Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

DACII nu sunt strămoșii noștrii, dar nici romanii într-o manieră absolută

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
281 replies to this topic

#217
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

 ionelmironescu, on 06 august 2018 - 13:27, said:

Bă, ungure, tu nu mai face mișto pe aici, că de aia te injură rominii. Eu am scris că dacii nu erau blonzi, dar tu vii cu miștocăreala că ...erau roșcați.
Nu vrei tu să faci bancuri din astea prin UIngaria?
Dacii au fost șateni și bruneți, așa cum e și azi populația.Posted Image Roșcații și blonzii erau și atunci rari.

Este foarte simplu, exista fresce trace pictate in Bulgaria si covoare si carpete scite descoperite in kurganele din stepele euro-asiatice.

Toate personajele prezentate aici sunt oameni sateni precum cei de azi.

#218
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

 Cristi_E, on 11 august 2018 - 17:07, said:

Pai da, sunt pline strazile patriei de astfel de persoane cu trasaturi euroasiatice. Si cum trasaturile fizice n-ar fi de ajuns, atat accentul cat si personalitatea le tradeaza originile asiatice. Dumneata chiar nu ai cum sa te opui fenomenului de mixare a populatiei. Si asta nu-i nimic;
peste vreo 10 ani dacii vor si mai imbogatiti dpdv genetic. Posted Image

Recent m-am intors de la Paris, sa vezi acolo amestec rasial, albii sunt cel mult un sfert ori jumatate din populatie.

#219
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

 Alexandru H., on 08 august 2018 - 11:06, said:

eu yic so nu mai tyivci timpenii, dar cred că yic degeaba.

Eu zic sa ramai la ravasele lui Peneas Curcanul si sa lasi oamenii mai putin agresivi sa vorbeasca.
eu zic so nu mai zici timpenii, dar cred că zic degeaba.

 Cristi_E, on 11 august 2018 - 17:07, said:

Pai da, sunt pline strazile patriei de astfel de persoane cu trasaturi euroasiatice. Si cum trasaturile fizice n-ar fi de ajuns, atat accentul cat si personalitatea le tradeaza originile asiatice. Dumneata chiar nu ai cum sa te opui fenomenului de mixare a populatiei. Si asta nu-i nimic;
peste vreo 10 ani dacii vor si mai imbogatiti dpdv genetic. Posted Image
Nu sint trăsături asiatic mongoloide, iar oameni cu trăsături  ca in Asia Mică au fost și in antichitate, pt că e probat că a existat emigrație din Asia Mică In Europa cu 15-20.000 de ani in urmă. Tu, care ești incult și nu știi acest lucru, ai impresia că alea sint trăsături țțigănești.

#220
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Ce indieni au fost in Italia de i-au tuciurit si corcit atat?! ... dar in Franta, Irlanda, Spania, samd?!

#221
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,093
  • Înscris: 31.03.2015

 ionelmironescu, on 17 august 2018 - 14:02, said:

eu zic so nu mai zici timpenii, dar cred că zic degeaba.


Nu sint trăsături asiatic mongoloide, iar oameni cu trăsături  ca in Asia Mică au fost și in antichitate, pt că e probat că a existat emigrație din Asia Mică In Europa cu 15-20.000 de ani in urmă. Tu, care ești incult și nu știi acest lucru, ai impresia că alea sint trăsături țțigănești.
Matale esti cult, dar rupt aproape complet de realitate; e si asta o forma de autism, una usoara, ce-i drept. Eu ti-am prezentat ţigani pe care ii cunosc personal, insa dumneata spui ca sunt balcanici. Ce nu intelegi ca nu mai exista puritate rasiala?! :o

#222
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Puritate rasială nu a existat nici in neolitic.Am scris asta de multe ori, deci ințeleg foarte bine că nu există puritate rasială.
Eu nu am negat că aceia pot fi rromi ci că strămoșii lor provin din India. Majoritatea rromilor au strămoși care provin din Europa, nu din India cum cred toți doreii. Asta am spus; că rromii se targ din alte popoare europene, de ex rromii din sudul țării se targ in principal din balcanici, adică vlahi, sîrbi, bulgari, albanezi.
In antichitate erau mulți daci bruneți și inchiși la culoare, dacă nu ai știut asta.Prin urmare ce crezi tu, anume că unii romini sint cu tenul inchis pt că sint combinați cu țrromi este fals. Ei sint mai inchiși la culoare in principal pt că așa au fost și geții din Muntenia in antichitate. Dunărea nu a fost o barieră pină in perioada modernă cind s-au format statele naționale Romania și Bulgaria. In Imperiul Otoman sau mai devreme oamenii se puteau mute  dincolo sau dincoace de Dunăre.
Vezi ce a intrebat Infinitty; de ce sint spaniolii, grecii și italienii bruneței in număr așa de mare, cumva de la țrromi?

#223
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,093
  • Înscris: 31.03.2015

 ionelmironescu, on 19 august 2018 - 09:16, said:

Vezi ce a intrebat Infinitty; de ce sint spaniolii, grecii și italienii bruneței in număr așa de mare, cumva de la țrromi?
Aia nu au trasaturi euro-asiatice, sunt niste europeni nitel mai bronzati.

 ionelmironescu, on 19 august 2018 - 09:16, said:

Prin urmare ce crezi tu, anume că unii romini sint cu tenul inchis pt că sint combinați cu țrromi este fals. Ei sint mai inchiși la culoare in principal pt că așa au fost și geții din Muntenia in antichitate.
Eu nu cred ca totii brunetii din Romania sunt ţigani. Ti-am dat exemple de oameni pe care ii cunosc personal si stiu sigur ca sunt jumatate români jumatate ţigani. Am invatat sa recunosc mixajele.
Uita-te si matale, baiatul asta e jumi juma, ma-sa e rumâncă, tac-su e ţâgan.
Pricepi? Tac-su vorbeşte ţâgăneşte, *so mai kerez, gadjo, cai jas?* Posted Image

Attached Files

  • Attached File  r.jpg   53.56K   22 downloads

Edited by Cristi_E, 19 August 2018 - 11:45.


#224
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Și de unde e juma-juma? Știi tu precis că ta-su avea in totalitate gene indiene?

#225
El_Moldovano

El_Moldovano

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.06.2016

 ionelmironescu, on 17 august 2018 - 14:02, said:

Nu sint trăsături asiatic mongoloide, iar oameni cu trăsături  ca in Asia Mică au fost și in antichitate, pt că e probat că a existat emigrație din Asia Mică In Europa cu 15-20.000 de ani in urmă. Tu, care ești incult și nu știi acest lucru, ai impresia că alea sint trăsături țțigănești.

 ionelmironescu, on 19 august 2018 - 09:16, said:

Eu nu am negat că aceia pot fi rromi ci că strămoșii lor provin din India. Majoritatea rromilor au strămoși care provin din Europa, nu din India cum cred toți doreii. Asta am spus; că rromii se targ din alte popoare europene, de ex rromii din sudul țării se targ in principal din balcanici, adică vlahi, sîrbi, bulgari, albanezi.

 ionelmironescu, on 19 august 2018 - 09:16, said:

Ei sint mai inchiși la culoare in principal pt că așa au fost și geții din Muntenia in antichitate.

Înfățișări "balcanice" păstrate din neolitic pînă în prezent. Daci pur sînge.

[ https://pp.userapi.com/c830608/v830608856/171980/6u5R5WDNMiI.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://pp.userapi.com/c846220/v846220458/c0b89/KoGUh2gzTrc.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://pp.userapi.com/c845017/v845017856/ce3da/djINGr0uwSw.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://pp.userapi.com/c830608/v830608856/171989/ZaiPKuWz7R0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://pp.userapi.com/c824701/v824701376/19cbfa/lNWfPX48_vA.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://pp.userapi.com/c824701/v824701376/19cc46/E1OLG6aZQbw.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://pp.userapi.com/c824701/v824701376/19cc3d/noARjUaGj4g.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://pp.userapi.com/c824604/v824604097/16fcf9/HcICBVLcfDM.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://pp.userapi.com/c846322/v846322282/b4f11/uVHp2t0lwfE.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://pp.userapi.com/c834401/v834401836/1a0fd4/1_oysr-zcFc.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://pp.userapi.com/c831309/v831309029/148016/1ASKYpboFlc.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://pp.userapi.com/c845122/v845122626/a38af/Se1uIM-vmwU.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


https://www.timesnew...-nu-numai ÂPosted Image

Edited by El_Moldovano, 19 August 2018 - 14:59.


#226
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Nu pot explica unuia ca tine, moldovene, că spune prostii pt că nu e capabil să priceapă.. Voi ce vedeți inchis la culoare ...e rrom. Atit vă duce capul. dacă e rrom inseamnă că strămoșii lui au venit din India, credeți voi. După aia vă contraziceți singuri: spuneți că...s-au amestecat tare cu romini. Atit vă duce capul.
De ce mai toată populația Bulgariei e negricioasă? Nu sint rromi. După „inalta” voastră știință asta e pt că...i-au penetrat tare rromii.
Cum să am eu dreptate dacă discut cu oameni rudimentari, care se bazează pe logica lor doar?
Sint convins că tu nici nu ai citit atent ce am scris eu in ultimele zile măcar.
Pui link la un articol cretin scris de un prost și te bucuri nespus. dacă tu crezi ce scrie acolo inseamnă că ești cam redus, adică nu poți gindi bine. Mostră din articol:
„Burebista nu era un nume propriu, era doar cuvântul dacic pentru bulibaşă;
Steagul dacic nu era un lup, era un urs, care în bătălie nu urla, ci cânta o manea;
Cel mai mare rege dac se numea în realitate Decebaules şi avea, conform Columnei, şase cai frumoşi;
Ce înseamnă să transcrii greşit texte vechi! Herodot n-a scris "cei mai viteji dintre traci", ci "cei mai tuciurii dintre spoitori";
Imediat după războiul din 106 e.n. s-au deschis graniţele Imperiului şi la Roma era plin de daci veniţi la mangleală;
Abia după ce romanii i-au întâlnit pe daci latina a devenit vulgară;
Negru Vodă nu era numit aşa pentru că umbla îmbrăcat în negru;
Chiar şi astăzi, la Strehaia, mulţi îşi botează copiii Gelu şi Menumorut.”

Ai venit să faci bășcălie? Stai, bă, la tine in R Moldova, că avem noi bășcălioșii noștri, nu mai avem nevoie de supliment.

Edited by ionelmironescu, 19 August 2018 - 16:57.


#227
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Articolul ala depaseste tot ce-am citit pana acum in materie de misto golanesc. :bigwhitegrin:


#228
El_Moldovano

El_Moldovano

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.06.2016

 ionelmironescu, on 19 august 2018 - 16:56, said:

Nu pot explica unuia ca tine, moldovene, că spune prostii pt că nu e capabil să priceapă.. Voi ce vedeți inchis la culoare ...e rrom. Atit vă duce capul. dacă e rrom inseamnă că strămoșii lui au venit din India, credeți voi. După aia vă contraziceți singuri: spuneți că...s-au amestecat tare cu romini. Atit vă duce capul.
De ce mai toată populația Bulgariei e negricioasă? Nu sint rromi. După „inalta” voastră știință asta e pt că...i-au penetrat tare rromii.

Închis la culoare nu e egal cu tsigan, însă și aici sînt diferențe față de tsigani, datorită pigmentării diferite a pilelii al românilor mai smoliți față de tsiganii negricioși. Și bulgarii la moment îs mai deschiși la culoare decît românii (muntenii, oltenii la care vă referiți + tsigani, dacă să ne luăm după logica dumneavoastră). Și asta nemaicătînd la faptul că au stat vreo 500 de ani sub turci, și au și o minoritate de peste un milion de tsigani. Și principalul nu e culoarea, dar trăsăturile faciale, care sînt native balcanilor. Tsiganoizii indiferent de ten, tot timpul sînt trădați de trăsăturile hidoase asiatice. Eu vă rog mai bine să lăsați aceast subiect, că la capitolul antropologie și tot ce e legat de fenotipurile rasiale, dumneavoastră sînteți varză de tot.

Iată un exemplu de român care poate fi confundat la prima vedere cu un tsigan, din cauza că umblă murdar și neîngrijit, însă care nu este deloc, cee ce se poate vedea forte clar în al doilea video. El n-are mutră corcizată specifică tsiganilor și românilor tsiganizați, are o înfățișare tipic balcanică la care predomină în mare parte fenotipul dinaric, un fenotip care e foarte răspîndit printre români.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RrKhHkdQl_Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AcHVLVq93V0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Și iată un exemplu de român care în realitate e o corcitură româno-tsigănească. După față se vede că nu e european, chiar dacă are tenul deschis la culoare. Mai ales pentru așa latitudine nordică, unde se află România, el are o înfățișare destul de exotică, nu are față de nativ.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mWUgsdGkh_c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Din comentariile de sub video. El singur recunoaște că are origini asiatice. Posted Image

[ https://pp.userapi.com/c847221/v847221072/c4210/sgTnKbByThI.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 ionelmironescu, on 19 august 2018 - 16:56, said:

Sint convins că tu nici nu ai citit atent ce am scris eu in ultimele zile măcar.

Demult citesc mesajele dumneavoastră, mai ales pe topicurile legate de istoria românilor, și tot timpul îmi stîrnesc hohote, pentru că sînt foarte amuzante.)))

 ionelmironescu, on 19 august 2018 - 16:56, said:

Pui link la un articol cretin scris de un prost și te bucuri nespus. dacă tu crezi ce scrie acolo inseamnă că ești cam redus, adică nu poți gindi bine.

Chiar credeți cu adevărat că sînt așa de încuiat ca să iau acest articol în serios?))) Special l-am distribuit aici, pentru că cu o doză mare de sarcasm și ironie foarte bine reflectă bazaconiile, și prostiile pe care le scriți aici, și în genere ia în derîdere așa persoane ca dumneavoastră. Pentru că ceea ce faceți dumneavoastră pe acest forum, egalați românii cu tsiganii prin argumentele dumneavoastre primitive, trasnformînd românii în cel mai negricios popor de pe continentul european. Printre români, diferența mare se poate foarte bine vedea între generațiile înstărite și cele recente. Cei bătrîni în majoritate absolută au înfățișare europeană, pe cînd printre tineri sînt mulți negricioși cu trăsături tsiganoide. Așa concluzii am auzit și de la mulți români care observă această schimbare a componenței rasiale printre români. Iar dumneavoastră mai puneți logica în mișcare un pic, că ați luat-o destul de tare pe arătură.

 ionelmironescu, on 19 august 2018 - 16:56, said:

Ai venit să faci bășcălie? Stai, bă, la tine in R Moldova, că avem noi bășcălioșii noștri, nu mai avem nevoie de supliment.

Învățați-vă vă rog să nu mai folosiți tzigănisme gen "bășcălie" în vorbire. Și expresii gen "bă" tot ar fi bine să le excludeți.

Edited by El_Moldovano, 19 August 2018 - 18:44.


#229
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,093
  • Înscris: 31.03.2015

 ionelmironescu, on 19 august 2018 - 12:35, said:

Și de unde e juma-juma? Știi tu precis că ta-su avea in totalitate gene indiene?
Ok, rromi=balcanici=daci. Caz rezolvat.

#230
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Se accepta si opinii mai extravagante, dar numai dupa un test riguros.

https://www.ancestry.com/

#231
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

 El_Moldovano, on 19 august 2018 - 18:28, said:

Închis la culoare nu e egal cu tsigan, însă și aici sînt diferențe față de tsigani, datorită pigmentării diferite a pilelii al românilor mai smoliți față de tsiganii negricioși. Și bulgarii la moment îs mai deschiși la culoare decît românii (muntenii, oltenii la care vă referiți + tsigani, dacă să ne luăm după logica dumneavoastră). Și asta nemaicătînd la faptul că au stat vreo 500 de ani sub turci, și au și o minoritate de peste un milion de tsigani. Și principalul nu e culoarea, dar trăsăturile faciale, care sînt native balcanilor. Tsiganoizii indiferent de ten, tot timpul sînt trădați de trăsăturile hidoase asiatice. Eu vă rog mai bine să lăsați aceast subiect, că la capitolul antropologie și tot ce e legat de fenotipurile rasiale, dumneavoastră sînteți varză de tot.

Iată un exemplu de român care poate fi confundat la prima vedere cu un tsigan, din cauza că umblă murdar și neîngrijit, însă care nu este deloc, cee ce se poate vedea forte clar în al doilea video. El n-are mutră corcizată specifică tsiganilor și românilor tsiganizați, are o înfățișare tipic balcanică la care predomină în mare parte fenotipul dinaric, un fenotip care e foarte răspîndit printre români.

Și iată un exemplu de român care în realitate e o corcitură româno-tsigănească. După față se vede că nu e european, chiar dacă are tenul deschis la culoare. Mai ales pentru așa latitudine nordică, unde se află România, el are o înfățișare destul de exotică, nu are față de nativ.
Din comentariile de sub video. El singur recunoaște că are origini asiatice. Posted Image
Demult citesc mesajele dumneavoastră, mai ales pe topicurile legate de istoria românilor, și tot timpul îmi stîrnesc hohote, pentru că sînt foarte amuzante.)))

Chiar credeți cu adevărat că sînt așa de încuiat ca să iau acest articol în serios?))) Special l-am distribuit aici, pentru că cu o doză mare de sarcasm și ironie foarte bine reflectă bazaconiile, și prostiile pe care le scriți aici, și în genere ia în derîdere așa persoane ca dumneavoastră. Pentru că ceea ce faceți dumneavoastră pe acest forum, egalați românii cu tsiganii prin argumentele dumneavoastre primitive, trasnformînd românii în cel mai negricios popor de pe continentul european. Printre români, diferența mare se poate foarte bine vedea între generațiile înstărite și cele recente. Cei bătrîni în majoritate absolută au înfățișare europeană, pe cînd printre tineri sînt mulți negricioși cu trăsături tsiganoide. Așa concluzii am auzit și de la mulți români care observă această schimbare a componenței rasiale printre români. Iar dumneavoastră mai puneți logica în mișcare un pic, că ați luat-o destul de tare pe arătură.



Învățați-vă vă rog să nu mai folosiți tzigănisme gen "bășcălie" în vorbire. Și expresii gen "bă" tot ar fi bine să le excludeți.
„bășcălie” nu e tzigănism. E cuvint format in rominește. E format din „a băși”, adică scrii mizerii ce îți trec prin cap. E cam greu să mă inveți tu pe mine limba romină pt că tu nu pricepi bine unele cuvinte, cum e și in acest caz.
E un articol cretin scris de un cretin. Nu reflectă ce scriu eu ci pricepi tu aiurea ca de obicei.
Eu nu egalez rominii cu rromii. Pricepi tu aiurea. Tocmai că indivizi ca tine și ca  Cristi_E faceți asta. Voi ați scris de multe ori că rominii din sudul tzării sint corciți cu rromi. Eu am scris că nu e adevărat acest lucru și că numai o mică parte sint corciți, adică minți iar nerușinat, cum se vede clar in mesajul tău de față: „Printre români, diferența mare se poate foarte bine vedea între generațiile înstărite și cele recente. Cei bătrîni în majoritate absolută au înfățișare europeană, pe cînd printre tineri sînt mulți negricioși cu trăsături tsiganoide.” Acest lucru nu e adevărat!
Cred că te amuză mesajele mele pt că tu le pricepi aiurea.
Știința ta și a lui Ceiti_E se rezumă la observații directe și la  impresia pe care v-o faceți, adică impresiile voastre ar fi mare știință.

 Cristi_E, on 19 august 2018 - 19:06, said:

Ok, rromi=balcanici=daci. Caz rezolvat.
rromii din sud in generel provin din vlahi și din bulgari. Se vede asta după limbă. Au in limbă numeroase cuvinte bulgărești.  Ai vreun test adn care  contrazice asta? Arată-l.Impresiile tale și ale moldoveanului nu au vreo legătură ciu știința. Eu am scris argumente pt ce am sscris in timp ce tu și moldoveanu ați pus poze.

 Xlander, on 19 august 2018 - 20:19, said:

Se accepta si opinii mai extravagante, dar numai dupa un test riguros.

https://www.ancestry.com/
Testele alea nu prea fac multe parale pt că populațiile se tot amestecă de multă vreme, din epoca de piatră. Agricultura atunci a apărut, cu vreo 8 mii de ani in urmă, iar creșterea animalelor e incă și mai veche. Cu vreo 8 mii de ani in urmă au venit in europa populații din Asia Mică, deci gena lor e foarte veche la noi. Prin urmare să susții că gena această e la noi din cauza Imperiului Otoman este o greșeală.
genele astea de acum au fost găsite și in schelete antice din Balcani și de la noi, deci nu au apărut cu rromii, turcii etc.

 Xlander, on 19 august 2018 - 17:43, said:

Articolul ala depaseste tot ce-am citit pana acum in materie de misto golanesc. Posted Image
E o bășcălie de la cap la coadă scris de un prostălău și un nesimțit.

#232
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
https://goo.gl/images/FUedGr

https://en.m.wikiped...Pazyryk_burials

https://en.m.wikiped...omb_of_Kazanlak

https://en.m.wikiped...:Kazanluk_1.jpg

https://en.m.wikiped...of_Aleksandrovo

https://en.m.wikiped...rovo_kurgan.jpg
https://en.m.wikiped...ka_grobniza.JPG

Edited by Infinitty, 20 August 2018 - 17:07.


#233
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,093
  • Înscris: 31.03.2015

 ionelmironescu, on 20 august 2018 - 09:32, said:


1.rromii din sud in generel provin din vlahi și din bulgari. Se vede asta după limbă.
2.Știința ta și a lui Cristi_E se rezumă la observații directe și la  impresia pe care v-o faceți, adică impresiile voastre ar fi mare știință.
3.Rromii au in limbă numeroase cuvinte bulgărești.
1.E bine de stiut asta; deci ţiganii sunt vlahi.
2. Pai stiinta printre alte metode nu cuprinde si observatia directa?
3. Si cuvintele astea rromesti cum au ajuns in limba rromilor ca le gasim si in hindi?
Pi/bea
iec/unu
shtar/patru
pansh/cinci
zece/desh
Si mai sunt, dar nu le stiu eu.

#234
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
1. am mai scris și repet: rromii provin in cea mai mare parte din vlahi, bulgari, slovaci (cei din ardeal). Există și alte proveniențe, dar puține, astfel că nu se poate spune că rromii provin din India.
Poate ai vreo explicație logică de ce rromii au ajuns mai inainte in Spania, in sec 12 sau chiar mai devreme, iar in Imperiul Bizantin  după această dată. In țările romine in sec 14.
2. Este observația, dar trebuie să ai talent.
3. Pi este in hindi? Arătă pe un dex,...ceva. Pi provine dintr-o limbă slavă. Se zice așa in rusă, bulgară. Iar ți-ai inchipuit ceva și ai crezut că e adevărat.
numeralele rromilor se spun așa:Yec
Dui
Tri
Shtar
Pansh
Shou
Ecta
Octo
Enia
Desh
In hindi sint așa:1 - एक (ek)
2 - दो (do)
3 - तीन (teen)
4 - चार (cāra)
5 - पांच (pāṃca)
6 - छः (chaḥ)
7 - सात (sāta)
8 - आठ (āṭha)
9 - नौ (nau)
10 - दस (dasa)
E diferență cam mare intre ele.
Vezi că in poloneză la 5 ii zice PIENCI. O fi din India? In persană e PANCI.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate