei legal.

totusi il cumpara din magazin, indiferent de pret, chiar daca e resigilat (la mana a doua).... spune destul de multe de calitatea serviciilor lor...daca nu pot da un amarat de reset la telefon, e   un pericol pentru cel care l-a adus inapoi (furt de identitate) si risca sa-l scarbeasca si pe cel care l-a cumparat   ;)....

#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,690
  • Înscris: 07.02.2003

View PostTruculMagic, on 16 octombrie 2018 - 13:05, said:

Chiar asa servicii au cei de la altex ? Nu verifica nici macar ce trimit ?
Da si tu factory reset, asa e normal.

#23
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostTruculMagic, on 16 octombrie 2018 - 14:26, said:

Din cate stiu toate telefoanele revin la setarile din fabrica si sunt golite.
De exemplu tu trimiti telefonul in service ca are o pata pe ercan si ei iti dau stornare, iar telefonul il repara si il vand resigilat. Tie ti-ar conveni sa iti gaseasca cineva poze si filmari cu tine ? Nu cred. E vorba de confidentialitate.
Nu ma deranjeaza ca are poze, le sterg si gata, insa mi s-a parut ciudat, deoarece e prima data cand mi se intampla acest lucru.
Eu doar v-am povestit ce am patit cu cei de la Altex , nu trebuie sa veniti sa ma criticati ca nu am facut bine ce am cumparat, ca ce asteptari aveam la acest pret, etc. Nu am zis ca e un telefon prost sau ca nu sunt multumit de performantele lui.

eu ma bucur ca ai povestit aici :)

#24
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 08.08.2002
Noroc ca manelistul care l-a detinut anterior nu si-a setat vreo parola pe el ca atunci chiar aveai motiv sa te superi ...
Te incalzea mai mult daca telefonul era resetat dar cu zgarieturi ?  Conteaza mai mult sa fie fara urme de utilizare fizice, alea de soft in 5 min ai scapat de ele ...

#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,690
  • Înscris: 07.02.2003

View PostTruculMagic, on 16 octombrie 2018 - 14:26, said:

Din cate stiu toate telefoanele revin la setarile din fabrica si sunt golite.
Exact, au uitat ei sa faca, da-i tu.

#26
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postandreic, on 16 octombrie 2018 - 14:31, said:

Exact, au uitat ei sa faca, da-i tu.

mai e un caz postat aici, aparent e ceva comun la ei ;)

#27
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,678
  • Înscris: 24.11.2015

View Postandreic, on 16 octombrie 2018 - 14:31, said:

Da si tu factory reset, asa e normal.

Acuma ii fac updateurile de SO , nu stiu de ce nu il face direct pe ultimul... le face pe rand pe toate... sunt la al 2-lea deja.
M-am gandit sa impartasec cu voi intamplarea... se pare ca mai bine nu o faceam.

#28
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostTruculMagic, on 16 octombrie 2018 - 14:37, said:


Acuma ii fac updateurile de SO , nu stiu de ce nu il face direct pe ultimul... le face pe rand pe toate... sunt la al 2-lea deja.
M-am gandit sa impartasec cu voi intamplarea... se pare ca mai bine nu o faceam.

EU SUNT DE PARTEA TA, AM SI ZIS...DAR TU NU...BATMAN, BATMAN.....:(

#29
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostTruculMagic, on 16 octombrie 2018 - 14:26, said:

Din cate stiu toate telefoanele revin la setarile din fabrica si sunt golite.
De exemplu tu trimiti telefonul in service ca are o pata pe ercan si ei iti dau stornare, iar telefonul il repara si il vand resigilat. Tie ti-ar conveni sa iti gaseasca cineva poze si filmari cu tine ? Nu cred. E vorba de confidentialitate.
Nu ma deranjeaza ca are poze, le sterg si gata, insa mi s-a parut ciudat, deoarece e prima data cand mi se intampla acest lucru.
Eu doar v-am povestit ce am patit cu cei de la Altex , nu trebuie sa veniti sa ma criticati ca nu am facut bine ce am cumparat, ca ce asteptari aveam la acest pret, etc. Nu am zis ca e un telefon prost sau ca nu sunt multumit de performantele lui.
"Din câte știu" nu ține loc de lege sau regulă. Atâta timp cât nu ne dai o lege ceva asta e doar bârfă.

Ce zici tu că e nemulțumire e ceva normal generat de fluxul imens de marfă.

Nu te-a criticat nimeni colegule, nu mai fi așa sensibil. Am zis doar că nu-i ceva așa mortal că n-au șters ăștia manelele din telefon.
Eu personal nu cumpăr de la Altex decât forțat.

#30
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

View PostTruculMagic, on 16 octombrie 2018 - 13:23, said:

Ii dau folia jos si il bag in spirt Posted Image
E un fel de smecherie la sunet , are 2 boxe in spate si se aude foarte fain si tare, probabil de aia l-a luat. Numa bun ca aude bunica apelurile.
Dolby Atmos e chiar misto. Mi-a trecut prin mana un K5 Plus si se auzea f misto. La 180 lei e pomana. Eu il luasem pentru copil si am dat 400 lei la Emag pe un resigilat. Chiar si asa, a meritat banii pt ca a ramas in familie, la altcineva.

#31
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,678
  • Înscris: 24.11.2015

View PostMD, on 16 octombrie 2018 - 14:31, said:

Noroc ca manelistul care l-a detinut anterior nu si-a setat vreo parola pe el ca atunci chiar aveai motiv sa te superi ...
Te incalzea mai mult daca telefonul era resetat dar cu zgarieturi ?  Conteaza mai mult sa fie fara urme de utilizare fizice, alea de soft in 5 min ai scapat de ele ...

Telefoanele cu android le rezolv usor daca au parola pe ele... Posted Image (nu sunt hot de telefoane daca asta reiese... am gasit samsung scump si l-am returnat proprietarului si nu i-am luat nici banii pe care a vrut sa mi ofere drept recompensa).
La emag scrie in descriere in ce stare se afla, uneori are si poze. La altex absolut nimic, asa ca am zis sa aflu pe "pielea mea". Telefonul prezinta zgarieturi pe folia de protectie pe care o sa o dau jos, in rest functioneaza bine, zgarieturi pe carcasa nu are. La 180lei sa primesc un telefon cu 2 ani garantie, sa mai fie si smart... cu 2gb ram, ecran hd, sunet foarte bun... e chiar ok Posted Image Pentru asta altex are o bila alba, insa una neagra deoarece nu verifica ce trimit.

View Postwaterman, on 16 octombrie 2018 - 14:39, said:

nu te-a criticat nimeni colegule, nu mai fi așa sensibil. Am zis doar că nu-i ceva așa mortal că n-au șters ăștia manelele din telefon.
Eu personal nu cumpăr de la Altex decât forțat.

Macar de erau manele mai faine... dar asa niste lautari de slaba calitate. Posted Image
Am luat de la Altex, deoarece in "mintea mea" stiu ca Altex e un magazin mare si ofera servicii calumea, acum cateva luni am luat un LED TV de la ei si a fost ok , ce m-a mirat este ca daca am probleme la el, pe garantie trebuie sa il duc in magazinul de unde l-am luat , nu pot sa fac o cerere online ca pe emag cum ar fi normal.

Edited by TruculMagic, 16 October 2018 - 14:42.


#32
puiu_pe_diezel

puiu_pe_diezel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 01.10.2018

View PostGif2D, on 16 octombrie 2018 - 13:42, said:

Cam așa este și la resigilate. Ar trebui să fie „curățată camera”, măcar un factory reset
Imposibil din cauza GDPR.Daca revenea clientul si spunea ca si-a uitat date personale pe el, si tu le stergeai fara permisunea lor, tu incalcai GDPR-ul si erai concediat iar firma incalca GDPR-ul si isi
lua cel putin amenzi cu sacul, daca nu cumva retragerea licentei de functionare.

#33
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

View Postwaterman, on 16 octombrie 2018 - 13:39, said:

Acum lăsând glumele la o parte, e un telefon resigilat. Ce vroiai să șteargă Altexu telefonu sau cum ?
In mod normal, da. La resigilate scrie "Produsul a fost testat in conditii normale, functionare perfecta!" (citat de pe site-ul lor). Deci, trece prin service, cel putin teoretic. Sa nu il resetezi cand ajunge la ditamai firma in service e lipsa de profesionalism sau nepasare. Utilizatorul anterior are o scuza, poate e bolovan cu IQ 50 sau nu i-a pasat. Dar firmei care il resigileaza si il baga din nou la vanzare...

#34
puiu_pe_diezel

puiu_pe_diezel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 01.10.2018

View PostMagicwisewolf, on 16 octombrie 2018 - 14:42, said:

Sa nu il resetezi cand ajunge la ditamai firma in service e lipsa de profesionalism sau nepasare
Nope, e din cauza GDPR, stie Altexul ce stie, de aceea a ales solutia cea mai eftina pt a nu incalca GDPR-ul.

Edited by puiu_pe_diezel, 16 October 2018 - 14:44.


#35
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,678
  • Înscris: 24.11.2015

View Postpuiu_pe_diezel, on 16 octombrie 2018 - 14:42, said:

Imposibil din cauza GDPR.Daca revenea clientul si spunea ca si-a uitat date personale pe el, si tu le stergeai fara permisunea lor, tu incalcai GDPR-ul si erai concediat iar firma incalca GDPR-ul si isi
lua cel putin amenzi cu sacul, daca nu cumva retragerea licentei de functionare.

Bun, atunci rog proprietarul sa vina la mine sa isi stearga singur pozele. Posted ImageNumai cefe late am prin album... Posted Image

#36
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Dacă pozele sale sunt pe telefonul meu (cu acte, acum), pot folosi cum cred de cuviință acele fotografii conform GDPR? Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate