Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Spaga in spitale

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
thusarix

thusarix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 22.04.2007
V-a trebuii la anul sa imi fac o operatie de inlocuire de sold, ca sa ma apuc sa imi fac dosarul pentru casa de asgurari pentru proteza si operatie trebuie sa ma decid unde fac operatia. Eu find din Ardeal as alege Cluj sau Mures.

https://www.piatadespaga.ro ma face sa ma indrept spre Cluj unde vad ca spagile sunt mai mici, iar din unele povesti am inteles ca in Mures conditiile din spital sunt mai rele.  Treaba este ca din cate am vazut eu ar trebuii sa am cam 700 - 800 Euro pregatiti pentru a da spaga blocului operator + infirmiere. Bani de care eu nu dispun, putinii bani pe care am inceput sa ii strang sunt pentru ce imi trebuie dupa operatie (recuperare).

   A facut cineva operatii pentru care de obicei se da spaga si nu a dat, sau a dat mult mai putin? A fost tratat in asa fel incat sa regrete ca nu a dat spaga?

#2
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Te trateaza oricum. Fie ca dai spaga fie ca nu :lol: Desigur ca sunt cazuri in care nu dai spaga sa te trateze mai urat decat daca ai fi dat, dar nu inseamna neaparat ca daca o sa dai o sa te trateze altfel.

#3
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
daca pleci din start pe spaga in situatia ta, nu mai alege, lasa-te dus de val. Te vei destepta pe urma.
Si apropo, nu da spaga fara chitante, le decontezi ulterior la CNAS, parca asa-i spune. N-ai nici un telefon mai "distept"?

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,249
  • Înscris: 13.03.2017
Nu cred ca poti allege sa mergi unde vrei decat daca platesti din buzunarul propriu.
Te vei duce acolo unde te trimite casa de asigurari.

Despre spaga - cum ti-o fi norocul
Anul trecut la Spitalul Foișor din București pentru operație la șold doctorul a cerut 500EUR
Daca vrei sa fii "bagat in seama" de asistente si infirmiere, va trebui sa umblii la buzunar.
Spaga nu e fixa si difera in functie de spital

Sanatate

#5
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,022
  • Înscris: 01.05.2004
De ce dreaq mai vorbim de șpagă, ținând cont de ce salarii sunt acum prin spitale? Posted Image Posted Image

Edited by dcr, 14 July 2018 - 15:38.


#6
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Și mama are nevoie de acea operație iar din ce i-a povestit o colegă la CJ i-a fost cerut 7000 de RON șpaga totală (chirurg, anestezist, asistente, etc etc) deci ține-te bine.

#7
thusarix

thusarix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 22.04.2007

 xeleron, on 14 iulie 2018 - 15:51, said:

Și mama are nevoie de acea operație iar din ce i-a povestit o colegă la CJ i-a fost cerut 7000 de RON șpaga totală (chirurg, anestezist, asistente, etc etc) deci ține-te bine.

Cand a fost asta? Cum spune si dcr in ultima vreme s-au marit salariile doctorilor si presupun ca s-au miscorat spagile. Ultima spaga de care am auzit eu la Cluj pt o astfel de operatie care a fost acum 2 ani a fost de 800 euro

#8
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu știu când a fost , sper că n-ai înțeles greșit, mama încă n-a fost operată și acest cost nu a fost cerut ei, ci unei foste colege de servici. Momentan nu e acasă și unde e n-are semnal, dar dă-mi un PM mâine seară când vine și iți scriu mai în detaliu cu ea lângă mine.

#9
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018

 dcr, on 14 iulie 2018 - 15:38, said:

De ce dreaq mai vorbim de șpagă, ținând cont de ce salarii sunt acum prin spitale? Posted Image Posted Image
Deci nu e bine sa fie salariile mari, e mai bine sa se dea spaga?

#10
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 21.03.2016
Spaga nu s-a dat si nu se da pentru ca sunt salariile mici. In cazul de fata, vorbim de spitale, dar e o problema generala in Romania. Pana si la Uber s-a introdus obtiunea lasa un bacsis.

#11
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 18.02.2016
Pai după cum vezi sunt salarii mari și se dă și șpagă!

#12
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,259
  • Înscris: 21.06.2011
Tatăl meu, în 2004: AVC, semipareză, medicul a cerut 500 euro ca să ne dea referatul pentru pensionare. Nu i-am dat nimic.

Eu: boală hematologică incurabilă. Am deja peste 5 ani de când merg lunar la medic, plus puncție la Fundeni. Nu am dat și nu voi da șpagă niciodată.
Mai mult, nu mi s-a sugerat vreodată că s-ar dori.

Fetița mea: sindrom Down, infecție intraspitalicaescă, test genetic la Iași și operație pe inimă la Târgu Mureș. La fel, nu am dat nici un leu, nu mi s-a cerut nimic.

Nici eu nici fetița nu am fost tratați diferit față de alți bolnavi. Bine, poate când dormeam noi în salon sau eram externați, cei care dau șpagă beneficiau de masaje, li se dădea parola la wifi, erau serviți cu șaorma (cu de toate) și  făceau excursii la Arsenie Boca...nu am de unde să știu.

Topicul ăsta e încă o dovada că ne merităm soarta de a fi mereu anusul Europei. Să te întrebi cât e șpaga la infirmieră e Ionesco curat pentru mine...

#13
serban_bogdan

serban_bogdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,649
  • Înscris: 29.01.2004
Iti recomand la Cluj, Spitalul de Ortopedie, Dr. PICOS. CIneva din familie a suferit o operatie asemanatoare iar spaga a fost una normala (500 RON) + 100 la anestezist.

#14
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 18.02.2016
Și cel care nu are (500 RON) + 100 ce face?

#15
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
vad ca unii scrieti ca vi s-a cerut bani

pedeapsa pt  cerere de spaga ar trebui sa fie 10 ani cap-coada facuti si pierderea cotizatiei la pensie si a dreptului de a profesa

Astia saraci, sau care chiar poate nu au cum sa dea spaga ce fac?

#16
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,022
  • Înscris: 01.05.2004
Dacă nu-i cere și-i dai tu după nu cred ca este o problemă, îi dai că vrei tu sau nu. Însă dacă îi cere înainte...

#17
serban_bogdan

serban_bogdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,649
  • Înscris: 29.01.2004
La noi nu a cerut nimeni nimic inainte de operatie, doar la anestezist i-a fost data partea lui

#18
lucky_number_13

lucky_number_13

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 60
  • Înscris: 10.07.2018
Nu vrei sa dai spaga,te operezi la un spital privat...plata se face cu chitanta.

 Sabinatu, on 14 iulie 2018 - 17:13, said:

Tatăl meu, în 2004: AVC, semipareză, medicul a cerut 500 euro ca să ne dea referatul pentru pensionare....

Cum adica sa va dea referatul de pensionare?
Nu inteleg...
In cazul AVC-uriulor urmate de semipareze sau pareze , pacientul "se prezinta" in fata unei comisii compuse din : medic de specialitate din alt spital,reprezentant comisie evaluare persoane cu handicap si reprezentant DSA.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate