Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Cofetarie - zona amatori?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#55
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 Adm, on 03 septembrie 2018 - 21:45, said:

...

N-am apucat sa-ti multumesc pt. abundenta de informatii. Iti doresc din suflet sa reusesti, fie numai si pt. generozitate in partajarea informatiei!

#56
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,160
  • Înscris: 22.05.2003
Asa, un glimpse in ceea ce insemna o lucrare profi, facuta de la 0, nu adaptata pe un spatiu deja existent.

E un scurt memoriu tehnic (datele specifice sunt cenzurate) necesar pentru avizul DSV.

Cine doreste a se distreze e invitat sa conspecteze Ordinul nr. 994/2018 pentru modificarea și completarea Normelor de igienă și sănătate publică privind mediul de viață al populației, aprobate prin Ordinul ministrului sănătății nr. 119/2014.

De subliniat ca legislatia noasta e superba, adica teoretic nu prea poti face microproductie fara ca spatiul respectiv sa fie marcat pe cadastru ca fiind "productie", asta inseamna ca trebuie autorizatie constructie pt schimbare de destinatie, iar tot teoretic, trebuie ca zona unde se afla constructia sun terenul sa permita macar micro-productie nepoluanta, in limita a 250mp

In teorie totul e superb, in practica e HAOS :)

Attached Files



#57
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Am vazut mai demult pe tv paprika povestea unei single mom, cu un baiat de vreo 12 ani,UK, care se lansase intr-un small business de chutney, de diferite tipuri, din legume/fructe din zona lor. Marea realizare era ca reusisera sa intre si in magazine deli din Londra. Ideea era ca faceau totul in casa, in bucataria lor,  absolut normala. Ba chiar trecea si o pisica prin cadru...
La noi de ce nu exista forma asta de micro productie?

e acum o lege/directiva/ordin, ce o fi, cu punctele gastronomice. Sunt curioasa cati au reusit sa faca ceva. La mine a cazut din start, nu am apa la calitatea celei din retea (condtie obligatorie).

Multumim, Adm, pentru informatii si pentru timpul de la impartasi cu noi :)

Edited by irina2014, 26 September 2018 - 08:17.


#58
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,160
  • Înscris: 22.05.2003
Sunt doua viziuni diferite, dar cum ziceam, in Romania productia artizanala e discutabila si exista mai mult dpdv contabil (nu iti bati capul cu stoc/retete etc).

Daca se imbolnaveste cineva, cine e responsabil?

Firma? Firma nu face prajituri, ci omul face, iar omul nu se prea spala, nu are timp de analize, nu poarta manusi cand are o taiatura/infectie la deget etc.

Legislatia romaneasca nu e iertatoare cu firmele mici, artizanale. Asta si pt ca se abuzeaza imediat, daca e loc.

Cu cat tara e mai bananiera, cu atat normele sunt mai drastice, dar putini le respecta, mai ales la nivel mic, de aceea ma feresc ca de dracu de cofetarii mici si comuniste, unde cofetaresele nu isi dau jos bijuteriile de la mana cu anii si au niste manichiuri artistico/orbitoare.

In cel mai bun caz poarta ceva pe cap, sa nu cada parul.

Eu mor de nervi cand vad bucatari cu barbi miraculoase.

Uite de exemplu in Mexic si mai ales vezi ce scrie in comentarii.

Attached File  norme_sanitare.jpg   64.84K   25 downloads Attached File  norme_sanitare2.jpg   103.45K   27 downloads

Stiu cofetarie care la cateva zile inlocuieste frisca de pe savarine, mai pune niste sirop si e ca noua! Posted Image

#59
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

 irina2014, on 26 septembrie 2018 - 08:15, said:

La noi de ce nu exista forma asta de micro productie?

Eu calatorind cu masina prin Ardeal, am vazut mereu in fata casei preparate de vanzare: gemuri, miere, magiun, ciuperci conservate, uscate si proaspete, pastai uscate in cuptorul de paine, paste fainoase in multe forne taiate cu masina de facut paste, erau cu oua de casa si faina locala, extrem de gustoase, bulion, zacusca, muraturi, varza acra, mere si fructe de sezon, paine, slanina, se oferea ca taie si gaini, pui, gasca ce doresc, prajituri superbune, vin si alte spirtuoase de casa, cartofi noi.   Asta era cadoul meu pentru cei care vizitam si se bucurau enorm ca au ocazia sa guste si altceva.  Si in statia de benzina se ofereau aceste marfuri de vanzare, nu toate dar ce aveau in plus.   Cred ca Departamentul de Sanatate are ceva de spus cand cineva face in casa si vrea sa vanda intr-un magazin unde este totul garantat de Stat, ca nu-l pot controla dupa standardul lor si in caz de reclamatii cine va fi raspunzator.   Si in State se prepara multe si se vand in piata libera, cineva mi-a spus ca si sarmale vinde un roman dar nu a fost acolo atunci.  Vad conserve, unt, lapte, smantana, oua, carne, peste, paine si altele si sint si 3-4 vanzatori de mancare gatita din masina special cu licenta si acolo e linia cea mai lunga ca e gata mancarea!

#60
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 Adm, on 26 septembrie 2018 - 09:42, said:

Daca se imbolnaveste cineva, cine e responsabil?

Firma? Firma nu face prajituri, ci omul face, iar omul nu se prea spala, nu are timp de analize, nu poarta manusi cand are o taiatura/infectie la deget etc.

Cred ca asta-i "boala" de tari post-comuniste, cand nimeni nu e gata sa-si asume responsabilitatea, se cere cec semnat "blanco" in vederea unor posibile/probabile/aparente probleme.
Uitand, in acelasi timp, ca firma sau particularul au interesul sa-si faca asigurare tocmai pt. a nu da faliment la prima dare in judecata.

Si, apropo de Mexic, si asta e o tara destul de bananiera insa probabil lucreaza/sunt influentati ca norme de lucu de Estados Unitos :)

#61
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Problema e complexa, dar cum se poate in alte locuri, nu vad de ce la noi sa fie asa crispare.

apropos de igiena, faza traita de mine, direct si personal, la bucatarie de mare restaurant din lant hiper cunoscut de hoteluri: ne-am nimerit la toilette 3 tipe. Fash-fash, pash-pash, ramanem la spalat pe maini doar 2, o tipa si cu mine. Tipa imi spune ca nu a auzit-o pe cea de a treia spalandu-se pe maini. Ia zis chef-ului de partie, nu stiu ce/daca i-a zis ceva direct, in  orice caz pe "nespalata" am vazut-o direct la chiuveta de spalat cartofi :). Mai departe, nu am idee daca s-a raportat/discutat.  Respectiva era colaboratoare constanta, de la firma consacrata.

#62
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018
Mi-am adus aminte, am citit in ziar romanesc acum cativa ani ca la Gheorgheni, se prepara sarmale cu carne de porc pentru Suedia.
Acolo se ambaleaza cum vor ei si e marfa suedeza, le-a mai adaugat si un sos brun, mi-a spus cineva care sta acolo si-l cumpara.
Se cumpara ca painea calda.   A fost si un video pe youtube.

#63
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/m4tS5HphQbA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#64
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006

 Aranzazu, on 26 septembrie 2018 - 11:29, said:



Eu calatorind cu masina prin Ardeal, am vazut mereu in fata casei preparate de vanzare: gemuri, miere, magiun, ciuperci conservate, uscate si proaspete, pastai uscate in cuptorul de paine, paste fainoase in multe forne taiate cu masina de facut paste, erau cu oua de casa si faina locala, extrem de gustoase, bulion, zacusca, muraturi, varza acra, mere si fructe de sezon, paine, slanina, se oferea ca taie si gaini, pui, gasca ce doresc, prajituri superbune, vin si alte spirtuoase de casa, cartofi noi.   Asta era cadoul meu pentru cei care vizitam si se bucurau enorm ca au ocazia sa guste si altceva.  Si in statia de benzina se ofereau aceste marfuri de vanzare, nu toate dar ce aveau in plus.   Cred ca Departamentul de Sanatate are ceva de spus cand cineva face in casa si vrea sa vanda intr-un magazin unde este totul garantat de Stat, ca nu-l pot controla dupa standardul lor si in caz de reclamatii cine va fi raspunzator.   Si in State se prepara multe si se vand in piata libera, cineva mi-a spus ca si sarmale vinde un roman dar nu a fost acolo atunci.  Vad conserve, unt, lapte, smantana, oua, carne, peste, paine si altele si sint si 3-4 vanzatori de mancare gatita din masina special cu licenta si acolo e linia cea mai lunga ca e gata mancarea!
Ce nu inteleg (încă) romanii, e ca...chiar dacă microproducția ta se referă la produse pe care le-ai preparat câteva zeci de ani pentru familie și apropiați, atunci când o faci pentru business, riscul e mult prea mare pentru a nu face măcar un curs minim de patiser/cofetar/sau ce-oi produce tu acolo, unde înveți și regulile de igiena pe care trebuie sa le aplici chiar și la tine acasă.
Dacă la gemuri/dulcețuri/conserve in general, riscul e mic, pentru ca acestea sunt fierte și sterilizate, la prăjituri, in special la cele “de casa”, cu creme de unt și cu oua și lapte de tara, acesta creste mult. Oare câte dintre cele care fac asta, sterilizează ouăle cu cloramina? Hai ca laptele, probabil îl fierb....

#65
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 05.08.2014
Da' cum dracu se poate pe la altii si la noi nu? La sarbi, la croati, samd le da voie sa vanda burek si prajituri la masuta, peste tot vezi cate o tanti care le coace acasa si le vinde la turisti. La noi zici e chirurgie pe creier. Fa nene un set de regului de igiena potrivite (nu din alea SF, care oricum nu se respecta)  si lasa-l pe om sa vanda cumva ce face el in casa: prajituri, pateuri, samd. Intr-o tara agrara, cum e Romania, unde omul are belsug de faina, fructe, lapte, tot ce-i trebuie ca sa poata produce acasa niste maruntisuri, nu s-a gandit niciun pierde vara de la stat sa reglementeze situatia asta la modul simplu, pentru omul de rand.

#66
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 Aranzazu, on 27 septembrie 2018 - 10:30, said:

Mi-am adus aminte, am citit in ziar romanesc acum cativa ani ca la Gheorgheni, se prepara sarmale cu carne de porc pentru Suedia.

Mi-a placut cum lucreaza toate tanti, ad labam, fara manusi si alte delicateturi inutile :)

#67
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006
Mănușile sunt chiar inutile, dacă nu ai vreo dermatita, sau vreo rana.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate