Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

OZN-urile si extratereștrii sunt de natura spirituala?

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
162 replies to this topic

#145
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
nu te ajuta in viata sa stii ce a fost, ai legea, tine-o si vezi unde te duce Duhul Sfant

#146
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Au existat mereu fosile de dinozauri dezvelite de vant si apa in zona Gobi, asa ca chinezii aveau o baza reala pentru aceasta traditie.

#147
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

View PostXlander, on 07 septembrie 2018 - 19:42, said:

Intrebarea care se pune este: daca dragonii si balaurii, etimologic se refera nu la "dinozauri", la ce se refera ? Ce vedeau si consemnau sursele respective inca din antichitate ? Avem mituri despre animalele astea peste tot, la fel si cuvintele, sunt prezente in toate culturile. Posted Image
stiu ce vrei sa spui , dar vezi fabulatia.
scupa foc, solzi de aur, etc.
nu , deci nu .
stiu ca e placut sa visezi la cate povesti gen Narnia , dar sunt povesti.

View Postlegit10, on 07 septembrie 2018 - 19:55, said:

nu te ajuta in viata sa stii ce a fost, ai legea, tine-o si vezi unde te duce Duhul Sfant
dupa cum am mai spus , tu ai calea ta , eu pe a mea.
si nu e vorba de a ne ajuta in viata sa stim ce a fost.
daca s-ar stii toate documentele secrete din Vatican , iti spun eu ca ar fi anarhie, si haos.
s-ar face de la adultere , incesturi , pana la crime oribile.
inca mai este frica de Dumnezeu , altfel ar fi desfrau total.
vezi Sodoma si Gomora.
dupa cum am mai spus , suntem primitivi pt a intelege multe lucruri.

#148
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostXlander, on 07 septembrie 2018 - 19:42, said:

Intrebarea care se pune este: daca dragonii si balaurii, etimologic se refera nu la "dinozauri", la ce se refera ? Ce vedeau si consemnau sursele respective inca din antichitate ? Avem mituri despre animalele astea peste tot, la fel si cuvintele, sunt prezente in toate culturile. :habarnam:

Se refera in primul rand la un simbol, sarpele si oul, dar in plan secund se refera si la lucruri supramundale aliene.

Ce crezi ca era Quetzaquoatl sarpele cu pene, dar dragonii zburatori din China?!
Ai vazut cum sunt reprezentati?!

Edited by Infinitty, 07 September 2018 - 21:48.


#149
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Fratilor, nu vreau sa fac offtopic aici si mi-e si lene, ca va dau la toti in cap cu dinozaurii aia de nu va vedeti lol. Terminati cu prostiile astea cu miliarde de ani. Un os de dinozaur vechi de 80 de milioane de ani nu mai poate contine tesut lax si celule vizibile la microscop. Voi sunteti intr-o coma placuta a gandirii si nu va puneti intrebarea ce inseamna 50 MILIOANE de ani. Pentru voi e asa parca ar fi 10 ani. Procedurile au fost izolate si reproduse si de alti cercetatori pe alte oase, dar bineinteles ca "ciocul mic".

https://www.ncbi.nlm...les/PMC1685849/

Edited by Xlander, 07 September 2018 - 22:21.


#150
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,714
  • Înscris: 07.02.2003

View PostInfinitty, on 07 septembrie 2018 - 21:42, said:

Au existat mereu fosile de dinozauri dezvelite de vant si apa in zona Gobi,
Dunele si apa torentiala i-a ingropat... tot ea ii dezveleste :)

#151
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
La ora GMT Ro. 23,55  am avut o revelatie din trecut(sic),(imi plac parantezele-hac):Se facea ca la baza muntelui ,din sat, eu cu x neveste am fugit ca un las. Nu stiam ca si m...sa a fugit  a doua zi ,la naiba,tot pe munte in desert. Acuma pe bune ca erau nevestele o stim numa noi,si ramane intre noi,oky? Eu am avut ghinion maxim, duceam dorul traiului comod,cu tot ce vine de la neveste. Asa ca in 4 zile de post negru(ba,da nimic ba,numa nisip si bolovani ) m-am intors la huzureala.   M...e ,M..e,norocos deh! A gasit, ma ,ceva cactusi si niscai licheni de stanca sau poate bureti puternic colorati.  Culmea,  dupa ce bagasem un lemn intr-un halat alb la minus 2 ,a2 zi apare slab daa viu.   Atat. Bucurie,fericire pe sotiile lui,da avea el ceva fixatii,neglijabile,   ce naiba,era viu!    A,a viata era grea in visul meu pe vremea aia. Da,m-am invartit- bataus la care nu platea oaia si maslina. Era greu, da nevestele si mai!   Satul de viata rurala si constrangeri tribale,am plecat la capitala,tot pe meserie-bata! Da aveam antrenori de peste mari,da si aia tot tot bani ca si nevestele de unde fugisem voit-vroiau bani.  Phu,bagama-s,sa terminat efectu la pastila si macheala de acu 7.09.2018-23,50.   Da poate mai gasesc la nigadealr,rahat,dejtele inca nu si-au revenit.

#152
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Posthightech-sys, on 04 septembrie 2018 - 21:31, said:

sunt dovezi cu ...... duiumul
Sunt e adevărat, circumstanțiale totuși.

#153
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014

View PostXlander, on 07 septembrie 2018 - 22:20, said:

Un os de dinozaur vechi de 80 de milioane de ani nu mai poate contine tesut lax si celule vizibile la microscop.

https://www.ncbi.nlm...les/PMC1685849/

Pai cine vorbeste undeva de oase? E vorba de fosile. Cu alea poti sa ne dai in cap cu efect, sunt ceva mai consistentePosted Image Unele...

#154
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View PostqawHaq1, on 08 septembrie 2018 - 16:06, said:

Pai cine vorbeste undeva de oase? E vorba de fosile. Cu alea poti sa ne dai in cap cu efect, sunt ceva mai consistentePosted Image Unele...
Ai cumva idee cat dureaza pietrificarea unui os de dinozaur ?
Asa, dupa tine...
De fosile vorbim, daca le-am zis oase pardon, oase fosilizate sau fosile nah.

Edited by Xlander, 18 September 2018 - 21:28.


#155
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostXlander, on 18 septembrie 2018 - 21:27, said:


Ai cumva idee cat dureaza pietrificarea unui os de dinozaur ?
Asa, dupa tine...
De fosile vorbim, daca le-am zis oase pardon, oase fosilizate sau fosile nah.

Fosilizarea se referă de fapt la mineralizarea organismelor sau înlocuirea materiei organice cu acele minerale prin diverse procese chimice!
Însă pe mine mă fascinează fosilele vii, cum au reușit ele de milioane de ani, să scape de procesul evolutiv?! :)

Parcă totuși, n-ar avea milioane de ani, ci mii! :)

Edited by heart_of_ice, 18 September 2018 - 23:12.


#156
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Fosilele vii nu sunt aceleasi specii cu cele din trecut, nici macar furnicile, poate exista chiar deosebiri si mai mari gen termite vs furnici.

#157
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vezi Tweetul lui @RT_com: https://twitter.com/...4230735873?s=09

#158
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postheart_of_ice, on 18 septembrie 2018 - 23:10, said:

Fosilizarea se referă de fapt la mineralizarea organismelor sau înlocuirea materiei organice cu acele minerale prin diverse procese chimice!
Însă pe mine mă fascinează fosilele vii, cum au reușit ele de milioane de ani, să scape de procesul evolutiv?! :)

Parcă totuși, n-ar avea milioane de ani, ci mii! :)
Da, fosilizarea se refera la...bla bla bla...
Pai sunt cateva mii de ani, cand sa evolueze ? Ia uite-l pe infinitty cum baga iar directe de dreapta :) prin aer...
Cica sunt alte specii...
Sa luam un exemplu faimos,coelacanthul care arata la fel cu fosilele, alea de acum jde milioane de ani.
Intai disparuse, dupa aia cand au fost descoperite exemplare vii, au tacut.

Attached Files



#159
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004

View PostXlander, on 07 septembrie 2018 - 19:42, said:

Intrebarea care se pune este: daca dragonii si balaurii, etimologic se refera nu la "dinozauri", la ce se refera ? Ce vedeau si consemnau sursele respective inca din antichitate ? Avem mituri despre animalele astea peste tot, la fel si cuvintele, sunt prezente in toate culturile. Posted Image
Îți recomand următoarele documentare:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/t7EAlTcZFwY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tRV1e5_tB6Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Dacă ai răbdare, poți urmări și alte documentare ale aceluiași canal, cum este seria de scurte documentare elaborează idei prezentate în primul documentar, Discourses on an Alien Sky. Eu, pur și simplu, nu mai pot urmări documentarele „clasice”, care tratează subiecte precum formarea sistemului solar în baza gravitației, funcționarea Soarelui, găuri negre, stele neutron, etc.

Edited by mhanor, 22 September 2018 - 21:17.


#160
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostXlander, on 22 septembrie 2018 - 20:19, said:

Da, fosilizarea se refera la...bla bla bla...
Pai sunt cateva mii de ani, cand sa evolueze ? Ia uite-l pe infinitty cum baga iar directe de dreapta :) prin aer...
Cica sunt alte specii...
Sa luam un exemplu faimos,coelacanthul care arata la fel cu fosilele, alea de acum jde milioane de ani.
Intai disparuse, dupa aia cand au fost descoperite exemplare vii, au tacut.

Disparuse in capul unora ori mai multora din stiinta.

Asemanarea fizica nu implica si identicitate genetica.



#161
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostInfinitty, on 25 septembrie 2018 - 16:38, said:



Disparuse in capul unora ori mai multora din stiinta.

Asemanarea fizica nu implica si identicitate genetica.

Aha, și vrei să spui că "fosilele vii" din prezent, nu au nicio legătură cu strămoșii lor de acum câteva milioane de ani?! Genetic vorbind!

#162
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Corect.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Facebook (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate