Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

SFAT - Cumparat din RO sau USA

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
GeoSTG

GeoSTG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 17.09.2013
Salut ,
Am si eu o 'mica' problema..

Am de gand sa achizitionez un kit foto care este destul de scump (in jur de 15.000 ron)
Din pacate in Ro nu cred ca sunt foarte multe magazine de specialitate ,cel mai cunoscut fiind f64.. si de aici problema mea..
F64 din pacate nu are o reputatie prea buna cu garantiile.. de fapt e total dezastru ceea ce gasesti pe net.
Poate nu voi avea niciodat nevoie de garantie dar cum este o suma de bani cam mare, vreau sa am acea 'peace of mind'.. plus ca
nu am nevoie urgenta de aparat in caz ca va fi vreodata trimis in garantie deci timpul pierdut nu ar fi o problema

Asa ca singura optiune este o comanda din afara: b&h sau adorama..
Din ce am aflat de pe net se plateste in plus tva in jur de 24% din pretul produsului.. cam atat am putut afla ,dar din pacate este o informatie veche.. (2008)

A comandat cineva recent (2017/2018) din USA si ma poate ajuta cu detalii ?
In special acte si ce trebuie sa 'fac' specific

Sau orice magazin puteti recomanda din EU in caz ca exista ca sa nu mai platesc acel tva ?

Mai exista si varianta cu Amazon.Co.Uk dar este aceeasi problema ,nu am folosit niciodata (la fel ca si celelalte site-uri mentionate) si nu
stiu cum este cu garantia la ei..

Ce puteti recomanda ,cu ce ma puteti ajuta ?
Multumesc

Edited by GeoSTG, 17 September 2018 - 22:49.


#2
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Imi cer scuze pentru off topic, dar cat ai zis ca e bugetul? Pe litere, te rog.

#3
GeoSTG

GeoSTG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 17.09.2013

View PostPuferiu_, on 17 septembrie 2018 - 22:49, said:

Imi cer scuze pentru off topic, dar cat ai zis ca e bugetul? Pe litere, te rog.

15.000 ron = o suta cincizeci de milioane

#4
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Produsul cumparat din US are aceeasi garantie (internationala) ca produsul cumparat din Romania de la un dealer.

Daca ai probleme pe garantie, ce faci, il trimiti in USA? Daca raspunsul e da, poti linistit sa cumperi de la f64.

#5
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Si care e problema? Comanzi pe bh sau adorama si astepti vamuirea, platesti ce zic aia si gata.

#6
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Deci... sa inteleg... renunti la garantie deoarece f64 are o reputatie slaba in ceea ce priveste garantiile? ( de multe din ele nu se ocupa ei... se ocupa Sony, Skin, Cris Profesional samd)

Edited by StefanSC, 17 September 2018 - 23:32.


#7
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Pai nu renunta la garantie, bh nu da garantie?

#8
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Doar la anumite produse (e.g: nu Nikon si nimic importat oficial) si doar pt un an ...


#9
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Bun si'asa, oricum mult mai bine decat la f64. Cel mai grav e ca pierde manualul in romana si vine cu stecher de US la 110V.

Edited by crokodilu, 18 September 2018 - 00:01.


#10
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostGeoSTG, on 17 septembrie 2018 - 22:48, said:

de fapt e total dezastru ceea ce gasesti pe net.
1. Sa ma anunti si pe mine cand ai sa gasesti ceva de bine pe net, in special despre comerciantii din Romania - unde nu se screme nimeni sa spuna ca a fost OK, ci doar critica diverse.
2. Ce si cum faci cu garantia din afara? De bine, de rau, in Romania mai ai un ANPC si altele (in caz de probleme). Daca iei din afara cine crezi ca te va apara? Sau cam cat de greu?
3. Ai TVA + taxe vamale de platit daca vin din afara UE.

#11
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,366
  • Înscris: 11.08.2003
F64 vindeau si, cred ca inca o fac, in draci. Borderourile lor de expeditii imi treceau prin mana.
Faptul ca o parte din clienti au avut probleme si au apelat la garantie si, din varii motive, ceva n-a mers, asta e procentul ala acceptat si care, cel mai probabil, nu tine de F64 direct ci de service.
Din cate produse ai cumparat pana acum, ai facut review la toate? De regula, o persoana isi spune parerea despre un produs cand e cu adevarat impresionat, cand ii e foarte simplu sa o faca si de fiecare data cand are probleme.

#12
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,399
  • Înscris: 08.02.2011
Nu cunosc legea exact, dar esti sigur ca poti face import de 15000 de lei pe persoana fizica ?

#13
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
Eu am auzit numai lucruri bune despre site-ul asta . Preturile sunt ok si trimit din UK, deci nu mai platesti alte taxe.

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Ce este din afara EU garantia - daca site-ul e serios -  e doar de un an. Poate cu ceva exceptii date de producatorii echipamentelor.

In plus ce vine din afara EU se plateste TVA si eventual taxe vamale cand ajung in Romania. Deci pretul creste. Plus ca ptr a trimite la garantie apar iar proceduri vamale si eventuale taxe atat la trimitere cat si la intoarcere. Exista si posibilitatea de a plati TVA de 2 ori - depinde de unde cumperi.

Amazon - site-urile din EU - nu doar UK - ofera garantia europeana - daca marfa e vanduta chiar de ei sau de o alta firma europeana. Daca vine din China - ca mai sunt si din astea e mai complicat - de obicei un an. In plus nu sunt probleme legate de garantii - platesti doar transport.

#15
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Sunt și eu curios ce

Quote

kit foto care este destul de scump (in jur de 15.000 ron)
?

Poate sunt eu mai în urmă cu prețurile dar nu mi se pare așa o sumă exorbitantă.

#16
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
Ia de pe amazon .de .es. .it sau altele de prin Europa si nu te chinui cu importuri din USA. Asa cum ti s-a mai spus, vei achita TVA si taxe vamale, iar garantia oferita, in 99% din cazuri e valabila doar pentru SUA si Canada. Daca achizitionezi din europa (vanzator european, nu chinez/japonez care listeaza pe site-urile europene), platesti exact cat costa produsul+transportul, iar produsul e acoperit de garantie europeana.
Eu am procedat la fel, in urma cu 3 ani, cand tot pentru un sistem foto f64 imi oferise un pret de 8500roni si l-am gasit nou pe amazon.de in oferta la 1100eur

Edited by johnsmith07, 18 September 2018 - 09:03.


#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,146
  • Înscris: 19.09.2005

View PostGeoSTG, on 17 septembrie 2018 - 22:48, said:

....
Am de gand sa achizitionez un kit foto care este destul de scump (in jur de 15.000 ron)
....
15k ron scumpum?
cumpara din Romania, ai garantie, buna/proasta dar o ai, poti incerca ceva de prin europa dar in caz de probleme.....

uite ai o configuratie rezonabila (ma rog, mai lipseste cate una-alta)

Attached File  configuratie.jpg   55.2K   25 downloads

Edited by arg, 18 September 2018 - 09:04.


#18
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Am un prieten care a cumparat de sute de mii de lei de la f64.
Nu cred sa fi avut probleme, ba chiar cred ca e client premium.

Achizitia din SUA inseamna, la suma aia, taxe vamale + TVA 19% (nu mai e 24% demult).
Da, e posibil sa ai si garantie, probabil trimiti pachetul inapoi pe banii tai si probabil iti returneaza ei suma dupa aceea.
La B&H garantia e de la producator, 1 an de zile: https://www.bhphotov....jsp#warranties
Deci, poti sa intrebi direct la reprezentanta locala a producatorului ales de tine.
Plus ca dureaza cit dureaza transportul acesta.
Plus ca orice probleme ar aparea la garantie si/sau transport (ce, crezi ca in SUA e numai lapte si miere?!) vor fi foarte greu de rezolvat, din cauza distantei.
Pe cind aici la noi, neah, totusi, esti mai aproape.

Edited by trollerul_de_serviciu, 18 September 2018 - 09:52.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate