Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 

Renovare casa de burlacita

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#55
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostPoeOvidiu, on 19 mai 2018 - 18:10, said:

Băuturi alcoolice doar după ce termina lucrul. Ca altfel nu știu cum iese și fără experiență și cu mintea tulbure Posted Image
Ideea cu autospecializatul nu e rea. Unele chestii sunt chiar ușor și distractiv de făcut. De exemplu montajul parchetului laminat.

Da, e foarte usor, mai ales sa-l tai in unghi Posted Image

SI ce usor e sa pui plinte, din nou, taiate in unghi :w00t:

Edited by Mosotti, 19 May 2018 - 18:22.


#56
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Nu e greu.  Doar puțină îndemânare. Dar nu contează ca zicea ca are parchet clasic și îl rascheteaza, dacă rețin bine.
Nu auzi ca își pune singura faianta. Deci fata nu are două mâini stângi.

#57
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 05.08.2014
@PueOvidiu --- in zilele noastre e chiar simplu sa-ti pui singur parchetul, gresia si faianta. Decat sa stai dupa "mesteri", mai bine iti pui singur. In cazul ei nu e nici stres, ca locuinta e goala, se poate lucra in voie acolo.

#58
miumiu0

miumiu0

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.05.2018

View PostBaxon, on 19 mai 2018 - 17:27, said:

Daca e criza mare de meseriasi , te autospecializezi si le faci tu cu ajutorul prietenilor ( alora pt care iti place sa gatesti ) . Faci zile de claca pe mancare si udatura nealcoolica ( sa nu faca nebunii ) Posted Image

Pai chestiile mai basic (gresie faianta, montat mobila, zugravit, tapet, etc.) clar le facem noi. Eu chiar si la raschetat parchet m-as baga. Unele lucruri (pe langa cele evidente precum instalatiile electrice) le-as face cu un meserias, gen tencuiala + finisajul dupa peretii sparti.

Acum scot al 6lea strat de vopsea de pe niste usi vechi pe care le-as refolosi, si 2 prieteni scot rugina de pe balustradele balconului Posted Image

View PostPoeOvidiu, on 19 mai 2018 - 18:10, said:

Băuturi alcoolice doar după ce termina lucrul. Ca altfel nu știu cum iese și fără experiență și cu mintea tulbure Posted Image
Ideea cu autospecializatul nu e rea. Unele chestii sunt chiar ușor și distractiv de făcut. De exemplu montajul parchetului laminat.

eu care nu le am cu spirtoasele, acum inteleg menirea celor 2L de palinca de nuca din speis, primita de la bunica cu pretextul de "nu stii niciodata cand iti vin musafiri" :)

Attached Files



#59
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postrealduc, on 19 mai 2018 - 11:53, said:

fiica-mea are salar de cca 5000 EUR,
Posted Image

View Postrealduc, on 19 mai 2018 - 11:53, said:

eu am salar de 1500 EUR si economisesc cca 2000 EUR, anual !
cam bei, tu...

Mda.
Initiator, parerea mea e ca... mai bine ii dai o spoiala, stringi din...un an si te-apuci serios de el cind se mai stringe ceva. Poza cu usile m-a edificat.

#60
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 12.06.2010

View Postrealduc, on 19 mai 2018 - 11:53, said:

da' cum ai economisit 100.000 EUR ? ... vreau si eu !
fiica-mea are salar de cca 5000 EUR, si nu poate economisi mai mult de 10.000 pe an !
eu am salar de 1500 EUR si economisesc cca 2000 EUR, anual !
Cum naiba sa intrebi bai frate "de unde ai matale bani, cum ai economisit atata?"
Da ce te freaca pe tine grija?
Iar daca fiica'ta castiga 5000euro pe luna si nu poate economisi decat 10000, iar tu 1500 si nu poti trece de 2000 euro economisiti anual, pai ma scuzi (sau nu), dar problema e la voi. Ori salariul este in lei si vrei sa economisesti in euro, ori nu stii sa gestionezi un buget (si nici fiica'ta), ori minti.

Edited by alliNdanuTz, 19 May 2018 - 19:33.


#61
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014

View Postmiumiu0, on 19 mai 2018 - 18:49, said:

Acum scot al 6lea strat de vopsea de pe niste usi vechi pe care le-as refolosi, si 2 prieteni scot rugina de pe balustradele balconului Posted Image



Ce faci acolo mai fata? Ia cu 50-80 de lei un pistol cu aer cald si daca o incalzesti se cojeste toata vopseaua  si o razi cu spaclul asa calda. O sa ramana lemnul curat.

La rugina ai o masina de gaurit sau un biax? Ia un disc lamelar cu tija si da-i bataie.  
https://www.sculesie...-60x40x6-g80-c/

Te-as ajuta cu un compresor si un pistol de sablat pentru balustrada dar te injura aia ce trec pe sub balcon ca le dai cu nisip in cap Posted Image


Raschetatul lasa-l la cine stie ce face. Iti trebuie masina de raschetat, nu prea merge  manual.

View PostBibulus, on 19 mai 2018 - 18:34, said:

@PueOvidiu --- in zilele noastre e chiar simplu sa-ti pui singur parchetul, gresia si faianta. Decat sa stai dupa "mesteri", mai bine iti pui singur. In cazul ei nu e nici stres, ca locuinta e goala, se poate lucra in voie acolo.
Eu stiu. Ca de aceea am garajul plin de scule care le-am folosit o singura data Posted Image

La gresie e mai complicat la unele tipuri. Sunt sortimente de gresie care se taie tare greu. E de preferat o masina de taiat cu disc. Problema e ca aia  merge cu racire cu apa si stropeste la cativa metri distanta.  La ne voie merge si cu flexul si un disc diamantat sau chiar disc abraziv de carbura de siliciu. Face taietuta mai buna decat diamantatul si nu ciobeste. Dar se consuma destul de repede. Dar e  2-3 lei unul.
  Daca merge cu rola e usor.

Edited by PoeOvidiu, 19 May 2018 - 20:22.


#62
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 05.08.2014
Da, la scule e beleaua mare, ca daca te apuci sa le cumperi ajungi sa dai destui bani pe ele. De ex o masina de taiat faianta costa vreo 200 - 250 de lei (una cu care sa poti face treaba, nu din alea de 40 de lei, care nu taie deloc). Plus alte scule necesare la renovarea unei case, pe care daca nu le ai trebuie sa le iei de undeva. De inchiriat nu stiu daca merita, de pe la prieteni nu iei chiar tot ce ai nevoie.....asa ca dai banu' si cumperi.



Vazusem pe YT un clip cu o unealta care taia gresia, ca un cleste --- dar nu stiu cat de bun este.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3cPiaWkjRR8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#63
miumiu0

miumiu0

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.05.2018

View PostPoeOvidiu, on 19 mai 2018 - 20:18, said:

Ce faci acolo mai fata? Ia cu 50-80 de lei un pistol cu aer cald si daca o incalzesti se cojeste toata vopseaua  si o razi cu spaclul asa calda. O sa ramana lemnul curat.

La rugina ai o masina de gaurit sau un biax? Ia un disc lamelar cu tija si da-i bataie.  
https://www.sculesie...-60x40x6-g80-c/

Te-as ajuta cu un compresor si un pistol de sablat pentru balustrada dar te injura aia ce trec pe sub balcon ca le dai cu nisip in cap Posted Image


Raschetatul lasa-l la cine stie ce face. Iti trebuie masina de raschetat, nu prea merge  manual.


L-am dat cu un decapant si se decojeste deja, cu un spaclu, e destul de usor.
Stiu ca-mi trebuie masina de raschetat, se pot inchiria, nu m-as apuca sa raschetez parchet de 50mp manual :))

#64
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,974
  • Înscris: 24.01.2012
Pfuu, ce usi misto ai, sa nu le schimbi!
Are dreptate Poe, nu asa se curata vopseaua, mai ales daca e veche si multe straturi.
Pistol cu aer cald, spaclu si smirghel, doar in lungimea fibrei.
Apoi chituite, daca e cazul, si vopsea sau lac.

La raschetat nu te sfatuiesc sa faci tu, chiar cu masina profesionala inchiriata, risti sa strici frumusete de parchet, banuiesc ca e masiv de fag sau stejar.
Angajeaza pe cineva care se pricepe, iti va da si niste sfaturi in ce priveste finisarea.
Eu as folosi ulei de in, protejeaza foarte bine, e natural si are un luciu mat, placut, usor de intretinut.

#65
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
La raschetat parchetul chiar nu merita sa dai bani pe inchiriat scule ca platesti de-ti sar ochii ( nu merge sa inchiriezi 1-5 ore ci minim 12 ore deci cam platesti scula de noua  ) si daca o faci tu si n-ai mai facut iese prost . Nu costa asa mult sa faci cu un profesionist care asta face de ani de zile . de fapt nu merita deloc sa inchiriezi scule , mai bine le cumperi si dupa ce-ti faci treaba le vinzi si iti scoti mai mult de jumate din bani ( te ajuta olx imediat sa scapi de ele ) . De zugravit peretii nu e greu , te descurci .

View Postcristobob, on 19 mai 2018 - 14:41, said:

Îți dau eu "55 k" euro (mă gândesc ca vrei  sa spui 55 mii euro) pe o casa locuibila pe/cu 500 mp teren ÎN LOCALITATEA  CLUJ  NAPOCA. Adică sa fie racordată la toate utilitățile.
Mulțumesc.


Sa inteleg ca esti femeie singura ?

#66
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postmiumiu0, on 19 mai 2018 - 20:27, said:



L-am dat cu un decapant si se decojeste deja, cu un spaclu, e destul de usor.
Stiu ca-mi trebuie masina de raschetat, se pot inchiria, nu m-as apuca sa raschetez parchet de 50mp manual :))

Cam toxic decapantul.

#67
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,490
  • Înscris: 06.01.2014

View PostBaxon, on 20 mai 2018 - 00:14, said:

...
Sa inteleg ca esti femeie singura ?
Ca de obicei, intelegi prost.  CSF ? NCSF !

#68
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Probabil pentru femei singure se practica alte preturi la imobiliare Posted Image

In Cluj nu gasesti dar in localitatile lipite gasesti genul de case vechi cu 1-2 camere si ceva curte la pret de  50-60.000 de euro.  Poate chiar si prin Cluj mai este cate una ratacita. Dar de obicie la preturile astea au o curte putin mai mare decat un balcon.

Exemplu:
https://www.imobilia...9?lista=2358855

Edited by PoeOvidiu, 20 May 2018 - 07:52.


#69
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 05.08.2014

View PostBaxon, on 20 mai 2018 - 00:14, said:

De zugravit peretii nu e greu , te descurci .
Daca tot face peretii cu niste meseriasi, poate sa includa si jugraveala in pret. Se tocmeste cu aia si dau ei doua maini de lavabila --- n-are rost sa scape de ei tocmai la zugravit.

#70
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View Postmiumiu0, on 19 mai 2018 - 00:21, said:


Merci de sfat. Stiu ca e mai problematica din cauza unghiurilor. As vrea sa evit insa sa apelez la o firma de design incat 1. n-am destui bani 2. am cam ales deja toate materialele + piesele de mobila (nu din reviste, ci de la furnizori), deocamdata caut mesteri care sa-mi scoata si refaca tencuiala+sa dea jos cateva pereti, sa-mi monteze geamuri+usi si asa mai departe. Daca nu ma descurc oricum n-o sa am de ales. Hope for the best, prepare for the worst Posted Image

Ai grija ce pereti demolezi, ca in blocul respectiv zidaria ii portanta, chiar si unii pereti din interiorul apartamentului tau. Din ce stiu io, blocul respectiv nu-i construit pe cadre de beton armat ci ai placa de beton armat, ziduri (majoritatea portante) si placa de beton armat de la urmatorul etaj peste. Poate ar fi bine sa te consulti cu un constructor/structurist care stie sa evalueze ce rol au zidurile (nu cu meseriasul care vine la lucru)  inainte sa darami ceva. Forma aia in "V" a blocului ma cam pune pe ganduri la ce rol au si zidurile din interior.

#71
miumiu0

miumiu0

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.05.2018

View Postgabyxm, on 20 mai 2018 - 12:05, said:

Ai grija ce pereti demolezi, ca in blocul respectiv zidaria ii portanta, chiar si unii pereti din interiorul apartamentului tau. Din ce stiu io, blocul respectiv nu-i construit pe cadre de beton armat ci ai placa de beton armat, ziduri (majoritatea portante) si placa de beton armat de la urmatorul etaj peste. Poate ar fi bine sa te consulti cu un constructor/structurist care stie sa evalueze ce rol au zidurile (nu cu meseriasul care vine la lucru)  inainte sa darami ceva. Forma aia in "V" a blocului ma cam pune pe ganduri la ce rol au si zidurile din interior.

Binen-teles, m-am consultat deja cu un prieten constructor, o sa daramam doar un zid de cca 1,5 m lungime (care desparte debaraua de gol) si zidul cu usa care desparte holul cu sufrageria. (ce-i desenat cu rosu in schita)

View Postdon_dannielo, on 20 mai 2018 - 00:24, said:

Cam toxic decapantul.
am scos usile pe balcon si mi-am pus o masca. Dar da.

View PostPoeOvidiu, on 20 mai 2018 - 07:51, said:

Probabil pentru femei singure se practica alte preturi la imobiliare Posted Image

In Cluj nu gasesti dar in localitatile lipite gasesti genul de case vechi cu 1-2 camere si ceva curte la pret de  50-60.000 de euro.  Poate chiar si prin Cluj mai este cate una ratacita. Dar de obicie la preturile astea au o curte putin mai mare decat un balcon.

Exemplu:
https://www.imobilia...9?lista=2358855

e 63 000 de euro cu 38 de mp utili (mai mic decat apartamentul), cu o curte cat o palma si intr-o zona de periferie care-i si urata (daca ar fi langa o padure ar fi chiar dragut). Iar bugetul de renovare la o casa e implicit mai mare decat la apartament - izolatia termica, acoperis, curte, etc.

View PostLouisCyphre, on 19 mai 2018 - 23:13, said:

Pfuu, ce usi misto ai, sa nu le schimbi!
Are dreptate Poe, nu asa se curata vopseaua, mai ales daca e veche si multe straturi.
Pistol cu aer cald, spaclu si smirghel, doar in lungimea fibrei.
Apoi chituite, daca e cazul, si vopsea sau lac.

La raschetat nu te sfatuiesc sa faci tu, chiar cu masina profesionala inchiriata, risti sa strici frumusete de parchet, banuiesc ca e masiv de fag sau stejar.
Angajeaza pe cineva care se pricepe, iti va da si niste sfaturi in ce priveste finisarea.
Eu as folosi ulei de in, protejeaza foarte bine, e natural si are un luciu mat, placut, usor de intretinut.

Am scos deja vopseaua, poate era mai usor cu pistol, am vrut sa nu deteriorez lemnul insa, ca as vrea sa-l las natur. Din fericire nu trebuie chituita, il dau cu ulei de in (trebuie hodrofugate, incat vor fi usile de la baie :) )

Legat de raschetare, m-ati convins, oricum diferenta intre inchiriere - inchiriere + manopera nu e mare, am gasit pe cineva care mi-l face cu 20RON/mp.

View Postviotl, on 19 mai 2018 - 19:11, said:

te-apuci serios de el cind se mai stringe ceva. Poza cu usile m-a edificat.

Mie-mi plac usile vechi, imi place si sticla texturata, o astfel de usa din lemn masiv stil french doors cu sticla facuta la comanda e mult mai
scumpa decat unul din PAL pe care-l vezi in majoritatea locuintelor.

Attached Files


Edited by miumiu0, 20 May 2018 - 13:18.


#72
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Interesanta forma apartamentului. Eu ma mai uit la Adela Parvu pe blog, ca ea se ocupa de renovari in Romania. Asa de inspiratie exista o groaza de siteuri, gen Houzz sau pinterest/instagram.

In schema ta nu mi-e clar unde pui dulapul pentru haine pt ca patul pare sa se uite spre ceva care da spre un balcon (partea de jos a schemei).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate