Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 

Consecințele evenimentelor din 10 august, cine sunt vinovații?

* * * * - 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4960 replies to this topic

Poll: Consecințele evenimentelor din 10 august, cine sunt vinovații? (311 member(s) have cast votes)

Jandarmeria credeti ca are vreo vina in ceea ce s-a intamplat?

  1. Voted DA, conducerea și coordonare trebuie să răspundă (232 votes [74.60%] - View)

    Percentage of vote: 74.60%

  2. Voted NU, și-au făcut datoria în mod legal (53 votes [17.04%] - View)

    Percentage of vote: 17.04%

  3. NU, au fost subordonați politic și doar au executat ordinele (26 votes [8.36%] - View)

    Percentage of vote: 8.36%

Manifestanții credeți că au vreo vină?

  1. Voted DA, au vrut să dea o lovitură de stat (29 votes [9.32%] - View)

    Percentage of vote: 9.32%

  2. DA, deși au manifestat în mod pașnic au tolerat agitatorii (77 votes [24.76%] - View)

    Percentage of vote: 24.76%

  3. Voted NU, manifestația a degenerat din alte motiv (205 votes [65.92%] - View)

    Percentage of vote: 65.92%

Care a fost rolul puterii în evenimentele din seara de 10 august?

  1. Voted Niciunul, s-a acționat în numele legii (64 votes [20.58%] - View)

    Percentage of vote: 20.58%

  2. Voted Au fost cei care au plănuit desfășurarea evenimentelor (247 votes [79.42%] - View)

    Percentage of vote: 79.42%

Vote Guests cannot vote

#91
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postsebulbus, on 16 august 2018 - 16:01, said:

Baiete, prietene, my friend. Cu ideea asta negi pana si dreptul la libera circulatie al individului.  Coreea de Nord cum ti se pare ca destinatie de vacanta?

(poti sa editezi cat vrei, am prins mesajul initial in quote mai sus, doar te afunzi in rahat acum)

uite California:
"
Special Events Permit Unit (SEPU) within Emergency Operations Division of the Los Angeles Police Department
File Special Event Permit Application for parades, marches, demonstrations, processions and assemblies in public places which impact the normal and usual traffic regulations and controls.
Should file at least 40 days in advance
May require permitting fee, check with department
"
deci minti din nou.
eu zic sa citesti ce este in link si sa nu minti.
deci ai voie dar cu permis si anumite reguli.
dar daca nu vrei sa intelegi.....

Edited by avenirv, 16 August 2018 - 16:05.


#92
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,013
  • Înscris: 03.12.2005

View Postoopsminded, on 16 august 2018 - 15:59, said:

Cum reușesc unii să susțină cu o morgă serioasă că in lumea civilizată nu e nevoie de aprobări pentru mitinguri, mă amuză și atât.

Ce nu înțeleg e de ce nu se plimbă niște polițiști comunitari printre protestatarii din piață cu chitantierul: aș incepe cu toți ăia cu vuvuzele, pe urmă ăia care urlă ca istericii, pe urmă cu ăia care blochează carosabilul samd. In 2-3 seri de proteste își dublează bugetul local.

Eu chiar iti doresc sa traiesti intr-o tara unde protestele sa fie posibile numai autorizate. Dar.. alta, ca pe aici intentionez sa mai raman eu.

Hai sa reluam explicatiile. A autoriza (cand vorbim de protest, sau orice altceva), inseamna a conferi unui titular acest drept. Ca sa primesti dreptul de a vorbi, presupune ca nu l-ai avut anterior, altfel zis, te-ai nascut fara dreptul de a protesta pana ti-a fost dat prin mila onor abilitatului sa o faca.
Iti doresc sa ai parte, cum ziceam. Dar altundeva.

View Postavenirv, on 16 august 2018 - 16:04, said:

Special Events Permit Unit (SEPU) within Emergency Operations Division of the Los Angeles Police Department
File Special Event Permit Application for parades, marches, demonstrations, processions and assemblies in public places which impact the normal and usual traffic regulations and controls.
Should file at least 40 days in advance

Poate te uiti din nou pe linkul tau si constati ca e vorba doar de orasul Los Angeles la nivel de municipalitate, care inseamna mai putin de 10% din populatia statului. Poate imi poti explica in vreun fel lucrul asta.
Si ca sa iti anticipez urmatoarea miscare: capitala statului California e Sacramento, nu LA.

#93
tenzen

tenzen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,797
  • Înscris: 28.06.2007
In cel mai "rau" caz isi va da demisia sefa MAI sau PM-ul, plus seful Jandarmeriei, ca sa calmeze opinia publica, ceva gen Boc cand au fost protestele de pe timpul lui Basescu.

In rest ramane la fel.

Citisem undeva un sondaj facut zilele astea, cica PSD-ul are 25%, PNL 21%, USR 9%

Intre PNL si USR as prefera USR-ul. PNL au vrut sa legalizeze furtul in martea neagra cand erau si ei cu limba pe ciolan.

Edited by tenzen, 16 August 2018 - 16:25.


#94
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

View PostPatefon, on 16 august 2018 - 15:36, said:

Eu vin cu alte intrebari: Care a fost intentia finala a declansarii acestor violente si de ce s-a dorit sa existe morti in radul jandarmilor?
- Declarearea Starii de Urgenta
- Demiterea Presedintelui
- Declararea unor miscari civice si/sau partide politice drept teroriste

Compromiterea singurei forțe de rezistență care a impiedicat planurile de contorsionare a justitiei dupa chipul si asemanarea drăcnească: mitingurile de protest #rezist.
Fiindca in toamna se numara bobocii, nu? Sa vezi ce de boboci va numara dracnea in Piața daca sare peste justitie, dupa ce cu mirare a constatat in august ca  'nu vrea, domle, sa stea liniștiți la locurili lor nici de-ai dreacu, chit ca i-am gazat și bătut ca pe covoare'.  El si toata sleahta lui, vedea-i-aș scriitori să-i văd, ca pe 'dom' profesor'!

#95
florinho12

florinho12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 19.08.2010
cititi asta... total adevarat https://www.digi24.r...ictoriei-981518

#96
whoswho69

whoswho69

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,391
  • Înscris: 02.10.2006

View Postsebulbus, on 16 august 2018 - 16:16, said:

Eu chiar iti doresc sa traiesti intr-o tara unde protestele sa fie posibile numai autorizate.
Proteste impotriva autoritatilor autorizate de ... autoritati. Jmecherie frate! Ca-n rusia.
Melancolie, dulce nebunie.

Edited by whoswho69, 16 August 2018 - 16:31.


#97
Nick_85

Nick_85

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,564
  • Înscris: 24.01.2014

View Posttenzen, on 16 august 2018 - 16:19, said:

In cel mai "rau" caz isi va da demisia sefa MAI sau PM-ul, plus seful Jandarmeriei, ca sa calmeze opinia publica, ceva gen Boc cand au fost protestele de pe timpul lui Basescu.

In rest ramane la fel.

Citisem undeva un sondaj facut zilele astea, cica PSD-ul are 25%, PNL 21%, USR 9%

Intre PNL si USR as prefera USR-ul. PNL au vrut sa legalizeze furtul in martea neagra cand erau si ei cu limba pe ciolan.

ai uitat intre PNL si USR, Mișcarea România Împreună cu 13%

Edited by Nick_85, 16 August 2018 - 16:31.


#98
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Postiladi, on 16 august 2018 - 14:47, said:

Care credeți că vor fi consecințele interne și externe ale evenimentelor din 10 august?
Vor fi consecinţe ?

View Postsubjective, on 16 august 2018 - 16:23, said:

Sa vezi ce de boboci va numara dracnea in Piața daca sare peste justitie
Mai mulţi cu unu ...

#99
tenzen

tenzen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,797
  • Înscris: 28.06.2007

View PostNick_85, on 16 august 2018 - 16:31, said:

ai uitat intre PNL si USR, Mișcarea România Împreună cu 13%
Cine naiba mai sunt si aia ?
ciolos

aici
PSD 25% (DRAGNEA, pensi si salarii la unii, la altii pe hartie, s-a ajuns la tensiuni intre aia care au primit si n-au primit mariri)
Partidul Naţional Liberal 21%  (MAHNITI DUPA CIOLAN)
Mişcarea România Împreună 13% (CIOLOS, preferatul facebook)
ALDE 10%  (MOTOCICLEANU)
Uniunea Salvaţi România 9% (FINANTARI OBSCURE DE PE LA SARBI)
Partidul Pro România 7% (PONTA, fostul ilegalist care zi si noate avea dosare si plangeri, acum e curat)
Candidaţi independenţi 6%
UDMR 4% (UDMR, mobila)
Partidul Mişcarea Populară 3% (BASESCU, luptator anticoruptie, a ajuns sa urasca DNA dupa ce i-a trimis Blonda in CostaRica)
Altul 2%

Edited by tenzen, 16 August 2018 - 16:45.


#100
Nick_85

Nick_85

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,564
  • Înscris: 24.01.2014

View Posttenzen, on 16 august 2018 - 16:37, said:

Cine naiba mai sunt si aia ?
USR 2 adica partidul lui Ciolos

Edited by Nick_85, 16 August 2018 - 16:38.


#101
whoswho69

whoswho69

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,391
  • Înscris: 02.10.2006

View Postiladi, on 16 august 2018 - 14:47, said:

Care credeți că vor fi consecințele interne și externe ale evenimentelor din 10 august?

Cine credeți că se face vinovat de izbucnirea violențelor din acea seară?
De ce ai inchis topicul ,,https://forum.softpe...-10-august-2018/"?
Acolo rezulta clar cine se face vinovat, dar probabil ai vrut sa aduci un aer proaspat in discutie Posted Image

Edited by whoswho69, 16 August 2018 - 16:39.


#102
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,241
  • Înscris: 19.08.2005
Că să nu mai existe dubii de interpretare, ar trebui că uniformele politiei si jandarmeriei să fie rosii.

#103
whoswho69

whoswho69

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,391
  • Înscris: 02.10.2006

View Postdanyel61, on 16 august 2018 - 16:40, said:

Că să nu mai existe dubii de interpretare, ar trebui că uniformele politiei si jandarmeriei să fie rosii.
La nebhooni e interzis rosul. E ca la tauri, ii apuca damblalele.

#104
Chriss_Summer

Chriss_Summer

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,857
  • Înscris: 22.05.2011
Exact ce spuneam. Daca iesim in proportie de cel putin 70% la vot, i-am spart. As vrea sa vad un sondaj de opinie despre intentia de participare la vot.

#105
whoswho69

whoswho69

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,391
  • Înscris: 02.10.2006

View PostChriss_Summer, on 16 august 2018 - 16:46, said:

Exact ce spuneam. Daca iesim in proportie de cel putin 70% la vot, i-am spart. As vrea sa vad un sondaj de opinie despre intentia de participare la vot.
Langa mine erau vreo 6 tineri 18-20 de ani cu o tava mare de prajituri. Au rontait toata seara, n-au facut nimic, n-au strigat nimic, si-au planuit vacanta in grecia. Nu cred ca astia ies la vot, dar au post la protest. Posted Image Pacat. E viitorul lor, nu al meu.

Edited by whoswho69, 16 August 2018 - 16:53.


#106
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,146
  • Înscris: 03.07.2008

Quote

Cine sunt vinovatii?

[ https://scontent.fotp1-2.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/fr/cp0/e15/q65/39221331_2012529315458922_3014379619391373312_n.jpg?_nc_cat=0&efg=eyJpIjoidCJ9&oh=4ee6665f28cede1ab2c5958912209fe5&oe=5BFA96E4 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Imperathor, 16 August 2018 - 16:53.


#107
Chriss_Summer

Chriss_Summer

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,857
  • Înscris: 22.05.2011

View Postwhoswho69, on 16 august 2018 - 16:49, said:

Langa mine erau vreo 6 tineri 18-20 de ani cu o tava mare de prajituri. Au rontait toata seara, n-au facut nimic, n-au strigat nimic, si-au planuit vacanta in grecia. Nu cred ca astia ies la vot. Pacat. E viitorul lor, nu al meu.
Bine ca nu era shaorma.

View PostEndgegner, on 16 august 2018 - 15:52, said:

E cuvantul tau contra cuvantului Olgutei Vasilescu care a declarat ca mitingul era ilegal.
Cine plm e olguta vasilescu?

#108
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,100
  • Înscris: 23.09.2005

View Postriso, on 16 august 2018 - 15:02, said:

Vinovati?
-  ...
-  ...
-  ...

- Si nu in ultimul rand EU, pt ca nu am fost in stare sa conving mai mult de 2 PSD-isti ca PSD e de rahat (sau ceilalti nu mi-aiu confirmat inca ca s-au dumerit, ca asa functioneaza inertia politica )

Stii care e super-puterea PSD-ului, de ce e "nemuritor"?

Pentru ca, multi romani ajung la un moment dat intr-un punct al vietii in care nu-si mai permit sa voteze cu altcineva, decat cu PSD, chiar daca stiu ca pentru tara, in ansamblu nu e bine.

Pentru ca, pe termen scurt, foamea e primordiala, degeaba tu votezi cu cine trebuie, caci refacerea tarii e un proces lung, insa foamea, pensia mica, facturile, astea au efect rapid, imediat. Efectul lor se observa in maxim 30 de zile.

Cam asta e marele avantaj al PSD-ului, avantaj care nu prea poate fi batut cu nimic altceva de alte partide.

Deci, PSD-ul, nici nu trebuie sa se strofoace sa convinga pe cineva de ceva, caci randurile "ostasilor" se improspateaza periodic, ca vor, ca nu vor (votantii).

Asta-i diferenta mare intre ei si alte partide.

Edited by Phobos, 16 August 2018 - 17:04.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate