Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Renovare casa de burlacita

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#37
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
bulina rosie la ce?la gradinita?nu vezi ca se vorbeste de bloc in CLUJ de doua pagini incoace? voi citit pe diagonala ma?

#38
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postmiumiu0, on 19 mai 2018 - 12:32, said:

Ba da, am inteles.
In Cluj, in periferie, exista doar blocuri. Foarte rar gasesti casa de vanzare cu teren la periferie, mai ales la banii pe care-i aveam eu. Daca ar fi fost o optiune, mi-as fi luat asa. Insa optiunile mele, luand in calcul imobile care-mi permit, au fost ori sa-mi iau un apt. mai mic/vechi in centru, ori ceva mai mare, modern in periferie, dar tot apartament ar fi fost.

Sau la tara, pe langa oras, insa deocamdata n-am masina, si stilul meu de viata/jobul actual ma leaga de anumite zone ale orasului.


Lucrez de la 16 ani, acum am 25, si firma proprie. Am economisit tot ce am putut, si i-am investit, majoritatea in actiuni si fonduri mutuale, cate ceva in produsele proprii pe care am reusit sa le vand pe profit.

.
Off off , unde in Cluj is doar blocuri la periferie ?!
E alegerea ta si nu discut ca nu are rost ( fiecare cum isi asterne asa doarme ) insa dpmdv ai facut o prostie .. ( cu 55 k euro , iti luai si masina daca asta era problema ) . Nu am zis sa-ti iei curte imensa si sa-ti faci vila , nu ma intelege gresit , dar o casuta sa o faci tu nu s-o iei dea gata, pe un teren de 500 mp + bicicleta si masinuta noua ( mai si ploua si mai e si iarna ) reuseai daca te interesa treaba asta binenteles .
Configuratia la ap respectiv e jalnica si vei baga mai multi bani in amenajare decat ai crezut sau o sa iasa mediocru daca nu ai fonduri .
Bafta :)

Edited by Baxon, 19 May 2018 - 13:28.


#39
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Gresesti putin aici. Nu oricine e facut pentru traiul la curte.  Unii sunt pentru  traiul la bloc.   Un cuplu  langa mine nu a fost in stare sa intretina  curtea de  170mp din care vreo 80  mp construit si 40 pavaj. Pe aia 50 mp de iarba erau boscheti. Oamenii veneau acasa, intrau in casa si inchideau usa. Pentru ei curtea nu exista. Astia sunt oameni care trebuie sa stea la bloc.  S-au si mutat  destul de repede.  
  Daca initiatoarea e genul de om pe care nu il intereseaza ce dincolo de usa casei atunci ce sa  caute la curte?  Probabil stie asta si de aceea nici nu a cautat casa la curte. A cautat genul de locuinta pentru care e adaptata.  

Normal ca noi astia crescuti la tara si mutati la  oras mare ne simtim in bloc mai rau ca la puscarie. Dar nu toata lumea e la fel.

Edited by PoeOvidiu, 19 May 2018 - 13:56.


#40
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Stimată colegă de forum ... tu vrei detalii despre amenajări interioare sau vrei sa te măriți? La cum te promovezi ...harnică, hotărâtă, cu grija de buget , cu firmă proprie la 25 de ani , umblata ( ptiu ce era sa fac, autocorectul a facut din umblata - umflată ) , daca lansezi un concurs pe SP pentru ocuparea postului , jumatate din bărbați învață să pună gresie si faianță și jumătatea cealalta se gândește cum sa otraveasca prima jumătate. Tu esti reală ? Dovada!

#41
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postmiumiu0, on 19 mai 2018 - 11:03, said:

Mda, m-am gandit dupa aia ca ar fi trebuit sa-mi fac profil fake, masculin :) dar e un experiment si asta.
Nimeni n-ar fi crezut ca un barbat poate sa cumpere asa ceva. Barbatii gindesc in dreptunghiuri.

Bugetul de 10.000 de euro este fenomenal de subestimat. Fantasmagoric chiar. Sigur ca depinde si ce calitate vrei, da ma gindesc ca daca vrei sa stai in centrul Clujului, vrei sa si fie cit de cit, nu ultimele placaje. Nu mai vorbesc de pretul manoperei, si eu am vrut tone de becuri de toate felurile, mie mi-a tras socru-mio fire prin pereti si mi-a facut instalatia, a durat vreo luna, sigur ca apartament mai mare, da oricum, e de belea :w00t:

#42
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Nu mai speriati fata. Cu 10.000 poate nu finalizeaza lucrarea. Dar o aduce intr-un stadiu in care apartamentul sa fie locuibil. Pe urma mai continua si anul viitor cu  lucrarile ca doar nu intra zilele in sac.


Sfat:
Incepe cu lucrurile importante. E bine geamuri, centrala, urmate de baie, dormitor si bucatarie. Baia o faci de la bun inceput. Dormitorul il faci dar mobila mai poate astepta. Bucataria la fel. Mobila poate astepta cateva luni. O masa 3-4 scaune si un aragaz in prima faza. Pe urma completezi cu mobila cand isi revine bugetul.

Cand te apuci de o casa sa te astepti ca toata lumea, fara exceptie, sa te descurajeze. Daca ascultam de lume eu locuiam acum intr-un apartament de 45 mp. Asa am casa de 190 mp si curte.  Aia care au zis ca-s prost ca nu iau apartament au si acum apartamentul de  50 mp, ca ei au fost destepti.

Edited by PoeOvidiu, 19 May 2018 - 14:17.


#43
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostPoeOvidiu, on 19 mai 2018 - 13:54, said:

Gresesti putin aici. Nu oricine e facut pentru traiul la curte.  Unii sunt pentru  traiul la bloc.   Un cuplu  langa mine nu a fost in stare sa intretina  curtea de  170mp din care vreo 80  mp construit si 40 pavaj. Pe aia 50 mp de iarba erau boscheti. Oamenii veneau acasa, intrau in casa si inchideau usa. Pentru ei curtea nu exista. Astia sunt oameni care trebuie sa stea la bloc.  S-au si mutat  destul de repede.  
  Daca initiatoarea e genul de om pe care nu il intereseaza ce dincolo de usa casei atunci ce sa  caute la curte?  Probabil stie asta si de aceea nici nu a cautat casa la curte. A cautat genul de locuinta pentru care e adaptata.  

Normal ca noi astia crescuti la tara si mutati la  oras mare ne simtim in bloc mai rau ca la puscarie. Dar nu toata lumea e la fel.
Rezolvarea e simpla de tot , pavezi curtea si pa tai si pusi boscheti . Una e sa iesi afara din casa sa stai pe un sezlong , chiar sa si atipesti si alta e sa stai permanent intr-un apartament . Pe mine m-ar apuca depresia intr-un spatiu asa de mic , sa nu poti sa iesi din casa , sa vezi o floare , o tuja , un balansoar sa auzi un ciripit ...

#44
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Tu nu intelegi ca sunt oameni care inchid usa dupa ei si nu mai ies in curte? Te invit la mine pe strada sa imi arati cati stau in curte. Pe la mine si la inca un vecin mai vezi pe cineva in curte. In rest toata lumea inchisa in casa. Barbatii ies  o data la 2 saptamani sa tunda iarba si cam atat. In rest parca sunt case pustii.
Cam asta e noua generatie.

#45
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View PostBaxon, on 19 mai 2018 - 13:26, said:

Off off , unde in Cluj is doar blocuri la periferie ?!
E alegerea ta si nu discut ca nu are rost ( fiecare cum isi asterne asa doarme ) insa dpmdv ai facut o prostie .. ( cu 55 k euro , iti luai si masina daca asta era problema ) . Nu am zis sa-ti iei curte imensa si sa-ti faci vila , nu ma intelege gresit , dar o casuta sa o faci tu nu s-o iei dea gata, pe un teren de 500 mp + bicicleta si masinuta noua ( mai si ploua si mai e si iarna ) ...
Bafta Posted Image
Îți dau eu "55 k" euro (mă gândesc ca vrei  sa spui 55 mii euro) pe o casa locuibila pe/cu 500 mp teren ÎN LOCALITATEA  CLUJ  NAPOCA. Adică sa fie racordată la toate utilitățile.
Mulțumesc.

Cu siguranță nu cunoști preturile actuale în domeniul  construcțiilor în zona Cluj. Ca sa nu mai vorbim de seriozitatea constructorilor.

#46
miumiu0

miumiu0

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.05.2018

View PostBaxon, on 19 mai 2018 - 13:26, said:

Off off , unde in Cluj is doar blocuri la periferie ?!
E alegerea ta si nu discut ca nu are rost ( fiecare cum isi asterne asa doarme ) insa dpmdv ai facut o prostie .. ( cu 55 k euro , iti luai si masina daca asta era problema ) . Nu am zis sa-ti iei curte imensa si sa-ti faci vila , nu ma intelege gresit , dar o casuta sa o faci tu nu s-o iei dea gata, pe un teren de 500 mp + bicicleta si masinuta noua ( mai si ploua si mai e si iarna ) reuseai daca te interesa treaba asta binenteles .
Configuratia la ap respectiv e jalnica si vei baga mai multi bani in amenajare decat ai crezut sau o sa iasa mediocru daca nu ai fonduri .
Bafta Posted Image

Daca o sa vreau vreodata sa-mi construiesc casa am unde. Am luat apartamentul pentru situatia mea actuala, n-am nici o problema sa stau la bloc si prefer sa stau in centru.

View PostPoeOvidiu, on 19 mai 2018 - 13:54, said:

Gresesti putin aici. Nu oricine e facut pentru traiul la curte.  Unii sunt pentru  traiul la bloc.   Un cuplu  langa mine nu a fost in stare sa intretina  curtea de  170mp din care vreo 80  mp construit si 40 pavaj. Pe aia 50 mp de iarba erau boscheti. Oamenii veneau acasa, intrau in casa si inchideau usa. Pentru ei curtea nu exista. Astia sunt oameni care trebuie sa stea la bloc.  S-au si mutat  destul de repede.  
  Daca initiatoarea e genul de om pe care nu il intereseaza ce dincolo de usa casei atunci ce sa  caute la curte?  Probabil stie asta si de aceea nici nu a cautat casa la curte. A cautat genul de locuinta pentru care e adaptata.  

Normal ca noi astia crescuti la tara si mutati la  oras mare ne simtim in bloc mai rau ca la puscarie. Dar nu toata lumea e la fel.

M-am nascut in casa, cu curte, cu animale, cu livada si gradina. Familia mea are teren pe langa oras, pe termen lung vreau sa construiesc acolo, apartamentul l-am luat pentru situatia mea actuala. Peste 10 ani daca o sa am copii as vrea sa-i cresc intr-o casa cu gradina. Deocamdata insa apartamentul e perfect pentru ce am nevoie.

View PostPoeOvidiu, on 19 mai 2018 - 14:33, said:

Tu nu intelegi ca sunt oameni care inchid usa dupa ei si nu mai ies in curte? Te invit la mine pe strada sa imi arati cati stau in curte. Pe la mine si la inca un vecin mai vezi pe cineva in curte. In rest toata lumea inchisa in casa. Barbatii ies  o data la 2 saptamani sa tunda iarba si cam atat. In rest parca sunt case pustii.
Cam asta e noua generatie.

Dupa cum am mai zis, eu m-am nascut la casa, cu gradina. Imi place sa lucrez in gradina, cam asta fac si in weekenduri in gradinile urbane din oras, cu alti voluntari, sau la casa parinteasca. Imi place si sa ies in natura, sa-mi plimb cainele si sa socializez. 90% din timp nu sunt acasa - sunt la birou sau in oras/in padure, cu prieteni/familie. Din punctul meu de vedere, intr-un oras nu-i normal sa stai tot timpul acasa. Locuintele in orasele mari devin din ce in ce mai mici si te simti sufocat daca tot stai inauntru. Caminul, pentru mine, e un loc unde sa ma relaxez, un loc unde sa-mi invit prietenii pentru ascultat muzica buna si mancat bine. Un loc unde sa citesc o carte sau sa-mi beau prima cafea dimineata. Nu-mi traiesc insa toata viata acolo, pentru asta exista sute de alte locuri.

View PostPoeOvidiu, on 19 mai 2018 - 14:16, said:

Nu mai speriati fata. Cu 10.000 poate nu finalizeaza lucrarea. Dar o aduce intr-un stadiu in care apartamentul sa fie locuibil. Pe urma mai continua si anul viitor cu  lucrarile ca doar nu intra zilele in sac.


Sfat:
Incepe cu lucrurile importante. E bine geamuri, centrala, urmate de baie, dormitor si bucatarie. Baia o faci de la bun inceput. Dormitorul il faci dar mobila mai poate astepta. Bucataria la fel. Mobila poate astepta cateva luni. O masa 3-4 scaune si un aragaz in prima faza. Pe urma completezi cu mobila cand isi revine bugetul.

Cand te apuci de o casa sa te astepti ca toata lumea, fara exceptie, sa te descurajeze. Daca ascultam de lume eu locuiam acum intr-un apartament de 45 mp. Asa am casa de 190 mp si curte.  Aia care au zis ca-s prost ca nu iau apartament au si acum apartamentul de  50 mp, ca ei au fost destepti.

Merci de incurajare. E prima mea renorare, s-ar putea sa gresesc, insa mai multi bani nu am momentan, si credit nu vreau sa-mi fac, asa ca o sa trebuiasca sa-mi ajunga macar pentru a-l face locuibil.

Mobila, in afara de cel de bucatarie, am deja. Eu zic ca ma voi descurca. Felicitari pentru casuta!

View PostJurasikMan, on 19 mai 2018 - 14:01, said:

Stimată colegă de forum ... tu vrei detalii despre amenajări interioare sau vrei sa te măriți? La cum te promovezi ...harnică, hotărâtă, cu grija de buget , cu firmă proprie la 25 de ani , umblata ( ptiu ce era sa fac, autocorectul a facut din umblata - umflată ) , daca lansezi un concurs pe SP pentru ocuparea postului , jumatate din bărbați învață să pună gresie si faianță și jumătatea cealalta se gândește cum sa otraveasca prima jumătate. Tu esti reală ? Dovada!

Nu, si chiar nu am nevoie de om pentru faianta, ca e singurul lucru pe care stiu sa-l fac in materie de amenajari :) Daca un barbat ti-ar fi zis ca are firma la 25 de ani si si-a permis un apartament, l-ai fi intrebat daca cauta nevasta?

View PostMosotti, on 19 mai 2018 - 14:09, said:

Barbatii gindesc in dreptunghiuri.


eu nu m-as mandri cu asta :)

#47
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Atunci , nu ai treaba , 10.000 euro iti ajung daca nu ai avioane in cap  ( si se pare ca nu ai :) ) . Mai conteaza sa gasesti mesteri .
Eu doar iti spun asa : nu da banii pe etape pana nu e gata etapa ( materialele le platesti tu nu mesterii ca facturile iti trebuie , manopera o platesti pe etape si doar la finalizarea etapei ,NU da bani in avans niciodata ! Oricat se vaita meseriasii nu da atentie si nu pune " botul " sa le dai avans ( ca ramai fara bani si fara lucru ) .

#48
miumiu0

miumiu0

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.05.2018

View PostBaxon, on 19 mai 2018 - 15:16, said:

Atunci , nu ai treaba , 10.000 euro iti ajung daca nu ai avioane in cap  ( si se pare ca nu ai Posted Image ) . Mai conteaza sa gasesti mesteri .
Eu doar iti spun asa : nu da banii pe etape pana nu e gata etapa ( materialele le platesti tu nu mesterii ca facturile iti trebuie , manopera o platesti pe etape si doar la finalizarea etapei ,NU da bani in avans niciodata ! Oricat se vaita meseriasii nu da atentie si nu pune " botul " sa le dai avans ( ca ramai fara bani si fara lucru ) .

Nici nu am de gand sa dau avans. Nici eu nu lucrez cu avans, nu mi se pare corect. Contract semnat, plata la livrare, si fara factura nici vorba.

#49
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Știi unde văd eu cea mai mare problema?
Sa găsească meseriași suficient de repede. E o criza groaznică de meseriași în Cluj pe tot ce ține de construcții.
  Din păcate eu nu pot ajuta. Ca nu vrea garduri :D

#50
miumiu0

miumiu0

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.05.2018

View PostPoeOvidiu, on 19 mai 2018 - 15:37, said:

Știi unde văd eu cea mai mare problema?
Sa găsească meseriași suficient de repede. E o criza groaznică de meseriași în Cluj pe tot ce ține de construcții.
  Din păcate eu nu pot ajuta. Ca nu vrea garduri Posted Image

Da, am observat. Am inceput sa cer cotatii pe olx dar toti mi s-au parut teribil de neseriosi de pe acolo. Dupa care am inceput sa cer recomandari de la prieteni care au mai trecut prin asta, majoritatea au inceput cu "eu iti dau nr de telefon... da nu ti-l recomand" deci stiu ce zici. Din fericire am un electrician + instalator centrala care ni-s prieteni de familie, si un producator de geamuri/usi care mi-a dat un cost ok si pare serios, a fost deacord sa semnam contract, si sa nu-i dau avans, alea alea. Rezolvam cumva.

ne auzim peste vreo 10 ani cu gardu ala :))

#51
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Tu fa sarmalele alea și vin de pe acum sa stabilim detaliile gardului :D. În zece ani ne hotărâm noi ce facem cu gardul. Pana atunci vin zilnic sa ne sfătuim pentru gard.

#52
miumiu0

miumiu0

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.05.2018

View PostPoeOvidiu, on 19 mai 2018 - 16:10, said:

Tu fa sarmalele alea și vin de pe acum sa stabilim detaliile gardului Posted Image. În zece ani ne hotărâm noi ce facem cu gardul. Pana atunci vin zilnic sa ne sfătuim pentru gard.
Posted Image deci daca as plati gardul in sarmale, ar insemna o sarma in fiecare zi, timp de 10 ani? Cam scump dom'le.

#53
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca e criza mare de meseriasi , te autospecializezi si le faci tu cu ajutorul prietenilor ( alora pt care iti place sa gatesti ) . Faci zile de claca pe mancare si udatura nealcoolica ( sa nu faca nebunii ) :)

#54
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Băuturi alcoolice doar după ce termina lucrul. Ca altfel nu știu cum iese și fără experiență și cu mintea tulbure :D
Ideea cu autospecializatul nu e rea. Unele chestii sunt chiar ușor și distractiv de făcut. De exemplu montajul parchetului laminat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate