Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Rusii iau cu asalt piata europeana de retail

* * * - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
494 replies to this topic

#37
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

View PostWotan, on 15 octombrie 2018 - 13:39, said:

Sus Lada! Traiasca UAZ!
French Groupe Renault own 61.1 % stake in the Alliance Rostec Auto, which in turn own 83.5 % stake in AvtoVAZ

Edited by adrian_r5, 15 October 2018 - 13:53.


#38
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005

View PostGingisHan2015, on 15 octombrie 2018 - 13:52, said:

Poate cineva sa explice cu argumente cum poate Rossia sa vanda fara taxe suplimentare in tarile membre UE,  din care maica nu face parte ? Spasiba !
Păi magazinul e rusesc, nu şi produsele.

#39
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,628
  • Înscris: 15.01.2017

View PostGingisHan2015, on 15 octombrie 2018 - 13:52, said:

Poate cineva sa explice cu argumente cum poate Rossia sa vanda fara taxe suplimentare in tarile membre UE,  din care maica nu face parte ? Spasiba !

Depinde ce si cum sa vanda. Nu exista taxe in plus pentru companii cu capital rus deschise in EU. Nu sunt taxe suplimentare pentru marfa comercializata in acestea dar care provine din EU. Sunt taxe vamale conform taric, pentru produse non EU ce se vand prin firme cu capital rus sau european sau ameircan sau oricare ar fi el, in acelasi cuntum, nu conteaza.



#40
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004

View Postdiegodanny, on 15 octombrie 2018 - 13:33, said:

Aia care ne-am saturat sa fim colonia ue....
Pai daca voi sunteti astia inseamna ca o sa aiba o piata foarte mica de desfacere. Nu stiu daca merita.
Cel putin cele pe care le-au deschis deja, in comparatie cu cele din UE sunt varza totala, pe comparatie. Oricine poate sa verifice.
La magazinele rusesti gasesti doar conserve si alcool.

In conditiile astea prefer oricand un magazin UE.

Edited by Cris007, 15 October 2018 - 13:56.


#41
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,628
  • Înscris: 15.01.2017

View PostCris007, on 15 octombrie 2018 - 13:52, said:


In Bucuresti exista un astfel de lant de magazine, si  contine produse de calitate indoielnica.
Nu prea pricep de ce te preocupa pe tine aceasta non-stire.

Eu pricep.

#42
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View PostCris007, on 15 octombrie 2018 - 13:56, said:

Pai daca voi sunteti astia inseamna ca o sa aiba o piata foarte mica de desfacere. Nu stiu daca merita.
Cel putin cele pe care le-au deschis deja, in comparatie cu cele din UE sunt varza totala, pe comparatie. Oricine poate sa verifice.
La magazinele rusesti gasesti doar conserve si alcool.

In conditiile astea prefer oricand un magazin UE.
Oare ? pai magazinele alea or sa vanda aceleasi produse care le gasesti si la magazinele europene doar ca or sa faca concurenta celor europene si oamenii vor avea de castigat fiindca piata nu va mai fi dominata doar de cateva lanturi de magazine sa joace cu preturile cum vor ei.

#43
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Continua .Cum deschid rusii un magazin in UE ? Cum isi permit financiar ? Si in ce scopuri mai ales ? Legislatia europeana eu nu cred ca le permite o rentabilitate financiara incat sa deschida magazine  hipermarket .
Poate nu stiu eu .Dar astept de  la cei care se pricep cu adevarat .Adica stiu legislatie europeana,  nu cred ei ca se pricep, ca  d-aia nu am nevoie .

Edited by GingisHan2015, 15 October 2018 - 14:00.


#44
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View PostGingisHan2015, on 15 octombrie 2018 - 13:58, said:

Continua .Cum deschid rusii un magazin in UE ? Cum isi permit financiar ? Si in ce scopuri mai ales ? Legislatia europeana eu nu cred ca le permite o rentabilittae financiara incat sa deschida magazine  hipermarket .
Poate nu stiu eu .Dar astept de  la cei care se pricep cu adevarat .Adica stiu legislatie europeana nu cred ei ca se pricep ca  d-aia nu am nevoie .
La fel cum ue are magazine deschise in rusia.
Cu cat mai multe lanturi de magazine cu atat mai bine fiindca piata nu va mai fi dominata doar de cateva sa joace cum vor ei cu preturile plus ca acest lant de magazine va crea locuri de munca in ue Posted Image

Edited by diegodanny, 15 October 2018 - 14:01.


#45
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,628
  • Înscris: 15.01.2017

View Postdiegodanny, on 15 octombrie 2018 - 13:58, said:


Oare ? pai magazinele alea or sa vanda aceleasi produse care le gasesti si la magazinele europene doar ca or sa faca concurenta celor europene si oamenii vor avea de castigat fiindca piata nu va mai fi dominata doar de cateva lanturi de magazine sa joace cu preturile cum vor ei.

Pai invata-l si pe colegul rosix, el are senzatia ca aia vin cu produsele lor fabricate in cccp. Si gratis eventual.

#46
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007

View PostEpdm, on 15 octombrie 2018 - 13:34, said:



Mi-a adus un prieten niste dulciuri din r. Moldova, chiar ca era sa vomit, dar nu din cauza cantitatii si a calitatii. Bleah.
Sigur ți-e prieten? Ți-o fi adus ieftineala ieftinelilor.

#47
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,628
  • Înscris: 15.01.2017

View Postslai, on 15 octombrie 2018 - 14:01, said:


Sigur ți-e prieten? Ți-o fi adus ieftineala ieftinelilor.
Posibil. Nu zic ca ar fi imposibil.

#48
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View PostEpdm, on 15 octombrie 2018 - 14:01, said:

Pai invata-l si pe colegul rosix, el are senzatia ca aia vin cu produsele lor fabricate in cccp. Si gratis eventual.
Probabil ca or sa fie si produse rusesti cee ce este bine fiindca vor face concurenta celor europene care sunt la dublu standard.

#49
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Da . Clar .Deci legislativ nu ma poate nimeni lamuri. Sentimental doar .Mersi .Ziceam sa nu-l mai deranjez pe  unchiu Goagal .

#50
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008

View PostDormi_Hete, on 15 octombrie 2018 - 13:22, said:



Ne-am saturat ca toata aceasta piata sa fie controlata doar de cativa granzi occidentali care ofera aceleasi produse de calitate indoielnica si din ce in ce mai scumpe. Sper sa aduca multe produse rusesti.

Nici o problema, o sa le inlocuiesti cu produse rusesti de calitate si mai indoielnica. Probabil la fel de scumpe.

#51
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004

View Postdiegodanny, on 15 octombrie 2018 - 13:58, said:

Oare ? pai magazinele alea or sa vanda aceleasi produse care le gasesti si la magazinele europene doar ca or sa faca concurenta celor europene si oamenii vor avea de castigat fiindca piata nu va mai fi dominata doar de cateva lanturi de magazine sa joace cu preturile cum vor ei.

Tu vorbesti din inchipuite.
Eu vorbesc din probate. Magazin rusesc vs magazin din UE. Nu ai ce alege din magazinul rusesc, si crede-ma ca mi-ar place sa gasesc ceva de calitate, nici nu pricep cum isi inchipuie rusii ca pot sa concureze la produse ieftine. Orice aduc ieftin, pierd din start fiindca vine la conserva. La magazinele UE gasesti marfa proaspata.

#52
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007

View PostDaco_Get, on 15 octombrie 2018 - 13:29, said:


https://www.bucuria.md/rom


Cine sunteti "voi " ?

El, Galeo samd.

Edited by cris_ncs, 15 October 2018 - 14:10.


#53
Klasse

Klasse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 29.05.2006

View Postdiegodanny, on 15 octombrie 2018 - 13:58, said:

Oare ? pai magazinele alea or sa vanda aceleasi produse care le gasesti si la magazinele europene doar ca or sa faca concurenta celor europene si oamenii vor avea de castigat fiindca piata nu va mai fi dominata doar de cateva lanturi de magazine sa joace cu preturile cum vor ei.
Nivelul tău de inteligență e fascinant. Ai întrecut pensionarii!!!

#54
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostGingisHan2015, on 15 octombrie 2018 - 13:52, said:

Poate cineva sa explice cu argumente cum poate Rossia sa vanda fara taxe suplimentare in tarile membre UE,  din care maica nu face parte ? Spasiba !
mai ales ca mi se pare o mare capcana a rusilor.  pe de-o parte au pret de monopol pe petrol, pe care il vand scump ,  si pe de alta parte vor concurenta corecta cu magazinele alea , care de fapt  sunt  practic ale statului rusesc la ce patroni au.  De fapt ce se intampla e ca noi platim  petrolul ca sa sustinem din bugetul rusesc armamentul lor si cu afacerile lor cu statul , adica sa vina tot ei in Romania si sa ne dea peste cap afacerile si balantele comerciale.  Ntz ntz, corect ar fi sa le punem taxa la vama in concordanta cu monopolul  de pe piata petroliera....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate