Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Renovare casa de burlacita

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#19
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
unde o sa tii bicicleta? Posted Image

salteaua/patul conteaza cel mai mult. pe urma canapeaua cat mai relaxanta si tv-ul/muzica/pc. si un AC cat mai performant la filtrarea traficului de afara. si un parchet de 5 stele.

Edited by 41ex, 19 May 2018 - 00:43.


#20
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
As schimba dormitorul cu bucataria ... in schita ta.
Eventual, daca ti se pare sic, bucataria o poti face open space.

Edited by shymano, 19 May 2018 - 00:46.


#21
miumiu0

miumiu0

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.05.2018

View Post41ex, on 19 mai 2018 - 00:39, said:

unde o sa tii bicicletea? Posted Image

salteaua/patul conteaza cel mai mult. pe urma canapeaua cat mai relaxanta si tv-ul/muzica/pc. si un AC cat mai performant la filtrarea traficului de afara. si un parchet de 5 stele.

in scara blocului cel mai probabil. Sau ma gandeam sa-i fac ceva cuier pe care sa-l pot monta pe peretele din hol.

tv nu vreau sa-mi iau, pt muzica am pick-up + viniluri si un sound system ok, am un iMac pe care l-am mutat la birou, ca sa ma fortez sa nu mai lucrez cand sunt acasa. Pentru mine, lumina e cea mai importanta. De asta e nevoie sa reconfigurez toata instalatia electrica (n-am destule lustre+aplice, si nici prize). Am parchet din lemn masiv, e cam singurul lucru pe care-l pastrez din apartamentul vechi, trebuie raschetat, lacuit. La AC nici nu m-am gandit, e o idee.

View Postshymano, on 19 mai 2018 - 00:44, said:

As schimba dormitorul cu bucataria ... in schita ta.
Eventual, daca ti se pare sic, bucataria o poti face open space.

De ce crezi ca ar functiona mai bine?
Eu il vad asa: in dormitor petrec 6-8 ore din zi, din care 100% din timp dorm :)) Cumva din cauza asta i-am alocat doar un spatiu mic - incat sa-mi incapa patul.
In bucatarie stau mult mai mult, imi place sa gatesc, chiar si pentru altii, am nevoie de loc pentru zeci de ghivece cu verdeturi, etc.
Open space nu vreau sa-l fac, pt ca mi-ar placea sa nu miroase, totusi, a mancare peste tot. Stiu ca teoretic rezolvi asta cu o hota, dar tot miroase, in apt. meu curent bucataria si living-ul sunt impreuna.

#22
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
la lumina ma enerveaza tot felul de umbre si "filtre", as prefera numai leduri care sa bata direct, fara sticla. la muzica nu inteleg asta cu pick-up. ceva hi-tech cu boxe de podea..da! filme nu iei de pe net? :D

uite un video pt inspiratie. cei mai tari sunt peretii de sticla retractabili..respectiv cu ceva antrenament ai sari cu bicicleta direct in strada. daca incepi ziua asa, sigur ajungi departe. :P

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/x5elsQTAMJw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#23
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,393
  • Înscris: 28.11.2017
Cand spui lumina te referi la lumina naturala sau tot ce este sursa de iluminat?

Daca e lumina naturala atunci poate ar fi bine sa te gandesti sa ai cat mai putine ziduri noi (in plus de cele actuale), eventual doar la dormitor sa ai usa de lemn, la sufragerie fara usa deloc, iar la bucatarie (daca o vrei inchisa - eu gasesc ca este mai bine inchisa - mai ales daca iti place sa gatesti) o usa culisanta si perete transparent pentru a lasa lumina naturala sa treaca.

Pentru lumina artifciala e suficient sa tragi fire peste tot, iar daca nu ai facut-o inca poate e bine sa incepi renovatul cu instalatia electrica, tras fire pentru prize si aplice/lustre.

Edited by zartdato1-0, 19 May 2018 - 01:48.


#24
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010

View Postmiumiu0, on 19 mai 2018 - 00:54, said:

De ce crezi ca ar functiona mai bine?
Eu il vad asa: in dormitor petrec 6-8 ore din zi, din care 100% din timp dorm Posted Image) Cumva din cauza asta i-am alocat doar un spatiu mic - incat sa-mi incapa patul.
Nici nu-ti dai seama acum, probabil, cat de important e dormitorul, cat conteaza sa fie spatios si liniștit ...!!!
Va veni, insa, si vremea cand vei realiza asta si va fi mai greu sa schimbi ... bine, pentru unul dus cu pluta, ca mine, nu-i asa greu, ma infig in ele de dracii le gaseste, cand mi se pune pata, si le mut de colo-colo, de zic toti ca am luat-o "pe carare" ...
Dar, daca apuci sa faci/cumperi mobila mai dichisita, de anumite dimensiuni, va fi mai nasol cu schimbatul/mutatul.
Cel putin din cauza dimensiunilor ...

Edited by shymano, 19 May 2018 - 03:14.


#25
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Stai lnistita cu indicatiile primite ...adica "nu spera si nu ai teama " . Oricum 99 % dintre cei care au citit topicul au retinut ( selectiv ) doar " burlacita " , " acum e goala " , "canapea " ...si astia mai tomnateci ( ca mine) " imi place sa gatesc " !!!!! Posted Image

Edited by JurasikMan, 19 May 2018 - 05:10.


#26
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieºteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

View Postmiumiu0, on 18 mai 2018 - 23:47, said:

Eu planuiesc sa ma mut in Septembrie (pana atunci sper sa am baia amenajata + centrala. Iti iei si tu ceva in centru?


Atunci faci investiţii MINIME nu te bagi la termopane ;)

#27
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,922
  • Înscris: 18.12.2007
Cred ca zicea ca se muta in septembrie in apartamentul ala, nu din apartamentul ala.
De ce sa nu se bage la termopane?

#28
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,485
  • Înscris: 19.04.2009
Joaca The Sims. Faci un plan identic si te apuci de decorat/ aranjat chestii pana iese :lol: (eu am facut asta cand am stat in studio si nu stiam cum sa fac 3 camere din el :lol: )

#29
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Toate bune si frumoase dar daca ai nenorocul de niste vecini cretini , degeaba faci apartamentul " brici " c-o sa vrei sa fugi mancand pamantul . N-as putea sa stau in bloc / casa multifamiliala . Banuiesc ca ap ala asa gol a costat o caruta de bani , bani cu care stateai linistita la periferie , pe un loc de pamant cu o casuta si terasa generoasa . Mna, asa gandesc eu ..

#30
miumiu0

miumiu0

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.05.2018

View PostBaxon, on 19 mai 2018 - 09:31, said:

Toate bune si frumoase dar daca ai nenorocul de niste vecini cretini , degeaba faci apartamentul " brici " c-o sa vrei sa fugi mancand pamantul . N-as putea sa stau in bloc / casa multifamiliala . Banuiesc ca ap ala asa gol a costat o caruta de bani , bani cu care stateai linistita la periferie , pe un loc de pamant cu o casuta si terasa generoasa . Mna, asa gandesc eu ..

nu-i chiar asa. In periferie stateam tot la bloc, si in chirie, si proprietarul mi-era vecin.
Acum, sub mine este biroul unui avocat care mi-e prieten de 10+ ani, si singurul vecin cu care am zid comun sunt
2 studente care stau in chirie. In rest, vecinii-s chiar ok. Am fost la toti sa ma prezint + sa-mi cer scuze in prealabil pt zgomotul cauzat de renovari,
99% sunt oameni tineri, toti pareau normali.

View PostPloiesteanul2015, on 19 mai 2018 - 06:29, said:



Atunci faci investiţii MINIME nu te bagi la termopane Posted Image

View PostAlexEn, on 19 mai 2018 - 07:37, said:

Cred ca zicea ca se muta in septembrie in apartamentul ala, nu din apartamentul ala.
De ce sa nu se bage la termopane?

Da, in septembrie ma mut in (nu din) apartament, pana atunci ar trebui sa fie locuibil.

View PostJurasikMan, on 19 mai 2018 - 05:10, said:

Stai lnistita cu indicatiile primite ...adica "nu spera si nu ai teama " . Oricum 99 % dintre cei care au citit topicul au retinut ( selectiv ) doar " burlacita " , " acum e goala " , "canapea " ...si astia mai tomnateci ( ca mine) " imi place sa gatesc " !!!!! Posted Image

Mda, m-am gandit dupa aia ca ar fi trebuit sa-mi fac profil fake, masculin :) dar e un experiment si asta.

View Postshymano, on 19 mai 2018 - 03:12, said:

Nici nu-ti dai seama acum, probabil, cat de important e dormitorul, cat conteaza sa fie spatios si liniștit ...!!!
Va veni, insa, si vremea cand vei realiza asta si va fi mai greu sa schimbi ... bine, pentru unul dus cu pluta, ca mine, nu-i asa greu, ma infig in ele de dracii le gaseste, cand mi se pune pata, si le mut de colo-colo, de zic toti ca am luat-o "pe carare" ...
Dar, daca apuci sa faci/cumperi mobila mai dichisita, de anumite dimensiuni, va fi mai nasol cu schimbatul/mutatul.
Cel putin din cauza dimensiunilor ...

Sper sa nu ai dreptate :D Oricum, zgomot ar fi peste tot, incat si geamurile bucatariei sunt cu deschidere spre o strada super aglomerata. Eu cand ma pun in pat adorm instant si nu ma poate trezi nici bomba. Cumva imi place ideea de a avea dormitorul doar pt pat/dormit, si sa fie mic si cosy. Daca ma satur il vand si-mi iau cu credit o casa langa padure :)

View Postzartdato1-0, on 19 mai 2018 - 01:46, said:

Cand spui lumina te referi la lumina naturala sau tot ce este sursa de iluminat?

Daca e lumina naturala atunci poate ar fi bine sa te gandesti sa ai cat mai putine ziduri noi (in plus de cele actuale), eventual doar la dormitor sa ai usa de lemn, la sufragerie fara usa deloc, iar la bucatarie (daca o vrei inchisa - eu gasesc ca este mai bine inchisa - mai ales daca iti place sa gatesti) o usa culisanta si perete transparent pentru a lasa lumina naturala sa treaca.

Pentru lumina artifciala e suficient sa tragi fire peste tot, iar daca nu ai facut-o inca poate e bine sa incepi renovatul cu instalatia electrica, tras fire pentru prize si aplice/lustre.

Si si. Si lumina naturala conteaza, si din fericire, in afara de hol, cam toata casa e luminoasa. O sa scap si de zidul care desparte holul de sufragerie, sa-l fac mai deschis.
La dormitor o sa am doar un zid culisant.

Ma gandeam sa incep cu geamuri & usi (mai mult din cauza ca usa de la intrare in apartament e f veche si mi-e groaza ca o sa-l sparga cineva), dupa aia contnui cu instalatia electrica,
daramat ziduri, refacut tencuiala + zugravit, centrala, gresie+faianta, sanitare, amenajare bucatarie, parchet + restul mobilei. Cel mai probabil o sa las balconul pe ultimul loc, acolo deocamdata habar n-am ce sa fac.

#31
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View Postmiumiu0, on 18 mai 2018 - 23:00, said:

Salutare
Dupa ce am citit cateva jurnale pe aici, motivandu-ma singura, am decis sa-mi incepi si eu jurnalul de bord al propriei case. Ma rog, nici macar casa nu e, e un apartament, sper sa nu ma desfiintati din cauza asta Posted Image

Am cumparat apartamentul de 55mp / 2 camere in Februarie, in centrul Clujului, am platit cash, si mi-am cheltuit 100% din economii pe ea, deci bugetul de renovare e cam limitat (adica aproape inexistent in momentul de fata), si renovarea in sine va dura ceva timp. Apartamentul este aproape nelocuibil in momentul de fata (in curand o sa fac si pozele de "before", poate le si pun aici Posted Image

Maine ma duc sa cer oferte pentru termopane/usi, revin cu vesti in curand.

Pana una alta, planul apartamentului, desenat de mine (da, am primit planul apartamentului la achizitionarea ei, insa nu mi s-a parut suficient de detaliata si masuratorile nu se vedeau). Cladrea este pe colt, si are o forma tare ciudata, dupa cum vedeti - asta e una dintre lucrurile care mi-a atras atentia asupra acestui imobil, o sa fie un challenge fain Posted Image
da' cum ai economisit 100.000 EUR ? ... vreau si eu !
fiica-mea are salar de cca 5000 EUR, si nu poate economisi mai mult de 10.000 pe an !
eu am salar de 1500 EUR si economisesc cca 2000 EUR, anual !

Edited by realduc, 19 May 2018 - 11:55.


#32
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postmiumiu0, on 19 mai 2018 - 11:03, said:


nu-i chiar asa. In periferie stateam tot la bloc, si in chirie, si proprietarul mi-era vecin.
Acum, sub mine este biroul unui avocat care mi-e prieten de 10+ ani, si singurul vecin cu care am zid comun sunt
2 studente care stau in chirie. In rest, vecinii-s chiar ok. Am fost la toti sa ma prezint + sa-mi cer scuze in prealabil pt zgomotul cauzat de renovari,
99% sunt oameni tineri, toti pareau normali.

Nu ai inteles ce am scris dar nu e problema :) ...

#33
miumiu0

miumiu0

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.05.2018

View PostBaxon, on 19 mai 2018 - 11:56, said:

Nu ai inteles ce am scris dar nu e problema Posted Image ...
Ba da, am inteles.
In Cluj, in periferie, exista doar blocuri. Foarte rar gasesti casa de vanzare cu teren la periferie, mai ales la banii pe care-i aveam eu. Daca ar fi fost o optiune, mi-as fi luat asa. Insa optiunile mele, luand in calcul imobile care-mi permit, au fost ori sa-mi iau un apt. mai mic/vechi in centru, ori ceva mai mare, modern in periferie, dar tot apartament ar fi fost.

Sau la tara, pe langa oras, insa deocamdata n-am masina, si stilul meu de viata/jobul actual ma leaga de anumite zone ale orasului.

View Postrealduc, on 19 mai 2018 - 11:53, said:

da' cum ai economisit 100.000 EUR ? ... vreau si eu !
fiica-mea are salar de cca 5000 EUR, si nu poate economisi mai mult de 10.000 pe an !
eu am salar de 1500 EUR si economisesc cca 2000 EUR, anual !
Lucrez de la 16 ani, acum am 25, si firma proprie. Am economisit tot ce am putut, si i-am investit, majoritatea in actiuni si fonduri mutuale, cate ceva in produsele proprii pe care am reusit sa le vand pe profit.

Daca vrei sa economisesti bani, trebuie sa traiesti sub nivelul de trai pe care ti l-ai putea permite. Mai minimalist. De ex. toate hainele + pantofii
pe care-i am imi incap intr-o valiza mica. Sau in loc sa ies sa mananc in oras prefer sa gatesc eu. Sau in loc sa ma cazez in resorturi de 5* atunci cand
calatoresc, ma duc cu un rucsac si dorm prin airbnb-uri pe 10$/zi. Asa am reusit sa vad si 80% din Europa.

Daca cineva are salar de 5000 si economiseste doar 10000 pe an, inseamna ca habar n-are cum sa faca bani. Sau daca are familie si ei depind de ea financiar, e alta poveste.

#34
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014
O suta de mii de euroi pe un apartament in Cluj, care nici nu e locuibil fara amenajari? ce preciuri aveti pe acolo..... ai prins (alta) bula imobiliara, dar acum, ca l-ai luat, sa-l stapanesti cu placere!
Imi place ideea de a-l mobila minimalist, modern, cu cateva obiecte de arta, cateva corpuri de mobilier.
Ce buget ti-ai calculat (chiar si foarte estimativ) pentru a-l face cum vrei tu?

Ia astia cu periferia -- lasa, ca si cei care stau la periferia Bucurestiului zici ca stau la tara. Unii nu au utilitati, drumurile sunt subdimensionate pentru traficul respectiv -- fac 2 ore ca sa intre in oras, praf, mizerie. Si nici in Cluj nu e pea diferit, din ce am citit, au si aia parca o comuna pe acolo (un gen de Pipera) care e aproape de asfixiere.

#35
miumiu0

miumiu0

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.05.2018

View PostBibulus, on 19 mai 2018 - 12:42, said:

O suta de mii de euroi pe un apartament in Cluj, care nici nu e locuibil fara amenajari? ce preciuri aveti pe acolo..... ai prins (alta) bula imobiliara, dar acum, ca l-ai luat, sa-l stapanesti cu placere!
Imi place ideea de a-l mobila minimalist, modern, cu cateva obiecte de arta, cateva corpuri de mobilier.
Ce buget ti-ai calculat (chiar si foarte estimativ) pentru a-l face cum vrei tu?

Nu eu am zis 100.000 :) Apartamentul este locuibil - a fost locuita de un cuplu inaintea mea. Nu e locuibil dupa standardele mele, plus ca am scos cada, mobila, tot, pentru ca erau vechi, si n-am fost nevoita sa ma mut in secunda 0, asa ca am vrut sa am un clean slate, mai ales ca dau jos niste pereti, refac tencuiala + alte chestii care vin cu mizerie si ma super incurca daca am mobila inutila in apartament. A costat 55.000, btw, cu tot cu loc de parcare. Daca ar fi fost renovata putea sa coste lejer 85.000 sau chiar si mai mult, fiind cladire interbelica.

Deocamdata am pus cap-coada toate ofertele primite + costurile mobilei + amenajarilor, mi-au iesit aproape 8.000 de euro, si am zis ca-i bun un buffer de 2000, asa ca am sa aloc maxim 10000. Desi toti prietenii care au trecut prin asta imi spun ca e putin, dar n-am firma de design, furnizorii imi caut eu, deci deocamdata sunt optimista si sper sa ma pot tine de buget.

#36
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postmiumiu0, on 19 mai 2018 - 12:51, said:


Nu eu am zis 100.000 Posted Image Apartamentul este locuibil - a fost locuita de un cuplu inaintea mea. Nu e locuibil dupa standardele mele, plus ca am scos cada, mobila, tot, pentru ca erau vechi, si n-am fost nevoita sa ma mut in secunda 0, asa ca am vrut sa am un clean slate, mai ales ca dau jos niste pereti, refac tencuiala + alte chestii care vin cu mizerie si ma super incurca daca am mobila inutila in apartament. A costat 55.000, btw, cu tot cu loc de parcare. Daca ar fi fost renovata putea sa coste lejer 85.000 sau chiar si mai mult, fiind cladire interbelica.

Deocamdata am pus cap-coada toate ofertele primite + costurile mobilei + amenajarilor, mi-au iesit aproape 8.000 de euro, si am zis ca-i bun un buffer de 2000, asa ca am sa aloc maxim 10000. Desi toti prietenii care au trecut prin asta imi spun ca e putin, dar n-am firma de design, furnizorii imi caut eu, deci deocamdata sunt optimista si sper sa ma pot tine de buget.

cu 10.000 vrei sa-ti faci toata casa:O...termopane,baie, bucatarie? nu esti realista..numai termopanele te costa 1-2 000 de euro:)..

Ai zis cumva cladire interbelica? ai verificat daca are bulina rosie? ai dat cam mult sa fiu sincer:|..dar, na, zona centrala

View Postrealduc, on 19 mai 2018 - 11:53, said:

da' cum ai economisit 100.000 EUR ? ... vreau si eu !
fiica-mea are salar de cca 5000 EUR, si nu poate economisi mai mult de 10.000 pe an !
eu am salar de 1500 EUR si economisesc cca 2000 EUR, anual !

e foarte simplu...fumeaza fata ta?? daca da, acolo se duc banii..si  nu ma refer la pretul tigarilor..la calitatea vietii:)...daca esti fumator esti mult mai inclinat sa dai banii pe porcarii:)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate