Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 

Care e faza cu ofițerul pentru protecția datelor personale?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,709
  • Înscris: 07.02.2003
Pai noi suntem UE, chiar daca prin absurd ar fi gandite de noi tot de la UE inseamna :)

#20
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008
UE vrea sa isi protejeze cetatenii digitali insa pe partea cealalta in curand o sa introduca Cardurile de Identitate Biometrice! Adica pe faceboook (in domeniul virtual) o sa te intrebe daca esti de acord cu recunoasterea faciala din cauza GDPR insa in realitate o sa-i oblige UE pe cetatenii sa aiba C.I. biometrice.
Aici scrie ca din cauza GDPR se pot pierde vieti.

Edited by stlk, 22 April 2018 - 00:52.


#21
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postkarapok, on 21 aprilie 2018 - 21:44, said:

Un curs pentru meseria asta de bagator in seama costa vreo 3000 de euro up, dar nimeni nu stie cine il reglementeaza, cine da aprobarea, cine da acreditarile, doar ca unii au mirosit mizeria asta birocratica si vor sa scoata bani frecand menta
Nu e obligatoriu ca responsabilul DPO să aibă vreun curs de genul ăsta, și nici cei care organizează cursurile nu trebuie să fie acreditați. Sunt niște cursuri care (teoretic, nu știu pe nimeni care să fi fost) îi ajută pe cei numiți în organizații să înțeleagă mai ușor ce au de făcut.

Nu cred că firma la care ai văzut tu 3000 de euro face vreun ban, sunt mulți alții care au prețul mult mai jos.

Edited by althea, 24 April 2018 - 17:03.


#22
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

View Postalthea, on 22 aprilie 2018 - 08:08, said:

Nu e obligatoriu ca responsabilul DPO să aibă vreun curs de genul ăsta, și nici cei care organizează cursurile nu trebuie să fie acreditați. Sunt niște cursuri care (teoretic, nu știu pe nimeni care să fi fost) îi ajută pe cei numiți în organizații să înțeleagă mai ușor ce au de făcut.

Nu cred că firma la care ai văzut tu 3000 face vreun ban, sunt mulți alții care au prețul mult mai jos.


Nu cred ca mai poti face ceva in Romania fara sa ai un curs si o diploma aferenta, nu mai poti nici macar lucra in tara asta fara o diploma, in curand si ca necalificat vei avea nevoie de o diploma de necalificat desigur, m-as mira ca in aberatia de GDPR nascuta din somnul inteligentei si avantul prostiei numita ue sa poti fii ofiter GDPR fara o hartiuta la mana, eu as zice ca pentru GDPR asta trebuie nu un curs, ci o scoala speciala, ca scolile profesionale de 1 an jumate, ma uitam pe un document de 85 de pagini nu am inteles nimic din el

#23
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postkarapok, on 22 aprilie 2018 - 09:39, said:

m-as mira ca in aberatia de GDPR nascuta din somnul inteligentei si avantul prostiei numita ue sa poti fii ofiter GDPR fara o hartiuta la mana
Se poate, nu trebuie nicio hârtiuță în sensul ăsta.  

View Postkarapok, on 22 aprilie 2018 - 09:39, said:

eu as zice ca pentru GDPR asta trebuie nu un curs, ci o scoala speciala, ca scolile profesionale de 1 an jumate
Asta da :D

#24
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,506
  • Înscris: 22.12.2015
Cine o sa aiba ideea de a organiza o asociatie a ofiterilor de date o sa faca bani frumosi ...

#25
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Companiile "cu ștaif" oricum aveau Certified Information Privacy Professionals (pentru Europa, SUA public/privat și altele) de la începutul anilor 2000. Nimic nou, doar curricula.

Companiile "responsabile" de la sine aveau politici de confidențialitate/prelucrare a datelor personale redactate cu cap încă din anii 80, când Convenția pentru protecția persoanelor fizice în relație cu mijloacele de procesare automată a datelor a fost introdusă în legislația multor țări.

Noul regulament este doar o furtună într-un pahar cu apă din cauza amenzilor și data protection impact assesment-urilor, că altfel ar fi avut soarta convenției respective, directivei (UE) din 1995 și multe altele.

#26
represor

represor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 05.04.2007

View Postalthea, on 22 aprilie 2018 - 08:08, said:

Nu e obligatoriu ca responsabilul DPO să aibă vreun curs de genul ăsta, și nici cei care organizează cursurile nu trebuie să fie acreditați. Sunt niște cursuri care (teoretic, nu știu pe nimeni care să fi fost) îi ajută pe cei numiți în organizații să înțeleagă mai ușor ce au de făcut.

Nu cred că firma la care ai văzut tu 3000 face vreun ban, sunt mulți alții care au prețul mult mai jos.


eu am oferta cu 2100 lei pt cursul asta.
evident ca va fi trimisa o persoana care face in general munca de secretariat si va acoperi si necesarul de ofiter DPO.

btw : persoanele care ocupa functii de conducere(directori,administratori,sefi puncte de lucru etc) nu isi pot asuma functia de DPO

#27
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
2100 de lei e un preț realist, nu 3000 de euro. Din ce am văzut, o să li se explice regulamentul și le vor da un suport de curs și exemple/modele de proceduri. E suficient.
Legat de hârtiuța de care zicea karapok, da, o să primească așa ceva dar va fi o diplomă de participare sau o hârtie cu exact aceeași valoare, adică nimic altceva decât dovada că a participat la curs.

#28
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Deja am primit ieri o anexa la contractul de munca prin care ne informeaza despre asta, ne explica ce date detin despre noi, cu cine le impart oricum sau cu cine la impart doar cu acordul nostru, cum sa procedam in anume cazuri in care avem suspiciuni ca ne-au fost incalcate drepturile si bla, bla, bla.....
De semnat ca am luat la cunostinta si de returnat la resurse umane.

#29
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,186
  • Înscris: 28.06.2005

View Postalthea, on 24 aprilie 2018 - 10:10, said:

2100 de lei e un preț realist, nu 3000 de euro.
Eu am găsit chiar și cu 1650.
Dar nu mă mai interesează.

#30
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nici eu nu mi-aș bate capul deocamdată pentru că autoritățile-s mute.
Am mai pus fragmentul ăsta din declarația recentă a vicepreședintelui ANCOM:

Quote

În momentul de faţă şi colegii de la ANSPDCP - autoritatea care se ocupă de implementarea acestor aspecte legate de protecţia datelor cu caracter personal lucrează, din câte ştiu, la un set de îndrumări, de ghiduri, pentru autorităţi, cât şi pentru companii. Cert este că un prim termen - 25 mai - este pentru desemnarea acelui responsabil în interiorul fiecărei entităţi şi acela să se apuce de treabă, de realizat proceduri şi de conştientizat la nivelul companiilor şi autorităţilor ce este de făcut. Pe parcurs, pe măsură ce vin şi îndrumările şi ghidurile de la autoritate, se vor clarifica multe aspecte la nivel de detaliu

Sunt curioasă dacă ghidurile oficiale vor bate cu ce au înțeles organizatorii de cursuri că trebuie să facă entitățile și DPO :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate