Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Rusii iau cu asalt piata europeana de retail

* * * - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
494 replies to this topic

#73
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postkarax, on 15 octombrie 2018 - 14:12, said:

mai ales ca mi se pare o mare capcana a rusilor.  pe de-o parte au pret de monopol pe petrol, pe care il vand scump ,  si pe de alta parte vor concurenta corecta cu magazinele alea , care de fapt  sunt  practic ale statului rusesc la ce patroni au.  De fapt ce se intampla e ca noi platim  petrolul ca sa sustinem din bugetul rusesc armamentul lor si cu afacerile lor cu statul , adica sa vina tot ei in Romania si sa ne dea peste cap afacerile si balantele comerciale.  Ntz ntz, corect ar fi sa le punem taxa la vama in concordanta cu monopolul  de pe piata petroliera....

Cel mai amuzant e ca fanii rusilor au urlat de bcuurie cand Rusia a interzis importurile de alimente din UE dar acum se dau de ceasu mortii ca noi trebuie sa cumparam produse rusest si sa le acordam aceleasi conditii.....Posted Image
Si frumos ca exemplele pana acum sunt de dulciuri moldovenesti, un magazin bulgaresc si ala care a ramas cu fixatia masinii frantuzesti care e ruseasca....

Efectiv mai , spuneti un brand de ceva care se va vinde in mazzaginul ala si ne va face sa uitam produsele UE.
Si mai bun si mai ieftin, ceva...orice.

#74
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Din postul de debut reiese ca in Germania se deschide ceva magazin siberian.De unde reiese ca rusii iau cu asalt piata EUROPEANA nu stiu .Topic de  panarama muscaleasca si flame .
Am plecat .Dasfidania .

#75
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,586
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Nu stiu cu ce produse or veni rusii

Daca n-ar fi o problema, ar aduce tancurile...

#76
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
[ https://p5.focus.de/img/fotos/origs9754150/3483885831-w630-h413-o-q75-p5/svetofor.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

wow......


[ https://www.german-retail-blog.com/news/media/1/A-Torgservis-store-in-Russia-photo-LZ-Retailytics-3088-detail.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


wow

[ https://www.german-retail-blog.com/news/media/1/A-Torgservis-store-in-Russia-photo-LZ-Retailytics-3090-detail.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


wow

Edited by Jammalan-the-Prophet, 15 October 2018 - 14:40.


#77
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,609
  • Înscris: 05.12.2005

View Posteiffel, on 15 octombrie 2018 - 14:35, said:

ar aduce tancurile...
Rachetele le pot trimite fără să plătească taxe vamale...

#78
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,596
  • Înscris: 17.08.2007
Am incercat si vestitele dulciuri Bucuria si am intrat si in magazinele rusesti recent deschise prin Bucuresti dar nu m-au dat pe spate, mi s-au parut cel mult mediocre desi am vrut sa le dau o sansa din dorinta de a incerca ceva nou. Sotia a avut ocazia sa lucreze pe un proiect la Moscova dar a zis ca nu a gasit cine stie ce chestii deosebite si pe la ei, tot produsele occidentale erau baza.
Tot bancherii fac dulciurile bune :)

Edited by atupi, 15 October 2018 - 14:45.


#79
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018

View PostGingisHan2015, on 15 octombrie 2018 - 14:22, said:

Nu vorbim de produse chinezesti .Ci de cele rusesti .Balsoi au construit dintotdeauna .Calitativ erau cu mult sub cele nemtesti, frantuzesti, chiar si italiene .
Ei construiau mult si prost, ca sa acopere o piata imensa pe care insa nu reuseau .
Luau din Romania o multime de produse, mobilier, masini si utilaje agricole, grape, pluguri, discuri, treninguri si costume din confectii si tricotaje,medicamente, mii de produse care la ei erau de negasit .
Si perdele de la Pascani, si stofe de la Buhusi, lemn in bustean,  cherestele, masini unelte ,etc .

Nu construiau mult si prost, construiau simplu, masiv si eficient. Imi aduc aminte de masinile Moskvich 412 , simple, robuste , sasiu solid , puteai sa treci cu ele peste tot, se stricau foarte rar in comparatie cu daciile noaatre.

#80
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,131
  • Înscris: 03.07.2008

View Postrosix, on 15 octombrie 2018 - 13:32, said:


Vezi ca e un magazin cu specific rusesc in Bucuresti pe la Piata Sfanta Vineri... Du-te pe acolo intr-o operatiune de documentare...

Il stiu, e toata ziua gol, bate vantul prin el.

A mai fost unul la intersectia Pantelimon cu Chisinau (fost Socului) dar a tras obloanele in mai putin de 1 an!

Calitate, tata, nu gluma! Posted Image Posted Image Posted Image

#81
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,609
  • Înscris: 05.12.2005
Sau camioanele KRAZ, care nu ştia nimeni câtă motorină consumă, dar ieşeau din orice noroaie.

#82
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View PostJammalan-the-Prophet, on 15 octombrie 2018 - 14:38, said:

Uite aici cum arata in realitate magazinele rusesti Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BGOix80Icn4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2prqKjamMPA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by diegodanny, 15 October 2018 - 14:47.


#83
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,609
  • Înscris: 05.12.2005
Magazinele siberiene vând oricum numai produse congelate.

#84
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Omule, ala e lantul de magazine de care se vorbeste!
Nu  imi arata ALTE magazine.

Vorbim de TS markt, da?

#85
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View PostDormi_Hete, on 15 octombrie 2018 - 13:22, said:

Lantul rus de supermarketuri TS-Markt a anuntat ca pregateste deschiderea a peate 100 de magazine tip discount in Germania.

https://www.msn.com/...KT?ocid=crossde

Ne-am saturat ca toata aceasta piata sa fie controlata doar de cativa granzi occidentali care ofera aceleasi produse de calitate indoielnica si din ce in ce mai scumpe. Sper sa aduca multe produse rusesti.
pe aici se cumpără o grămadă de vitrine ale magazinelor falimentate ruseşti... din Germania...o fi şi ăsta un plan bine pus la punct... nemţii nu se joacă pe banii lor....din moment ce vînd aici contrafaceri la preţ triplu...plătind salarii de 4 ori mai mici.

Edited by sarac.lipit, 15 October 2018 - 14:48.


#86
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostDormi_Hete, on 15 octombrie 2018 - 13:22, said:

Ne-am saturat ca toata aceasta piata sa fie controlata doar de cativa granzi occidentali care ofera aceleasi produse de calitate indoielnica si din ce in ce mai scumpe. Sper sa aduca multe produse rusesti.
Hmm...
Astia nici benzina de calitate normala nu sunt in stare sa vanda. Sau nu iti alimentezi Lada de la Lukoil?
Ce produse de calitate vrei sa iti aduca?

Edited by underb, 15 October 2018 - 14:48.


#87
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postdiegodanny, on 15 octombrie 2018 - 14:45, said:

Uite aici cum arata in realitate magazinele rusesti Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BGOix80Icn4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2prqKjamMPA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Muahahhahahahahahahhahahahahah
Hahahahahahhahahahahahahahahhahahahahahahahhaha
Hahahahhahahahahahahhahahahahahahahhahahahahahhahaha

[ https://i.imgur.com/oklVPWx.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


https://en.wikipedia...us_(hypermarket)

Quote

Globus Hypermarket Holding (Globus SB-Warenhaus Holding GmbH & Co. KG) branded as Globus is a German retail chain of hypermarkets, DIY stores and electronics stores.


#88
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,131
  • Înscris: 03.07.2008

Quote

Rusii iau cu asalt piata europeana de retail

View PostDormi_Hete, on 15 octombrie 2018 - 13:22, said:

Lantul rus de supermarketuri TS-Markt a anuntat ca pregateste deschiderea a peate 100 de magazine tip discount in Germania.

https://www.msn.com/...KT?ocid=crossde

Ne-am saturat ca toata aceasta piata sa fie controlata doar de cativa granzi occidentali care ofera aceleasi produse de calitate indoielnica si din ce in ce mai scumpe. Sper sa aduca multe produse rusesti.

Povesti de adormit copiii!

100 de magazine nu inseamna luare cu asalt la suprafata si populatia Germaniei.

Spre comparartie, in Bucuresti, Mega Image are 430 de magazine si asta nu inseamna decat 5% din magazinele din Capitala

#89
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,786
  • Înscris: 01.10.2002

View Postsarac.lipit, on 15 octombrie 2018 - 14:47, said:

pe aici se cumpără o grămadă de vitrine ale magazinelor falimentate ruseşti... din Germania...o fi şi ăsta un plan bine pus la punct... nemţii nu se joacă pe banii lor....din moment ce vînd aici contrafaceri la preţ triplu...plătind salarii de 4 ori mai mici.
Chestia e destul se simpla. In Germania sunt peste 3 milioane de cetateni de origine din fosta Uniune Sovietica, majoritatea etnici germani, dar si imigranti rusi.
Asa cum svabii si sasii nostri plecati acolo gatesc in continuare sarmale si mai manca cate o ciocolata cu rom sau un borcan de zacusca, la fel si cei veniti din fosta URSS mai au inca nostalgii si obisnuinte culinare. Inclusiv la unele Kaufland din Germania exista standuri speciale cu mancare ruseasca.
[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/de/Russian_food_at_Kaufland_supermarket_in_Germany.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Dar asta e o chestie strict specifica zonelor cu multi imigranti rusi, n-o sa reuseasca magazinele respective sa inlocuiasca lanturile traditionale europene...

#90
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015

View Postmihaicozac, on 15 octombrie 2018 - 14:43, said:

Sau camioanele KRAZ, care nu ştia nimeni câtă motorină consumă, dar ieseau din orice noroaie.
Nu e mai simplu sa faca drumuri ca sa nu mai aiba noroaie ? Kraz avem si noi inca cateva in dotare, transportor-remorcher pentru tancuri .Destul de robuste, tari, iti faci treaba cu ele, nu-i vorba .
Dar total nerentabile ca si consum, poluante, si greoaie .Umbli cu cisterna dupa ele in mars, cum umbla si "portavionul"   " Admiral Kudsnetszov " cu remorcherele aproape pe mare ! Sa fie, sa nu trebuiasca ! Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate