Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

E o enormitate a afirma că ne-am născut ortodocși

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
285 replies to this topic

#55
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,290
  • Înscris: 05.08.2015
Nu-i chiar asa
Existau diferente notabile de cult in est si in vest, inca de la aparitia crestinismului
Dar si de dogma. Dar erau trecute cu vederea din spirit ide iconomie.
Schisme au tot fost dar s-au reparat.
Cat timp imparatul a fost puternic - pana prin in sec al 8-lea, il putea demite pe papa daca nu-i placea de moaca lui
Pentru contemporanii anului 1054, excomunicarea reciproca [trimisii papei pe patriarh si patriarhul pe trimisii papei - mare spanac!] n-a fost perceputa ca o schisma; adica, mai vazusera d-astea.

Fara evenimentele din 1204, si schisma aia s-ar fi reparat

Edited by Mount_Yerrmom, 17 April 2018 - 17:48.


#56
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
fiecare poate avea o opinie ce il coafeaza mai bine. eu spun ca a fost politic, putere si bani.
1204 latinii au intrat in bizant si au macelarit. de ce? s;au trezit asa dimineata si si'au propus asta?
care au fost cauzele? deosebirile de cult sau goana dupa bani si putere?

https://en.wikipedia...e_of_the_Latins

#57
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

 ianisgiovani, on 15 aprilie 2018 - 20:04, said:

Cum bine zis-a Răzvan Theodorescu.
https://www.historia...ascut-ortodocsi

Razvan Teodorescu are multe erori in ce scrie in acel articol. Iată ce scrie el în preambulul articolului:

Există o expresie des folosită în ultimii ani, potrivit căreia poporul român s-a născut creştin, ba chiar mai mult, ortodox. Este o enormitate a afirma că ne-am născut ortodocşi. Ne-am născut creştini în măsura în care în secolele VIII-IX, atunci când etnogeneza se încheia, creştinarea protoromânilor de asemenea se terminase. Populaţia romanică era o populaţie creştină în sens latin, iar aici stau mărturie argumentele lingvistice precum:Basilica, Dominus Dei etc. Latinitatea creştinismului nostru este o latinitate provincială, daco-moesică, însă în niciun caz nu se poate vorbi de Ortodoxie. Din punct de vedere metodologic, vorbim de catolicism şi ortodoxism abia după momentul Schismei lui Cerularius din 1054.
1. Nu e vreo dovadă că poporul romîn s-a fosrmat după sec 9. Asta e o ipoteză nedovedită.
2. Nu e vreo dovadă că populaţia în sec 9 era o populaţie creştină în sens latin. Aşa zisa mărturie lingvistică nu e dovadă, pt că mărturia se deosebeşte de dovadă, adică mărturia te poate induce în eroare. Etimologia pt cuvintele biserică şi dumnezeu (basilica, dominus dei) nici nu e aşa de sigură. Observăm că italienii, spaniolii, francezii nu au acelaşi cuvînt. Ei spun chiesa, iglesia, eglise cuvinte care nu derivă din basilica.
Cuvînvtul biserică este format în limba romînă veche din Balcani din cuvîntul besă (credinţă) Acest cuvint există încă în albaneză, în expresia "besă pă besă" cu sensul " în mod sigur". Besă...besearică. Deci cuvintul basilika derivă din besearica. Creştinismul a venit la Roma din Balcani, nu invers, deci e normal ca la Roma să fi ajuns unele cuvinte din Balcani, cuvinte trace şi greceşti.
3. Sînt descoperite morminte creştine pe teritoriul ţării nostre începînd cu secolul 1, in Dobrogea şi din sec 4,5 în restul ţării
4. Cuvîntul dumnezeu nu derivă din latinescul dominus dei ci e format in romîneşte aşa cum şi alte cuvinte asemănătoare sînt în romîneşte formate, adică nici ele nu derivă din latină, de ex dumneata, dumnealui, dumneaei, dumneavoastră, care sînt formate din cuvintele domn şi domnie, dar nu derivă din latină. Cuvintul domn derivă din dominus, dar mai departe  alte cuvinte sînt formate din DOMN în romîneşte.
Iată ce mai scrie dl Teodorescu:
Există o problemă a deciziei liderilor cu privire la o religie sau alta. În această privinţă rolul elitelor este determinant. De pildă, cneazul Glad, care nu este un român, la Cenad, a ales să fie botezat de bizantini la Vidin. El a optat pentru acea formulă împotriva ungurilor care aleseseră formula apuseană. Liderii sunt cei care hotărăsc, nu poporul. Se cuvine să renunţăm la această formulă romantică, după cum se cuvine să renunţăm şi la cea a păstrării unei „conştiinţe naţionale“ potrivit căreia păstorul doinind ştia că este roman. Acest lucru vine pe cale iezuită, din lumea contrareformei, în şcolile iezuite din Polonia, unde elevii sunt Grigore Ureche şi Miron Costin. Ei şi-au însuşit ideea „Roma triumfas“, idee iezuită a contrareformei, şi au concluzionat că de la Râm ne tragem.
1. Nu ştim bine ce a fost cu acel Glad, dar dl Teodorescu ştie bine că el nu a fost romîn şi că a fost botezat la Vidin!
2.Zice că Glad a optat pt formula răsăriteană cînd ungurii au optat pt cea apuseană. Mi se pare corect!
3. Ceea ce scrie dl T despre conştiinţa naţională, iezuiţi, contrareformă, mi se pare foarte corect. Şi eu cred că aşa a fost.
Deocamdată doar atît comentez.

#58
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

 Costel2014, on 16 aprilie 2018 - 21:11, said:

Aia au ars pe rug mult mai multe femei nevinovate acuzate de vrajitorie decat Inchizitia spaniola.
cica Calvin era foarte preocupat de reputatia lui sora sa, care nu prea era buna.
motiv ca a devenit un Trotki avant-lettre, a instaurat un stat politienesc,
precum Basescu, cu protocoalele lui. Si asta in parte ca sa urmareasca activitatile
sexuale ale sorei sale.

poate e doar o barfa.

 Ghita_Bizonu, on 17 aprilie 2018 - 07:40, said:

. Insa ce a prilejuit scgisma este filioque ,
aiureli.

ti-o spune clar si raspicat Razvant Teodorescu: H I L D E B R A N D
e momentul sa pui si tu mana pe carte sa inveti lucruri noi.
repeti banalitati.


Quote

Bulgarii au ales Patriarhia Ecumenică,
aşa cum au ales-o mai târziu sârbii, românii şi aşa cum erau s-o aleagă şi ungurii.

Motivul acestei alegeri a fost un fapt fundamental care, ecleziologic,
desparte Roma de Constantinopol:
prima, fiind o monarhie democratică, nu admite autocefalii (autonomii bisericeşti).

Acest lucru a fost afirmat prin faimosul „Dictatus Papae“,
din secolul al XI-lea, al lui Grigore al VII-lea Hildebrand.

Bizanţul, în schimb, mai flexibil, lasă această posibilitate. Această autonomie este ceea ce au ales primii din acest spaţiu:bulgarii. Au urmat ruşii lui Vladimir la sfârşitul secolului al X-lea, în urma unor relaţii speciale pe care marii cneji le-au avut cu Constantinopolul. Apoi Serbia, însă într-un timp care este foarte neclar.

Edited by enough1453, 18 April 2018 - 18:15.


#59
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,228
  • Înscris: 02.09.2014

 enough1453, on 18 aprilie 2018 - 18:11, said:

cica Calvin era foarte preocupat de reputatia lui sora sa, care nu prea era buna.
motiv ca a devenit un Trotki avant-lettre, a instaurat un stat politienesc,
precum Basescu, cu protocoalele lui. Si asta in parte ca sa urmareasca activitatile
sexuale ale sorei sale.

poate e doar o barfa.


aiureli.

ti-o spune clar si raspicat Razvant Teodorescu: H I L D E B R A N D
e momentul sa pui si tu mana pe carte sa inveti lucruri noi.
repeti banalitati.
Habar nu am care era treaba cu sora sa. Stiu insa (din cartea lui Ioan Petru Culianu "Eros si magie in Renastere.1484") ca o femeia gasita, in Geneva condusa de Calvin, dimineata cu un nasture deschis la camasa de noapte, era buna de ars pe rug pentru ca asta dovedea ca "intretinuse relatii sexuale cu diavolul sau cu un alt demon in timpul noptii".

Edited by Costel2014, 18 April 2018 - 19:28.


#60
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

 Costel2014, on 18 aprilie 2018 - 19:27, said:

Habar nu am care era treaba cu sora sa.
Pai nici despre Basescu si Udrea nu e sigur.
Cert este ca a creat un stat politienesc cu ajutorul Protocoalelor.
La fel si Calvin.
O tacaneala cu o femeie l-a dus sa-l omoare pe Servatius si opozitia.

De aia unitarienii au sters-o in Transilvania si Polonia, la Ioan II Zapolya
care cica era homosexual, si a dus la cea mai toleranta religios regiune din Europa.

Edited by enough1453, 18 April 2018 - 19:48.


#61
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,290
  • Înscris: 05.08.2015
Zici ca erezia si pidosnicia determina toleranta religioasa a ardelenilor?

Edited by Mount_Yerrmom, 18 April 2018 - 20:07.


#62
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

 Mount_Yerrmom, on 18 aprilie 2018 - 20:07, said:

pidosnicia
mai ales pi donisia lui Helga si a lui Ildiko

#63
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

 Aldulescu, on 15 aprilie 2018 - 20:27, said:

Pai ala e evreu si mason, te uiti in gura lui?
Precis este evreu ?  De unde ştii?

 enough1453, on 18 aprilie 2018 - 20:18, said:

mai ales pi donisia pidosnicia!! lui Helga si a lui Ildiko
Scrie clar, nu in dodii! Te-a întrebat Yerrmom dacă pidosnicia şi erezia au fost determinante pt toleranţa religioasă in Ardeal.  Răspunde cu DA sau NU, dacă nu eşti in stare să scrii ceva clar.

 Costel2014, on 18 aprilie 2018 - 19:27, said:

Habar nu am care era treaba cu sora sa. Stiu insa (din cartea lui Ioan Petru Culianu "Eros si magie in Renastere.1484") ca o femeia gasita, in Geneva condusa de Calvin, dimineata cu un nasture deschis la camasa de noapte, era buna de ars pe rug pentru ca asta dovedea ca "intretinuse relatii sexuale cu diavolul sau cu un alt demon in timpul noptii".
Ei, pe dracu! prea e de tot. Nu cred că a fost chiar aşa. Astea sînt poveşti scoase după Revoluţia Burgheză din Franţa, ca să compromită nobilimea şi Biserica.
Culianu a crezut astfel de poveşti.

#64
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,228
  • Înscris: 02.09.2014

 ionelmironescu, on 20 aprilie 2018 - 11:23, said:

Precis este evreu ?  De unde ştii?


Scrie clar, nu in dodii! Te-a întrebat Yerrmom dacă pidosnicia şi erezia au fost determinante pt toleranţa religioasă in Ardeal.  Răspunde cu DA sau NU, dacă nu eşti in stare să scrii ceva clar.


Ei, pe dracu! prea e de tot. Nu cred că a fost chiar aşa. Astea sînt poveşti scoase după Revoluţia Burgheză din Franţa, ca să compromită nobilimea şi Biserica.
Culianu a crezut astfel de poveşti.
Nu avea treaba cu aristocratia, povestile ii priveau pe amaratii de burghezi si nevestele lor care si-o mai trageau cu calfele, ucenicii, vecinii mai dotati...intelectual. Si de ar fi vrut Revolutia sa compromita Biserica Reformata Calvina? (de calvinisti vorbeste Culianu). Si Geneva nu e in Franta, deci chiar nu are treaba cu Revolutia burgheza din Franta....

#65
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

 enough1453, on 18 aprilie 2018 - 18:11, said:

cica Calvin era foarte preocupat de reputatia lui sora sa sorei sale , care nu prea era buna.,
motiv ca a devenit un Trotki avant-lettre,. a A instaurat un stat politienesc
precum Basescu cu protocoalele lui Si şi asta in parte ca sa urmareasca activitatile
sexuale ale sorei sale.

e momentul sa pui si tu mana pe carte sa inveti lucruri noi. (E momentul să pui mîna pe carte şi să înveţi să scrii mai bine.)
Băsescu nu a instaurat stat poliţienesc!

#66
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

 Costel2014, on 20 aprilie 2018 - 11:29, said:

Nu avea treaba cu aristocratia, povestile ii priveau pe amaratii de burghezi si nevestele lor care si-o mai trageau cu calfele, ucenicii, vecinii mai dotati...intelectual. Si de ar fi vrut Revolutia sa compromita Biserica Reformata Calvina? (de calvinisti vorbeste Culianu). Si Geneva nu e in Franta, deci chiar nu are treaba cu Revolutia burgheza din Franta....
Tu nu ştii ce vorbeşti, dar vrei să imi dai mie lecţii de istorie. Crezi că dacă îţi trăneşte ceva logic prin cap, atunci aşa a şi fost istoria.
E documentat că scriitorii francezi dar şi alţii, după Rev Franceză 1789, au scris multe minciuni despre nobilime şi despre Biserică, adică despre toate Bisericile nu numai cea calvină. Au făcut exact ceea ce au făcut şi comuniştii cînd au scris despre Biserică şi despre burghezie, adică pe un fond de adevăr au ţesut multe minciuni.
Rev Burgheză din Franţa a avut treabă cu aproape toată Europa. Ea a avut o influenţă enormă chiar şi la noi, cu atît mai mult în vecinătate, adică in Elveţia.

#67
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,228
  • Înscris: 02.09.2014

 ionelmironescu, on 20 aprilie 2018 - 11:48, said:

Tu nu ştii ce vorbeşti, dar vrei să imi dai mie lecţii de istorie. Crezi că dacă îţi trăneşte ceva logic prin cap, atunci aşa a şi fost istoria.
E documentat că scriitorii francezi dar şi alţii, după Rev Franceză 1789, au scris multe minciuni despre nobilime şi despre Biserică, adică despre toate Bisericile nu numai cea calvină. Au făcut exact ceea ce au făcut şi comuniştii cînd au scris despre Biserică şi despre burghezie, adică pe un fond de adevăr au ţesut multe minciuni.
Rev Burgheză din Franţa a avut treabă cu aproape toată Europa. Ea a avut o influenţă enormă chiar şi la noi, cu atît mai mult în vecinătate, adică in Elveţia.
Nu vreau sa dau lectii de istorie nimanui.
Va rog sa va schimbati tonul, daca vreti sa avem un dialog. Daca nu, ne ignoram reciproc si asta este. O zi buna in continuare.

#68
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

 ionelmironescu, on 20 aprilie 2018 - 11:23, said:

Scrie clar, nu in dodii! Te-a întrebat Yerrmom
montatorul a dat in mintea ta.
asa ca....

 ionelmironescu, on 20 aprilie 2018 - 11:29, said:

Băsescu nu a instaurat stat poliţienesc!
criminal si interlop

#69
ianisgiovani

ianisgiovani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 05.03.2014

 Aldulescu, on 15 aprilie 2018 - 20:27, said:


Pai ala e evreu si mason, te uiti in gura lui?


Fragment de interviu:

-Dar părinţii au devenit mândri de dumneavoatră la un moment dat, chiar dacă nu aţi urmat cariera pe care o doreau ei…
- Da, mama mea. A fost foarte mândră. În ziua în care am devenit membru corespondent al Academiei, m-am dus să-i spun „Uite mamă, sunt membru al Academiei”. Replica ei a fost „eşti şi tu în Academie ca unchiul Melchisedec”. Fac aici o paranteză, noi suntem un neam de răzeşi moldoveni din părţile Iaşiului şi ale Neamţului şi între înaintaşii noştri a fost şi Melchisedec Ştefănescu, Episcop al Dunării de Jos, membru al Academiei Române şi ministru al cultelor în vremea lui Cuza. Mama nu îl apucase, dar ştia de el. Şi mama a mai spus atunci „poate o să ajungi şi ministru. După trei ani mama mea a murit şi după şase ani eram şi ministru al Cultelor. Deci repetam performanţa străbunului meu, episcopul Melchisedec Ştefănescu.


#70
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

 Aldulescu, on 15 aprilie 2018 - 20:27, said:

Pai ala e evreu si mason, te uiti in gura lui?
tocmai de aia nu am citat.
Ci am postat textul lui pe fragmente,.

Caci sunt indivizi pe care nu-i duc nuca.
Dupa ca ce sunt total inculti au si pretentii.

Mai e si un montator pe aici ce troleaza total imbecil.

Razvan Teodorescu e un personaj controversat.
Asta se datoreaza asocierii lui cu Iliescu.

Pe de alta parte, ar merita pe deplin sa fie presedintele Academiei Romane si nicidecum boul de A.I.Pop.

Teodorescu este una din personalitatile noastre cele mai importante in domeniul
istoriei artei, si a istoriei in general.

In anii '68 prezenta la televizor emisiunea "tele enciclopedia".
Generatiile acelor vremuri au invatat multe de la el.
Cartile lui sunt monumente.
Expertiza sa este deosebit de valoroasa.

Ceausescu l-a mazilit, l-a dosit.
i-a taiat piftia, iar romanii au ramas fara aportul sau din "tele enciclopedia"
una din cele mai vizionate emisiuni ale televiziunii comuniste.

#71
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,290
  • Înscris: 05.08.2015
Pompilica, la Teleenciclopedia ai invatat sa plagiezi?

Edited by Mount_Yerrmom, 20 April 2018 - 21:12.


#72
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

 Mount_Yerrmom, on 20 aprilie 2018 - 21:12, said:

Pompilica, la Teleenciclopedia ai invatat sa plagiezi?
nea florica, te scarpina sub limba?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate