Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Nu există conștiință!

* * - - - 5 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
306 răspunsuri în acest subiect

#163
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postsoricelucut, on 21 mai 2018 - 09:38, said:

Constiinta nu e doar deosebirea dintre bine si rau, constiinta e tot ce esti: culori, sunete, sentimente, ganduri, etc.

Constienta = a iti da seama de propria existenta - ex. Gigi nu era constient ca nevasta-sa l-ar fi dorit s-o stranga'n brate chiar in acel moment, finca era beat manga, venit de la o onomastica.
Constiinta = sistem de valori etice, morale, bine-rau - ex. Gigi i-a furat banii lu Sile - cel mai bun prieten al sau, si nu se simtea deloc vinovat, ba din contra, a dat si bairam pe chestia asta.
Senzatie = sunete, imagini, mirosuri, gusturi, atingeri, foame, somn, oboseala, ameteala,
Sentimente = iubire, ura, prietenie, amicitie, dusmanie, indiferenta, admiratie
Emotii = furie, placere, frica, curaj, tristete, veselie, etc.
Vointa = ceea ce vrea, eh
Ganduri = codificarea cunoasterii, a informatiei, in forme - cuvinte, imagini - ex. de cate ori il vad pe ghertzoiu ala de la televizor cum imi explica el mie cum a aparut universul dintr-un punct de volum zero si masa infinita, am ganduri in care ma imaginez ca ma duc la el si-l iau de guler si-i zic: -asculta mai, nesimtitule! dar tie nu ti-e si tie asa un pic rusine, om in toata firea, sa prostesti pe copiii astiea care se uita la tevelizor, cu porcariile voastre oculte? Fukekear Dumniezo, nu ti-ar mai ajunge banii aia care ti-i da de la corporatie sa orbesti copiii...

Editat de criztu, 21 mai 2018 - 14:27.


#164
soricelucut

soricelucut

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 835
  • Înscris: 25.02.2015
Daca faci asa o mie de categorii nu ajungi nicaieri. Realitatea e unitara si o poti intelege doar gasind legaturile dintre toate componentele ei. Daca imparti aleator realitatea in domenii independente, ai inchis practic usa cunoasterii si descoperirii.

#165
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postsoricelucut, on 21 mai 2018 - 14:41, said:

Daca faci asa o mie de categorii nu ajungi nicaieri. Realitatea e unitara si o poti intelege doar gasind legaturile dintre toate componentele ei. Daca imparti aleator realitatea in domenii independente, ai inchis practic usa cunoasterii si descoperirii.

Daca vrei sa il ajuti pe un profan sa inteleaga chestii sacre, trebuie sa pleci de la nivelul lui, profan, iar nu sa-i strigi de pe-un norisor sacru din inaltimi, care nici nu se intelege ce zici tu acolo.

#166
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postsoricelucut, on 20 mai 2018 - 18:20, said:

Asta nu e o dovada ca "electronul" exista. E doar o dovada ca au loc interactiuni intre constiinte.

Ce dracu tampenie e asta?! Priza are constiinta?!?!

#167
soricelucut

soricelucut

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 835
  • Înscris: 25.02.2015

View PostoMariusRO, on 21 mai 2018 - 17:39, said:

Ce dracu tampenie e asta?! Priza are constiinta?!?!

Tot ce exista sunt constiinte care interactioneaza intre ele. Nu are "priza". Ci pur si simplu sunt constiinte.

#168
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.397
  • Înscris: 18.08.2014
Si atunci cand bagi degetele in priza ce constiinte interactioneaza? A cui/ce cu a cui/ce?!

#169
soricelucut

soricelucut

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 835
  • Înscris: 25.02.2015

View PostoMariusRO, on 21 mai 2018 - 18:12, said:

Si atunci cand bagi degetele in priza ce constiinte interactioneaza? A cui/ce cu a cui/ce?!

Nu sunt ale cuiva anume pe care sa poti identifica. Nici macar nu sunt spatiale sau temporale. Doar sunt. In lumile lor. Iar acele interactiuni sunt conectate si cu tine, incat in functie de cum interactioneaza ele, iti influenteaza si constiinta ta, care ori simte durere, ori dispare daca "curentul" e prea mare.

#170
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.397
  • Înscris: 18.08.2014
Aha. Și cum dovedești asta?

#171
soricelucut

soricelucut

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 835
  • Înscris: 25.02.2015
Intelegand in primul rand ca tot ce exista sunt constiinte. Apoi vazand ca tu nu ai control deplin asupra constiintei tale, rezulta ca trebuie sa iti fie influentata din afara. Dar cum in afara tot ce exista sunt alte constiinte, atunci inseamna ca trebuie sa iti fie influentata de acele constiinte.

Uite, ca sa intelegi mai bine cum vine. Tu cand te uiti in cont, vezi doar un numar, care in constiinta ta reprezinta o suma de bani. Dar asta nu inseamna ca banii aia chiar exista. Ci in spatele lor e intreaga omenire: sunt baietii care calatoresc juma de glob sa isi vada iubitele de pe alte continente, sunt musulmanii care omoara americani, sunt toate constiintele umane si animale cu trairile lor care interactioneaza intre ele. Si in cele din urma toate astea apar in constiinta ta sub forma unui numar in cont. Daia e greu sa spui ce e in spatele "electronului" de exemplu. Pentru ca ceea ce tie iti apare ca si "electron" este defapt o interactiune dintre toate constiintele universului, si n-ai nicio sansa sa le intelegi trairile si motivatiile. Daia inca suntem in epoca pre-stiiintifica. Ne jucam si noi cu aparentele, dar inca n-am inceput sa ne uitam in spate sa vedem ce e. Mai dureaza. Si cand vom incepe, ne vom speria.

#172
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.110
  • Înscris: 31.03.2015

View PostoMariusRO, on 21 mai 2018 - 17:39, said:


Ce dracu tampenie e asta?!
Stii cam cum vine treaba cu constiinta asta, propusa de Soricelucut?
E ca atunci cand oamenii credeau ca iubesc cu inima, desi in realitate iubeau cu creierul. Sau ca atunci cand simti durerea in deget si crezi ca te doare degetul, dar de fapt te doare ceva in creier.

#173
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postlogic1, on 18 mai 2018 - 06:25, said:



Dacă interpretezi literal un text alegoric, este cel mai mult loc de interpretări fantasmagorice.

Și dacă interpretezi alegoric un text literal, nu tot aia e?! În primul rând trebuie stabilită "natura" textului! După asta, poți să treci la treabă! Eu încă n-am depășit momentul... :)
Cum demonstrezi tu că "natura" Genezei e alegorică?!
Toți ebraiștii (marea majoritate), susțin că textul e literal... deci... :)

#174
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postcriztu, on 21 mai 2018 - 15:37, said:

Daca vrei sa il ajuti pe un profan sa inteleaga chestii sacre, trebuie sa pleci de la nivelul lui, profan, iar nu sa-i strigi de pe-un norisor sacru din inaltimi, care nici nu se intelege ce zici tu acolo.
Si chestiile sacre se inscriu in Velikovski si Teoria Electrica ?
Pana acum avem doi useri ce pretind ca le stiu pe toate, tu si inca unul care e "mai celebru" decat tine. :)

#175
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostXlander, on 21 mai 2018 - 19:25, said:

Si chestiile sacre se inscriu in Velikovski si Teoria Electrica ?
Pana acum avem doi useri ce pretind ca le stiu pe toate, tu si inca unul care e "mai celebru" decat tine. Posted Image

eu nu pretind ca le stiu pe toate, daca ai ramas cu impresia asta, e doar complexu tau de inferioritate.
eu din contra, pretind ca sunt un student amator, ca trei sa stau cu biblehubu deschis, si cu liste de simboluri ebraice, ca sa pot bunghi ce zic aia in VT si NT.

Velikovski era evreu, si de ex. a fondat nush ce Universitate din Ierusalim, impreuna cu Einstein, cu care era pe felie. Cercetarea care-a facut-o Velikovski la 1950 - cu referinte din Biblie, si alte scrieri arhaice din China in India si pana in Americi, io n-am acces la astea, nu primesc salariu sa fac cercetare.

Dar cand te vad pe tine de ex. ca ignori cu seninatate informatia ca Saturn/Cronos este Shamash, Remfan, Chiun, nu ma apuca pandaliile? Ma apuca! Dar ce pot ca sa fac? Trei sa am rabdare cu tine, pana ajungi tu catinel, in ritmul tau, la intelegerea superioara.
Ai tu idee cine este piatra care a fost aruncata de constructori?

Editat de criztu, 21 mai 2018 - 19:48.


#176
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.203
  • Înscris: 10.09.2008

View Postheart_of_ice, on 21 mai 2018 - 19:10, said:

Și dacă interpretezi alegoric un text literal, nu tot aia e?! În primul rând trebuie stabilită "natura" textului! După asta, poți să treci la treabă! Eu încă n-am depășit momentul... Posted Image
Cum demonstrezi tu că "natura" Genezei e alegorică?!
Toți ebraiștii (marea majoritate), susțin că textul e literal... deci... Posted Image

Ebraiștii susțin textul alegoric. Aici însă trebuie precizat că alegoria biblică este construită pe o miniatură literală. De exemplu, vrăjmășia profetică pusă între șarpe și femeie nu exclude existența reptilei și a Evei.

#177
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.110
  • Înscris: 31.03.2015

View Postcriztu, on 21 mai 2018 - 19:41, said:


Ai tu idee cine este piatra care a fost aruncata de constructori?
Luna?

#178
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postcriztu, on 21 mai 2018 - 19:41, said:

eu nu pretind ca le stiu pe toate, daca ai ramas cu impresia asta, e doar complexu tau de inferioritate.
eu din contra, pretind ca sunt un student amator, ca trei sa stau cu biblehubu deschis, si cu liste de simboluri ebraice, ca sa pot bunghi ce zic aia in VT si NT.

Velikovski era evreu, si de ex. a fondat nush ce Universitate din Ierusalim, impreuna cu Einstein, cu care era pe felie. Cercetarea care-a facut-o Velikovski la 1950 - cu referinte din Biblie, si alte scrieri arhaice din China in India si pana in Americi, io n-am acces la astea, nu primesc salariu sa fac cercetare.

Dar cand te vad pe tine de ex. ca ignori cu seninatate informatia ca Saturn/Cronos este Shamash, Remfan, Chiun, nu ma apuca pandaliile? Ma apuca! Dar ce pot ca sa fac? Trei sa am rabdare cu tine, pana ajungi tu catinel, in ritmul tau, la intelegerea superioara.
Ai tu idee cine este piatra care a fost aruncata de constructori?
Nu ma ajuta sa stiu ca Saturn, sau alte planete erau guvernate de entitati ce se pare ca au un corespondent in mitologiile diverselor culturi. Ca dupa Mercur avem Miercuri, Joi dupa Jupiter etc.
Nici ca Saturn este nu stiu ce dupa traduceri si are legaturi cu unele notiuni din Biblie, sau ca la noi era o zeitate locala cu numele de Shamash etc. DE CE !? Pentru ca because, oricat mi-as framanta creierii, nu pot stabili legaturi coerente intre elemente. Nu le ignor, dar nu ma ajuta momentan, pricepe odata, for the Love of God. :)
E pierdere de vreme. Daca tu ai atins iluminarea, bravo. Tine-le pentru tine sau asterne-le pe aici, mai buchisim si noi ceva...

#179
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostXlander, on 21 mai 2018 - 20:07, said:

Nu ma ajuta sa stiu ca Saturn, sau alte planete erau guvernate de entitati

Cum ai ajuns tu la concluzia ca "Saturn sau alte planete erau guvernate de entitati"?
Eu iti zic ca Saturn e Creatorul in mitologiile civilizatiilor arhaice, iar nu "planetele erau guvernate de entitati"...

Si am inteles ca tu nu le poti pune in ordine, te-am inteles, crede-ma cand zic ca am inteles, apai am inteles.
Dar nu pot sa ma abtin :) Zi cine e piatra pe care au respins-o constructorii.

Editat de criztu, 21 mai 2018 - 20:43.


#180
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 61.989
  • Înscris: 16.03.2004
Șoricele, tu mergi mai mult pe metempsihoze hinduse?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate