Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Modificare pret

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmodoran, on 23 iunie 2018 - 18:33, said:



Magazinele online o fac si de cateva ori pe zi, cateodata chiar intre momentul cand esti pe pagina produsului si cand dai sa trimiti comanda, de ce nu ar fi si in magazinele fizice la fel ?

Mergi in Flanco, pui ochii pe pe niste casti de ex. de 150 lei (retul de la raft indicat de eticheta), ajungi la casa si te taxeaza si 210 lei. Este corect ori ba? Tu ce crezi?

#20
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,417
  • Înscris: 08.02.2011
Da, de ce nu ?   Pur si simplu refuzi sa platesti si gata daca nu-ti convine. Ghinionul tau sa se intample chiar in momentul acela.    Cred ca e oarecum obligatoriu sa se modifice si pretul la raft daca te intorci inapoi sa verifici, daca nu e modificat se poate considera inselaciune sau ceva de genul.

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmodoran, on 23 iunie 2018 - 18:43, said:

Da, de ce nu ?   Pur si simplu refuzi sa platesti si gata daca nu-ti convine. Ghinionul tau sa se intample chiar in momentul acela. Cred ca e oarecum obligatoriu sa se modifice si pretul la raft daca te intorci inapoi sa verifici, daca nu e modificat se poate considera inselaciune sau ceva de genul.

Gresit. Comerciantul este obligat sa iti vand cu pretul de la raft. Nu merge faza "Daca nu iti convine pleaca".

Edited by MembruAnonim, 23 June 2018 - 18:45.


#22
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View PostMembruAnonim, on 23 iunie 2018 - 18:45, said:



Gresit. Comerciantul este obligat sa iti vand cu pretul de la raft. Nu merge faza "Daca nu iti convine pleaca".

Ceea ce este oprostie.

Tu cand iei produsul de pe raft, nu devine proprietatea ta. Este inca a magazinului.
Pretul de pe raft este o invitatie sa cumperi, este o promisiune ca ti se va vinde produsul la pretul respectiv. Dar e doar o promisiune, nu o relatie contractuala.
Tranzactiav se desfasoara la casa si abia atunci acest produs devine proprietatea ta (de unde ma apuca si dracii cand sunt verificat la iesire la en gross-uri, aia nu ar tb sa mai aibe dreptul sa'ti scotoceasca prin cumparaturi, poate doar vizual, dar fara sa le atinga).
Deci, in principiu, eu cred ca pretul de la casa este fcel corect si cel ce se ia in considerare la tranzactie. Asta e partea sa fii mai catolic decat papa.
Acum, eu daca as fi manager de magazin, negutator, patron etc, sau in general vorbind, pt ca tu nu vrei ca sa ai clienti frustrati plecand din magazin injurand, pt ca tu ii vrei inapoi etc etc etc, as onora pretul cel mai mic. Iar daca se intampla o greseala, intre pretul de raft si casa, si produsul e platit deja si clientul baga de seama mai tarziu asta, i'as oferi chiar acel produs gratuir daca nu are o valoare mare, sau o reducere de 10-20 de lei etc in plus fata de pretul cel mai mic, plus scuzele de rigoare (asta nu e inventie de a mea, ci se practica prin alte tari)

British airways a anulat saptamana trecuta sute de bilete si returnat banii pe motiv ca au pus biletele in vanzare la un pret gresit mai mic decat trebuia. Pretul mic, dar nu genul cu 5 lire zbori pe un bilet de 150, ci din cate am citit, cam la jumatate de pret. Pur si simplu a anulat biletele si returnat banii. Exemplu de carte, de "asa nu", de relatii proaste cu clientii

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pusca si cureaua lata. Si atunci de ce sunt amendate magazinele pt neconcordanta pretului de la raft cu cel de la casa daca tu zici ca nu e nimic gresit??

Edited by MembruAnonim, 23 June 2018 - 19:13.


#24
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Asta ca si multe alte legi cretine.


#25
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Daca observi faci o sesizare si iti dau diferenta daca a fost deja incasat, sau daca nu, iti modifica la casa pretul.
Asta desigur la hipermarketuri... la alea de cartier detinute de patronasi te iau si la bataie.

#26
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Indiferent de magazin, camd am reclamat diferenta de pret mi s-a returnat diferenta. Am platit doar pretul afisat la raft. Si mi s-a intamplat de 3-4 ori, in magazine diferite. Nicaieri nu am avut probleme. Am mers cu bonul la "relatii clienti" si pe urma am verificat pretul la raft impreuna cu angajatul. De fiecare data mi-au dat diferenta de bani inapoi fara sa fie nevoie sa fac altceva. Eventual completat ceva formular.
  Am patit si sa fie la casa pretul ci 60% mai mic decat la raft. Dar am tacut Posted Image   Se mai intampla sa se greseasca. Dar de obicei iti returneaza diferenta fara comentarii, trebuie doar sa o ceri.

  Nu mi-a modificat niciodata pretul la casa. Au zis ca nu pot. Dar de la casa ma trimiteau la relatii clienti sa imi dea diferenta inapoi.

Edited by PoeOvidiu, 23 June 2018 - 19:58.


#27
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View Postarab, on 23 iunie 2018 - 17:57, said:

Nu e legal, dar se intampla....daca e mai mic, nu te superi! NU?

Eu nu m-as supara dar nesimtiti nu sunt corecti
Am luat ceva de la magazin, pretul era mai mic la casa si s-a prins aia si nu au mai vrut sa-l mi-l dea

La auchan mi s-a intamplat.

#28
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postargentum, on 23 iunie 2018 - 19:07, said:

Tu cand iei produsul de pe raft, nu devine proprietatea ta. Este inca a magazinului.
Pretul de pe raft este o invitatie sa cumperi, este o promisiune ca ti se va vinde produsul la pretul respectiv. Dar e doar o promisiune, nu o relatie contractuala.
Tranzactiav se desfasoara la casa si abia atunci acest produs devine proprietatea ta
Este infractiune de inselaciune, sa afisezi un pret si sa incasezi o suma mai mare.

Edited by pasilla, 23 June 2018 - 20:10.


#29
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Trebuie sa dovedesti intentia pt a proba inselaciunea, altfel e doar o greseala.
Ceea ce e cam greu la un simplu pret schimbat. Poate doar daca arati ca asta e o practica continua si la mai multe produse.
Altfel, din cate stiu, si la casa se afiseaza pretul. Ca tu nu urmaresti, e problema ta.

Cand ai un supermarket cu 5000-10000 de produse, eu zic ca e oarecum, nu neaprat normal, dar de inteles sa ai niste erori ici colo.
Dovedeste intentia de inducere in eroare (asa cum se practica la tarifele de taxi afisdate pe portiere la particulari etc), si da, ai inselaciune. Altfel, dupa cum sunt convins ca se intampla, e doar o greseala.

Cand vrea supermarchetul sa te fure, te fura cu actele in mana si habar nu ai.
Incepand de la cum este aranjata marfa pe raft (jos, sus, la nivelul ochiului) unde e pozitionat raftul cu produsul x in magazin, pana la pretul pt diferite unitati de masura unde ai pret mai mare pt cantitati mai mari


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate