Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Ryzen 7 1700 resigilat merita ?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
monolite

monolite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 15.08.2011
Salut

Am gasit la resigilate la emag procesor Ryzen 7 1700 la pretul de 749 ron ; merita cumparat la pretul asta ?
La descriere scrie pachet desfacut etc si urme zgarieturi - nu zice nimic concret fine adanci daca is pe coler procesor etc
A cumparat cineva procesor resigilat de la emag ?

ma gandesc ca atata timp cat nu are pinii indoiti etc ar trebuii sa fie ok nu ? oricum am garantia aia de retur

#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

 monolite, on 02 august 2018 - 13:11, said:

Am gasit la resigilate la emag procesor Ryzen 7 1700 la pretul de 749 ron
A fost 749 Ron. Acum cel mai ieftin e 989 Ron, si deja se apropie de pretul unui Ryzen 7 nou de la pcgarage -> 1048.99 Ron

#3
monolite

monolite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 15.08.2011

 Hider141, on 02 august 2018 - 13:22, said:

A fost 749 Ron. Acum cel mai ieftin e 989 Ron, si deja se apropie de pretul unui Ryzen 7 nou de la pcgarage -> 1048.99 Ron
nu ai inteles...l-am comandat deja pe ala de 749 :)) voiam sa stiu daca e ok faza cu resigilat etc zgarieturi ..ma gandesc totusi de ce l-au pus la un pret asa mic

#4
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 29.10.2014
Dacă e stricat, ai garanție la el.

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008
Daca nu are pini lipsa/indoiti si nici urme pe PCB atunci e ok. Dar e cam suspect pretul asa de mic, ~36% reducere doar pentru ambalaj desfacut si zgarieturi fine.

 RedDev, on 02 august 2018 - 13:32, said:

Dacă e stricat, ai garanție la el.
Nu se acorda pentru pini lipsa/indoiti/topiti sau zgarieturi/ciobituri pe PCB.
Si din cate stiu nici daca se vad urme de la "fumul magic" intern cu care functioneaza electronicele.

Edited by Hider141, 02 August 2018 - 13:34.


#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,070
  • Înscris: 07.11.2006

 monolite, on 02 august 2018 - 13:26, said:

nu ai inteles...l-am comandat deja pe ala de 749 Posted Image) voiam sa stiu daca e ok faza cu resigilat etc zgarieturi ..ma gandesc totusi de ce l-au pus la un pret asa mic

Verifica-l de fata cu curierul,fa-i un film pentru unboxing,etc.,gasesti tu o metoda ca sa nu fii nevoit sa dai explicatii in cazul unei eventuale probleme la procesor,de genul pinilor indoiti/lipsa (ca asa ceva nu se accepta la retur sau garantie).
Daca-i vorba doar de zgarieturi,alea n-au importanta,fie pe cooler fie pe procesor.

ps.
Este primul caz de procesor returnat pe care-l cunosc Posted Image

Edited by adisz, 02 August 2018 - 13:50.


#7
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
Procesoare si memorii RAM - singurele electronice pe care le-as cumpara linistit resigilate fara sa-mi fac griji. Daca cumva ai showroom emag la tine in oras, fa comanda acolo si desfa-l de fata cu ei (sa eviti problema cu pinii indoiti).

Edited by MusafirulCreativ, 02 August 2018 - 13:53.


#8
monolite

monolite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 15.08.2011

 MusafirulCreativ, on 02 august 2018 - 13:52, said:

Procesoare si memorii RAM - singurele electronice pe care le-as cumpara linistit resigilate fara sa-mi fac griji. Daca cumva ai showroom emag la tine in oras, fa comanda acolo si desfa-l de fata cu ei (sa eviti problema cu pinii indoiti).

o sa incerc maine la curier sa il desfac de fata cu el sa filmez etc :)) o sa isi faca ala cruce da na ... pretul procesorului resigilat era de 799 ron la care a mai fost reducerea mea de 5%

#9
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Dacă e resigilat nu are cum să aibă defectele alea expuse de voi, respectiv pini îndoiți/rupți, IHS zgâriat fiindcă la retur se verifică starea mărfii înainte de a returna banii cumpărătorului. Dacă nu corespunde magazinul îl pune în brațele cumpărătorului și anulează garanția.

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,070
  • Înscris: 07.11.2006
Cum traim in Romania si in Romania imposibilul este intotdeauna posibil,nu se stie niciodata.

Edited by adisz, 02 August 2018 - 14:43.


#11
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Nici pe mine nu m-ar mira sa-i rupa toti pinii si sa-l vanda ca Intel.

#12
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,416
  • Înscris: 08.02.2011

 monolite, on 02 august 2018 - 14:02, said:


o sa incerc maine la curier sa il desfac de fata cu el sa filmez etc Posted Image) o sa isi faca ala cruce da na ... pretul procesorului resigilat era de 799 ron la care a mai fost reducerea mea de 5%


La ce naiba sa-si faca cruce ? Doar livrarile de cele mai multe ori beneficiaza de posibilitatea desfacerii coletului de fata cu acel curier fara sa platesti.

Iar filmarea ta este egala cu zero, daca observi vreo problema pur si simplu ceri curierului sa faca proces verbal si refuzi coletul fara sa platesti nimic.

#13
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
Daca pachetul nu e "cu verificare", nu iti sta nimeni sa desfaci tu cutia, sa ii faci film, poze, descriere, documentar, pomana. Baietii aia lucreaza >8h pe zi "sa livreze", si nu "sa astepte clientul sa desfaca pachete".

#14
monolite

monolite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 15.08.2011
a ajuns scula Posted Image
acuma expertii sa isi dea cu parerea Posted Image  pinii sunt OK toti o sa mai fac alta poza asta se vede in ceata dar se observa "glue" ala in jur asa trebuie sa fie ?

[ https://cdn.pbrd.co/images/HxrnUtK.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,834
  • Înscris: 10.12.2006
Aia e pasta termoconductoare.

#16
monolite

monolite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 15.08.2011

 Mizu, on 03 august 2018 - 11:46, said:

Aia e pasta termoconductoare.
nu aia gri aia maro inchis lipiciul ala

in fine update Posted Image  m-am uitat mai bine si are un PIN indoit !! Posted Image  mda nu merita sa incerc sa il indrept si sa il rup
acuma macar stim de ce era la pretul ala puteau sa precizeze ...retur si aia e

#17
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,834
  • Înscris: 10.12.2006
Dar acum vor zice ca tu ai indoit pinul, si o sa-ti retina vreo 200 de lei.

#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,070
  • Înscris: 07.11.2006

 monolite, on 03 august 2018 - 11:52, said:

nu aia gri aia maro inchis lipiciul ala

in fine update Posted Image  m-am uitat mai bine si are un PIN indoit !! Posted Image  mda nu merita sa incerc sa il indrept si sa il rup
acuma macar stim de ce era la pretul ala puteau sa precizeze ...retur si aia e

Imi pare rau ca am fost profet,insa ai toate sansele sa ti-l refuze la retur pe motiv de pin indoit.Nu cred ca vei putea demonstra cumva cuiva ca nu tu l-ai indoit.


 adisz, on 02 august 2018 - 13:37, said:

Verifica-l de fata cu curierul,fa-i un film pentru unboxing,etc.,gasesti tu o metoda ca sa nu fii nevoit sa dai explicatii in cazul unei eventuale probleme la procesor,de genul pinilor indoiti/lipsa (ca asa ceva nu se accepta la retur sau garantie).
Daca-i vorba doar de zgarieturi,alea n-au importanta,fie pe cooler fie pe procesor.

ps.
Este primul caz de procesor returnat pe care-l cunosc Posted Image

TIne-ne la curent,te rog.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate