Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Crestinismul in era post-moderna

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
784 replies to this topic

#217
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlogic1, on 22 ianuarie 2020 - 20:16, said:



Continentul unic la timpul lui Noe este o premisă absentă în text și mai mare decât potopul global însuși. Și oricum uscatul putea fi acoperit de apă numai dacă se scufunda. Dar Dumnezeu a promis 40 de zile de ploaie și Noe a descris inundație. Ce s-a întâmplat în cele 40, 150 și restul de zile potrivește cu o inundație extinsă ca timp, datorită formei de pâlnie a câmpiei Mesopotamiei și a mărimii bazinului hidrografic al celor două râuri.
Nu avea cum sa reziste perioada atat de indelungata apa in bazinul Mesopotamiei . Doar daca acea zona ar fi fost mai joasa decat nivelul marilor. Altfel inundatiile nu rezista mai mult decat cateva zile sau saptamani, nu luni . La inundatiile din 74 in zona Dobrogea apele sau retras in doua zile cu toate ca vaile erau complet inundate pe o lungime de aproape 100 km, incepand din zona Casicea/Credinta si pana la Dunare.
Dar in cazul potopului biblic apare ploaia acolo unde nu a existat, ploaie de 40 zile
Dar avem aceasta relatare biblica
Geneza 6
11. Pământul era stricat înaintea lui Dumnezeu, pământul era plin de silnicie.
12. Dumnezeu S-a uitat spre pământ şi iată că pământul era stricat; căci orice făptură îşi stricase calea pe pământ.
13. Atunci Dumnezeu a zis lui Noe: „Sfârşitul oricărei făpturi este hotărât înaintea Mea, fiindcă au umplut pământul de silnicie; iată, am să-i nimicesc împreună cu pământul.

Ei bine, tu zici ca Dumnezeu s-a gandit sa nimiceasca "pamantul stricat" doar din zona Mesopotamiei. Adica din restul zonelor ori oamenii nu erau stricati, ori nu era locuit, altfel promisiunea ca va nimici toata suflarea de pe pamant e o gogorita biblica.  Insa tu spui ca in alte parti oamenii care sau refugiat din calea apelor, l-au intampinat pe Noe cu arca. Deci nu doar familia lui Noe a supravietuit potopului asa cum biblia sustine.

#218
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postcriztu, on 22 ianuarie 2020 - 18:56, said:

Turba este asa cum zici un "precursor" se poate spune si asa. Alte definitii o aseaza ca fiind cea mai tanara forma a carbunelui, tot pe acolo. Eu n-am afirmat niciodata prostii de genul ca depozitele carbonifere au ca principal constituent vegetatia. Asta spun teoriile mainstream bazate pe imaginea frunzelor care cad in mlastini timp de sute de milioane de ani :) De ce gasim resturi fosile vegetale in carbune ? Pentru ca in sedimentarea rapida care a avut loc, probabil nu s-a indeplinit perfect uniform si omogen conditia temperaturii critice necesara descompunerii materialului organic, scapand ici si colo, frunze, ramuri de dimensiuni mici etc. Cu polystrate fossils in carbune aceeasi explicatie, temperatura. Tu nu poti sustine ca ai acolo doar namol (turba incipienta) formata din pamant, materie vulcanica incinsa (cenusa) si atat. Sunt si resturi organice, ca nu le poti exclude total. Ai microorganisme anaerobe si altele.

Nu am zis nici ca pamantul are meleoane, dimpotriva. Tot ce zic este ca imaginea apocaliptica a arcelor voltaice care baleieaza pe suprafata terestra nu explica zacamintele carbonifere de la 2-3 km adancime. Stii prea bine, daca n-ai inteles inca, ca din teoria electrica si notiunile conexe, poate singurul lucru pe care nu-l agreez deloc este biliardul ipotetic ce a avut loc in Sistemul Solar. Posibil sa fi avut o planeta distrusa, dar nu permutari de orbite cu Venus si Marte pe traiectorii nu stiu cum.

View Postlogic1, on 22 ianuarie 2020 - 20:16, said:

Eu cred că creștinul nu trebuie să adapteze datele științei la modul cum interpretează el Biblia, ci invers, interpretarea lui trebuie să țină cont de știință, acolo unde se poate. Să nu uităm greșeala bisericii față de Galileo și Giordano.

Cândva pământul a fost acoperit de potop global, după cum este descris ĂŽn Geneza 1:2-9 și poetic ĂŽn Psalmul 104:5-9. Valurile și mareele au fost disproporționat mai mari decât cele din prezent. Uscatul s-a ridicat ĂŽn timp ca o barieră ĂŽn fața valurilor. Suprafața uscatului poartă amprenta eroziunii din partea valurilor, râurilor, ploilor și ghețarilor ĂŽn mișcare. Așa se explică unele urme de potop global arătate ĂŽn videoclip.

Referitor la smoala folosită de Noe și cea ĂŽn care au căzut ĂŽmpărații Sodomei și Gomorei, este nerealist timpul de o mie două de ani. Datorită condițiilor de formare a petrolului, care nu au fost ĂŽntrunite.

Continentul unic la timpul lui Noe este o premisă absentă ĂŽn text și mai mare decât potopul global ĂŽnsuși. Și oricum uscatul putea fi acoperit de apă numai dacă se scufunda. Dar Dumnezeu a promis 40 de zile de ploaie și Noe a descris inundație. Ce s-a ĂŽntâmplat ĂŽn cele 40, 150 și restul de zile potrivește cu o inundație extinsă ca timp, datorită formei de pâlnie a câmpiei Mesopotamiei și a mărimii bazinului hidrografic al celor două râuri.

View Postlogic1, on 22 ianuarie 2020 - 20:16, said:

Eu cred că creștinul nu trebuie să adapteze datele științei la modul cum interpretează el Biblia, ci invers, interpretarea lui trebuie să țină cont de știință, acolo unde se poate. Să nu uităm greșeala bisericii față de Galileo și Giordano.

Cândva pământul a fost acoperit de potop global, după cum este descris ĂŽn Geneza 1:2-9 și poetic ĂŽn Psalmul 104:5-9. Valurile și mareele au fost disproporționat mai mari decât cele din prezent. Uscatul s-a ridicat ĂŽn timp ca o barieră ĂŽn fața valurilor. Suprafața uscatului poartă amprenta eroziunii din partea valurilor, râurilor, ploilor și ghețarilor ĂŽn mișcare. Așa se explică unele urme de potop global arătate ĂŽn videoclip.

Referitor la smoala folosită de Noe și cea ĂŽn care au căzut ĂŽmpărații Sodomei și Gomorei, este nerealist timpul de o mie două de ani. Datorită condițiilor de formare a petrolului, care nu au fost ĂŽntrunite.

Continentul unic la timpul lui Noe este o premisă absentă ĂŽn text și mai mare decât potopul global ĂŽnsuși. Și oricum uscatul putea fi acoperit de apă numai dacă se scufunda. Dar Dumnezeu a promis 40 de zile de ploaie și Noe a descris inundație. Ce s-a ĂŽntâmplat ĂŽn cele 40, 150 și restul de zile potrivește cu o inundație extinsă ca timp, datorită formei de pâlnie a câmpiei Mesopotamiei și a mărimii bazinului hidrografic al celor două râuri.
Ce crezi dumneata ca este legatura intre textul Scripturii si stiinta, te intereseaza. Pana acum, n-am remarcat nici macar ca intelegi TEXTUL, darmite stiinta. Asa ca sa fim seriosi. Cu Giordano si Galileo iarasi tu stii la ce te referi. Eu n-am certitudinea printr-un inscris oficial ca a fost ars pe rug si condamnat pentru asa-zisa lui erezie a exoplanetelor sau ca era pro-Copernic. Cand ii vad pe grasul Tyson si Michio Kaku facand spume pe cazul lii Giordano imi vine sa :puke:
Multi nu stiu, conform biografului sau, ca Galileo si-a renegat erezia heliocentrica in ultimii 2 ani de viata. Mai moale, treci intai la informare temeinica si vei avea o imagine de ansamblu pe masura.

Continentul unic apare in text inca de pe prima pagina a Genezei, pentru cine a deprins arta cititului si a minimei logici. Despre restul, cred ca e necesar sa ma opresc, ca se tot repeta argumentele si aceleasi proceduri in esenta. Daca sesizezi pe anumite topice ca raspunsul nu mai vine, gandeste-te ca am atins nivelul critic al rabdarii. Clipul nu era pentru tine, ci pentru heart, nu te mai uita la ce nu intelegi. :) Paco, in ciuda anumitor chestiuni grave, e geniu pe langa dumneata cand vine vorba de aspecte tehnice banale.

#219
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpacopaco1967, on 23 ianuarie 2020 - 10:51, said:

Nu avea cum sa reziste perioada atat de indelungata apa in bazinul Mesopotamiei . Doar daca acea zona ar fi fost mai joasa decat nivelul marilor. Altfel inundatiile nu rezista mai mult decat cateva zile sau saptamani, nu luni . La inundatiile din 74 in zona Dobrogea apele sau retras in doua zile cu toate ca vaile erau complet inundate pe o lungime de aproape 100 km, incepand din zona Casicea/Credinta si pana la Dunare.
Dar in cazul potopului biblic apare ploaia acolo unde nu a existat, ploaie de 40 zile
Dar avem aceasta relatare biblica
Geneza 6
11. Pământul era stricat înaintea lui Dumnezeu, pământul era plin de silnicie.
12. Dumnezeu S-a uitat spre pământ şi iată că pământul era stricat; căci orice făptură îşi stricase calea pe pământ.
13. Atunci Dumnezeu a zis lui Noe: „Sfârşitul oricărei făpturi este hotărât înaintea Mea, fiindcă au umplut pământul de silnicie; iată, am să-i nimicesc împreună cu pământul.

Ei bine, tu zici ca Dumnezeu s-a gandit sa nimiceasca "pamantul stricat" doar din zona Mesopotamiei. Adica din restul zonelor ori oamenii nu erau stricati, ori nu era locuit, altfel promisiunea ca va nimici toata suflarea de pe pamant e o gogorita biblica.  Insa tu spui ca in alte parti oamenii care sau refugiat din calea apelor, l-au intampinat pe Noe cu arca. Deci nu doar familia lui Noe a supravietuit potopului asa cum biblia sustine.

Biblia sustine ca au murit toate fiintele ”de sub cerul inalt”. Adica toate fiintele aflate la altitudini mai mici decat muntele Ararat plus cei cincisprezece coti. Apoi, tot din Biblie reiese ca ceea ce se numeste ”pamant” cuprindea doar bazinul Eufratului. Mai exact ”pamantul” cuprinde doar intinderea maxima a Imperiului Persan. Adica Dumnezeu a distrus doar ”pamantul”, nu si ceea ce se intindea peste marginile ”pamantului”. Adica Dumnezeu a distrus doar poporul Lui, adica doar neamurile care au iesit din bazinul Eufratului. Mare parte a Europei, Asiei, Africii, Australia si cele doua Americi nu au fost inundate sau cel putin nu la acelasi nivel. Desi cred ca atunci a fost o schimbare majora a intregului Pamant.

#220
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostXlander, on 23 ianuarie 2020 - 15:29, said:

Tu nu poti sustine ca ai acolo doar namol (turba incipienta) formata din pamant, materie vulcanica incinsa (cenusa) si atat. Sunt si resturi organice, ca nu le poti exclude total. Ai microorganisme anaerobe si altele.

Povestea academica e ca carbunele e facut din vegetatie.
Deci daca carbunele e vegetatia, nu poti avea vegetatie in carbune, lol kek, stiu ca e greu de explicat.
Deci carbunele n-are nici o treaba cu vegetatia, nu e facut din vegetatie, ci este materia, trecuta prin procese electro-plasmatice in urma carora materia e transmutata. In acest proces, ai vegetatie prinsa. Ar fi un gigel, unu Andrew Hall, care iti explica astea tzais. Eu ti-am aratat acele poze cu fulgurita, ca sa vezi ca in zilele noastre, din praf, din nisip, sunt create "roci". Deci avem dovezi pe viu, cum procesele electrice produc "depozite" si "pietre".
Transmutarea materiei e ceva asa de grav, ca e Piatra Filosofala in alchimie - adica in Biblie de ex.
Nici un injiner n-a reusit inca sa transmute materia. doar se teoretizeaza aceasta notiune.

View PostXlander, on 23 ianuarie 2020 - 15:29, said:

Nu am zis nici ca pamantul are meleoane, dimpotriva. Tot ce zic este ca imaginea apocaliptica a arcelor voltaice care baleieaza pe suprafata terestra nu explica zacamintele carbonifere de la 2-3 km adancime. Stii prea bine, daca n-ai inteles inca, ca din teoria electrica si notiunile conexe, poate singurul lucru pe care nu-l agreez deloc este biliardul ipotetic ce a avut loc in Sistemul Solar. Posibil sa fi avut o planeta distrusa, dar nu permutari de orbite cu Venus si Marte pe traiectorii nu stiu cum.

Nici nu am zis ca ai zis tu. Eu discutam ma intaratam impotriva academiei.
Cat despre "biliardul cosmic", poti constata tu insuti, ca axul de inclinatie al lui Venus este la -180 de grade relativ la axul de inclinatie al soarelui. Iar pamantul e la 23.4 grade
deci biliardul cosmic este aici si acum, daca credem ce zice academia despre inclinatia planetelor din sistemul solar.
E ilogic sa ai Uranus inclinat la 90%, fara cataclism in sistemul solar.
Deci observa: toate planetele sistemului solar se invart in sensul contrar acelor de ceas. Numai Venus se invarte invers. lol kek.

Edited by criztu, 23 January 2020 - 18:30.


#221
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Da mai criztule, daca mergi pe logica lor cu procese lente de-a lungul milioanelor de ani din wiki, n-ai cum sa ai resturi vegetale in carbune, corect.
Anomaliile din astrofizica sunt multe, nu doar in sistemul nostru solar ci sunt nenumarate paradoxuri pana la nivelul macro al clusterelor de galaxii, e si o gluma pe tema asta, cica Dumnezeu a creat asa Universul ca sa-si bata joc de oricine ar incerca sa inteleaga totul in mod exhaustiv. Tocmai citisem ce a scris Dorel, omul acesta e fenomenal, un fel de Giordano Bruno al zilelor noastre, ca nici ala n-a fost om de stiinta, dar legenda urbana asa zice.

#222
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostXlander, on 24 ianuarie 2020 - 10:53, said:

Da mai criztule, daca mergi pe logica lor cu procese lente de-a lungul milioanelor de ani din wiki, n-ai cum sa ai resturi vegetale in carbune, corect.

nu man... cum sa-ti explic...
hartia e facuta din copaci, da?
hartia e o pasta facuta din copaci, care sunt dizolvati pana devin o pasta, care apoi se usuca, se preseaza si devine hartie.
e, n-ai cum sa gasesti fosile de copaci, frunze, tulpini, prinse in pasta aia, in hartia aia care ni se zice ca este insasi copacii, care s-au transformat in pasta.
nu poti spune ca un copac din 100000 nu s-a transformat in pasta. e o exceptie absurda. ce-a avut copacu ala de nu s-a pastificat? era din otzel sau cum?
e ca si cum ai zice ca ai gasit o fosila de copac incastrata intr-un copac..
se duce un gigel la 2020, taie un copac, si ce sa vezi, in pulpa copacului, gasesc oamenii de stiinta fosila unui copac din cretacic. exceptional. copiii cred. a zis la televizor!

faptul ca gasesti fosile de plante, copaci, frunze, prinse in carbune, inseamna ca carbunele nu e plantele.
carbunele e solul transmutat prin procese electrice. prin "foc celest".
"focul celest" e plasma. adica focul, fulgerul, coada cometei, chestia aia din neoane, mai zi tu, astea sunt plasma

Edited by criztu, 25 January 2020 - 12:42.


#223
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postlogic1, on 22 ianuarie 2020 - 09:45, said:

1. DOCUMENTĂR, 2. Adj., s.n. (Film sau scriere) care prezintă fapte absolut autentice. - Din fr. documentaire.

2. 100 de proporții, la fiecare 100 de ani. (100 de reĂ®mpăduriri).

3. Rațiunea Ă®n Ă®nțelegerea fenomenului fizic, după descrierea biblică.

4. Ți-am dat versetele de multe ori, dar nu pătrund.

1. Perfect! :)

2. ...sau o cantitate de vegetație de 100 de ori mai mare decât îți dă ție în calcule, îngropată o singură dată (păduri kilometrice)!  :)

3. Depinde de care parte a baricadei ești, a interpretări literaliste sau alegorico-simbolico-metaforice... :)

4. Care, alea unde apare 'erets?! Hai că ești nostim! :D

Edited by heart_of_ice, 25 January 2020 - 15:25.


#224
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostXlander, on 22 ianuarie 2020 - 18:24, said:

Pana acum, prietenul meu criztu are premiul I cu teoria lui plasmatica :lol:, heart la mare distanta cu pomii lui kilometrici. Uite heart un tip simpatic care iti explica ce e cu muntii aia tesiti, pe undeva pe acolo, e interesant totul, l-am descoperit pe acest omulet haios acum cateva zile.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QOx7yMDbt_Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sincer n-am avut nervi să urmăresc până la capăt ce spune Pinocchio ăsta haios, însă promit că o să-l urmăresc într-un final... :)

Altceva vroiam sa spun! Problema cu vârsta universului este una destul de subtilă, pentru că pe asta șarjează opozanții, inducând subtil ideea că Biblia este învechită și nedemnă de luat în seamă. Trebuie să delimităm adevărata știință de știința speculativă, interpretativă, care mai este știință exactă cum este bunica fată mare... dacă ar fi să reducem numărul disciplinelor cu adevarat științifice (care respectă metoda științifică), cred că am putea număra disciplinele respective pe degete. Faptul că știința aplicativă ne dă gadget-uri și ultra-tehnologii nu înseamnă că poate să se pronunțe cu exectitate asupra originilor universului și a vieții. Oricum, toate interpretările și teoriile lor legate de originea universului și a vieții sau evoluția universului și a vieții, sunt speculații ieftine. Toate teoriile lor pleacă de la niște premise, se bazează pe niște axiome, adică pe adevăruri nedemonstrabile și deci ne servesc cu povești nemuritoare. Vârsta universului de miliarde de ani, are ca bază constanta vitezei luminii, păi cum naiba să fie aia constantă, când timpul și spațiul sunt relative? În fine, e mai complicat!
Legat de vârsta de 49k ani a universului, există niște modele, indicii sau pattern-uri în VT, ca un cifru sau cod după care putem să descoperim multe chestii... de exemplu modelul bazat pe 7, săptămâna de șapte zile, șapte zile de creație, 49 de ani urmat de un jubileu în al 50-lea an, în fine... 7000 de ani ziua de creație (parcă Russell a scris prima oară despre asta), ne dă exact perioada care poate fi măsurată cu metodele științifice cele mai credibile, adică în jur de 49k ani. Măsurătorile astea în spectrul electromagnetic cu citirea și interpretarea unor linii, se bazează pe atâtea premise și axiome de te doare capu'... :)

Edited by heart_of_ice, 25 January 2020 - 16:14.


#225
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postheart_of_ice, on 25 ianuarie 2020 - 16:01, said:

Sincer n-am avut nervi să urmăresc până la capăt ce spune Pinocchio ăsta haios, însă promit că o să-l urmăresc într-un final... Posted Image

Altceva vroiam sa spun! Problema cu vârsta universului este una destul de subtilă, pentru că pe asta șarjează opozanții, inducând subtil ideea că Biblia este învechită și nedemnă de luat în seamă. Trebuie să delimităm adevărata știință de știința speculativă, interpretativă, care mai este știință exactă cum este bunica fată mare... dacă ar fi să reducem numărul disciplinelor cu adevarat științifice (care respectă metoda științifică), cred că am putea număra disciplinele respective pe degete. Faptul că știința aplicativă ne dă gadget-uri și ultra-tehnologii nu înseamnă că poate să se pronunțe cu exectitate asupra originilor universului și a vieții. Oricum, toate interpretările și teoriile lor legate de originea universului și a vieții sau evoluția universului și a vieții, sunt speculații ieftine. Toate teoriile lor pleacă de la niște premise, se bazează pe niște axiome, adică pe adevăruri nedemonstrabile și deci ne servesc cu povești nemuritoare. Vârsta universului de miliarde de ani, are ca bază constanta vitezei luminii, păi cum naiba să fie aia constantă, când timpul și spațiul sunt relative? În fine, e mai complicat!
Legat de vârsta de 49k ani a universului, există niște modele, indicii sau pattern-uri în VT, ca un cifru sau cod după care putem să descoperim multe chestii... de exemplu modelul bazat pe 7, săptămâna de șapte zile, șapte zile de creație, 49 de ani urmat de un jubileu în al 50-lea an, în fine... 7000 de ani ziua de creație (parcă Russell a scris prima oară despre asta), ne dă exact perioada care poate fi măsurată cu metodele științifice cele mai credibile, adică în jur de 49k ani. Măsurătorile astea în spectrul electromagnetic cu citirea și interpretarea unor linii, se bazează pe atâtea premise și axiome de te doare capu'... Posted Image

La opozantii de care vorbesti dumneata, le scapa din vedere termenul de ”zi”, adica ce inseamna el cu exactitate, si il confunda cu lungimea actuala a unei zile pamantene, care este de aproximativ 24 de ore. Dar prima zi a Pamantului in nici un caz nu a durat 24 de ore, ci o intreaga era, care s-ar putea lungi de la mii de ani, la milioane si poate chiar miliarde.
Asa ca, opozantii ar face bine sa citeasca ceva cosmologie. Adica sa afle si ei ce spune stiinta despre formarea unei planete, a unui stele si a unui sistem stelar.

#226
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDorel666, on 25 ianuarie 2020 - 16:44, said:

La opozantii de care vorbesti dumneata, le scapa din vedere termenul de ”zi”, adica ce inseamna el cu exactitate, si il confunda cu lungimea actuala a unei zile pamantene, care este de aproximativ 24 de ore. Dar prima zi a Pamantului in nici un caz nu a durat 24 de ore, ci o intreaga era, care s-ar putea lungi de la mii de ani, la milioane si poate chiar miliarde.
Asa ca, opozantii ar face bine sa citeasca ceva cosmologie. Adica sa afle si ei ce spune stiinta despre formarea unei planete, a unui stele si a unui sistem stelar.

Au ortodocșii o vorbă: "Noul Testament, în cel Vechiu se ascunde!"
Deci studiază pattern-urile VT și o să descoperi că ziua de creație are 7000 de ani! 7000×6 = 42000+7000 = 49000... noi fiind la sfârșitul celei de a șaptea zile de creație, deci la sfârșitul celor 49000 de ani... iar conform profețiilor biblice, urmează jubileul sau mia de ani, adică a 50-a mie de ani, când creația va fi eliberată de haos și stricăciune, așa după cum erau eliberați evreii în VT în al 50-a an! Simplu! :)

Interesant este că cele mai oneste/sigure/credibile metode științifice de datare radiometrică, nu depășesc 49k ani!
E și asta o chestie! :)

Iar interpretările/teoriile astronomilor bazate pe constanta vitezei luminii și pe interpretarea unor linii în spectrul electro-magnetic, sunt povești de adormit copiii! :)

Edited by heart_of_ice, 25 January 2020 - 17:14.


#227
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postheart_of_ice, on 25 ianuarie 2020 - 16:59, said:

Au ortodocșii o vorbă: "Noul Testament, în cel Vechiu se ascunde!"
Deci studiază pattern-urile VT și o să descoperi că ziua de creație are 7000 de ani! 7000×6 = 42000+7000 = 49000... noi fiind la sfârșitul celei de a șaptea zile de creație, deci la sfârșitul celor 49000 de ani... iar conform profețiilor biblice, urmează jubileul sau mia de ani, adică a 50-a mie de ani, când creația va fi eliberată de haos și stricăciune, așa după cum erau eliberați evreii în VT în al 50-a an! Simplu! Posted Image

Interesant este că cele mai oneste/sigure/credibile metode științifice de datare radiometrică, nu depășesc 49k ani!
E și asta o chestie! Posted Image

Iar interpretările/teoriile astronomilor bazate pe constanta vitezei luminii și pe interpretarea unor linii în spectrul electro-magnetic, sunt povești de adormit copiii! Posted Image

Adica dumneata  nu-mi poti indica patternurile, dar stii sigur ca ziua Creatiei are 7000 de ani...

Eu vorbeam, insa, de stiinta, de cosmologie. Stii despre ce vorbesc?

#228
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDorel666, on 25 ianuarie 2020 - 17:28, said:

Adica dumneata  nu-mi poti indica patternurile, dar stii sigur ca ziua Creatiei are 7000 de ani...

Eu vorbeam, insa, de stiinta, de cosmologie. Stii despre ce vorbesc?

Lasă matale gargara ieftină și du-te la păscut...

#229
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postheart_of_ice, on 25 ianuarie 2020 - 17:48, said:

Lasă matale gargara ieftină și du-te la păscut...

Daca bateam din palme, nu era gargara ieftina. Daca ti-am cerut sa si arati cu ce te lauzi, este gargara... Nu mai bine ai incerca  macar sa te scremi vreun pattern dintre cele de care vorbeai?

#230
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDorel666, on 25 ianuarie 2020 - 18:03, said:

Daca bateam din palme, nu era gargara ieftina. Daca ti-am cerut sa si arati cu ce te lauzi, este gargara... Nu mai bine ai incerca  macar sa te scremi vreun pattern dintre cele de care vorbeai?

Studiază legile lui Moise, și o să te dumirești, până atunci... vezi-ți de gâște!

#231
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,105
  • Înscris: 10.09.2008

View Postheart_of_ice, on 25 ianuarie 2020 - 16:01, said:

Oricum, toate interpretările și teoriile lor legate de originea universului și a vieții sau evoluția universului și a vieții, sunt speculații ieftine. Toate teoriile lor pleacă de la niște premise, se bazează pe niște axiome, adică pe adevăruri nedemonstrabile

Premisele și axiomele nu sunt nedemonstrabile, ci adevăruri acceptate sau evidente de la care pleacă o demonstrație.

View Postheart_of_ice, on 25 ianuarie 2020 - 16:59, said:

Deci studiază pattern-urile VT și o să descoperi că ziua de creație are 7000 de ani!

Iar interpretările/teoriile astronomilor bazate pe constanta vitezei luminii și pe interpretarea unor linii în spectrul electro-magnetic, sunt povești de adormit copiii! Posted Image

Ai trecut în tabăra ”opozanților” cu interpretarea simbolică a zilelor...  :D

Viteza luminii se măsoară de secole și se dovedește constantă. Atât viteza cât și spectrul sunt consecințe ale unor proprietăți fundamentale ale spațiului și atomilor. Doar în alt univers ar putea diferi.

#232
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postlogic1, on 25 ianuarie 2020 - 20:01, said:

1. Premisele și axiomele nu sunt nedemonstrabile, ci adevăruri acceptate sau evidente de la care pleacă o demonstrație.

2. Ai trecut Ă®n tabăra ”opozanților” cu interpretarea simbolică a zilelor...  :D

3. Viteza luminii se măsoară de secole și se dovedește constantă. Atât viteza cât și spectrul sunt consecințe ale unor proprietăți fundamentale ale spațiului și atomilor. Doar Ă®n alt univers ar putea diferi.

1. Acceptate pe baza a ce?! :habarnam:

2. Adevărat, însă adevărul este întotdeauna la mijloc, deci nu 24 de ore, nu miliarde de ani, ci 7000 de ani! :)

3. Deci viteza luminii este constantă, însă timpul și spațiul sunt relative, este?! Hai ca ești nostim! :D
Cum demonstrezi că viteza luminii a fost așa dintotdeauna?! De când au respins ăștia conceptul de eter, a ieșit un haos în lumea științifică! No offence! :)

#233
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postheart_of_ice, on 25 ianuarie 2020 - 19:58, said:

Studiază legile lui Moise, și o să te dumirești, până atunci... vezi-ți de gâște!

Asa cum te-ai dumirit dumneata, de habar nu ai cum sa indici ”patternurile”, totusi faci mare caz de ele?

View Postheart_of_ice, on 25 ianuarie 2020 - 20:12, said:


2. Adevărat, însă adevărul este întotdeauna la mijloc, deci nu 24 de ore, nu miliarde de ani, ci 7000 de ani! Posted Image


Crezi ca teoriile stiintifice se construiesc ca la piata? Si noi ce ar trebuie sa facem? Sa ne targuim ca sa mai scadem din 7000 sau sa mai adaugam?

Dumneata chiar nu vrei sa intelegi cum se formeaza un corp ceresc? Cum pleaca de la un nor de praf intins pe milioane de kilometri, fara  moment cinetic, apoi apare momentul cinetic, ce duce la o miscare de rotatie, dar care dureaza miliarde de ani pana se face o prima rotatie? Intelegi macar despre ce vorbesc...?

View Postheart_of_ice, on 25 ianuarie 2020 - 20:12, said:


3. Deci viteza luminii este constantă, însă timpul și spațiul sunt relative, este?! Hai ca ești nostim! Posted Image
Cum demonstrezi că viteza luminii a fost așa dintotdeauna?! De când au respins ăștia conceptul de eter, a ieșit un haos în lumea științifică! No offence! Posted Image

Dar de unde stii ca nu-i asa? Simti in urina?

#234
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,105
  • Înscris: 10.09.2008
Premisele sunt acceptate prin convenție sau pentru că sunt concluziile unor demonstrații anterioare.
Axiomele... AXIÓMĂ, axiome, s.f. 1. Adevăr fundamental admis fără demonstraţie, fiind evident prin el însuşi.

Constant și relativ nu intră în comparație. Viteza luminii în vid este constantă pentru că nu depinde de nimic material.

View Postheart_of_ice, on 25 ianuarie 2020 - 20:12, said:

1. Acceptate pe baza a ce?! Posted Image

3. Deci viteza luminii este constantă, însă timpul și spațiul sunt relative, este?! Hai ca ești nostim! Posted Image
Cum demonstrezi că viteza luminii a fost așa dintotdeauna?!


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate