Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Crestinismul in era post-moderna

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
784 replies to this topic

#253
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 mario_bril, on 26 ianuarie 2020 - 17:23, said:

1. ĂŽn virtutea cărora dumneata beneficiezi de un calculator și de internet, pentru a posta tot felul de aiureli, aici.

2. Mda, Ă®ți Ă®nvederez ceea ce spunea Fericitul Augustin: dacă se Ă®ntâmplă ca autoritatea Sfintei Scripturi să fie Ă®n opoziţie clară şi sigură cu raţiunea, aceasta trebuie să Ă®nsemne că persoana, care interpretează Scriptura, nu o Ă®nţelege corect

3. ĂŽntrucât există tot felul de observații care conduc la concluzia asta, ca de exemplu deplasarea spre roșu, datorată efectului Doppler.

1. Ți s-a explicat de 70000 de ori câte 7, că știința interpretativă nu are a face cu știința aplicativă, însă mata' nu și nu, o ții p'a ta una și bună... incredibil! :)

2. Geneza este foarte clară, însă voi o răstălmaciți de nu mai înțelege nimeni o iotă, amestecați filozofii ieftine, mituri, noțiuni de știință, textul ebraic, cu fasole cu ciolan cu jumere cu smântână... de nu se mai înțelege om cu persoană... hai lasă-mă-n pace!

3. Nici vorbă, sunt sute de interpretări ale deplasări spre roșu... lasă matale gargara ieftină!

 logic1, on 26 ianuarie 2020 - 17:24, said:

Nu crezi Scriptura, ci interpretarea ta despre Scriptură. Care și ea pleacă de la niște premise...

Premisa este textul ebraic și interpretarea iudaică, care este net superioară înțelegerii tale limitate și de cunoștințe ebraice, științifice și de altă natură! No offence! :)

Edited by heart_of_ice, 26 January 2020 - 20:38.


#254
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 heart_of_ice, on 26 ianuarie 2020 - 20:36, said:

Ți s-a explicat de 70000 de ori câte 7, că știința interpretativă nu are a face cu știința aplicativă, însă mata' nu și nu, o ții p'a ta una și bună... incredibil!
Până acum ai emis tot felul de aiureli cu legea ceremonială și mai știu eu cum, din Tora. Acum văd că ți-ai extins aria de aplicabilitate și la știință. Nu, știința este una singură și se ocupă de cunoașterea realității, cu ajutorul rațiunii. Dumneata poți să o împarți după bunul plac, însă nu faci altceva decât să te faci de râs, să știi.

#255
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Mai ales ca stiinta experimentala e greu de aplicat in astrofizica, de la sine inteles de ce, nu poti aduce steaua neutronica in laborator... :lol:
Deci te bazezi pe un set de date. Luate de la distanta, cam asa cum Dorel citeste Scriptura prin binoclu Minolta de la 5 km... Imaginile joaca feste.

#256
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 heart_of_ice, on 26 ianuarie 2020 - 20:36, said:

Geneza este foarte clară...
Ca de exemplu, nu-i așa, cum a apărut lumina și alternanța zi-noapte, precum și vegetația înaintea soarelui, stelele după Pământ etc.

 heart_of_ice, on 26 ianuarie 2020 - 20:36, said:

...însă voi o răstălmaciți de nu mai înțelege nimeni o iotă, amestecați filozofii ieftine, mituri, noțiuni de știință, textul ebraic, cu fasole cu ciolan cu jumere cu smântână... de nu se mai înțelege om cu persoană... hai lasă-mă-n pace!
Sunt convins că dumneata nu înțelegi explicațiile și ca atare tragi concluzii care mai de care mai caraghioase.

 heart_of_ice, on 26 ianuarie 2020 - 20:36, said:

Nici vorbă, sunt sute de interpretări ale deplasări spre roșu...
Ca de exemplu? Fiat, ipse dixit.

Edited by mario_bril, 26 January 2020 - 20:52.


#257
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 mario_bril, on 26 ianuarie 2020 - 17:31, said:

1. Eu nu resping textul biblic, ci interpretarea lui, făcută Ă®n opoziție cu rațiunea. Nu scrie nicăieri acolo că este vorba de zile calendaristice, că Pământul ar avea 7.000 de ani sau că universul ar fi fost creat odată cu Pământul. ĂŽn Facerea este prezentat un mit, cel al creației, mit care trebuie descifrat corect și Ă®n corespondență cu principiile rațiunii.

2. Nu afirmă nicăieri, aiureala asta. Asta este ceea ce Ă®nțelegi dumneata, după ce ai citit textul biblic și nu ai Ă®nțeles nimic de acolo.

3. Biblia Ă®ți spune doar că omul a fost creat ultimul din lanțul trofic, nu și cum și nici nu specifică exact timpul. Omul putea fi foarte bine creat Ă®n urma unor procese evolutive, fără a contrazice câtuși de puțin textele biblice.

1. Rațiunea cui, a științificilor care își primesc finanțarea și directivele de la sistemul financiar care stă la baza sistemului lumesc anti-Dumnezeu?! Ai VT cu contextul lui, trage concluziile potrivite... însă dacă mata' vorbești despre geneza ca despre un mit, e oablă treaba!

2. Adică geneza afirmă că omul a fost creat în ziua a VI-a și mata' îmi spui mie că nu scrie niciunde aiureala asta... incredibil! A pus Satana mâna pe d-ta cumva?! Că văd că așa te comporți! Phuai!

3. Ahha, și animalele s-au măcelărit sute de milioane de ani sub privirea îngăduitoare a Creatorului... incredibil ce poți scoate din d-ta! E clar, a pus Satan Diavolul mâna pe d-ta! :)

Edited by heart_of_ice, 26 January 2020 - 20:51.


#258
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Xlander, on 26 ianuarie 2020 - 20:42, said:

Mai ales ca stiinta experimentala e greu de aplicat in astrofizica, de la sine inteles de ce, nu poti aduce steaua neutronica in laborator... Posted Image
Deci te bazezi pe un set de date. Luate de la distanta, cam asa cum Dorel citeste Scriptura prin binoclu Minolta de la 5 km... Imaginile joaca feste.
Păi pentru asta, oamenii au trimis sonde spațiale și ce crezi că au constatat? Că teoriile se confirmă. De Briciul lui Occam bănuiesc că ai auzit, nu?

 heart_of_ice, on 26 ianuarie 2020 - 20:48, said:

Rațiunea cui, a științificilor care își primesc finanțarea și directivele de la sistemul financiar care stă la baza sistemului lumesc anti-Dumnezeu?! Ai VT cu contextul lui, trage concluziile potrivite... însă dacă mata' vorbești despre geneza ca despre un mit, e oablă treaba!
Eu am tras concluziile respective și acestea se potrivesc cu explicațiile raționale oferite de știință. Dumneata în schimb, continui cu Dumnezeul golurilor (nu cred că știi ce este, dar nu mai am chef să-ți explic).
Și nu, concluziile trase confirmă creația și pe Dumnezeu ca și Creator.

Edited by mario_bril, 26 January 2020 - 21:04.


#259
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Lumea uita pe aici si in alte parti ca noi discutam Scriptura in primul rand, nu stiinta. Ok, putem sa intram si in "stiinta", a nu se uita insa, dupa cum s-a spus, ca stiinta nu e o creatie spontanee care cade ca un praf pe asfalt dupa care o culegem cu farasul. Tot oamenii o fac. Are si ea istoria ei, cu amanuntele de culise de rigoare. Scriptural, modul cum a aparut Universul e putin altfel. Asijderea, miliarde de ani si evolutionism nu exista si nu pot fi deduse, decat fortat, ca bisturiul si cezariana.

Care teorii Mario ? Sunt la curent cu BB si e pe catafalc, au carpit-o atat de tare cu tot felul de fudge-factors ca de abia mai respira.

Edited by Xlander, 26 January 2020 - 21:02.


#260
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 heart_of_ice, on 26 ianuarie 2020 - 20:48, said:

Adică geneza afirmă că omul a fost creat în ziua a VI-a și mata' îmi spui mie că nu scrie niciunde aiureala asta... incredibil! A pus Satana mâna pe d-ta cumva?! Că văd că așa te comporți! Phuai!
Scrie că Dumnezeu l-a creat pe om, nu pe Adam, în ziua respectivă. Parte femeiască și parte bărbătească. Dumneata însă, din ignoranță, tragi concluzii năstrușnice.

 heart_of_ice, on 26 ianuarie 2020 - 20:48, said:

Ahha, și animalele s-au măcelărit sute de milioane de ani sub privirea îngăduitoare a Creatorului... incredibil ce poți scoate din d-ta! E clar, a pus Satan Diavolul mâna pe d-ta! Posted Image
Exact. Precum se întâmplă și astăzi. Doar nu îți închipui că leii și crocodilii pășteau iarbă, cumva. Sau de fapt, nu mă miră nimic, în ceea ce te privește.

#261
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 mario_bril, on 26 ianuarie 2020 - 21:03, said:

Exact. Precum se Ă®ntâmplă și astăzi. Doar nu Ă®ți Ă®nchipui că leii și crocodilii pășteau iarbă, cumva. Sau de fapt, nu mă miră nimic, Ă®n ceea ce te privește.

Exact ce, că a pus Diavolul mâna pe d-ta?! Hahahahahaha! :D

Păi înseamnă că și în viitor leii și crocodilii or să savureze carne, este?! Phuai!

Ce face Diavolul din om! :)

Leii și crocodilii nu existau la vremea aceea, în prezent aceste creaturi sunt animale involuate din alte animale... așa să știi, animale care inițial nu erau carnivore! :)

Edited by heart_of_ice, 26 January 2020 - 21:16.


#262
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Xlander, on 26 ianuarie 2020 - 21:00, said:

Care teorii Mario ? Sunt la curent cu BB si e pe catafalc, au carpit-o atat de tare cu tot felul de fudge-factors ca de abia mai respira.
Toată astrofizica se bazează pe teorii. Iar știința așa funcționează ea: este falsificabilă. Este normal ca teoriile emise cândva să fie contrazise de unele mai noi. Ăsta este de fapt mecanismul ei și de aia dumneata te bucuri de cuceririle acesteia.

#263
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,165
  • Înscris: 10.09.2008
Cosmologia biblică este geocentrică, dar aceasta numai pentru că avem descrieri fenomenologice, din perspectiva și pe înțelesul omului de la nivelul solului și fără instrumente de observație. Putem accepta prin relativitatea mișcării că Pământul stă nemișcat și că Soarele și bolta cerească se învârt în jurul lui.

Dar în prezent dispunem de instrumente de observație și sisteme de referință exterioare Pământului. Spre deosebire de legile mișcării care sunt relative, cele mecanice nu se pot aplica decât într-un singur mod: cu pământul o planetă - învârtindu-se în jurul Soarelui.

#264
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 logic1, on 26 ianuarie 2020 - 21:24, said:

1. Cosmologia biblică este geocentrică, dar aceasta numai pentru că avem descrieri fenomenologice, din perspectiva și pe Ă®nțelesul omului de la nivelul solului și fără instrumente de observație. Putem accepta prin relativitatea mișcării că Pământul stă nemișcat și că Soarele și bolta cerească se Ă®nvârt Ă®n jurul lui.

2. Dar Ă®n prezent dispunem de instrumente de observație și sisteme de referință exterioare Pământului. Spre deosebire de legile mișcării care sunt relative, cele mecanice nu se pot aplica decât Ă®ntr-un singur mod: cu pământul o planetă - Ă®nvârtindu-se Ă®n jurul Soarelui.

1. De ce Creatorul nu i-a explicat scriitorului biblic care a scris Geneza, cum stă treaba cu creația universului?! De ce l-a indus în eroare, ca noi acum să avem probleme grave în interpretarea datelor Genezei?! :habarnam:

2. Asta este evident! :)

Edited by heart_of_ice, 26 January 2020 - 21:31.


#265
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 Xlander, on 26 ianuarie 2020 - 20:42, said:

Mai ales ca stiinta experimentala e greu de aplicat in astrofizica, de la sine inteles de ce

baga un ochi pe Thunderbolts pe youtube vezi Project Safire. eu unu n-am rabdare sa aflu toate detaliile la astea cu plasma, am urmarit pana am inteles principiul.
principiul, la Universul Electric, e ca de ex. Soarele e un transformator de curent electric, iar nu "un reactor de fisiune nucleara".
asadar, stelele sunt fenomene electrice, si aici e important: electricitatea este scalabila - deci se pot face experimente in laborator, cu plasma, etc.
si ce-am mai retinut:
cand abera Einstein cu curvatura spatiutimpului bagata in gaura neagra plina cu materie intunecata, Tesla inca mesterea la electricitate.
in ultimele decenii insa, se baga mare pe tehnologii cu plasma, si e un gigel Anthony Peratt - cu patalamale, care iti explica ca petroglifele descriu practic fenomene plasmatice.
ma rog, calculez cam 15% sanse sa te informezi, e dreptu tau sa nu ai timp de ce mi se pare mie important.

dar ce as vrea si te-as insista sa vezi, e ca aceste fenomene plasmatice, sunt pastrate pana in zilele noastre in iconografia crestina, si fii antena, poate ti-am mai aratat:
experiment de laborator - doua hemisfere, plasma, si efectele plasmei ramase pe bile


si acuma uite iconografie pictata de baetzii pe cupolele catedralelor


si uite si polul planetei Saturn(Shamash)


#266
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Xlander, on 26 ianuarie 2020 - 16:38, said:

Pai nah, daca toti au fost prost informati pana a venit moda cu miliarde de ani si evolutionismul, nu e vina lor si nici a noastra. Noroc cu tine sau altii din breasla voastra. Asa cum treci subit de la o stare la alta si iti contrazici ideea chiar pe parcursul aceleiasi discutii din acelasi topic, parca special sa semeni zazanie, te las sa te odihnesti. Posted Image Sunt atat de multe grupari crestine care imbratiseaza ideea asta normala, incat pentru tine ar fi un soc sa afli ca esti TU acela in minoritate. Nu numai sfintii bisericii primare sau creationistii young-Earth de astazi care pun accent mult pe miscare in teren, pe arheologie fosiliera sau testarea stiintifica a oricaror metode clamate de mainstream, ci foarte multe grupari. Asta reiese din textul biblic prietene, indiscutabil si cum mai doresti. Exact o zi obisnuita. Asa cum e si ziua de odihna, o zi obisnuita, nu miliarde de ani. Ca nu vrei tu sa intelegi ca Dumnezeu a creat in acele 6 zile supra-natural fata de intelegerea ta mundana si limitata, e altceva.

N-am negat ca au fost sase zile. Te-am atentionat doar ca, in perioada de inceput a oricarei planete, ziua dureaza mult mai mult. Asa a fost si in cazul Terrei si prima zi sigur a durat cateva milioane de ani cel putin, daca nu miliarde. Dar dumneata, in continuare, nu ai habar ce este aceea ”zi planetara”. Si o confunzi cu 24 de ore!

#267
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

 mario_bril, on 26 ianuarie 2020 - 21:15, said:

Toată astrofizica se bazează pe teorii. Iar știința așa funcționează ea: este falsificabilă. Este normal ca teoriile emise cândva să fie contrazise de unele mai noi. Ăsta este de fapt mecanismul ei și de aia dumneata te bucuri de cuceririle acesteia.
Ma bucur de binefacerile tehnologiei si stiintei, normal, dar e slab argumentul fata de miza reala, anume Cuvantul infailibil vs stiinta binefacatoare.
Daca as sti ca cineva se va incumeta sa studieze 1500 de pagini de pdf despre cum s-a ajuns la fundatura BB, le-as varsa imediat aici. PhD-uri, citate de la mama lor de oameni de stiinta, inclusiv ce am spus mai devreme despre experimentele cu interferometre, reactiile si comentariile din presa vremii, celelalte experimente celebre in detaliu cu fise tehnice tot si un vagon de alte chestiuni.

Dar stiu ca nimeni nu se va sinchisi, fiecare va ramane cu ideile lui fixe si aleluia. :)

 logic1, on 26 ianuarie 2020 - 21:24, said:

Cosmologia biblică este geocentrică, dar aceasta numai pentru că avem descrieri fenomenologice, din perspectiva și pe Ă®nțelesul omului de la nivelul solului și fără instrumente de observație. Putem accepta prin relativitatea mișcării că Pământul stă nemișcat și că Soarele și bolta cerească se Ă®nvârt Ă®n jurul lui.

Dar Ă®n prezent dispunem de instrumente de observație și sisteme de referință exterioare Pământului. Spre deosebire de legile mișcării care sunt relative, cele mecanice nu se pot aplica decât Ă®ntr-un singur mod: cu pământul o planetă - Ă®nvârtindu-se Ă®n jurul Soarelui.
Enunturi sforaitoare, dar goale. Wiki v-a reprogramat cu succes, deprogramarea poate necesita o interventie divina. Limbajul "fenomenologic" este atat de literal de fapt, incat nimeni niciodata pana acum nu a demonstrat ca pamantul se misca, ai auzit bine. Nu ma pun la mintea ta, ca n-are rost.

 criztu, on 26 ianuarie 2020 - 21:56, said:

baga un ochi pe Thunderbolts pe youtube vezi Project Safire. eu unu n-am rabdare sa aflu toate detaliile la astea cu plasma, am urmarit pana am inteles principiul.
Intai sa termin vreo doua pdf-uri, ca ma chinui de o luna, iar unul din ele l-am vanat aproape un an, pana cand cineva milostiv, in ciuda copyright-ului l-a urcat pe un site de duzina. Cam asta e viata de pdf bounty-hunter, fac pariu ca acum nu mai e acolo. E despre nephilimi :lol:

 Dorel666, on 26 ianuarie 2020 - 23:02, said:

N-am negat ca au fost sase zile. Te-am atentionat doar ca, in perioada de inceput a oricarei planete, ziua dureaza mult mai mult. Asa a fost si in cazul Terrei si prima zi sigur a durat cateva milioane de ani cel putin, daca nu miliarde. Dar dumneata, in continuare, nu ai habar ce este aceea ”zi planetara”. Si o confunzi cu 24 de ore!
Mai baiatule, evolutia cosmica a fost demontata de mult, doar visatorii mai cred ca sistemele solare si galaxiile se formeaza prin acretia de praf cosmic. Iti dau 3 teme de gandire din sistemul solar care iti contrazic băbăciunea ta de copy-paste din grasul Tyson sau cine o fi.
Cometele
Orbitele planetelor si conservarea momentului angular.
Luna se distanteaza de noi cu cca 4 cm per an. Calcule ceva, unde era acum 2 miliarde sau in primul rand teoria formarii ei, ca nici asta nu se stie. Hai fii si tu serios ca mai sunt cel putin 50 de procese care iti indica un pamant tanar, terestre sau cosmice.

Edited by Xlander, 26 January 2020 - 23:09.


#268
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Xlander, on 26 ianuarie 2020 - 23:09, said:

Ma bucur de binefacerile tehnologiei si stiintei, normal, dar e slab argumentul fata de miza reala, anume Cuvantul infailibil vs stiinta binefacatoare.
Ceea ce se pare că nu ai înțeles, este că știința este perfect compatibilă cu creștinismul, ocupându-se de cunoașterea realității și urmând îndemnul hristic cercetați și veți afla. Ca atare, știința și religia sunt perfect complementare, cea de-a doua ocupându-se de cunoașterea ultramundanului.

#269
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Xlander, on 26 ianuarie 2020 - 23:09, said:



Mai baiatule, evolutia cosmica a fost demontata de mult, doar visatorii mai cred ca sistemele solare si galaxiile se formeaza prin acretia de praf cosmic. Iti dau 3 teme de gandire din sistemul solar care iti contrazic băbăciunea ta de copy-paste din grasul Tyson sau cine o fi.
Cometele
Orbitele planetelor si conservarea momentului angular.
Luna se distanteaza de noi cu cca 4 cm per an. Calcule ceva, unde era acum 2 miliarde sau in primul rand teoria formarii ei, ca nici asta nu se stie. Hai fii si tu serios ca mai sunt cel putin 50 de procese care iti indica un pamant tanar, terestre sau cosmice.

De cine a fost demontata? De dumneata?

#270
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,165
  • Înscris: 10.09.2008

 Xlander, on 26 ianuarie 2020 - 23:09, said:

Ma bucur de binefacerile tehnologiei si stiintei, normal,

Limbajul "fenomenologic" este atat de literal de fapt, incat nimeni niciodata pana acum nu a demonstrat ca pamantul se misca, ai auzit bine.

Printre binefacerile tehnologiei de care te bucuri este și televiziunea prin satelit. Care sateliți geostaționari stau agățați acolo NUMAI pentru că pământul se mișcă...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate