Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

O cauză pierdută?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
DreamBig

DreamBig

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.09.2018
Salutări!

După ce am devenit mai conștient în legătură cu ce se întâmplă în viața asta, mi-am pus palmele în cap.
19 ani, la A.S.E. (știu, știu...) vreau să învăț programare c++ și nu știu dacă e prea târziu pentru mine să încep.
Țin să menționez că am fost la filologie... deci sunt bombă. Totuși nu vreau să explodez.

Sunt dornic, dispus la sacrificii. Nu sunt ahtiat după bani, totuși mă gândesc la viitor. Nu vreau să fac parte din armata asta de plebei de-i vezi peste tot în țară.
Obișnuiam să am o afinitate pentru matematică (în clasa a 8-a am luat 10 curat la examen).. soarta și părinții nu m-au împins către domenii tehnice.

Se mai poate? I mean... eu simt că pot, dar gândul că ma apuc la 19 ani (când alții s-au apucat la 14) mă cam dă înapoi.

#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Atii au fost si mai precoci si in final tot la aranjat marfa in rafturi la hipermarket-uri au esuat.
De ce nu-l iei ca exemplu pe vanghele, a luat bacu´ la 50 de ani, negoita, cu bacu´luat la 30 de ani,...
Deci "Daca vrei, poti. Si daca mai poti, mai vrei"!

Edited by myshyk, 23 September 2018 - 11:55.


#3
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
La ASE, ce falcultate ?
De ce vrei schimbare asa radicala ?
Nu te atrage nici un alt domeniu cit de cit mai apropiat de filologie/umanist ?

#4
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

Sunt dornic, dispus la sacrificii.
Renunti la ASE, te inscrii la Calculatoare. Problema rezolvata, cu ceva sacrificii.

PS Varsta 'apucarii' nu e chiar asa de relevanta, sunt alti factori mult mai importanti.

Edited by parabellum, 23 September 2018 - 12:10.


#5
DreamBig

DreamBig

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.09.2018

 trollerul_de_serviciu, on 23 septembrie 2018 - 12:04, said:

La ASE, ce falcultate ?
De ce vrei schimbare asa radicala ?
Nu te atrage nici un alt domeniu cit de cit mai apropiat de filologie/umanist ?
Nu mă mai atrage nimic ce nu poate fi de viitor. Suntem plini de umaniști și economiști. Cererea nu este mare.

 parabellum, on 23 septembrie 2018 - 12:08, said:

Renunti la ASE, te inscrii la Calculatoare. Problema rezolvata, cu ceva sacrificii.
M-am gândit și la asta. Dar nu-mi place să încep ceva și să nu termin. Dacă m-am apucat de mâncat rahat, îl mănânc până la capăt.

#6
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Ba si mai mult, maninci 2 rahaturi: ASE + sacrificii invatare programare in timpul liber.
In acest caz, baga mare si invata C++, e ok, sint zeci/sute de metode....
Alții s-au apucat la 14 - asta deja e balarie, sint unii care au inceput calculatoare/programare la 4-7 ani Posted Image
Plus ca e irelevant, practic, nu conteaza cind incepi, ci cind termini Posted Image (cind stii suficient sa cistigi bani)

Edited by trollerul_de_serviciu, 23 September 2018 - 12:14.


#7
DreamBig

DreamBig

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.09.2018

 trollerul_de_serviciu, on 23 septembrie 2018 - 12:14, said:

Ba si mai mult, maninci 2 rahaturi: ASE + sacrificii invatare programare in timpul liber.
In acest caz, baga mare si invata C++, e ok, sint zeci/sute de metode....
Alții s-au apucat la 14 - asta deja e balarie, sint unii care au inceput calculatoare/programare la 4-7 ani Posted Image
Plus ca e irelevant, practic, nu conteaza cind incepi, ci cind termini Posted Image (cind stii suficient sa cistigi bani)
Dacă încep, nu mai termin. Vreau să îmi fac un mod de viață din asta.
Oricum... plăcere mi-ar face.

Legat de bani, dacă nu știi să îi organizezi, oricât ai avea - atât cheltui. Nu ar fi o problemă, mai ales că stau sub acoperișul părinților fără presiuni.

Păi, asta încerc să întreb - când termin? Sunt conștient că niciodată, dar sunt curios cât timp îți ia până ai o bază solidă să începi undeva într-un intership, până ajungi pe un post entry-level undeva etc.
M-ar interesa o părere mai completată din partea unui om care muncește în acest câmp.

Apreciez sfaturile.

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003

 DreamBig, on 23 septembrie 2018 - 11:43, said:

19 ani
Se mai poate?
Desigur, esti la inceputul inceputului. Da' lasa discutiile pe seama babelor si tu studiaza, de oriunde poti (azi ai resurse). Deci ce n-ai inteles din literatura tehnica? Vino cu intrebari punctuale, nu cu facerea lumii.

 DreamBig, on 23 septembrie 2018 - 12:18, said:

M-ar interesa o părere mai completată din partea unui om care muncește în acest câmp.
Da, aici misuna tractoristii!

#9
DreamBig

DreamBig

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.09.2018

 neagu_laurentiu, on 23 septembrie 2018 - 12:29, said:

Desigur, esti la inceputul inceputului. Da' lasa discutiile pe seama babelor si tu studiaza, de oriunde poti (azi ai resurse). Deci ce n-ai inteles din literatura tehnica? Vino cu intrebari punctuale, nu cu facerea lumii.


Da, aici misuna tractoristii!
Mulțumesc.
Întrebarea mea punctuală este dacă pot ține pasul cu cei ce s-au apucat cu mult înaintea mea.
Degeaba ajung la un nivel ok la 27 de ani când alții sunt la 20 că au început de la 13.
Dedicat sunt, însă eram curios dacă mai rentează, dacă se mai poate.

#10
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Pai, hai sa zicem minim minimorum 6-12 luni pentru chestii de baza si 12-24 pentru a putea lucra ceva, la nivel de incepator incepator.
Da' niste luni intense, sa ai si inclinare spre asta si sa inveti la greu.
Eu am inceput cu BASIC la Casa pionerilor (da, asa se chema pe vremea aia), apoi Pascal, Visual Basic, ceva FoxPro, acum AutoIt.
Si inca mai invat Posted Image
Nu te intereseza pe tine ce stiu altii.
Daca tu stii ceva ca lumea, in domeniul asta, probabil ca poti sa lucrezi si la 10 si la 80 de ani.

Edited by trollerul_de_serviciu, 23 September 2018 - 12:36.


#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003

 DreamBig, on 23 septembrie 2018 - 12:32, said:

Întrebarea mea punctuală este dacă pot ține pasul cu cei ce s-au apucat cu mult înaintea mea.
Sigur ca poti daca spui ca vrei sa dedici mult timp studiului. Fara asta nu se poate.

#12
DreamBig

DreamBig

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.09.2018

 trollerul_de_serviciu, on 23 septembrie 2018 - 12:34, said:

Pai, hai sa zicem minim minimorum 6-12 luni pentru chestii de baza si 12-24 pentru a putea lucra ceva, la nivel de incepator incepator.
Da' niste luni intense, sa ai si inclinare spre asta si sa inveti la greu.
Eu am inceput cu BASIC la Casa pionerilor (da, asa se chema pe vremea aia), apoi Pascal, Visual Basic, ceva FoxPro, acum AutoIt.
Si inca mai invat Posted Image
Nu te intereseza pe tine ce stiu altii.
Daca tu stii ceva ca lumea, in domeniul asta, probabil ca poti sa lucrezi si la 10 si la 80 de ani.
Consideri că ar trebui să urmez o facultate de programare?
De obicei sunt autodidact, adică îmi pot extrage informația din cărți, internet etc.
Timp se găsește, mă las de muncă și bam 6 ore zilnic dedicate învățatului.
Angajează cineva autodidacți din ăștia ca mine sau trebuie neapărat diplomă de studii?

#13
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,538
  • Înscris: 18.10.2011

 trollerul_de_serviciu, on 23 septembrie 2018 - 12:34, said:

Pai, hai sa zicem minim minimorum 6-12 luni pentru chestii de baza si 12-24 pentru a putea lucra ceva, la nivel de incepator incepator.
Da' niste luni intense, sa ai si inclinare spre asta si sa inveti la greu.
Eu am inceput cu BASIC la Casa pionerilor (da, asa se chema pe vremea aia), apoi Pascal, Visual Basic, ceva FoxPro, acum AutoIt.
Si inca mai invat Posted Image
Nu te intereseza pe tine ce stiu altii.
Daca tu stii ceva ca lumea, in domeniul asta, probabil ca poti sa lucrezi si la 10 si la 80 de ani.

Ce faci cu AutoIt, de curiozitate?

Mersi pentru raspuns.

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003

 DreamBig, on 23 septembrie 2018 - 12:40, said:

Consideri că ar trebui să urmez o facultate de programare?
Cum nu ai o diploma e bine sa obtii una. Tot vrei sa studiezi, merg mana-n mana cele doua scopuri.

#15
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,538
  • Înscris: 18.10.2011

 DreamBig, on 23 septembrie 2018 - 12:40, said:

Consideri că ar trebui să urmez o facultate de programare?
De obicei sunt autodidact, adică îmi pot extrage informația din cărți, internet etc.
Timp se găsește, mă las de muncă și bam 6 ore zilnic dedicate învățatului.
Angajează cineva autodidacți din ăștia ca mine sau trebuie neapărat diplomă de studii?
Da, se poate, 20 de ani nu e tarziu, nici pomeneala. ah,. daca vrei neaparat sa ajungi la Columbia sau Princeton, _poate_ fi tarziu. Conteaza mai mult cat de pasionat esti, cum intri in meserie - cat de tare, cu ce pasiune - nimic nu cred ca bate asta).

Cat despre diploma - mai intai incearca meseria, apoi poate obtii si diploma, dar mai degraba pe fast forward (vei vedea ca stii deja cam ce se cere), eventual ceva la distanta, in afara tarii. Mai degraba certificarile conteaza.

Edited by aaaa4567, 23 September 2018 - 12:46.


#16
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 DreamBig, on 23 septembrie 2018 - 11:43, said:

19 ani, la A.S.E. (știu, știu...) vreau să învăț programare c++ și nu știu dacă e prea târziu pentru mine să încep.
La 19 ani poti sa te apuci de ce vrei tu

#17
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 DreamBig, on 23 septembrie 2018 - 12:40, said:

Consideri că ar trebui să urmez o facultate de programare?
De obicei sunt autodidact, adică îmi pot extrage informația din cărți, internet etc.
Hmmm, 2 facultati simultan ?!
Una singura ar fi OK, neah, nu strica.
In mod normal si teoretic, diploma e buna.
La noi e apa de ploaie: la privat (teoretic) te angajeaza in functie de nivelul de cunostinte, la stat angajeaza orice cu diploma (+master), pe orice post, mai ales daca vii cu spaga.

 aaaa4567, on 23 septembrie 2018 - 12:41, said:

Ce faci cu AutoIt, de curiozitate?
In acest moment, ceva cu editare video (simplu, cut/join, overlay niste imagini.....).
Si web scrape (de pe site-uri gen openload, filefactory si altele, de pe unele doar nume fisier, de pe altele inclusiv donwload fisier)
Si creare articole audio (TTS) + video (video/imagini) + text
In trecut web scrape (olx, amazon....) si multe altele, mi-e lene sa caut in arhiva....

 neagu_laurentiu, on 23 septembrie 2018 - 12:41, said:

Cum nu ai o diploma e bine sa obtii una. Tot vrei sa studiezi, merg mana-n mana cele doua scopuri.
Vezi raspunsul de mia sus citeva rinduri, daca vrei / poti sa te angajezi la privat sau stat.

Edited by trollerul_de_serviciu, 23 September 2018 - 12:54.


#18
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007

 DreamBig, on 23 septembrie 2018 - 12:32, said:

Degeaba ajung la un nivel ok la 27 de ani când alții sunt la 20 că au ĂŽnceput de la 13.

Cei pe care ii descrii ajung deobicei "bazati" in rezolvarea de probleme pentru concursuri. Tu nu cu ei concurezi, ca nu participarea la olimpiade/concursuri iti va plati salariul lunar, ci munca pentru a produce ceva util pentru cineva dispus sa plateasca.

Analizand mai atent munca asta de programator obisnuit constati ca e mult mai banala decat ce lasa cei ce tind spre elita sa se creada.

As inlocui C++-ul cu care vrei sa incepi cu limbaje mai usoare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate