Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

Nu existã conștiințã!

* * - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
306 replies to this topic

#181
soricelucut

soricelucut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 25.02.2015

View Postdark, on 21 mai 2018 - 20:47, said:

Șoricele, tu mergi mai mult pe metempsihoze hinduse?

Nu. E logica pura. :)

#182
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postcriztu, on 21 mai 2018 - 20:41, said:

Cum ai ajuns tu la concluzia ca "Saturn sau alte planete erau guvernate de entitati"?
Eu iti zic ca Saturn e Creatorul in mitologiile civilizatiilor arhaice, iar nu "planetele erau guvernate de entitati"...

Si am inteles ca tu nu le poti pune in ordine, te-am inteles, crede-ma cand zic ca am inteles, apai am inteles.
Dar nu pot sa ma abtin :) Zi cine e piatra pe care au respins-o constructorii.
Nu eu am ajuns la concluzia asta, ci altii inaintea mea. Tot din mitologii si cercetari din astea oculte cu care te ocupi dumneata, nu din Biblie.
Saturn e Creatorul ? Ma uit prin telescop la Creator, am inteles. Asta, dupa care surse, biblice ? Si...are duh, spirit ceva sau cum e ala Creatorul ? Un gaz cu forma ce se-nvarte prin spatiu, ok.
Tom si Jerry.
Nu mai pune intrebari puerile, cum era si aia cu ce credeam eu ca credea Darwin...google it.
Pune-le in ordine man...go for it.


#183
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândutã nu se schimbã!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,775
  • Înscris: 16.03.2004
De la tine am auzit mai multă filozofie decât logică.

View Postsoricelucut, on 21 mai 2018 - 20:53, said:


Nu. E logica pura. Posted Image


#184
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostXlander, on 21 mai 2018 - 21:02, said:

Nu eu am ajuns la concluzia asta, ci altii inaintea mea.
Pai cine a ajuns la concluzia asta, inaintea ta? Cum ai ajuns la concluzia ca are dreptate? Crezi ce zice unu si altu, fara sa cercetezi? Daca te mint? Daca vor sa te bage in ceata?

View PostXlander, on 21 mai 2018 - 21:02, said:

Tot din mitologii si cercetari din astea oculte cu care te ocupi dumneata, nu din Biblie.

Care, unde?

View PostXlander, on 21 mai 2018 - 21:02, said:

Saturn e Creatorul ? Ma uit prin telescop la Creator, am inteles. Asta, dupa care surse, biblice ? Si...are duh, spirit ceva sau cum e ala Creatorul ? Un gaz cu forma ce se-nvarte prin spatiu, ok.
Tom si Jerry.
Nu mai pune intrebari puerile, cum era si aia cu ce credeam eu ca credea Darwin...google it.
Pune-le in ordine man...go for it.

Te-am intrebat sa vad cum vezi tu lucrurile, d'aia e forum de discutie, sa aflu de la tine si sa afli de la mine, nu sa ma trimiti sa google, ca atuncea la ce mai stam de vorba, daca nu vrei sa-mi zici ce stii tu?
Eu sunt curios sa stiu ce intelegi tu din "Piatra aruncata de constructori, a ajuns piatra de temelie". Daca vrei sa-mi zici, ca sa avem o discutie. Daca nu vrei sa-mi zici, inteleg, nu te insist.

#185
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postcriztu, on 21 mai 2018 - 21:11, said:

Pai cine a ajuns la concluzia asta, inaintea ta? Cum ai ajuns la concluzia ca are dreptate? Crezi ce zice unu si altu, fara sa cercetezi? Daca te mint? Daca vor sa te bage in ceata?

Care, unde?

Te-am intrebat sa vad cum vezi tu lucrurile, d'aia e forum de discutie, sa aflu de la tine si sa afli de la mine, nu sa ma trimiti sa google, ca atuncea la ce mai stam de vorba, daca nu vrei sa-mi zici ce stii tu?
Eu sunt curios sa stiu ce intelegi tu din "Piatra aruncata de constructori, a ajuns piatra de temelie". Daca vrei sa-mi zici, ca sa avem o discutie. Daca nu vrei sa-mi zici, inteleg, nu te insist.
Alooo, conexiunea intre stele si ingeri e chiar in Biblie, in multe locuri. Tasteaza "stars as angels" si spor...sunt altii inaintea mea care au sistematizat chestiunea. Eu la altceva ma refeream, la aia care o iau pe aratura, cu gematrie, numerologie, glife nustiucum etc, cazul tau. Si care trec granita spre afirmatii concrete... Vrei sa spui ceva ? Spune-o. Ai remarcat ca Saturn are legatura cu Satan ? Sau altele, te holbezi la hexagonul ala toata ziua si crezi c-ai descoperit piatra filozofala ?  Ma faci sa rad, si ce e cu asta ? Vrei sa-ti dau un nume de din asta ? Pe iutub era un tip celebru, din pacate s-a dus de tanar, David Flynn ii zicea. Ti-am zis si iti repet ! Nu ma ajuta genul asta de informatii, desi nu neg ca intr-un anume context pot deveni interesante. Daca le luam de bune, ehe...

La intrebarea respectiva refuz sa-ti raspund. :)
Ce naiba ?
Tu o sa-mi zici probabil ca piatra aia e ceva legat de hexagonul lui Saturn. :yes:

#186
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostXlander, on 21 mai 2018 - 21:44, said:

Alooo, conexiunea intre stele si ingeri e chiar in Biblie, in multe locuri. Tasteaza "stars as angels" si spor...sunt altii inaintea mea care au sistematizat chestiunea. Eu la altceva ma refeream, la aia care o iau pe aratura, cu gematrie, numerologie, glife nustiucum etc, cazul tau. Si care trec granita spre afirmatii concrete... Vrei sa spui ceva ? Spune-o. Ai remarcat ca Saturn are legatura cu Satan ?

Pai deci daca stii ca conexiunea intre stele si Dumnezeu si Ingeri si Satani e in Biblie, de ce nu indraznesti sa cercetezi care e treaba cu Saturn, Venus, Marte?
In Biblie e folosita si numerologia si gematria, si simbologia si hermeneutica.
"Piatra aruncata de constructori a ajuns piatra de temelie" e cheia de bolta! Daca refuzi sa imi zici ce intelegi tu prin aceasta cheie esentiala, ce discutie pot avea cu tine?

#187
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postcriztu, on 21 mai 2018 - 22:07, said:

Pai deci daca stii ca conexiunea intre stele si Dumnezeu si Ingeri si Satani e in Biblie, de ce nu indraznesti sa cercetezi care e treaba cu Saturn, Venus, Marte?
In Biblie e folosita si numerologia si gematria, si simbologia si hermeneutica.
"Piatra aruncata de constructori a ajuns piatra de temelie" e cheia de bolta! Daca refuzi sa imi zici ce intelegi tu prin aceasta cheie esentiala, ce discutie pot avea cu tine?
Nu, n-au legatura cu mesajul Evangheliei asa cum il inteleg baba si mosul care merg cu caruta la plivit de porumb.
Sunt pentru voi, elitistii care sunteti, care ati descoperit numarul fiarei and stuff.
Mi-e teama ca nu ma-nteleg cu tine, esti dus pe alte drumuri...
Intelege si tu ce inteleg crestinii obisnuiti. Nu mai pune intrebari din astea "beton"...

The end.

#188
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostXlander, on 21 mai 2018 - 22:24, said:

Nu, n-au legatura cu mesajul Evangheliei asa cum il inteleg baba si mosul care merg cu caruta la plivit de porumb.

Pai ce inteleg baba si mosul din Apocalipsa? Nu te lupti chiar tu sa descifrezi tot felul de simboluri si metafore si intelesuri ascunse in Apocalipsa?
De ce-ar mai vorbi Jesus in pilde, daca treaba ar fi asa simpla, incat sa inteleaga si baba si mosu? Ce draq intelege baba si mosu din pilda neghinei de ex.?
Daca esti de-acord ca intelesul Bibliei e ascuns - ex. 2Corinteni 4:3, atunci sper ca ma intelegi cand te intreb: ai pricepere sa calculezi numaru fiarei?

Edited by criztu, 21 May 2018 - 22:42.


#189
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Pai cum se mai mantuie oamenii, elitistule care esti si care-i desconsideri pe cei mici si saraci cu duhul ?
Trebuie sa existe o cale si pentru ei, ce zici ?
Cand multi nici sa citeasca nu stiu ?
Pildele pot fi intelese fara probleme, nu te mai crede asa destept, sincer acum...
Nu sunt de acord ca e ascuns, dimpotriva, e pentru toti, incepand cu copiii.
Stai sa ajung acolo, valabil si pentru tine si pentru ceilalti care trancane intr-una despre toate minunile.
Stai sa ajung si sa ajungem acolo, cu mila lui Dumnezeu.
Si vad eu atunci...

#190
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândutã nu se schimbã!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,775
  • Înscris: 16.03.2004

View Postcriztu, on 21 mai 2018 - 22:33, said:

ai pricepere sa calculezi numaru fiarei?

Ești culmea, asta scrii pe toate topicurile!
Spune tu cum se calculează și hai să punem punct odată!

Aici este despre faptul de a fi conștient. Când dormi sau ești mort, nu ești conștient.

#191
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postsoricelucut, on 21 mai 2018 - 18:33, said:

Intelegand in primul rand ca tot ce exista sunt constiinte. Apoi vazand ca tu nu ai control deplin asupra constiintei tale, rezulta ca trebuie sa iti fie influentata din afara. Dar cum in afara tot ce exista sunt alte constiinte, atunci inseamna ca trebuie sa iti fie influentata de acele constiinte.

Uite, ca sa intelegi mai bine cum vine. Tu cand te uiti in cont, vezi doar un numar, care in constiinta ta reprezinta o suma de bani. Dar asta nu inseamna ca banii aia chiar exista. Ci in spatele lor e intreaga omenire: sunt baietii care calatoresc juma de glob sa isi vada iubitele de pe alte continente, sunt musulmanii care omoara americani, sunt toate constiintele umane si animale cu trairile lor care interactioneaza intre ele. Si in cele din urma toate astea apar in constiinta ta sub forma unui numar in cont. Daia e greu sa spui ce e in spatele "electronului" de exemplu. Pentru ca ceea ce tie iti apare ca si "electron" este defapt o interactiune dintre toate constiintele universului, si n-ai nicio sansa sa le intelegi trairile si motivatiile. Daia inca suntem in epoca pre-stiiintifica. Ne jucam si noi cu aparentele, dar inca n-am inceput sa ne uitam in spate sa vedem ce e. Mai dureaza. Si cand vom incepe, ne vom speria.
Pai, unii vad, deschide si tu ochii.
In spate e realitatea din a carei interpretare fac parte si constiintele de care vorbesti tu. E realitatea a carei existenta (nu neaparat clasica) e necesara pentru a explica coerenta imperfecta a ceea ce constiintele contin (coerenta se refera atat continutul unei constiinte cat si la continutul corelat al unui grup de constiinte).

#192
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostXlander, on 21 mai 2018 - 23:08, said:

Pai cum se mai mantuie oamenii, elitistule care esti si care-i desconsideri pe cei mici si saraci cu duhul ?

Pai io sunt elitist, sau Biblia, care zice ca nu e pt aia mici si saraci cu duhul? Io fac figuri cu "cine are pricepere sa calculeze numaru fiarei", sau Biblia?

View PostXlander, on 21 mai 2018 - 23:08, said:

Trebuie sa existe o cale si pentru ei, ce zici ?
Cand multi nici sa citeasca nu stiu ?
Pildele pot fi intelese fara probleme, nu te mai crede asa destept, sincer acum...
Nu sunt de acord ca e ascuns, dimpotriva, e pentru toti, incepand cu copiii.

Da? Explica-mi atunci pilda neghinei, ca io ce-am inteles, e ca nu exista mantuire pt cei mici si saraci cu duhul, ci tortura pa vecie.
Ce sa le faci, daca nu au pricepere sa inteleaga ce zice Evanghelia care e ocultata pt cei orbiti... si dup'aia se mira de ce fuge lumea de Evanghelie ca de draq

Edited by criztu, 22 May 2018 - 09:48.


#193
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postcriztu, on 22 mai 2018 - 09:45, said:

Pai io sunt elitist, sau Biblia, care zice ca nu e pt aia mici si saraci cu duhul? Io fac figuri cu "cine are pricepere sa calculeze numaru fiarei", sau Biblia?

Da? Explica-mi atunci pilda neghinei, ca io ce-am inteles, e ca nu exista mantuire pt cei mici si saraci cu duhul, ci tortura pa vecie.
Ce sa le faci, daca nu au pricepere sa inteleaga ce zice Evanghelia care e ocultata pt cei orbiti... si dup'aia se mira de ce fuge lumea de Evanghelie ca de draq
Care si unde e fiara ?!
Deci tu daca mai pui intrebari "beton armat indestructibil", inseamna ca de fapt e greseala mea si te-am luat drept cine nu esti. Asta e, in mediul virtual mai dai si chix...
E ocultata in mintea ta...si dai interpretari pe masura dezordinii pe care o ai acolo sus...

24. Isus le-a pus inainte o alta pilda si le-a zis: "Imparatia cerurilor se aseamana cu un om care a semanat o samanta buna in tarina lui.
25. Dar, pe cand dormeau oamenii, a venit vrajmasul lui, a semanat neghina intre grau si a plecat.
26. Cand au rasarit firele de grau si au facut rod, a iesit la iveala si neghina.
27. Robii stapanului casei au venit si i-au zis: "Doamne, n-ai semanat samanta buna in tarina ta? De unde are, dar, neghina?"
28. El le-a raspuns: "Un vrajmas a facut lucrul acesta." Si robii i-au zis: "Vrei, dar, sa mergem s-o smulgem?"
29. "Nu", le-a zis el, "ca nu cumva, smulgand neghina, sa smulgeti si graul impreuna cu ea.

36. Atunci Isus a dat drumul noroadelor si a intrat in casa. Ucenicii Lui s-au apropiat de El si I-au zis: "Talcuieste-ne pilda cu neghina din tarina."
37. El le-a raspuns: "Cel ce seamana samanta buna este Fiul omului.
38. Tarina este lumea; samanta buna sunt fiii Imparatiei; neghina sunt fiii celui rau.
39. Vrajmasul care a semanat-o este diavolul; secerisul este sfarsitul veacului; seceratorii sunt ingerii.
40. Deci, cum se smulge neghina si se arde in foc, asa va fi si la sfarsitul veacului.
41. Fiul omului va trimite pe ingerii Sai, si ei vor smulge din Imparatia Lui toate lucrurile care sunt pricina de pacatuire si pe cei ce savarsesc faradelegea
42. si-i vor arunca in cuptorul aprins; acolo va fi plansul si scrasnirea dintilor.
43. Atunci cei neprihaniti vor straluci ca soarele in Imparatia Tatalui lor. Cine are urechi de auzit sa auda.



#194
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostXlander, on 22 mai 2018 - 15:43, said:

40. Deci, cum se smulge neghina si se arde in foc, asa va fi si la sfarsitul veacului.
41. Fiul omului va trimite pe ingerii Sai, si ei vor smulge din Imparatia Lui toate lucrurile care sunt pricina de pacatuire si pe cei ce savarsesc faradelegea
42. si-i vor arunca in cuptorul aprins; acolo va fi plansul si scrasnirea dintilor.
43. Atunci cei neprihaniti vor straluci ca soarele in Imparatia Tatalui lor. Cine are urechi de auzit sa auda.

Deeeci, numa premiantii vor straluci ca soarele in Imparatia Tatalui, iar aia care nu au credinta, gen ateutzii, vor fi aruncati in cuptoru aprins, sa planga si sa scrajneaska din dintzisori. mwaha! mwhahaha! mwahahahaahaaaaaaa

Deci, Evanghelia e acoperita pt cei ce vor fi distrusi, scris negru pe alb - 2Corinteni 4:3
iar 'acoperit' inseamna 'ascuns, ce nu poate fi vazut'
iar 'ascuns' inseamna 'ocult'.
Evanghelia e o chestie oculta, pt cine nu crede.
adica ateutii nu pot fi salvati, pt ca nu cred.
adica vor arde in cuptorul vejnic, sa planga si sa skrajneazka din dintzi.
n-o sa mai avem cu cine ne contra dupa ce murim, ca nu cred c-o sa ne dea voie sa-l vizitam pe TopGunBrasoave de ex., in cazanu in care va fi repartizat spre eterna chinuinta

Edited by criztu, 22 May 2018 - 16:42.


#195
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Nu stiu ce vezi tu ascuns aici. Poate asta ?
"si ei vor smulge din Imparatia Lui toate lucrurile care sunt pricina de pacatuire".
Dar stim si asta, stim despre ce e vorba...
12 Căci noi n-avem de luptat împotriva cărnii şi sângelui, ci împotriva căpeteniilor, împotriva domniilor, împotriva stăpânitorilor întunericului acestui veac, împotriva duhurilor răutăţii care sunt în locurile cereşti.

Nu e nimic ocultat, e pentru toata lumea...

#196
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
Piatra unghiulara e Isus.

View PostPaz, on 16 mai 2018 - 01:04, said:

Parca era un fizician care sustinea ca suntem facuti din memoria propriilor experiente.
Aceeași părere o am și io

#197
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postcriztu, on 16 mai 2018 - 20:30, said:

Vorbim deci, de chestii mai complexe decat ne apar la o investigare profana. Daca interpretam profan, unde plasam Edenul, din care sa poata fi izgonit Adam pe Pamant?
Un râu ieşea din Eden şi uda grădina, şi de acolo se împărţea şi se făcea patru braţe.
11 Numele celui dintâi este Pison; el înconjoară toată* ţara Havila, unde se găseşte aur.
* Gen 25:18;
12 Aurul din ţara aceasta este bun; acolo se găseşte şi bedelion* şi piatră de onix.
* Num 11:7;
13 Numele râului al doilea este Ghihon; el înconjoară toată ţara Cuş.
14 Numele celui de al treilea este* Hidechel1. El curge la răsăritul Asiriei. Al patrulea râu este Eufratul.

#198
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postcirus6, on 22 mai 2018 - 17:27, said:

Un râu ieşea din Eden şi uda grădina, şi de acolo se împărţea şi se făcea patru braţe.

Deci Edenu era pe Pamant.
Si deci in ce consta "blestemul" lui Dzeu asupra pamantului din afara Edenului, pe care e alungat Adam, si de pe care sa isi obtina hrana cu chin?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate