Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta
 The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...
 

SFAT - Cumparat din RO sau USA

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005

View Postmynameismada, on 18 septembrie 2018 - 08:01, said:

Eu am auzit numai lucruri bune despre site-ul asta . Preturile sunt ok si trimit din UK, deci nu mai platesti alte taxe.

Produsul e grey, nu poti apela la service autorizat in Europa pt garantie, poti trimite produsul doar la ei in caz ca ai ptobleme. Citeste cu atentie toata polita lor in legatura cu garantia si costurile aferente. Multi din ei au diferite conditii absurde ca spre exemplu: daca nu esti multumit de produs il poti returna pt suma intreaga in primele 30 de zile doar daca produsul e sigilat original, sau acopera suma intreaga ori reparatiile doar pt defectele fizice de fabricatie descoperite in primele 30-90 de zile de la cumparare fara a acoperi probleme de soft, unii din ei nu acopera diferitele probleme ce tin de optica obiectivelor spunand ca e o chestie subiectiva ce tine de gusturile fiecaruia ( cum ar fi aberatii cromatice exagerate, focus shift etc).

Luasem si eu in considerare achizitionarea unui 5d4 cu 1.7-1.9 k din UK, dar dupa ce m-am bagat mai adanc in detalii am considerat riscul prea mare. De regula prefer sa cumpar de pe Amazon Prime, si chiar daca iau de la 3rd party de pe platforma lor sunt linistit stiind ca in cazul unor probleme o sa fiu despagubit de Amazon fara probleme. Te complici prea mult sa cumperi din USA, doar taxele de curierar ( incluzand cel preplatit pt retur) plus asigurarea pt bun e posibil sa fie echivalentul unei reparatii minore intr-un service autorizat.

Edited by cristi_cost, 18 September 2018 - 09:52.


#20
GeoSTG

GeoSTG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 17.09.2013
Multumesc pentru sfaturi
Sunt de acord ca 15000 ron nu este o suma mare pentru un kit foto decent ,dar sunt incepator ...
Pentru mine e un hobby ,nu fac bani din asta si suma aceea este destul de generoasa (in cazul meu)

Ok ,pana la urma ramane varianta cu f64 sau de pe amazon (europa)
M-am uitat la un Sony a7 3 Posted Image si din ce am vazut preturile sunt cam la fel. Inca sunt un pic in dubii dar pana la urma cred ca va ramane varianta cu f64
A mai avut cineva ceva experiente cu ei ? Bune ,rele ? Sau voi de unde va cumparati obiectivele si/sau altceva ce va trebuie ?
A avut cineva experiente cu garantia la ei ?

@sorin147: ai sumarizat totul perfect si sunt perfect de accord cu tine, dar cand vezi numai review-uri proaste parca increderea ta se duce spre 0 Posted Image

#21
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,914
  • Înscris: 28.12.2006
Pai garantia e de obicei la importator nu la f64, s-a zis mai devreme. Nu stiu ce experiente dezastruoase ai avut sau ai auzit, dar de principiu vestile rele circula repede.

La o adica daca iti vand un produs la pret bun ce mai conteaza reputatia f64, poa' sa dea faliment a doua zi, daca ai probleme cu aparatul oricum tot la Sony ajungi. Tot acolo ajungi si daca iei din EU doar ca probabil te mai costa timp si bani de curier pana la Sony DE.

Edited by crokodilu, 18 September 2018 - 15:23.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate